Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

paliwo nitro 16% do samochodzików spalinowych RC

mateusz lamparski 08 Apr 2008 10:24 18585 7
 • #1
  mateusz lamparski
  Level 18  
  Witam potrzebuję pomocy w sprawie stworzenia paliwa nitro 16% ze składników, dodam, że paliwo jest do modeli spalinowych samochodzików rc o pojemności 2,5 ccm,
  Co trzeba kupić i w jakich proporcjach zrobić, by uzyskać takie paliwo.
  Najlepiej ile czego w mililitrach dodać żeby była jasność,

  Pozdrawiam
  Mateusz.
 • #2
  User removed account
  User removed account  
 • #3
  Krawczak
  Level 31  
  Tu Kol Atr.B ma racje ,kup gotowca ,nitrometan zwiększa moc, a co za tym idzie zużycie silnika i po kilku jazdach bedzie sie nadawał na złom .Pozdr
 • #4
  qra_633
  Level 17  
  Krawczak wrote:
  Tu Kol Atr.B ma racje ,kup gotowca ,nitrometan zwiększa moc, a co za tym idzie zużycie silnika i po kilku jazdach bedzie sie nadawał na złom .Pozdr


  Witam
  Prawda w przypadku starych silników.
  Nowe są przystosowane do paliwa z nitrometanem, a niektóre wręcz go wymagają.

  Sam latam Raptorem 30 z silnikiem OS, paliwo BEKRA 16 czyli 16% nitrometanu.
  Silnik przelatał prawie 70 litrów paliwa i nie sprawia żadnych kłopotów.

  W zasadzie już niewielu modelarzy robi własne paliwo, pierwszy powód to trudności z dostępem do metanolu(oficjalnie oczywiście), drugi to spadek cen gotowych paliw dobrej jakości.
 • #5
  pawel088
  Level 1  
  ale "mateusz lamparski" pytał jak zrobić a nie o poradę co jest lepsze .pozdro :D
 • #6
  mateusz lamparski
  Level 18  
  oo coś się ruszyło w moim temacie , fajnie ;)
 • #7
  wittusss
  Level 1  
  WITAM. Mam pytanie, ponieważ chcę kupić model a nie wiem jak z tym paliwem??
  Czy mogę używać zwykłego paliwa np:pb95,verva,itp.??? Proszę o szybką odpowiedź
 • #8
  Elwis_V
  Level 2  
  Cześc Mateusz. Postaram ci pomóc, gdyz jak słyszę tu i ówdzie różne teorie na temat paliwa alkoholowego opartego na metanolu to:
  Proszę wybaczyc za eufemizm ale mnie trzęsie..

  I tak paliwo oparte jest na trzech składnikach
  1. Alkohol metylowy
  2. Olej smarujący silnik
  3. Utleniacz Nitrometan (Pełni funkcje podobną do NOS w silnikach samochodowych, z tą różnica że podczas pracy silnika działa cały czas az do jego wyłączenia).

  1. Metanol dostaniesz w przedsiebiorstwie handlu chemikaliami CHEMIA pod nazwą metanol techniczny ( ma około 99,8%) , ok 2,4zł za litr, ze wzgledu iz jest to wyrób energetyczny i moze byc uzyty do napędu pojazdów spalinowych, zatem każdy zakup podlega rejestracji przez sprzedającego, na podstawie nip i regonu kupujacego (trzeba podac dane firmy na którą ma byc wystawiona faktura)- naczej nie można zakupic.
  2. Olej Roślinny- rycyna, winna byc odgumiona, bardzo dobra była produkcvji Castrol pod nazwą Castrol M, ale jest też polski TRLD.
  Może byc takze syntetyk ale do alkoholu np. amerykański Klotz, lub angielski E.D.L
  3. Nitrometan (3 nitrometan, nie 4nitrometan gdyż wybucha pod silniejszym wstrzasem i zakazano na zawodach lotniczych jego użycia, żadna firma produkująca nitrometan na rynek modelarski nie produkuje 4 nitrometanu)
  Produkuje go Modeltechnics z Anglii,a jeśli chcesz kupic w kraju to w CHEMII ale techniczny,(nie laboratoryjny- bo jest 137zł za litr)

  A teraz jak zrobic paliwo.
  w procentach wyrazana jest zawartosc składnika w na 100% paliwa, np 16% nitrometanu na litr oznacza 160mililitrów w 1000 mililitrowym paliwie.

  Wiekszosc kupnych paliw ma podaną w procentach zawartośc w paliwie utleniacza (nitrometanu), nie znajdziesz słowa na temat oleju, a ta informacja ma zasadniczy wpływ na trwałośc silnika. Producentom nie zależy na tym dla tego kuszą klientów.

  Dlatego zawodnicy ślizgaczy gdzie silniki idą na maxa przez 30 min, robia sami paliwo.

  Najoptymalniejsza ilością oleju rycynowego lub syntetyka jest 16%-18%
  Przy silnikach zużytych gdzie tłok nie zakleszcza się w górnym punkcie tulei a przechodzi przez nia,wówczas leje sie 20% celem uszczelnienia przestrzeni miedzy tuleją a tłokiem i tym samym zniwelowaniu spadku ciśnienia ssącego mieszankę paliwowo powietrzną.

  Nitrometan
  można go nie używac i silniki też będą dobrze chodzic- pod warunkiem iż dobierzemy odpowiednio ciepłą świecę żarową (średnie i zimne nie wchodza w rachubę), wymaga to trochę zabawy, dlatego większośc modelarzy używa paliw z zawartościa nitrometanu min 16%, silnik wówczas są mniej kapryśne na zmianę pogody i nie trzeba wachlowac świecami.
  Powyżej 16% widac wyraźny wzrost momentu obrotowego i mocy silnika, a takze jego temperatury i obrotów maksymalnych
  Do 25% nitrometanu mozemy do smarowania stosowac rycyne, przyczym nalezy pamietac by nie doprowadzic silnika do takiej temp. przy ktorym drobinki rycyny beda spalone, wowczas straci ona swoje wlasciwosci smarne.
  ale przy zawartości nitrometanu do 25%, powyzej tej ilosci temperatura spalania jest tak duża wówczas i należy zastosowac wyłącznie syntetyk.

  Przepis na paliwo na litr,
  16% nitrometanu= 160mililitrów
  18% oleju= 180 mililitrów
  reszta to 66% alkoholu czyli 660mililitrów.