Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz warsztatowy 0-31V/0-5A

Jaduda 08 Kwi 2008 14:35 26566 44
  • Zasilacz warsztatowy 0-31V/0-5A
    Witam wszystkich.
    Przedstawiam zasilacz, który zbudowałem na podstawie projektu http://www.electronics-lab.com/projects/power/003/index.html
    Podstawowe informacje:
    • maksymalne napięcie wyjściowe 31V;
    • maksymalny prąd wyjściowy 5.12A;
    • dwa tranzystory wyjściowe (MJ15003);
    • po dwa potencjometry do regulacji napięcia i prądu (zgrubny i dokładny);
    • wzmacniacze operacyjne zasilane z osobnego źródła;
    • przełącznik uzwojeń transformatora (2*17V/5.88A);
    • układ miękkiego startu transformatora;
    • pomiar napięcia, prądu, temperatury oraz koloru wyświetlacza został zrealizowany na uC ATmega8;
    • dwa wentylatory włączające się gdy temperatura radiatora wzrośnie powyżej 35°C (pomiar temperatury oparty na układzie DS18b20);
    • odcięcie obciążenia od zasilacza w razie przekroczenia temperatury 70°C;
    • wyświetlacz dwukolorowy (czerwono-zielony):
    -podczas startu zasilacza wyświetlana jest krótka 'animacja',
    -płynne przejścia kolorów (od zielonego aż do czerwonego) podczas regulacji napięcia,
    -jeżeli pobór prądu równy jest 0 to po około 20 sekundach następuje samoczynna zmiana koloru wyświetlacza (od zielonego do czerwonego i z powrotem ku zieleni).
    Zasilacz działa już jakiś czas i nie miałem z nim żadnych problemów.

Zdjęcia:
    całość_1, całość_2,
    Zasilacz warsztatowy 0-31V/0-5AZasilacz warsztatowy 0-31V/0-5AZasilacz warsztatowy 0-31V/0-5A
    Zasilacz warsztatowy 0-31V/0-5AZasilacz warsztatowy 0-31V/0-5AZasilacz warsztatowy 0-31V/0-5A

I kilka fotek płytek.
    • Miękki start transformatora - elementy, druk;
    • Przekaźniki - elementy, druk;
    • Zasilacz 5V, 12V, 2x-5.6V, 8V, 15V, 33V - elementy, druk;
    • Zasilacz 30V/5A - elementu, druk;
    • Sterowanie - elementy, druk;
    • Bufory (74573 i ULN2803) - elementy, druk;
    • Wyświetlacze LED - elementy, druk;
    • Zabezpieczenie wyświetlacza LED - elementy, druk;

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Jaduda
    Poziom 32  
    Jaduda napisał 1354 postów o ocenie 169, pomógł 234 razy. Jest z nami od 2004 roku.
  • PCBwayPCBway
    fuutro
    Poziom 43  
    Niezła konstrukcja, całkiem ładnie w środku wszystko upchnąłeś.
    rafalrrrr
    Poziom 12  
    ciekawy projekt z tym płynnym przejściem kolorów i wyświetlaniem animacji przy starcie
    gratulacje!!!
    Arekak
    Poziom 2  
    Nie grzeje się za mocno ?
    Brutus_gsm
    Poziom 25  
    Bardzo ładna kontrukcja, wszystko uporządkowane. Gratulacje Projektu.

Płytki także dobrze pocynowane.

A z tym zróżnicowaniem kolorów wyświetlacza w zależności od napięcia, to wspaniały pomysł.

Gratulacje 10/10
    slavo666
    Poziom 17  
    I to jest właśnie zasilacz warsztatowy. Świetna, zwarta konstrukcja - wykorzystane miejsce w środku, nic nie lata, wszystko porządnie zamocowane, budowa modułowa. Tak się robi zasilacze.
    Łukasz.
    Poziom 12  
    Projekcik elegancki. Z tymi bajerkami też fajny pomysł. Ogólnie gratulacje
  • PCBwayPCBway
    _milcek_
    Poziom 19  
    Świetny montaż płytek zwarta konstrukcja i odpowiedni montaż tranzystorów na radiatorach(co ostatnio rzadko kto umie niestety bo ciągle ktoś montuje je na żeberku i to ostatnim)z dobrym obiegiem powietrza. To sie chwali dawno już takiego zasilacza na elce nie było
    mnich13
    Poziom 15  
    Właśnie takiego czegoś szukałem! Czy można liczyć na twoją pomoc przy budowie kopi twojego zasilacza. (wiem ze jest to tylko modyfikacja tamtego ale ja bym nie umiał go tak zmodyfikować a chodzi mi właśnie o prąd max 5A) Czy można liczyć na schematy?
    HuPao
    Poziom 9  
    świetna rzecz zwarta budowa i świetne wykonanie
    mam nadzieje że umieścisz schematy :)

jak dla mnie 10\10
    FastProject
    Poziom 28  
    Fajne fajne...
    W jaki sposób zrobiłeś zmianę kolorów i jakie to wyświetlacze?
    kris92
    Poziom 10  
    Bardzo dobre wykonanie; estetyka na wysokim poziomie. Wszystko dobrze przemyślane i rozmieszczone. W środku porządek z kablami. Mam pytanie odnośnie napisów na przednim panelu. W jaki sposób je wykonałeś?
    Cytat:

Ponawiam to pytanie. Przy max obciążeniu zasilacz jest w stanie się wyłączyć?
    KGS
    Poziom 23  
    Gratulacje! Świetna i czysta konstrukcja.Bardzo ciekawy bajer z tymi wyświetlaczami! 10/10 - to już sprzęt profesjonalny.Jeżeli można to dołączę się do prośby o szczegółowe schematy i ew.wzory płytek.Naprawdę udana robota!!
    bi-tek
    Poziom 11  
    Ile kosztuje zrobienie tego cuda oraz czy można liczyc na pomoc w budowie tego zasilacza
    HeloMelo
    Użytkownik obserwowany
    Daro_Elektronik napisał:
    Fajne fajne...

zapewne diody RGB i jakis sterownik do nich ;)

Zasilacz ekstra :) Tylko jak dla mnie to zbede sa te dodatkowe ukl;ady do animacji zmiany kolorow itp itd :P No ale pewnie umila odpalanie urzadzen :)

Pozdrawiam :)
    wojtek2812
    Poziom 22  
    Bardzo estetycznie wygląda środek Twojego zasilacza. Naprawdę trzeba dobrze przemyśleć konstrukcje żeby uzyskać takie upakowanie modułów
    Adam940
    Poziom 13  
    I oto jak należy łączyć technikę uP z zasilaczami. Czytelne wyświatlacze ( a nie kolejna łatwizna w postaci LCD). Trzeba traktowac tę konstrukcje za wzór, choć bajery z kolorami mogą niektórych denerwować( mnie akurat nie przeszkadzają) .
    Brutus_gsm
    Poziom 25  
    Daro_Elektronik napisał:
    Fajne fajne...

Jaduda napisał:
    • pomiar napięcia, prądu, temperatury oraz koloru wyświetlacza został zrealizowany na uC ATmega8;
    • wyświetlacz dwukolorowy (czerwono-zielony):

Wystarczy poczytać ;]
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    pipinet
    Poziom 18  
    Zasilacz wykonany estetycznie, ładnie rozmieszczone w obudowie elementy.
    Przydała by się możliwość wyłączenia zmiany kolorów ;)
    Ja ustawiłbym temperaturę włączenia chłodzenia na 40-45°C. ;)
    raczek3
    Poziom 22  
    Witam piękna konstrukcja, wszystkie moduły poukładane gratulacje ocena 6/6. Można prosić schemat układu miękkiego startu.
    Jaduda
    Poziom 32  
    Bardzo dziękuje za pozytywne opinie :D
    Arekak napisał:
    Przy 70°C obciążenie jest odcinane od zasilacza :D Temperatura zależy jaki prąd jest pobierany i przy jakim napięciu. Aby zmniejszyć straty mocy zastosowałem dzielone uzwojenie transformatora. Ogólnie to obecnie nie jestem w stanie sprawdzić jak mocno się nagrzewa (nie mam takiego obciążenia, ale wkrótce coś wykombinuje :D). Przy 25W (napięcie między emiterem a kolektorem tranzystora wynosiło 14V a prąd pobierany wynosił 1.78A) radiator tył letni.
    mnich13 napisał:
    Czy można liczyć na twoją pomoc przy budowie kopi twojego zasilacza.
    Jestem pewien, że możesz liczyć na pomoc nie tylko z mojej strony :D
    Mnich13 napisał:
    Czy można liczyć na schematy?
    Schematy udostępnię do końca tygodnia, tylko je narysuje:D W zasadzie jest to kompilacja wieku projektów w elektrody. :D
    Daro_Elektronik napisał:
    Zmianę kolorów uzyskałem poprzez zmianę współczynnika wypełnienia przebiegu (PWM).
    Są to wyświetlacze dwukolorowe:
    • kolory zielony lub czerwony
    • przy jednoczesnym świeceniu obu źródeł trzeci kolor - pomarańczowy
    • wspólna anoda
    • wysokość cyfry - 13,2 mm
    • wymiary wyświetlacza 17,5x12,6x7mm
    kris92 napisał:
    Przy max obciążeniu zasilacz jest w stanie się wyłączyć?
    To zależy przy jakim napięciu, jak będę miał czas to zobaczę i dam znać.
    kris92 napisał:
    Mam pytanie odnośnie napisów na przednim panelu. W jaki sposób je wykonałeś?
    Sam panel przedni powstał w programie FrontDesigner. Wydrukowałem go na kartce i przykleiłem (oczywiście dałem warstwę ochronną, czyli przezroczystą folię taką jaką dają w punktach ksero przy bindowaniu :D)
    bi-tek napisał:
    Ile kosztuje zrobienie tego cuda
    Co do kosztów to trochę by się tego uzbierało jednak dokładnej kwoty nie potrafię podać, gdyż około 2 lat kompletowałem elementy i już się pogubiłem w kosztach. :D
    kocyk napisał:
    Ale nie mogę zrozumieć jak wmontowałeś te tranzystory do radiatora...
    Ten radiator to skręcone ze sobą dwa (a w zasadzie 4 bo u mnie w sklepie nie było dłuższych) radiatory żeberkowe, tranzystory są przykręcone do jednego radiatora a w drugim jest wycięty otwór, aby tranzystor się zmieścił :D
    pipinet napisał:
    Przydała by się możliwość wyłączenia zmiany kolorów
    Z założenia miało być kolorowo :-P
    raczek3 napisał:
    Można prosić schemat układu miękkiego startu.
    Link
    shadow0013
    Poziom 34  
    Wykonanie i pomysł sterowania super - jeśli możesz to zamieść schemat sterowania (pomiarów) i wsad do procka
    krystian08
    Poziom 16  
    Brawo dla autora, konstrukcja godna podziwu :) Tak właśnie powinien wyglądać zasilacz warsztatowy, konkretne napięcie i konkretny prąd, na pewno nie braknie ci tych 5A. Poza tym fajny bajer z tymi wyświetlaczami choć mało przydatny ;) Ciekawe połączenie techniki mikroprocesorowej z analogowym układem, ale dobrze że nie zrobiłeś regulacji napięcia i prądu na procku, potencjometr jest o wiele wygodniejszy. Pozdrawiam i życzę kolejnych tak udanych konstrukcji, ten zasilacz rządzi :)
    PiotrB_86
    Poziom 10  
    Wow! Moje uznanie super konstrukcja. Estetyka i jakośc wykonania robi piorunujące wrażenie szczególnie ten wyświetlacz ze zmiennym kolorem! Ogromne słowa uznania:)
    kamil22011
    Poziom 18  
    Świetny projekt. Wykorzystanie miejsca znakomite. Takiego zasilacza właśnie szukałem. Dołączam się do prośby mnicha o schematy. Po prostu zasilacz pierwsza klasa. Oby tak dalej.
    HONDAS
    Użytkownik obserwowany
    Super sprawa.Każdy,prawie każdy by chciał schemat.Napisane jest z kąd jest .Przy odrobinie inwencji można sobie poszukać samemu kilku rozwiązań,wprowadzić coś do podstawowego schematu a tu jak często DAJ schemat .
    netMaster
    Poziom 13  
    chciałbym zapytac po co przełącznik uzwojeń transformatora?
    by byly mniejsze staty mocy na tranzystorach gdy pracujemy do 17V??
    i po co wzmacniacze operacyjne zasilane z osobnego źródła,
    dzieki
    teraz ocena - 10000/10
    swietny projekt, cyba najlepszy zasilacz jaki widzilałem ze strony elfy, ja moj buduje juz pol roku i nie mam czasu zaczac ale moze sie wkoncu wezme, dolaczam sie do prosby o podrasowane schematy, napewno sie przydadza :)
    Jaduda
    Poziom 32  
    netMaster napisał:
    chciałbym zapytac po co przełącznik uzwojeń transformatora? by byly mniejsze staty mocy na tranzystorach gdy pracujemy do 17V??
    Przełącznik uzwojeń transformatora zastosowałem po to, aby mniej ciepła wydzielało się na radiatorze - w szczególności przy mniejszych napięciach. Próg przełączania ustawiłem na 15V (więc do 15V a nie 17V :D).
    netMaster napisał:
    i po co wzmacniacze operacyjne zasilane z osobnego źródła
    Ponieważ:
    • zastosowałem przełącznik uzwojeń;
    • bardziej stabilna praca podczas dużych mocy pobieranych z zasilacza.
    Calineczka*
    Poziom 31  
    Jaduda, gratuluję, naprawdę świetna robota, aż miło patrzeć:D
    Czekam z niecierpliwością na udostępnienie materiałów....