Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacje w gospodarstwie rolniczym

cd_rom_an 11 Kwi 2008 20:12 2306 4
  • #1 11 Kwi 2008 20:12
    cd_rom_an
    Poziom 9  

Mam zamiar pisać prace inżynierską na temat eksploatacji sieci w gosp. rolniczych.
    Na początek zbieram zdjęcia - wszystkich częsci instalacji w tych gospodarstwach.Chodzi zarówno o te wykonane zgodnie ze wszelkimi normami jak i o te wykonane mniej poprawnie(np. z gwoździem topikowym w bezpieczniku :P )
    Czy ktoś może ma takowe zdjątka, materiały na temat norm itp ?
    Bardzo będe wdzieczny za kontakt i pomoc.

0 4
  • Sklep HeluKabel
  • #2 11 Kwi 2008 20:30
    michcio
    Specjalista elektryk

Mam takie coś, jutro może zrobię fotki i wkleję, jest na co popatrzeć :)

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 11 Kwi 2008 21:15
    Los_sandalos
    Poziom 27  

Proponuję wybrać się w plener i pojeździć po gospodarstwach. Niezłym pomysłem jest uderzyć w dawne PGR`y. Myślę, że w co drugim nie będą robić problemów. Oczywiście pod warunkiem, że utrzymasz w tajemnicy źródło zdjęć. Możesz też wybrać jakiś większy PGR, dogadać się że zrobisz fotki stanu faktycznego a w zamian zaprojektujesz jak powinno to wyglądać. Oczywiście to samo umieścisz w pracy i będzie gicior.
    Co do różnych "kwiatków" to ostatnio widziałem (pracuje do dziś) np. kawałek szyny aluminiowej (oryginał się spalił) zastąpionej paskiem blachy wyciętym z jakiejś puszki. Inny przykład to stan "warsztatu" jaki często jest w obrębie gospodarstwa - wsponę przykładowo maszynę - przecinarkę do metalu (duża gumówka) załączana i wyłączana w innym pomieszczeniu ładne kilka metrów od samej maszyny.

0
  • #4 11 Kwi 2008 23:21
    cd_rom_an
    Poziom 9  

haha.. no to fajne rzeczy, własnie o takie fotki mi chodzi :)

0
  • Pomocny post
    #5 12 Kwi 2008 19:27
    michcio
    Specjalista elektryk

To wszystko mało, zobaczcie tutaj (zdjęcia zrobione w pewnym gospodarstwie w sąsiedztwie... Nie podam, w którym...).

Rozdzielnica chlewni i stodoły:

Puszki oświetlenia oraz jako przelot dla 'siły':

Puszka rozdzielcza dla gniazd siłowych i pojedynczych oraz oświetlenia (stodoła pełna zboża i siana):

Aha, jeszcze wykonanie rozgałęzienia dla 2 lamp w chlewni:

Jak widać łączenie aluminium z miedzią, bez puszek i osłon, w sąsiedztwie z wilgocią, pajęczynami, sianem...
    W chlewniach w dodatku wymagane są wręcz kosmiczne urządzenia - nawet puszki hermetyczne rozlatują się po roku, metalowe rury przerdzewieją na wylot w 5 lat, a połączenia utleniają się. Izolacja kabli kruszy się po paru latach.

Myślę, że w takim miejscu wszystko powinno być hermetycznie wykonane na zewnątrz pod daszkiem, a do wewnątrz powinny wchodzić tylko specjalnie izolowane przewody od oświetlenia.

Dodam, że na oko w tym gospodarstwie były urządzenia o mocy do 20 kW, widziałem też przedłużacz zesztukowany z 20 kawałków, w dodatku leżący podłączony w kałuży i spawarkę z przewodem z gumowej izolacji zesztukowanym na skręta w 2 miejscach, w dodatku te miejsca leżały na ziemi.

Utkwiło to mi nieźle w pamięci, po prostu masakra!

0