Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyjście audio sterowane przez PWM

10 Kwi 2008 22:33 2004 5
  • Poziom 10  
    Witam,

W chwili obecnej piszę soft do generowania przebiegów sinusoidalnych na płytce zl11arm z procesorem AT91SAM7.... Sygnał generuję poprzez PWM podając go na wzmacniacz audio zawarty na płytce. Generalnie wszytko dobrze działa, sinusy wychodzą całkiem przyzwoite.

Jednak do końca nie rozumiem w jaki sposób stopień wypełnienia sygnału PWM jest zamieniany na wartość sygnału sinusoidalnego. Wzmacniacz wygląda następująco:

Wyjście audio sterowane przez PWM

Czytałem kilka not aplikacyjnych o takim sposobie generowania sinusa i wszystkie wspominały o podawaniu sygnału PWM na filtr LP w celu całkowania (np uklad RC). Jednak w przypadku takiej konstrukcji tak naprawdę nie wiem co jest odpowiedzialne za całkowanie. Czy ktoś mógłby mi to trochę wyjaśnić?

hm... No to może jakieś konkretne pytanie. Jaka jest maksymalna częstotliwość sygnału, który można przez taki układ przesłać?
  • Poziom 27  
    Witaj
    Maksymalna częstotliwośc to granica z jaka pracuje wzmacniacz operacyjny (u Ciebie wzmacniacz audio czyli patrz pdf do niego, ale z reguły to są setki kHz) oraz graniczna czestotliwosc mozliwa do uzyskania na danym procku przy danej rozdzielczosci próbki. Jeśli to jest na prawdę PWM to już zależy od nastaw rejestrów i niewiele tu mogę powiedziec, bo moze on sie wahac miedzy 16MHz a pojedyncze Herce :)
    O wiele lepszą (ładniejsze przebiegi) metodą generacji sinusa jest DDS, ale zabiera on więcej wyprowadzeń portów.

Twój układ to w zasadzie nei jest generator PWM bo nie zmieniasz w nim wypełnienia a tylko częstotliwośc.
    Wracając do tematu, sygnał z kontrolera (prostokąt od 0-3,3V) trafia na filtr (R12+P1)C16 który kształtuje Twój "sinus" Kształt regulujesz poprzez zmianę wartości P1 (zjezdzasz do masy, to wyostrza się przebieg)
    Kolejnym ograniczeniem dla wyższych częstotliwości jest wartoś C(dla wyższych f mniejsze C oraz R.
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Hej,

Dzięki za odpowiedz ale czy nie jest tak ze C16 jest odpowiedzialne za uśnięcie składowej stałej przed wejściem na wzmacniacz a filtr kształtujący sinusa składa sie z rezystancji wyjściowej wzmacniacza oraz R13 o C18? Przy rzędach wielkości rezystancji wyjściowe do 200 omów to by sie nawet zgadzało.

Pozdrawiam
  • Poziom 39  
    W tym przypadku filtrem dolnoprzepustowym jest sam głośnik.
  • Poziom 10  
    To na pewno też. Ale w takim razie jaką funkcję waszym zdaniem pełni R13 i C18?
  • Poziom 39  
    mazdziez napisał:
    To na pewno też. Ale w takim razie jaką funkcję waszym zdaniem pełni R13 i C18?

Kompensuje indukcyjną reaktancję głośnika, a tym samym zapobiega wzbudzaniu się wzmacniacza w zakresie w.cz.