Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Diody w podsufitce - świecą podczas jazdy

jacks_pl 07 Kwi 2008 23:00 2169 4
    jacks_pl
    Poziom 12  
    Witam

Odkąd wymieniłem zwykłe żarówki żarnikowe na diodowe mam problem. Jeśli przełącznik jest ustawiony na DOOR, to diody zapalają się tylko po otwarciu drzwi i gasną całkowicie po zamknięciu, czyli jest prawidłowo. Problem polega na tym, że po uruchomeinu silnika diody się zapalają i świecą tak jakby 1/4 swojej jasności (czyli pewnie prądem ~5 mA).

Mierzyłem napiecie jakie dochodzi na wyjście (czyli na żarówce diodowej) podczas pracy silnika i wynosi ono 2,3 V. Co ciekawe, takie samo napiecie jest na wyłączonych silniku, ale dioda wtedy prawie nie świeci, wieć napewno dochodzi do niej mniejszy prad. Moje pytanie jest takie: Czy da sie wstawic jakis element lub uklad, ktory zacznie przewodzic dopiero po uzyskaniu konkretnego napiecia? Powiedzmy ze od 9 V. Myslalem o diodzie zenera, ale nie wiem czy to zda egzamin.
    edberg
    Poziom 30  
    Na początek podłącz w szereg zwykłą diodę prostowniczą z serii 1n400X i zobacz czy wystarczy.
    Możesz też zlokalizować skąd jest to napięcie 2,3V i tam podpiąć np stabilizator (pod warunkiem ze to idzie tylko na oświetlenie)
    jacks_pl
    Poziom 12  
    Witam

Dodaje schemat blokowy jak wyglada polaczenie. Moze to cos pomoze. Dodam tylko, że czujniki krancowe sa podlaczone pod autoalarm
    Wypiałem calkowicie lampke i mierzyłem napięcia na samej kostce

Po pomiarach otrzymałem dziwne wyniki:

Warunki pomiarowe: przylozylem dodatnia sonde miernika cyfrowego do zlącza nr 1, a ujemna do gniazd 2 i 3 na schemacie. Zakres pracy miernika ustawiłem na 20 DCV

Przy otwartych drzwiach:

1 z 2= ~12 V
    1 z 3= ~12 V

Przy zamknietych drzwiach:

1 z 2= -2,7 V
    1 z 3- ~12 V

Bardzo prosze o zainteresowanie sie tematem, bo juz nie wiem skad tam sie bierze te -2,7 V (przeciez powinno być 0)

Diody w podsufitce - świecą podczas jazdy
    milejow
    Poziom 43  
    Wpakuj w szereg z dioda opor 1ohm,2W i bedzie dobrze.Oswietlenie sterowane modulem i wlasnie ten modul zostawia,,szczatkowa,,mase.Zarowki to nie uruchomi ale lede lekko zaswieci.pewnie jest tez funkcja wygaszania ze zwloka
    jacks_pl
    Poziom 12  
    Z którą diodą - tą prostowniczą ?? Co da taki mały rezystor ? Jeśli chodzi o Diody, które świecą w podsufitce, to są one podłączone przez rezystor 1 kohm