Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zakłócenia impulsowe powstające przy wyłącz. indukcyjności

wirtpw 14 Sty 2004 11:25 1697 4
  • #1 14 Sty 2004 11:25
    wirtpw
    Poziom 10  

Mam następujący problem : dotyczy on sposobu eliminacji wpływu zakłóceń impulsowych powstajacych przy wyłączaniu indukcyjności, np. lutownica transformatorowa, silnik lodówki. Przechodzą one swobodnie przez zasilacz z mostkiem Graetz'a, duży kondensator filtrujący i stabilizator liniowy na 78XX. Powodują niepożadaną zmianę w układach
    z przerzutnikami. Dotyczy to zarówno układów TTL, CMOS jak i z układem
    czasowym 555. W jaki sposób należy układ przed tym badziewiem zabezpieczyć ? [email]wirtpw@poczta.onet.pl[/email]

0 4
  • #2 16 Sty 2004 10:51
    diag
    Spec od samochodów

Podstawowa sprawa 78xx musi mieć 100n na wejściu i wyjściu.
    Jaki masz spadek napięcia na 78xx?
    Czy układ jest ekranowany?
    Jaki transformator zastosowałeś?

0
  • #3 16 Sty 2004 13:35
    s-arti
    Poziom 10  

[font=Arial:841afc69fa] [/font:841afc69fa]
    Podałeś trochę mało informacji, które mogły by pomóc w ustaleniu przyczyny zakłóceń.
    Pierwsza rzecz, o której pomyślałem, to nieprawidłowo wykonany układ logiczny. Może pozostawiałeś np. "wiszące" wejścia układów i teraz pracują one jak anteny? TTL-e i CMOS-y nie lubią tego.
    Kondensator filtrujący za mostkiem raczej nie usunie szpilkowych zakłóceń w zasilaniu. Próbuj raczej dołożyć kilka kondenstorów blokujących (np. ceramicznych 100nF i więcej) wlutowanych w szynę zasilania w pobliżu układów. Stabilizator 78xx też zblokuj na we i wy (szczególnie przy silnym, impulsowym obciążeniu).
    Powodzenia

0
  • #4 19 Sty 2004 07:57
    wirtpw
    Poziom 10  

Robiłem kiedyś układ sterujący silnikiem przestawiającym zawór.Zakłócenia przy włączaniu/wyłączaniu silnika powodowały zmianę stanu ukłądu całkowicie zaburzającego jego pracę.Zrealizowałem go najpierw w TTL a potem w CMOS.To samo. Wszytkie niuużywane wejścia bramek na pewno były podł. do masy lub + zasilania.Próbowałem róznych sztuk, kondensatory blokujące 78XX na pewno były,róznica między wejsciem i wyjściem była nie mniejsza niż 4 V.Ukałd nie był ekranowany.
    Wreszcie układ zrealizowałem na przekaźnikach(jako elementach pamietających)!Ich te zakł. nie ruszały.No ale co to za rozwiazanie.
    Nie próbowałem jedynie tego co jest w zasilaczach impulsowych na wejściu:dławiki z przeciwsobnymi uzwojeniami i kondensatory kilka nF połaczone drugimi koncami do masy przed mostkiem prostwniczym.
    Oglądałem czeski zegar tygodniowy:zasilacz beztransformatorowy,nie widac zaawansowanych układów odkłócających a działa niezawodnie miesiącami i żadne lodówki czy lutwonice go nie ruszają. Jakim sposobem ?
    Układ z 555 to ładowarka Ni-Cd : tam nie było stabilizatora na 78XX, gdyż nie było takiej potrzeby. Zablokowanie układu ceramicznym 47 nF nic nie pomaga. Używam układu włączając go ręcznie na określony czas (12-14 h) nie korzystając z funkcji automatycznego wyłączania.
    To tyle uściśleń.

0
  • #5 28 Sty 2004 13:19
    wirtpw
    Poziom 10  

Proszę już nie pisać.Sprawa jest rozwiązana.Przerobił to gościu od postu "Mikrokontroler i zakłócenia".Skorzystałem z jego doświadczeń.
    Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
    Piotr

0