Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Zanussi FA623 - problem z obrotami silnika

xax82 11 Kwi 2008 18:59 1794 3
  • #1 11 Kwi 2008 18:59
    xax82
    Poziom 9  

Witam

mam pralke zanussi FA623 (5letnia).
    Problem:
    I od pewnego czasu silnik w tej pralce ledwie ciagnie przy praniu, ledwie co obraca bębnem przy normalnym naładowaniu pralki ciuchami, jeśli włożę bardzo małą ilość ciuchów to jako tako obraca beben podczas prania.
    Przy wirowaniu silnik dobrze sobie radzi niezależnie czy jest mało czy duzo ciuchów w pralce.
    Objawy występują tylko podczas prania.
    Pasek jest ok, nie ślizga sie!!

Czy wina lezy po stronie silnika czy cos innego moze powodowac taki problem? Jakies rady, sugestie?

0 3
  • #2 11 Kwi 2008 19:09
    erbis
    Poziom 18  

Witam.
    Zacznij od sprawdzenia (lub wymiany) kondensatora - w tej pralce chyba 18 µF.

0
  • #3 11 Kwi 2008 23:25
    brummer
    Poziom 13  

Jezeli po wymianie kondensatora objawy nie ustąpią to zasil wolne lewe
    obroty i wolne prawe obroty silnika z zewnętrznej instalacji i sprawę będziesz miał jasną.
    Powodzenia

0
  • #4 12 Kwi 2008 12:27
    xax82
    Poziom 9  

Sprawdziłem kondensator - chyba dobry, nie miałem miernika z pomiarem pojemności, zwarlem go na chwilke a nastepnie sprawdzilem omomierzem na najwiekszym zakresie, rezystancja narastala dosć szybko az po za zakres miernika. można jeszcze jakos sprawdzic kondensator?
    kiedys zona naladowala cała pralke, właczyla i poszła. i silnik nie dał rady obracać bebnem (stał w miejscu beben) i było czuć swąd spalenizny, nie wiem ile działała pralka w takim trybie. Możliwe ze przytopiło uzwojenie na silniku, czy mogło się to odbić jakoś na programatorze?
    obroty lewe/prawe silnika sprawdzę pozniej...

Dodano po 32 [minuty]:

pralka w tym trybie (spalenizny) przeleciała cale pranie - pewnie tylko wirowała, a pranie (lewe/prawe obroty) stało w miejscu. silnik był bardzo gorący...

0