Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Masa przy spawarce (migomat Esab)

cgaf 11 Kwi 2008 09:24 6230 2
 • #1 11 Kwi 2008 09:24
  cgaf
  Poziom 11  

  Witam.
  Znajomy ma profesjonalny migomat Esab ,lecz w ostatnim okresie ma znim problem. Po około 10min. spawania bardzo grzeje się masa,oraz w krótkim okresie czasu dwa razy wymieniał gniazdo i wtyczkę (63A)przewodu zasilającego.Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy?

  1 2
 • #2 11 Kwi 2008 10:20
  Malas1984
  Poziom 29  

  A przewód zasilający jest odpowiedniego przekroju? Oryginalny? Nie ma czasem lub nie było tam takiej sytuacji ,że było połączenie "luźne"? Bo często jak się coś poluzuje na zacisku/śrubce to potem iskrzy przy poborze prądu i potwornie się grzeje, a jak jest za mały przekrój przewodu to przewód zaczyna się grzać ponieważ za duży prąd przez niego płynie i nie wyrabia. Być może to ta przyczyna ;-/

  0
 • #3 11 Kwi 2008 11:30
  janek_66
  Poziom 19  

  Stanowisko spawalnicze do którego podłączony jes przewód "masowy" nie powinno być połączone z zerem ochronnym. Często konstrukcje połączone są z przewodem ochronnym zasilania sieciowego, i gdy budowa spawarki, w jakikolwiek sposób jest połączona ze stanowiskiem spawalniczym, zachodzi niebezpieczeństwo że prąd spawania popłynie przez przewód zasilania sieciowego. Dzieje się to wtedy, gdy na stanowisku panuje bałagan, przewód masowy spawarki nie ma pewnego (śrubowego) połączenia ze stanowiskiem spawalniczym. Przy przepływie prądu np. 200A przez przewód ochronny o przekroju 4mm², z przewodu zasilającego wydobywa się dym, i oczywiście przewód do wymiany. Jeszcze jedno - masa spawarki powinna mieć dobrą izolację, i być pewnie podłączona najbliżej spawanego przedmiotu.

  0