Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

nadajnik fm na jednym tranzystorze

convers 09 Apr 2008 21:04 3303 22
    convers
    Level 12  
    witam ,

złożyłem takie cudo http://www.belza.cz/hf/bug.htm tlko zamiast tranzystora BF324 dałęm zamiennik BF414 i niby takie samy wyprowadzenia ma ale nie oto sie rozchodzi

Mój problem polega na tym , że nie moge go dostroić czy da się do tego układu dołaczyć jakiś trymer albo coś w tym stylu bo odginanie cewki nie pomogło... pozdrawiam i czekam na odpowiedz
    czarutek
    Level 34  
    Trymer możesz wstawić zamiast (równolegle do) C3.
    Ale to będzie chyba mało stabilne, co byśmy tu nie robili...

Takie podstawowe sprawy kładź raczej w DIY albo 'Początkujący...', a nie w Radiotechnice, bo się będą pieklić.
    c2h5oh
    Moderator
    Przeniosłem z Radiotechnika - "CB, KF, UKF, TV".
    konrad940
    Level 22  
    Daj sobie spokój z tym nadajnikiem nie jest warty zachodu.Zrób lepiej coś na dwóch tranzystorach, bo to co robisz strasznie pływa zakłóca telewizje i ma mały zasięg.
    [Czy nie ma technicznych określeń na złą jakość urządzenia? Proszę przeredagować treść postu gdyż tego typu porady będą przenoszone do kosza na podstawie regulaminu, punkt 12. Mariusz Ch.]
    convers
    Level 12  
    No wiem, że to jest do niczego, ale mi głownie chodzi żeby się nauczyć. Nie musi dobrze działać byle dało się zestroić. Zrobiłem układ na 2 tranzystorach i mikrofon fatalnie zbiera dźwięk, trzeba wręcz „pluć” do niego. Masz pomysł jak to naprawić? Oto link http://www.elektroda.net/cir/35.html

Ten pierwszy.

[Pisownię i ortografię poprawiłem. Mariusz Ch.]
    czarutek
    Level 34  
    Pewnie dałeś jakiś inny Q1...
    Spróbuj usunąć R3, zewrzeć R5, a R2 niech łączy bazę nie z zasilaniem, tylko bezpośrednio z kolektorem.
    viayner
    Level 42  
    Witam,
    a propo tego ukladziku to strojenie jest bardzo proste i opisane w oryginale - czeski nie jest tak trudny.
    Mianowicie zmiany rozmiaru cewki = strojenie, poporstu ja odpowiednio sciskamy czy rozsuwamy zwoje. Dolozenie trymerka nie jest najlepsze bo spadnie czestotliwosc rezonansowa i trzeba by zmienic cewke - mniej zwojow.
    Pozdrawiam
    czarutek
    Level 34  
    viayner wrote:
    ... Mianowicie zmiany rozmiaru cewki = strojenie, poporstu ja odpowiednio sciskamy czy rozsuwamy zwoje. ...

Napisał, że to nie daje rezultatu.
    convers
    Level 12  
    Witam.

Domyślam się, że Q1 = T1. Tak, dałem inny ( BF414), ale to jest zamiennik i niczym się nie różni. W innym temacie czytałem, że jest dobry.

Nagorzej ze strojeniem, bo jestem początkujący w "radioelektronice " a raczej mini radioelektronice i nie mam doświadczenia z cewkami. Nie ma jakiegoś prostego sposobu, aby to dostroić? Jeśli nie, to gdzie można cewkę nastawną kupić, bo u mnie w elektroniku nie ma takich.
    czarutek
    Level 34  
    Ciągle na zmianę mówimy o różnych schematach. Zdecyduj się...
    czarutek
    Level 34  
    No a ja o dwutranzystorowym, na który rzekomo zdecydowałeś się później... Post z Q2 dotyczył jego.
    A w tym jednotranzystorowym spróbuj stwierdzić, czy w ogóle generuje falę. Wsuwaj w cewkę na przemian coś żelaznego (zmniejszenie częstotliwości) i aluminiowego (zwiększenie częstotliwości) i próbuj cokolwiek łapać w radioodbiorniku ustawionym gdzieś między stacjami.
    Jeśli dałeś cewkę zgodnie z opisem i nic to nie da, to po prostu nadajnik nie działa, a przyczyna nie leży w cewce.
    convers
    Level 12  
    dobra a co do tego układu na dwoch tranzystorach mam zrobic tak jak napisałęs ale moim zdaniej jest to ominiecie tego przedwzmacniacza jakby mikrofonowego czy dobrze mysle ?
    czarutek
    Level 34  
    Nie ominięcie tylko wyżyłowanie...
    convers
    Level 12  
    a czy to pomoze ? i czy zewrzec dobrze rozumiem mam podłaczc do zasilania tak ?
    convers
    Level 12  
    taki jak na schemacie
    czarutek
    Level 34  
    Powinno pomóc. Zewrzeć to znaczy zastąpić go drutem.
    convers
    Level 12  
    nie działą znaczy da sie mniej wiecej zestroic ale nie słychac nic w radiu
    czarutek
    Level 34  
    Nie słychać nic, czy słychać zawsze szum?
    Wiesz w ogóle jak na piechotę stwierdzić, czy nadajnik emituje nośną i na jakiej częstotliwości?
    No i o którym znów układzie teraz mówisz?
    convers
    Level 12  
    teraz mowie o tym 2 tranzystorowym (sory za zamieszanie bede o niem mowił) tjk słychac szym i krace trymerem i słychac czasem takie jakby sprzezenie pisk to oznacza ze nadajnik nadaje syggnał i radi jest zestrojone i tak jak pykam w antane to w radi słychac taki głuchy odgłos pytakania ale dzwieku nie ma jak muwie
    czarutek
    Level 34  
    To musi być inaczej. Radio głośno sobie szumi, bo jest między stacjami. Jeśli złapie prawidłową nośną, to szum właściwie całokowicie cichnie. Będzie tak tylko w jednym, bardzo dokładnym punkcie Twoich ustawień...
    Spróbuj to uzyskać, a i dźwięk się prawdopodobnie pojawi.
    Jak na mój gust, to coś tam on emituje, ale gdzieś na zupełnie innej częstotliwości.
    artur s
    Level 24  
    Wpisz to wszystko w translator "ichni-polski",to może łatwiej będzie ci pomóc