Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak sprawdzić moc wzmacniacza?

08 Kwi 2008 16:05 2797 6
 • Poziom 2  
  Odkupiłem od znajomego wzmacniacz Philips 302 integrated stereo amplifier ale nigdzie nie ma zamieszczonej informacji o jego mocy. Chcialbym teraz dobrać odpowiednie głośniki lecz nie chce tego robić "na oko". Prosze o pomoc
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
 • Poziom 35  
  Można zmierzyć, ale potrzeba generator, dobry woltomierz i obciążenie rezystancyjne dużej mocy. A tak mniej więcej to można się zorientować po napisie przy kablu 220V - tam jest pobór mocy z sieci w VA i jeżeli zastosuje się głośniki o takiej mocy w watach nie będzie to błędem. Ważniejsza rzecz to impedancja tych głośników. Przy wyjściu wzmacniacza powinno pisać przynajmniej to. Jeżeli nie ma to polecam głośniki/kolumny 8 om - 4-omowe mogą uszkodzić końcówkę jeśli nie jest do tego przystosowana.
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Moim zdaniem dobieranie głośników sugerując się mocą wzmacniacza to właśnie jest "dobór na oko". :idea:
  Jeśli jednak zależy tobie na tym, to najwłaściwiej jest sprawdzić na jakich końcówkach jest ten wzmacniacz. To te elementy z radiatorami. Odczytaj ich symbole i zapraszam do odszukania not katalogowych. Ewentualnie podaj na forum oznaczenia. Znając życie końce są maksymalnie wykorzystane.
  andk1eltd napisał:
  Ważniejsza rzecz to impedancja tych głośników...

  Dokładnie tak.
  Problemem dla wzmacniacza nie jest moc głosników (tak na prawdę moc kolumn mówi nam jaką moc przyjmą w odpowiednich warunkach), a właśnie ich impedancja. Mało tego, należy zdać sobie sprawę, że impedancja nominalna a przebieg impedancji (a tak, nie jest linearna) to dwie różne sprawy. Stąd moja opinia, że sugerując się mocą kolumn głośnikowych nie dobierzemy odpowiednio zestawu.
 • Użytkownik usunął konto  
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Nie ma dokładnego pomiaru bez oscyloskopu. Jeśli napięcie na wyjsciu mierzymy multimetrem, warto sprawdzić jego parametry bo zazwyczaj moc mierzy się przy 1kHz a nie każy multimetr podaje poprawną wartość przy tej częstotliwości. Najbezpieczniej używać tu przyrządu z prawdziwym przetwornikiem True RMS.
 • Pomocny post
  Poziom 15  
  Witam.
  Jest to wzmacniacz oparty na hybrydzie STK461 o mocy 2x20W przy 8Ω i chyba 2x 25W przy 4Ω
 • Poziom 2  
  na taka odpowiedz wlaśnie czekałem! Dzięki Powerbass!!