Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miernik częstotliwości do ALAN 87

08 Kwi 2008 13:12 8152 24
  • Poziom 20  
    Witam Wszystkich
    Mam prośbę o pomoc w budowie miernika częstotliwości do ALANA 87.
    Wykonałem płytkę wg schematu z forum opartego o scalak 74HC393 i 7400.
    Po pierwsze wg wskazówek kolegów powinienem wpiąć się w płytę radia w punkt TP3. Z tym że u mnie w tym miejscu jest rezystor. Podlutowałem sie pod dłuższą jego nogę ale na jego wyjściu nie mam oczekiwanej częstotliwości.

Po drugie podlutowałem się pod przełącznik modulacji.

Sygnał który uzyskuje z wyjść zmiany modulacji nie ma żadnej logiki.
    Napięcie pływa w zakresie -3.2V do 4.35 V.

Nie wiem gdzie podpiąć masę w radiu. Chwilowo jest podpięta do obudowy ale nie wiem czy to dobre rozwiązanie.

Nie mam jeszcze programu - piszę w bascom - bo walczę z licznikiem 393 i mam problemy ze zmuszeniem go do pracy.
    Może ktoś z was dysponuje programem lub pomógł by mi w napisaniu algorytmu pomiaru pod ten scalak.

Serdecznie pozdrawiam
    Piotr
  • Poziom 24  
    Ja mam klona alana 87. A dokładnie galaxy pluto na płycie od alana i miernik częstotliwości jest całkiem w innym miejscu podłączony.Miernik jest tak zrobiony że jest dodanie częstotliwości pośredniej i wynik wyświetlany.Sprobuj takiej logiki...Pozdrawiam

Daniel
  • Poziom 20  
    Przeczytałem ten post , który był tak na prawdę inspiracją do stworzenia mojego miernika ale odpowiedzi na pytanie skąd pobrać sygnał pośredniej nie znalazłem. Średnio znam się na CB i nie chciał bym czegoś popalić zanim uruchomie miernik:)
    Pomiar właśnie chciałbym zrealizować na pośredniej z dodawaniem i odejmowaniem wartości częstotliwości.

Pozdrawiam
    Piotom0
  • Poziom 24  
    Punkt lutowniczy masz koło rezystora R128 na wysokości czterech cewek nie ma żadnego opisu więc daje gdzie on się znajduje Jak prześlesz zdjęcie to Ci napisze gdzie on się znajduje...Pozdrawiam

Daniel
  • Poziom 20  
    Proszę oto zdjęcie.

Powinno być wystarczająco czytelne - jeżeli nie to podeślę na pw.
    Pozdrawiam
    Piotom0
  • Poziom 40  
    Jeśli w TP3 nie mierzy sygnału to coś z miernikiem jest nie tak albo masz uszkodzonego tego Alana.

Na schemacie tego twojego miernika nie widze wzmacniacza formującego - dałeś go wogóle?
  • Poziom 20  
    Sygnał na TP3 mierzyłem innym miernikiem a właściwie dwoma - coś na nodze rezystora jest ale na pewno nie jest to pośrednia.
    Alan ma się dobrze cały czas z niego korzystam i nie widzę problemów natury technicznej.
    Wzmacniacz do mojego układu będzie włożony do środka radyjka, dlatego nie ma go na schemacie.

Sygnał natomiast wezmę z miejsca oznaczonego żółtym kółkiem na rys wg. wskazówek kolegi 161MDS01. Jeszcze tego nie sprawdzałem ale mam nadzieję, że tu będę miał odpowiednią częstotliwość.

Czekam na wskazówki dotyczące obsługi scalaka 393.
    Pozdrawiam i dziękuje za zainteresowanie
    Piotom0
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Stamtąd będzie działać. Trzeba jeszcze włożyć kondensator kilkadziesiąt pF w wolne miejsce obok.
    Michał
  • Poziom 40  
    PIOTOM0 napisał:
    Sygnał na TP3 mierzyłem innym miernikiem a właściwie dwoma - coś na nodze rezystora jest ale na pewno nie jest to pośrednia.

Na TP3 jest sygnał na pewno. Nie wiem dlaczego twe mierniki nie działają w tym miejscu. I nie mierzymy żadnej pośredniej tylko częstotliwość generatora heterodyny lub VCO jak kto woli.
    Umieszczanie wzmacniacza formującego wewnątrz radia to zły pomysł. Wrzuć tam najwyżej pierwszy stopień wzmocnienia.

393 działa bardzo prosto, sygnał kasujący ustawia wyjścia na 00000000...
    Jak sygnał kasujący zniknie licznik zlicza binarnie impulsy wejściowe aż do 255 czyli 11111111 potem daje impuls przepełnienia do licznika w procesorze i znów przyjmuje stan 0 czyli 00000000. I tak w kółko aż do zamknięcia bramy.

I jeszcze jedno - jak chcesz to sprząc z PC - wywal ten MAX232 i wstaw zamiast niego transoptor - w tradycyjny oszczędny sposób.
  • Poziom 20  
    Być może to wina moich mierników - może mają za małą czułość.
    Sprawdzę to oscyloskopem i będę pewny.
    Co do maxa to nie wiem dlaczego chcesz dać transpotory - a płytkę już mam wykonaną i polutowaną więc nie chcę się już bawić w przeróbki.
    Prąd maxa to kilkanaście miliamper a sam wyświetlacz bierze ich 300 mA.
    Żadna to oszczędność a przynajmniej ten element nie nastręcza kłopotów i zawsze działa.
    Dzięki za opis działania 393 - tak podejrzewałem tyle że nie nie miałem sygnału testowego. Pokombinuje w najbliższych dniach.

Jeżeli chodzi o wzmacniacz formujący to może macie jakiś sprawdzone rozwiązania bo chciałem założyć ten z tej strony http://freenet-homepage.de/dl4yhf/freq_counter/freq_counter.html#construction

Pozdrawiam i dziękuje
    Piotom0
  • Poziom 40  
    PIOTOM0 napisał:
    Co do maxa to nie wiem dlaczego chcesz dać transpotory - a płytkę już mam wykonaną i polutowaną więc nie chcę się już bawić w przeróbki.
    Prąd maxa to kilkanaście miliamper a sam wyświetlacz bierze ich 300 mA.
    Żadna to oszczędność a przynajmniej ten element nie nastręcza kłopotów i zawsze działa.

Nie chodzi o oszczędnościi ale o galwaniczną izolację radia od kompa której zalety są oczywiste.
    1. Bezpieczeństwo
    2. Separacja od zakłóceń
  • Poziom 20  
    Skoro oto chhodzi, to może lepiej odizolować wejście od strony pomiarowej niż sam MAX 232 ?
    Znacie takie układy? Chętnie skorzystam.
    I tak muszę zbudować układ formujący więc będzie to jedna praca.
    Piotom0
  • Poziom 40  
    Możesz sprzęgnąć sygnał transformatorem w.cz,. ale daje to tylko izolację galwaniczną - z zakłóceniami od PC gorzej.
  • Poziom 20  
    Witajcie.
    Uprałem się wstępnie z obsługą procesora.
    Przyszedł czas na układ formujący impulsy z wejścia częstotliwościowego.
    Czekam na poradę jak wykonać separację galwaniczną od strony radia.
    Może macie jakieś sprawdone układy.
    Poza tym nie moge sobie poradzić z uzyskaniem na przełącznikach modulacji sygnału który był by użyteczny do pomiaru.
    Czy tam tez ma zastosować jakiś układ dopasowujący?
    Pozdrawiam
    Piotom0
  • Poziom 40  
    PIOTOM0 napisał:

Poza tym nie moge sobie poradzić z uzyskaniem na przełącznikach modulacji sygnału który był by użyteczny do pomiaru.

Przełącznik rodzajów modulacji przełącza na sekcje wykonawcze napiecie 8V.
    Nie rozumiem Twojego problemu.
  • Poziom 20  
    Poprostu nie mam napięcia 8V na wyjściach podlutowanych do złącza rodzaju modulacji od spodu płyty radia.
    Być może jest to wina masy, którą przylutowałem do płyty radia w okolicach zacisku śrubowego obudowy.
    Skąd wziąć masę żeby sygnał na pinach złącza miał 8V?
    Pozdrawiam
    Piotom0
  • Poziom 40  
    Musiałeś się źle podpiąć - przełącznik komutuje 8V.
    To pewnik.
  • Poziom 20  
    Czyli gdzie mam się podpiąć żeby mieć ten sygnał?

Pozdrawiam
    Piotom0
  • Poziom 24  
    Witam!!!Zaczynam powoli nie rozumieć co chcesz zrobić...Podałem Ci wyjście które jest odpowiedzialne za wszystki rodzaj modulacji.Jak mi wiadomo to tam są dwa łacze masa jak i sygnał, więc wczym masz problem???...Pozdrawiam

Daniel
  • Poziom 20  
    Witaj.
    Poza pomiarem samej częstotliwości chciałbym dodawać lub odejmować w mikroprocesorze wartości +2,5kHz związane z rodzajem modulacji.
    W tym celu potrzebne mi jest wyprowadzenie końcówek z przełącznika rodzaju modulacji. W chwili obecnej podpiąłem się pod złącze na płycie głównej, to w które wchodzą przewody z przełącznika tak jak na zdjęciu nr 2 w poście pierwszym.

Wg. wypowiedzi na forum powinno być tam napięcie +8V a go nie ma czyli nie mam jak zrobić detekcji ustawionej w radiu modulacji.
    Najprawdopodobniej wpiąłem się źle z masą.
    W związku z powyższym proszę o opis gdzie mam podpiąć : AM/FM, USB, LSB i masę

Może źle Ciebie zrozumiałem ale czy to wyjście które mi podałeś uwzględnia zmianę modulacji?

Pozdrawiam
    Piotom0
  • Poziom 40  
    To ta sekcja wyżej na obrazku (S502-1). Są opisane sygnały czarno na białym.
  • Poziom 20  
    Czy mógłbym Cię prosić o napisanie słownie gdzie mam się wpiąć.
    W tej chwili podlutowałem się do złącz:
    36 - LSB
    37 - USB
    38 - AM/FM
    GND - OBUDOWA RADIA

Po zmierzeniu napięcia na tych pinach nie mam 8V.
    Względem czego (jakiego punktu) mam mierzyć to napięcie?
    Pozdrawiam
    Piotom0
  • Poziom 24  
    A ty milisz pojęcia są dwie masy tak zwana masą zimna która mieści się na obudowie i masa gorąca która to mieści sie w radiu i TY powinieneś robić pomiar z przyłączem do masy gorącej a ty robisz odwrotnie pomiar z masą zimną dlatego Ci takie cyrki wychodzą...Pozdrawiam

Daniel
  • Poziom 20  
    Właśnie podlutowałem się tam gdzie mi wskazałeś i pojawiły się wszystkie potrzebne sygnały.
    Teraz tylko układ formujący i separacja galwaniczna.
    Dziekuje za pomoc i cierpliwość.
    Piotom0