Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wybór sterownika do projektu

PawelStrzelecki 08 Apr 2008 00:00 1467 3
SterControl
    PawelStrzelecki
    Level 10  
    Witam,
    jestem w trakcie (raczej na początku) realizacji projektu w którym będzie zaangażowany sterownik PLC oraz komputer z aplikacją w C++. oto krótki opis:

Przewiduje się w projekcie jeden lub dwa komputery PC (z aplikacjami wykonanymi w języku C++ w oparciu o MS Visual Studio lub Borland Builder) oraz większą ilość Sterowników PLC w miejscach zdalnego sterowania.

Sterownik PLC będący pośrednikiem w zdalnej komunikacji komputera PC z urządzeniami X z interfejsem przekaźnikowym

Interfejsy:
    Komunikacja z komputerem PC – Ethernet, np. TCP/IP
    Komunikacja z urządzeniem X - komunikacja przekaźnikowa: 2 wyjścia i 2 wejścia.
    Możliwość komunikacji z ilością urządzeń:
    Min. z 32 urządzeniami => 64 wejścia i 64 wyjścia
    Max. z 128 urządzeniami => 256 wejść i 256 wyjść

Zasada działania:
    Po otrzymaniu polecenia z komputera PC (informacja o wykonaniu ustalonego algorytmu dla jednego z urządzeń X), następnie jego weryfikacji (prośba o potwierdzenie polecenia) sterownik PLC uruchamia algorytm komunikacji z urządzeniem X (w oparci o 2 wejścia i 2 wyjścia). Następnie sterownik PLC przesyła informację o wyniku algorytmu do komputera PC.
    Jednocześnie w czasie spoczynku (brak poleceń ze strony komputera PC) sterownik PLC monitoruje stan urządzeń (stan jednego z wejść) i wysyła informacje o tym do komputera PC.

Generalnie pytanie jakiej firmy sterownik najlepiej polecić (z dobrym MTBF) gdyż rozwiązanie musi być bezpieczne i niezawodne (wiem że abstrakcja)
    Czy lepiej brać bardziej rozbudowany PLC czy lepiej coś w rodzaju wyspy, czy istnieją już takie gotowe (przygotowane pod takie rozwiązania) sterowniki PLC.

Generalnie na razie jestem nastawiony na GE Fanuc jeśli ktoś ma inne propozycje firm lub poleca już jakieś konkretne rozwiązania to chętnie wysłucham
  • SterControl
    mrrudzin
    Level 39  
    Może Allen Bradley?

Na przykład Micrologix 1100
    http://www.racontrols.com.pl/download/datashets/Sterowniki_Micrologix.pdf

Masz port Ethernet, RS232/485 i wyświetlacz.
    Cena nie jest straszna, a możliwości całkiem ciekawe.
    1763-L16BBB ma wyjścia dyskretne - więc do komunikacji z jakimś urządzeniem wytrzyma to troche i umożliwi osiągnięcie jakiejś rozsądnej prędkości. Swoją drogą - nie lepiej komunikować się z tym urządzeniem za pomocą RS232? Możnaby chociażby przesyłać w dwie strony komunikaty ASCII. Micrologix ma bloki funkcyjne które umożliwiają obróbkę, wysyłanie i odbieranie takich komunikatów.
  • SterControl
    PawelStrzelecki
    Level 10  
    Generalnie będzie to komunikacja po Ethernecie gdyż urządzenia X mogą być oddalone od stacji roboczej w różnych odległościach (na ten czas bliżej nie sprecyzowanych). Poza tym ma być to system bezpieczny po Ethernecie myślę że łatwiej to zrealizować.
    Dzięki za podpowiedź jutro spróbuję znaleźć jakiegoś przedstawiciela Allen Bradley-a w Polsce ? swoja drogą ciekawe czy jakieś szkolenia oferują w przystępnych cenach.

PS co do sterowników to jeszcze jedno wymaganie: sterownik ma być bezpieczny fail-safe.

Jak są ogólnie widziane są (czy ktoś może zrobić porównanie):
    Ge Fanuc
    Siemens
    Allen Bradley
    B&R

Ps dołączyłem schemat ideowy - odległości są różne, każdy PLC może być w innym budynku innym mieście.
    mrrudzin
    Level 39  
    w Polsce AB zajmują się głównie dwie firmy - Elmark z Warszawy i RAControls (dawny Introl) z Katowic. Ze zdobyciem czegokolwiek z oferty AB nie ma żadnego problemu. Oczywiście te bardziej egzotyczne podzespoły są proporcjonalnie droższe :).

Odnośnie szkoleń - byłem na szkoleniu z SLC500 organizowanym przez RAControls i jestem naprawdę zadowolony.