Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Whirlpool AWM6071 uszkodzony programator.

Rysio4001 10 Kwi 2008 21:51 6351 3
  • #1 10 Kwi 2008 21:51
    Rysio4001
    Specjalista - systemy grzewcze

Witam.

Pralka Whirlpool AWM6071 pod koniec programu zatrzymała się, nie wylała wody, i tak stoi. Wszystkie kontrolki, wyświetlacz, oraz przyciski działają. Serwisant stwierdził uszkodzenia programatora, i wymienił go. Po naprawie pralka przepracowała prawidłowo 3 cykle prania, a na kolejnym wystąpiła ta sama awaria i znowu programator.

Oba programatory mają tą samą usterkę widoczną optycznie. Jest spalony element (podejrzewam, że jest to triak załączający pompkę spustu wody). Element ten jest opisany na płytce jako TC1. Nie udało mi się zdobyć schematu do tej pralki, ale znalazłem podobny od pralki AWM6061. Na podstawie tego schematu doszedłem do wniosku, że przyczyną awarii jest przeciążenie (zwarcie) w obwodzie pompki spustowej wody. Czy mam rację?

Uszkodzony element ma połączenie z pinami na płytce programatora opisanymi jako: DP22, AQS21 i PR22. Została upalona też ścieżka po między pinem PR21 i rezystorem R7. Czy może ktoś podać dane tego elementu, bo jest tak spalony, że nie jest możliwe odczytanie z niego, oraz co jeszcze mogło spowodować takie uszkodzenia. Poniżej zdjęcia programatora. Na czerwono zaznaczony został ten uszkodzony element.
    Pralka Whirlpool AWM6071 uszkodzony programator.Pralka Whirlpool AWM6071 uszkodzony programator.Pralka Whirlpool AWM6071 uszkodzony programator.Pralka Whirlpool AWM6071 uszkodzony programator.
    Proszę o pomoc.
    Pozdrawiam.

3 3
  • Pomocny post
    #2 10 Kwi 2008 22:03
    nares
    Specjalista AGD

Triak uszkodzony, MAC97 można zastosować. Najpierw jednak trzeba usunąć przyczynę powstawania uszkodzenia, czyli usunąć kostkę przyłączeniową pompy, która powoduje zwarcie.

5
  • #4 16 Kwi 2008 22:33
    491442
    Użytkownik usunął konto