Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panasonic TX-29PS1P przesunięcie obrazu na wejściu RGB

r.grabos 10 Kwi 2008 11:46 2884 7
  • #1 10 Kwi 2008 11:46
    r.grabos
    Poziom 9  

Witam jak w temacie po RGB jest przesunięty obraz w prawo ( logo TVP1 jest na samym skraju).
    Wchodząc w menu serwis (Chassis EURO10 ) tą procedurą
    [*]Ustawić poziom tonów niskich na maksimum
    [*]poziom tonów wysokich na minimum
    [*]Wcisnąć i przytrzymać klawisz [VOLUME-] na klawiaturze lokalnej telewizora
    [*]wysłać rozkaz [INDEX] z pilota
    przeglądanie menu klawiszami [CZERWONY] i [ZIELONY]
    regulacja klawiszami [ŻÓŁTY] i [NIEBIESKI]
    zapamiętanie [TV/AV]

Zmieniając parametr Hpos ładnie reguluje jednak po antenie i na innych wejściach sytuacja odwrotna przesunięcie w drugą stronę.
    Czy jest możliwość regulacji tylko dla RGB?

Proszę o porady jak ten problem rozwiązać.

0 7
  • #2 10 Kwi 2008 22:37
    jaculek
    Poziom 17  

Nie ma mozliwosci regulacji w trybie serv.po RGB.Jakie jest zrodlo sybnalu RGB bo jesli komputer to w nim masz problem.

0
  • #3 11 Kwi 2008 12:24
    r.grabos
    Poziom 9  

Źródłem sygnału jest tuner sat ( na drugim TV było sprawdzone i jest OK)
    Kabel pełne euro. Jak w tunerze zmieni się z RGB na composit video to obrazek wraca równo na środek ale wtedy coś z kablówki się nanosi taka delikatnie płynaca mora i niebieski kolor lekko pulsuje. Po RGB obrazek jest dobry ale przesunięty tak około 2cm w prawo (patrząc od przodu TV) i delikatnie do góry ale to jest do pominięcia ok 2-3 mm.
    Wcześniej miałem usterkę odbiornik włączał się prawidłowo pracował prawidłowo ale gdy pilotem padła komenda wyłącz - wysokie gasło i TV jakby się wyłączał i wtedy dioda st-by zaczynała pulsować kilkanaście razy i w głośnikach w takt diody było słychać taki "PYK". Na D881 (przetwornica) w takt pulsowania zmieniał się imp on/off z 0.6V na 1.2V (21 noga SDA5550). po kilkunastu razach napięcie pozostawało na 1.2V dioda st-by zaświecała się i odbiornik był w czuwaniu. Zaznaczam odbiornik w każdej chwili można było włączyć od pierwszego kopa startował ( problem był z wyłączaniem ) Wymieniłem wszyski elki w przetwornicy i problem znikł ( chociaż jak odbiornik długo pogra to po wyłączeniu pilotem dioda st-by zapala się dopiero po 2 sekundach i jest jedno pyknięcie w głośnikach - jak jest zimny to od ręki dioda st-by się zapala i nie ma charakterystycznego PYK w głośnikach.

Taka uwaga w menu serwis parametry mam takie jak w instrukcj -optimum, jedynie EW AMP2 podają 008 a u mnie 031(fabrycznie obraz równy na środku bez zniekształceń), "Hpos" mam na 21 ale jak "Hamp" zmniejszyłem to na obrazie kontrolnym charakterystyczne czarno-białe pola na prawym i lewym skraju, te z prawej były "normalne" a po lewej były ściśnięte ( nie wiem czy dobrze wytłumaczyłem w starym Heliosie na perkach bym przesunął fazą w prawo wtedy pola czarno-białe z prawej i lewej są równe i centrowanim w lewo na koniec dać odpowiednią szerokość i odbiornik gotowy)

0
  • #4 11 Kwi 2008 23:17
    jaculek
    Poziom 17  

A proboweles podlączyć inne urządzenie z RGB np.DVD czy jest tez przesunięcie obrazu, bo brak mi koncepcji na wytlumaczenie zjawiska.

0
  • #5 12 Kwi 2008 01:58
    mirex
    Poziom 43  

r.grabos napisał:
    .... ale jak "Hamp" zmniejszyłem to na obrazie kontrolnym charakterystyczne czarno-białe pola na prawym i lewym skraju, te z prawej były "normalne" a po lewej były ściśnięte ( nie wiem czy dobrze wytłumaczyłem w starym Heliosie na perkach bym przesunął fazą w prawo wtedy pola czarno-białe z prawej i lewej są równe i centrowanim w lewo na koniec dać odpowiednią szerokość i odbiornik gotowy)

Nie do końca rozumiem - to ściśnięte /nierównomierność kwadratów z prawej i lewej/ czy tylko przesunięte?

Czy obraz ma właściwą liniowość poziomą?

Czy ta usterka wystąpiła równocześnie z awarią zasilacza czy była wcześniej?
    Co było przyczyną tego dziwnego wyłączania, 1000µ w zasilaniu transoptora?

Może trzeba sie przyjrzeć elektrolitom filtrującym w okolicy VDP?

0
  • #6 12 Kwi 2008 17:10
    r.grabos
    Poziom 9  

mirex napisał:
    r.grabos napisał:
    .... ale jak "Hamp" zmniejszyłem to na obrazie kontrolnym charakterystyczne czarno-białe pola na prawym i lewym skraju, te z prawej były "normalne" a po lewej były ściśnięte ( nie wiem czy dobrze wytłumaczyłem w starym Heliosie na perkach bym przesunął fazą w prawo wtedy pola czarno-białe z prawej i lewej są równe i centrowanim w lewo na koniec dać odpowiednią szerokość i odbiornik gotowy)

Nie do końca rozumiem - to ściśnięte /nierównomierność kwadratów z prawej i lewej/ czy tylko przesunięte?

Czy obraz ma właściwą liniowość poziomą?

Czy ta usterka wystąpiła równocześnie z awarią zasilacza czy była wcześniej?
    Co było przyczyną tego dziwnego wyłączania, 1000µ w zasilaniu transoptora?

Może trzeba sie przyjrzeć elektrolitom filtrującym w okolicy VDP?

1 podłączałem inny tuner sat, innym kablem euro ten sam efekt, a może jeszcze nawet ciut więcej przesunięty.

2 co do ściśnięcia to tłumaczę liniowość idealna, kwadraty równe , ja sprawdzałem to na obrazie kontrolnym takim jaki jest rano na TVP1 czy TVP2 ( kółko z kolorami na kracie) na samych obrzeżach tego obrazu kontrolnego z lewej i prawej na górze i na dole ( przy normalnej szerokości prawie ich nie widać - jak się zmniejszy trochę szerokość ) są widoczne białe pola na zmianę z czarnymi. I to właśnie tylko te pola są ściśnięte z lewj strony ( tak jakby była zła faza i obraz byłby lekko zawinięty na samym lewym skraju). Na górze i dole oraz z prawej strony te pola są OK. (20 lat temu tylko w zakładzie był generator kraty czy pasów kolorowych na domówkach naprawiało się na obrazku kontrolnym TVP1 i to nie był cały dzień nadawany i w domach prawie nikt nie miał magnetowidu - teraz to wygoda )

3 Czy ta usterka wystąpiła równocześnie z awarią zasilacza czy była wcześniej
    trudno mi powiedzieć

4 Co było przyczyną tego dziwnego wyłączania, 1000µ w zasilaniu transoptora?
    Wymieniłem wszystkie choć żaden na pomiar nie był zły może pod napięciem któryś fiksował. jak zaznaczyłem w w drugim poście obecnie po długim graniu dioda st-by po komendzie wyłącz zapala się po 2sekundach i raz w głośnikach słychać pyknięcie i monitor czuwa dioda świeci się - choć nie zawsze nawet po długim graniu to występuje. Jak jest zimny normalnie po komendzie wyłącz staje wysokie, zapala sie dioda st-by i odbiornik czuwa, ta 2 sekundowa zwłoka pojawia się co trzecie czwarte wyłączenie i to tylko po 2, 3 godzinnym graniu. Raz zostawiłem tylną ściankę zdjętą -to nie zaobsarwowano tej 2 sek zwłoki. ( pod kątem zimnych lutów już trochę siedziałem z lupą i jest OK - choć na 100% nigdy nie można być pewnym). Po wymianie elektrolitów tego kilkunastokrotnego pulsowania diody st-by przy wyłączaniu nie ma.

5 Może trzeba sie przyjrzeć elektrolitom filtrującym w okolicy VDP?
    wymienie ich i zobaczę ale przy moim szczęściu do tak "typowych " usterek ...??? Wszyscy prawie mają kłopot bo przetwonica nie startuje i dioda miga a w moim przypadku odwrotnie startował idealnie a przy wyłączaniu problemy
    Dzięki za zainteresowanie

0
  • #7 13 Kwi 2008 20:11
    mirex
    Poziom 43  

Witam.
    Dzisiaj instalowałem znajomemu Polsat /dekoder MINI/. Odbiornik TV to Aiwa SE-2130 /CP385/.
    Jest taki sam efekt, różnica polega tylko na tym, że przesuwa się obraz po RGB w lewo około 1cm a nie w prawo. W dodatku po RGB jakość nieznacznie gorsza niż Composite.
    Na DVD tego nie ma.
    Wniosek raczej oczywisty - nie ma co grzebać w TV bo to nie jego wina.

No, może należałoby się skupić co z tym Composite - wina TV czy też dekodera.

0
  • #8 13 Kwi 2008 20:30
    r.grabos
    Poziom 9  

mirex napisał:
    Witam.
    Dzisiaj instalowałem znajomemu Polsat /dekoder MINI/. Odbiornik TV to Aiwa SE-2130 /CP385/.
    Jest taki sam efekt, różnica polega tylko na tym, że przesuwa się obraz po RGB w lewo około 1cm a nie w prawo. W dodatku po RGB jakość nieznacznie gorsza niż Composite.
    Na DVD tego nie ma.
    Wniosek raczej oczywisty - nie ma co grzebać w TV bo to nie jego wina.

No, może należałoby się skupić co z tym Composite - wina TV czy też dekodera.

To przesuwanie po RGB to ciekawa sprawa ja na innym tunerze sat ( jeden tuner to strong cyfry+ pół roku temu kupiony a drugi to ferguson nowy) też sprawdzałem i efekt przesunięcia jest, więc wykluczyłem tunery sat dodatkowo sprawdzałem jeden z tych tunerów na innym TV i tam było dobrze Dlatego dla mnie z kolei wniosek był , że to telewizor przesuwa.
    Dobrze by było gdyby inni Koledzy w czasie napraw na koniec sprawdzili wejscie RGB (w miarę możliwości). Można by wtedy coś więcej powiedzieć bo narazie przypadki mamy rozbieżne z takim samym efektem na ekranie.

0