Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

problem ze wzmacniaczem Yamaha A-550

Świętoszek 09 Kwi 2008 20:24 10901 10
  • #1 09 Kwi 2008 20:24
    Świętoszek
    Poziom 18  

Witam. Mam problem ze wzmacniaczem Yamaha A-550. Gdy podłączę sygnał do wejścia PHONO to dobrze wzmacnia ale głos jest lekko przytłumiony a jak podłącze do wejścia TUNER to gra czysto ale cicho. Co może być przyczyną? Z góry dziękuję.

Proszę poprawić tytuł tematu w/g pkt. 11 regulaminu. Inaczej pojedzie do kosza. [_OBCY_]

0 10
  • #2 09 Kwi 2008 21:33
    AnnoDomi
    Poziom 27  

Powodem może byc niedopasowanie źródła sygnału do wymagań wejścia. Co to za źródło podłączasz?

0
  • #3 09 Kwi 2008 21:43
    Świętoszek
    Poziom 18  

sygnał podawałem z radyjka na baterie. Ale dziwi mnie że na opcji tuner działają tylko 2 z 4 wyjść a na phono lekko stłumiony ale na wszystkie idzie wyjścia. Może to jest wina kondensatorów, zastanawiam się je wymienić na wejściu sygnału.

0
  • #4 09 Kwi 2008 22:37
    AnnoDomi
    Poziom 27  

Radyjko na baterie nie ma wyjść dostosowanych jako Line-Out->LineIn, jedynie wyjście słuchawkowe. Słuchawki zaś mają inną charakterystykę jak wejście przedwzmacniacza. Opcja tuner to wejście stereo, a phono (no cóż, nie mam specyfikacji tego wzmacniacza więc dalsza część zdania będzie próbą analizy sytuacji)- mono - dlatego gra na wszystkie wyjścia. Zastanawia mnie też nazwa phono - bo ona wskazywałaby raczej na wyjście sygnału niż wejście. Jeśli faktycznie tak jest to wprowadzenie tam sygnału omijałoby przedwzmacniacz i mogło by mieć podobny skutek w tłumieniu dynamiki sygnału.

0
  • #5 10 Kwi 2008 12:01
    Świętoszek
    Poziom 18  

PHONO to na pewno jest wejście.

0
  • #6 10 Kwi 2008 15:21
    AnnoDomi
    Poziom 27  

No to wracamy do punktu wyjścia - możliwe że niedopasowanie wejścia powoduje takie objawy. Możesz spróbować odseparować wejście poprzez kondensatorek elektrolityczny 2.2-4.7uF wpięty szeregowo na kablu sygnałowym (nie masie/ekranie). Co do poziomów sygnału to samym miernikiem trudno to będzie sprawdzić, możnaby na oscyloskopie, ale... no cóż, spróbuj odseparować wejście od wyjścia radyjka tak jak napisałem wyżej.

0
  • #7 10 Kwi 2008 17:45
    Świętoszek
    Poziom 18  

Dałem kondensator 3,3u i efekt jest znakomity. Tylko można dosłyszeć się charakterystycznego przydźwięku na wyjściu. Jak można to zminimalizować? Filtracja zasilania a może to od źródła sygnału?

0
  • #8 10 Kwi 2008 20:27
    AnnoDomi
    Poziom 27  

Rozumiem, że chodzi Ci o 50Hz słyszane z zasilacza radia?! Jeśli tak - to spróbuj testowo podłaczyć radio na bateriach, jeśli przydźwięk zniknął - to można spróbować pofiltrować zasilacz w tym radiu - wstawić dodatkowo kondensatory 4700uF /25V elektrolityczne na wyjściu z zasilacza.

0
  • #9 10 Kwi 2008 20:46
    Świętoszek
    Poziom 18  

Sygnał puszczałem z komputera, przydźwięk słychać tylko jak z komputera płynie słaby sygnał a mocniej podkręcę na wzmacniaczu.

0
  • Pomocny post
    #10 10 Kwi 2008 21:21
    AnnoDomi
    Poziom 27  

Może to być w takim razie przydźwięk z zasilacza wzmacniacza - filtrowanie tak samo. Ale w takim razie ten przydźwięk powinien być słyszalny także po podłączeniu innych źródeł audio. Poza tym, nie możesz za bardzo ograniczać poziomu sygnału wejściowego, bo wtedy wzmacniacz wzmacnia nie tylko twój sygnał ale też wszystkie szumy m.in przydźwięk sieciowy.

0
  • #11 10 Kwi 2008 21:47
    Świętoszek
    Poziom 18  

jest już ok. Z tym przydźwiękiem to tak jest jak napisano wyżej. Zamykam temat i dziękuję za pomoc.

0