Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz mocy 4x750W/2Ohm

PeterBernard314 07 Nov 2010 22:34 251246 317
Optex
 • #181
  User removed account
  User removed account  
 • Optex
 • #182
  andrzej lukaszewicz
  Level 40  
  Nie wiem, czy kolega jaskiniowiec zdaje sobie sprawe o tym, ze taki nawijany samodzielnie transformator nie będzie miał znaku bezpieczeństwa?
  Na TYM bym się bardziej skupił niż na ogromnych,( moim zdaniem w niczym nie potrzebnych pojemnościach w zasilaczu)
 • #183
  jaskiniowiex
  Level 18  
  Witam . w końcu zrobiłem te transformatory do zasilania moich wzmacniaczy ,po lewej do alepha 4 x 22 volt po prawej do wzmacniacza na mosfetach 4x 60 z możliwością obniżenia do 4 x 55 volta . Warstwy uzwojenia pierwotnego izolowane od siebie warstwą preszpanu, uzwojenie pierwotne odizolowane od wtórnego dwoma warstwami preszpanu + warstwa szkłoflexu . Wyprowadzenia 230 v-koszulki olejowe na nich termokurczliwe . Wtórne warstwy izolowane od siebie już tylko cienkimi foliami ze względu na miejsce . Przewody dn2e-200 . Rdzenie odpowiednio zaimpregnowane żeby nie brzęczały i nie robiły brum przy załączaniu . Uzwojenie pierwotne dodatkowo lakierowane . Jeszcze muszę z zewnątrz zabezpieczyć folią ale to szczegół . Przeliczone 13500 G - parę zwojów więcej a pobór prądu na biegu jałowym jest taki jak widać na mierniku no imają bardzo łagodny rozruch . Pobór prądu będzie zależał głownie od ich obciążenia . Jest to nieekonomiczne bo można by uzyskać większą moc stosując grubszy przewód przez mniejszą ilość zwojów . Ale mi ta moc która teraz mam w zupełności wystarczy . Koszt niecałe 300 zł sztuka . ze wszystkim rdzeniami , izolacjami i drutem, dokładnie nie liczyłem. Co do prądów wyrównawczych to będą płynęły wtedy kiedy będzie różnica napięć na poszczególnych uzwojeniach połączonych równolegle .A co do tego atestu mi to nie przeszkadza że nie mają , handlować nimi nie będę . Fabrycznie nawijane transformatory maja izolację pomiędzy uzwojeniem pierwotnym a wtórnym wykonane z folii której temperatura topnienia jest znacznie mniejsza od temperatury palenia się uzwojenia . Jedyne co je zabezpiecza to czujnik termiczny bimetalowy który odcina zasilanie przy 125 stopniach . Jeżeli by taki transformator przeciążyć i uległ by zwarciu owy czujnik to pierwsze się stopi folia a potem już do przebicia 230 v do wtórnego niewiele . Zresztą ja sobie także dam czujniki . Także zasilić już to mam czym , teraz sobie mogę projektować i składać resztę .
  Wzmacniacz mocy 4x750W/2Ohm Wzmacniacz mocy 4x750W/2Ohm Wzmacniacz mocy 4x750W/2Ohm
 • #184
  dwpl
  Level 23  
  Wg mnie po pobieżnym przeczytaniu tematu moc 4x750W to raczej nie ma nic wspólnego z (long term almost undistorted sine wave average power into a resistive load).

  Minęło już ponad dwa lata i jeszcze nie ukazała się informacja o rzeczywistej mocy tego wzmacniacza tj. obciążonego czterema rezystorami 2ohm zdolnymi odprowadzać w sumie około 5kW (tak żeby przy okazji określić moc maksymalną).


  PeterBernard314 wrote:
  Dziś wykonałem pomiary wszystkich czterech kanałów wzmacniacza na sztucznym obciążeniu o wartości 8Omów i 3,5 Oma.

  Próg obcinania bez obciążenia przy 42,5VRms, przy obciążeniu 8R wyniósł 41,3V, dla Robc=3.5R obcinanie przy 39,5VRms.

  (...)


  To są pomiary obciążonych kanałów jednocześnie tj. czterema rezystorami 8ohm i odpowiednio czterema rezystorami 3,5ohm?

  41,3^2/8=213W (teoretycznie przy założeniu próg_obcinania=const 853W przy 2ohm)
  39,5^2/3,5=446W (teoretycznie przy założeniu próg_obcinania=const 780W przy 2ohm)


  PeterBernard314 wrote:
  (...)
  Próg obcinania (w mostku) początkowo wynosił 105Vsk lecz im dłużej testowałem , zaczął przesuwać się stopniowo ku 95Vsk. Zaraz po zakończeniu zmierzyłem oporność rezystora która na gorąco wyniosła 2 omy... po wystygnięciu powoli wraca do pierwotnej wartości.

  Sądzę że w wyniku rozszerzalności termicznej drutu oporowego musiało dojść do zwarć między zwojami. tak więc prawdopodobnie zmierzyłem wartość obcinania w mostku dla 2 omów. Jeśli tak rzeczywiście było to moc wynosi 95x95/2=4500W i to wyjaśniałoby powód wyrzucania eski po 15 sekundach.

  (...)


  Takie działania podważają wiarygodność pomiarów, proszę zwrócić na to uwagę.
 • #185
  PeterBernard314
  Level 15  
  Witam, były to pomiary przeprowadzane dla jednego kanału. Jeśli koledzy dysponują czterema 2 omowymi rezystorami potrafiącymi odprowadzać około 1000W każdy, to jeśli macie chęci, przyjedźcie do mnie na pomiary i rozmowy o mocach wzmacniacza :)
 • Optex
 • #187
  PZ IX
  Level 34  
  jaskiniowiex, inspiratorze. :) ładną maszynkę szykujesz. Mi już zaczyna się podobać. Trzymam kciuki za tę konstrukcję. Pokaż też jak to grana dużej mocy, kiedy już go przetestujesz i będziesz miał co napędzić.
  Ten czujnik w transformatorze nie ma zbyt dużej temperatury odłączania? Zawsze mi się zdawało, że 90-100C to dopuszczalna dla uzwojeń...
 • #188
  PeterBernard314
  Level 15  
  Witam, wielkie wyrazy szacunku dla kolegi za własnoręczne nawijanie traf i dogłębną znajomość tematu transformatorów !!!

  W kwestii opinii o pojemności kondensatorów: kilka lat temu przeprowadziłem następujące rozważanie: jaka powinna być pojemność filtująca w zasilaczu wzmacniacza klasy AB, zakładając, że ładunek zgromadzony w kondensatorze powinien wynosić dziesięciokrotną wartość jaką wzmacniacz może przesłać do obciążenia w czasie 1/100 sekundy. Obliczenia pokazały że pojemność kondensatora (jednej szyny dla jednego kanału) w funkcji mocy wyjściowej wzmacniacza, wyznaczana w/g powyższego kryterium asymptotycznie zmierza do 25.000 mikrofaradów.

  Wzmacniacz mocy 4x750W/2Ohm Wzmacniacz mocy 4x750W/2Ohm Wzmacniacz mocy 4x750W/2Ohm
 • #189
  dwpl
  Level 23  
  Nie jest dla mnie do końca jasne co kolega tu wypisuje.

  Założenie pozostawienia 0,9 części energii w kondensatorach jest równoważne założeniu: dopuszczam wachania napięcia na kondensatorze zasilania ±2,5%
  Jest to typowe założenie "z czapki" jednak od czegoś trzeba zacząć, przyjąć jakieś kryterium niezbędne w czasie projektowania, co jest zupełnie zrozumiałe.

  Quote:
  Obliczenia pokazały że pojemność kondensatora (jednej szyny dla jednego kanału) w funkcji mocy wyjściowej wzmacniacza, wyznaczana w/g powyższego kryterium asymptotycznie zmierza do 25.000 mikrofaradów.

  Tzn. że pojemność 25mF jest pewną wielkością do której należy dążyć i jest niezależna od pozostałych parametrów? Bez sensu.

  Naturalnie można przyjąć kryterium projektowe: "Zawsze dam 25mF na stronę"
  jednak wyraźnie kłóci się to z kryterium kilka zdań wyżej.


  Quote:
  Tak więc 4 kanały po 400W/4om = 1600W, ładunek w kondensatorach powinien wynosić po 160J na plus i minus

  Ciekawi mnie skąd założenie 1,6kW, czy jest to typowe założenie z nikąd (bo tak konstruktor pomyślał) czy bazuje na pewnych obliczeniach na takim czy też innym materiale dźwiękowym?


  Od tego momentu moje własne przemyślenia.

  Wracając do pierwszego kryterium dopuszczam wachania napięcia na kondensatorze zasilania ±2,5% dodamy do tego dopuszczam wachania napięcia na kondensatorze zasilania ±2,5% gdy wzmacniacz jest obciążony maksymalnie. Otrzymujemy już konkretne kryterium jasno zdefiniowane. Oczywiście może ktoś się z tym zgadzać lub też nie. Ja osobiście przyjmuje troche inne założenia. Tu chodzi o pokazanie przykładu.

  $$E=\frac{U^2 \cdot C}{2}$$
  - energia w kondensatorze
  $$E=P \cdot 100ms$$
  - z założenia dopuszczam wachania napięcia na kondensatorze zasilania ±2,5%
  $$P=\frac{U^2}{Rload}$$
  - maksymalna moc przy założeniu UCEsat=0V (na tą nieścisłość przymykamy oko)
  po podstawieniu:
  $$\frac{U^2 \cdot C}{2}=\frac{U^2}{Rload} \cdot 100ms$$
  $$\frac{C}{2}=\frac{1}{Rload} \cdot 100ms$$
  $$C=\frac{0,2s}{Rload}$$
  tu otrzymujemy konkretny wzór bazujący na konkretnym kryterium "z czapki"

  Dla przykładu gdy Rload=4ohm otrzymujemy C=50mF
 • #190
  jaskiniowiex
  Level 18  
  Witam . powoli składam moduły układanki największa przeszkoda to czas . Jeden kanał alepha uruchomiłem na szybko tak z ciekawości czy nie nastąpi jakaś eksplozja:D . i gra regulacje działają ale nie wsłuchiwałem się w to . PeterBernard314 powiedz mi porównywałeś rezystory żródłowe drutowe z bezindukcyjnymi o tak małej rezystancji . Chciałbym to zrobić żeby było ok i fajnie grało , to najważniejsze . Zastanawiam się czy ma sens inwestowanie i wymiana na lepsze i zagłębianie się w to całe audiovoodu , te wyjściowe dałem caddock . Pozostałe są raczej dobrej jakości . co do kondensatorów c31 c32 to dałem kawałki podstawek żeby móc eksperymentować .
  Co do rozruchu to na triakach 25 Amp + 3 termistory ntc w szeregu i bateria rezystorów , zwykłe moc 3020 , żeby nie było układu przejścia przez zero . Wpierw uruchamia się triak , ładują się kondensatory w zasilaczach bez obciążenia do wartości ustalonej przez prosty włącznik na diodach zenera +transoptor do ok 18 volt , daje to potwierdzenie do płytki rozruchowej i następnie triak i termistory są zwierane przez przekażniki co z kolei daje potwierdzenie do dołączenia wzmacniacza przez przekażnik na pcb z kondensatorami , na którym także jest zrealizowane wykrywanie dc , Z tym że układ wykrywania dc steruje miniaturowym przekażnikiem który po zadziałaniu sam się podtrzyma żeby się nie zapętlało , wyłączenie wpierw puszczają przekażniki potem triak . Proste układy czasowe na tranzystorach żeby nie było stanu nieustalonego po podaniu napięcia . Co do załączania drugiego wzmacniacza na mosfetach to w podobny sposób tylko triak jest zwierany po 3 sekundach , jest tam także zrealizowany prosty układzik spalenia się bezpieczników w którejś z gałęzi co spowoduje wyłączenie . Testowałem to i działa bez zarzutu . Można to łatwo sterować.
  Wzmacniacz mocy 4x750W/2Ohm Wzmacniacz mocy 4x750W/2Ohm Wzmacniacz mocy 4x750W/2Ohm

  Jeszcze nie opracowałem topologii układu sterowania tymi wzmacniaczami na mosfetach i brakuje mi kilku kondensatorów itp . Musze poeksperymentować czy układ symetryczny czy też nie wszystko ma swoje wady i zalety . Mam sporo schematów tylko co wybrać . Ta moc ma na pewno starczy jak do domu .

  PeterBernard314 wiesz mam taki dziwny może pomysł na obciążanie wzmacniaczy a mianowicie nawinięcie przewodem nawojowym cewki o danej średnicy . np; Średnica 0,40 daje rezystancje 0,135 om na metr to daje ok 30 metrów - 4 om . Nawinąć cewkę w miarę luzem albo póżniej rozlużnić i umieścić ją w misce z wodą
  tak żeby wokół zwojów była , przepływała woda i je chłodziła . wytrzymałość termiczna przewodu to 180 - 200 st c a udar cieplny jest jeszcze większy . Emalia wokół przewodu stanowi izolację od wody . I czymś takim obciążyć wzmacniacz , prędzej woda wyskoczy i wyparuje niż ten przewód spalisz . Tylko nigdy tego nie testowałem na wzmacniaczach .
 • #191
  PeterBernard314
  Level 15  
  Witam, a więc po krótce:
  DWPL> We wzorze na energię kondensatora podstawiasz napięcie na szynie, które przy założeniu Ucesat=0 jest równe maksymalnemu napięciu wyjściowemu wzmacniacza. Natomiast, we wzorze na moc wzmacniacza (trzecim od góry)
  należy podstawić napięcie o pierwiastek z 2 mniejsze, gdyż ma to być moc RMS. Dlatego właśnie pojemność filtrująca w Twoich rozważaniach wyszła dwukrotnie większa niż w moich.

  Jaskiniowiex> Podziwiam porządek i systematykę Twojej konstrukcji ! A test z proponowanym przez Ciebie obciążeniem przeprowadzę niebawem, po przeprowadzce :)
 • #192
  dwpl
  Level 23  
  Moc średnia (prawie) niezniekształconego sinusa o maksymalnej amplitudzie:
  $$P=\frac{U^2}{2 \cdot Rload}$$
  Natomiast moc pobrana z zasilacza:
  $$P=\frac{U^2}{2 \cdot Rload} \cdot \frac{4}{\pi}$$

  Założenie czasu trwania doładowania kondesatora - 0ms jest dość silnym przybliżeniem. W praktyce 3ms do 4,5ms.
  Pojemność kondensatora zasilacza wybaczy nam takie oszacowania.

  PeterBernard314 wrote:
  (...)
  Jaskiniowiex> Podziwiam porządek i systematykę Twojej konstrukcji ! A test z proponowanym przez Ciebie obciążeniem przeprowadzę niebawem, po przeprowadzce :)


  Kolego zainwestuj w baterie rezystorów i przestańcie odwalać fuszerkę.
  http://en.wikipedia.org/wiki/Resistivity#Table_of_resistivities

  Ponawiam:
  Quote:
  Tak więc 4 kanały po 400W/4om = 1600W, ładunek w kondensatorach powinien wynosić po 160J na plus i minus

  Ciekawi mnie skąd założenie 1,6kW, czy jest to typowe założenie z nikąd (bo tak konstruktor pomyślał) czy bazuje na pewnych obliczeniach na takim czy też innym materiale dźwiękowym?
 • #193
  PeterBernard314
  Level 15  
  Założenie było następujące: wycisnąć z już posiadanego trafa i pozostałych elementów oraz obudowy z radiatorami wzmacniacz czterokanałowy o maksymalnej mocy wyjściowej, z założeniem aby mógł pracować w 2 mostkach na 4 omowe obciążenia. Z tąd pojawia się możliwość pracy nie mostkowej na 2 omach i dla takiej wartości obciążenia ustawiłem próg wyzwalania ogranicznika przeciw przeciążeniowego na około 35A.

  Cała reszta jest wynikiem prowadzonych prób eksperymentów i poszukiwań.
  Część przedstawianych przeze mnie teorii znałem już wcześniej, ale niektórych rzeczy dowiedziałem się dopiero po skonstruowaniu i testowaniu wzmacniacza na realnych sygnałach muzycznych.

  Co do materiału muzycznego powtórzę co było już napisane kilkanaście postów wcześniej, że zasilacz nie ma dostarczać mocy ciągłej RMS, ale powinien mieć zapas energii na swobodne wzmacnianie impulsów dźwięku o jak najwyżej położonym progu obcinania.

  Toteż spodziewam się gdyby poddać wzmacniacz tzw: '4x750W/2r' próbie obciążenia ciągłego to moc RMS wszystkich czterech kanałów jednocześnie być może wyniesie 4x550W/2R, albo 4x690W/2R. Teraz jeszcze tego nie wiem. Jednakże na rzeczywistym zabawowym sygnale dźwiękowym (bardzo mocno uwypuklone basy) zaobserwowany próg obcinania wynosi około 54,5V na jedną gałąź mostka przy obciążeniu 4 omowym oraz 58V na obciążeniu 8R (oczywiście to jeszcze zależy od wartości i sztywności napięcia z sieci zasilającej).

  Rozważania ile da się wycisnąć czystego ciągłego sygnału (contignus RMS power, norma DIN 10min Pmax dla h=1%) mają oczywiście sens akademicki, ale ponownie powtórzę to o czym wcześniej pisałem: nikt przy zdrowych zmysłach nie powinien używać wzmacniaczy akustycznych dużej mocy do słuchania przebiegów sinusoidalnych a tym bardziej prostokątnych z pełną mocą gdyż zakończy się to spaleniem głośników.

  Większość fabrycznych wzmacniaczy estradowych nie spełnia kryterium DIN dla podawanych przez producentów mocy wyjściowej ich wyrobów. Co nie przeszkadza niektórym urządzeniom grać naprawdę solidnym dźwiękiem.

  W kwestii czasu ładowania kondensatorów poczyniłem takie obserwacje z podobnym wynikiem 3-4ms.

  Pozdrawiam Piotr.
 • #194
  jacekkuswik
  Level 12  
  ma pytanko tak tu czytam i podziwiam panów posiadam trafo 1000W 2x52V jaki wzmacniacz mógł bym zbudować by w pełni wykorzystać moc tego trafa interesuje mnie coś opartego na irfp240 irfp9240 cz rozbudowa holtona 400 z 4 par do 6 albo 7 sie opłaca? Prosze o rady.
 • #195
  PeterBernard314
  Level 15  
  A więc: zakładając, że zasilisz ze sztywnej sieci 230V, (te 52V to na jałowo czy pod obciążeniem znamionowym?), zminimalizujesz wszystkie oporności rozproszone po stronie pierwotnej, w grecu zastosujesz diody o niskim Vf, kondensatory 2 x 50mF/80V (to juz dla obu kanałów), przypuszczam że będzie wyglądać to następująco:

  Pwy= Uwymax^2 / (2 x Robc)
  Uwymax = Ucc - Ucesat - Ure
  Ucc = 1,414 x Utrjał x 0,9 - Vf

  Parametr 0,9 przyjęty z czapki na podstawie doświadczenia
  Ure - spadek napięcia na rezystorze emiterowym

  Dla: Vf=1V, Utrjał=52V, Ucesat=1V, Ure=1V, Robc=4omy otrzymujemy:

  P=499W

  Jaka będzie moc gdyby chcieć ją zdefiniować w/g normy DIN? Nie wiem , gdyż to zależy od bardzo wielu innych czynników.

  Spodziewam się niebawem protestów: jak to tysiąc watowe trafo i ma dać 2x500W !!! a gdzie straty ?

  Otóż:

  Sygnał dźwiękowy jest przebiegiem impulsowym (zakładając, że nie słuchamy sinusoid i przesterowanych prostokątów z pełną amplitudą wzmacniacza, co jak sugerują koledzy, zasilacz wzmacniacza powinien umożliwiać) toteż jeśli nie odpuścić do przesterowania wzmacniacza, maksymalna amplituda na wyjściu osiąga teoretyczny Uwymax bez ucinania szczytów przebiegu, to moc dostarczoną do obciążenia trzeba wyliczyć jako całkę z pola pod krzywą sygnału.

  Zagraniczni realizatorzy dźwięku starej dobrej szkoły operują żargonowym terminem 'how hot is it?' czyli jak gorący jest materiał (dźwiękowy). Cóż to znaczy? Jest to pytanie o uśredniony poziom sygnału czyli wartość owej całki pod krzywą, która to wartość mówi o tym ile rzeczywiście ciepła wydzieli się w głośniku. Chyba każdy doświadczył nagrań o różnym poziomie głośności mimo, że szczyty sygnału dochodzą do Uwymax urządzenia.

  W dzisiejszej praktyce każdy dobry program do obróbki dźwięku posiada wskaźnik wysterowania, który pokazuje dwie wartości: maksymalną i RMS.

  Jeden kanał wzmacniacza oddaje do obciążenia następującą moc RMS:

  Pwy = k x Uwymax^2 / Robc,

  gdzie k = jest wartością o ile dB poziom średni sygnału jest mniejszy od maksymalnego.

  Przyjmując k=-8dB (basy w ciężkich gatunkach muzyki)

  Otrzymujemy:

  Pwy=10^ (-8/10) x 63,2^2 / 4 = 158,26W

  Dla sygnału sinusoidalnego k=-3dB toteż Pwy=500W
  Dla prostokątnego, k=0dB, Pwy = 1000W

  Widać więc że wzmacniacz akustyczny korzystając z pełnego zakresu dopuszczalnego napięcia wyjściowego dla realnego sygnału muzycznego, nagrzewa obciążenie znacznie mniej niż wynika to z przeliczenia mocy DIN dla tego wzmacniacza.

  Przyjmując, z czapki , że tyle samo mocy wydzieli się w radiatorach, zatem stereofoniczny wzmacniacz 2 x 500W (pracując w dopuszczalnym zakresie napięcia wyjściowego bez obcinania szczytów sygnału) pobierze po stronie wtórnej z zasilacza 4 x 158,26W = 633W mocy (dla sygnału o poziomie -8dB RMS).

  Oczywiście ta moc zacznie lawinowo rosnąć im bardziej przesterujemy wzmacniacz, z tąd właśnie przegrzane a czasem i spalone cewki głośników niskotonowych, bo o tweeterach to nawet nie warto wspominać
 • #196
  jacekkuswik
  Level 12  
  to wiele wyjaśnia lecz po pierwsze
  *ma byc to wzmacniacz jedno kanałowy
  *posiadam już całą game zabezpieczeń DC, termiczne, przesterowanie, opuzniacze załączania itp
  * liczę się ze stratami mocy lecz chciał bym osiągnoć na tym trafie moc około 700-750W
  kondensatory na filtr już zakupiłem 20sz 6800uF 100V 85*
  myślałem nad schematem holtona 800 lecz troche mnie przerarza prąd zasilania bo wynosi tam 2x90V czyli jak dobrze myślę trafko powino mieć 2x70V a nie 2X52V może masz jakis schemat o mniejszej ampitudzie zasilania bo sam jusz niewiem co robić ???
 • #197
  PeterBernard314
  Level 15  
  Dobrze, zatem czy ma być to 750W/ 8R, 4R czy 2R, albowiem na tym trafie nie wyjdzie wersja 4R. Na 2R jeden kanał daj 8 par na wyjściu, a jeśli ma to być 8R to wzmacniacz 2 x 500W/4R zmostkuj i wyjdzie monofoniczny 1kW / 8R.
 • #198
  jacekkuswik
  Level 12  
  dzięki za wszystkie propozycje ale postanowiłem wykorzystać 2x holton 400
  bo ten zestaw bendzie zasilał sub na 2x alphard lw1200 300W 8R więc na luzie to uciągnie i trafo bendzie miało zapas 200W


  Panie, widzisz i nie grzmisz...?
  Regulamin p.15
  (dj-MatyAS)
 • #199
  PeterBernard314
  Level 15  
  Ku dopełnieniu końcowego zdefiniowania warunków początkowych moich rozważań dotyczących mocy zasilacza we wzmacniaczu akustycznym dodam, że wszystkie moje rozważania dotyczą wzmacniaczy nagłośnieniowych estradowych i domowych, których celem jest jak najdokładniejsze odtworzenie muzyki bez ingerencji w jej brzmienie.

  Zupełnie inaczej sprawa się przedstawia dla wzmacniacza gitarowego, który przez większość muzyków używany jest do kształtowania brzmienia instrumentu za pomocą celowego wprowadzania przesterowania i kompresji. Zasilacz do takiego urządzenia musi spełniać inne charakterystyki obciążeniowo przeciążeniowe.

  Natomiast wzmacniacz laboratoryjny jeśli według założeń ma dostarczać Pmax w dowolnie długim czasie, powinien mieć zasilacz dostosowany do takiego reżimu pracy; w tym przypadku można w przybliżeniu z czapki przyjąć że moc transformatora powinna wynosić 2 x Pmax (nie PRMS!) czyli 4 x PRMS (dla sygnału sinusoidalnego).

  Poniżej przykład wzmacniacza laboratoryjnego (ntb. na podstawie wzmacniacza audio Crown Macrotech MA10000):
  http://71.182.122.246:3791/belchfire/belchfire.html

  Wzmacniacz mocy 4x750W/2Ohm Wzmacniacz mocy 4x750W/2Ohm Wzmacniacz mocy 4x750W/2Ohm

  I jeszcze przykład wzmacniacza 'domowego' Krell MRA (Master Reference Amplifier) o mocy 1kW/8R, aż do 16kW/0.5R...
  http://desirableaudio.blogspot.com/2007_03_01_archive.html

  Wzmacniacz mocy 4x750W/2Ohm

  Można więc zbudować dowolne 'kosmiczne cacko', zachodzi tylko pytanie: jakim kosztem, oraz czy oprócz celu edukacyjno-ambicjonalnego ma to jakikolwiek sens użyteczny ?
 • #200
  jaskiniowiex
  Level 18  
  Witam . W którymś z poprzednich postów napisałem iż chciałem zakończyć budowę tego mojego wzmacniacza w grudniu a jakoż zacząłem pisać o tym w tym temacie to raczej dokończę też w tym temacie, ale niestety jeszcze to trochę potrwa .
  Projekcik się realizuje powoli w ramach luzów . Obudowa wygląda tak ,Wzmacniacz będzie stal na big kolcach - ale muszę je dopiero utoczyć .
  Wzmacniacz mocy 4x750W/2Ohm
  Aluminium nie będę polerował mam inny pomysł na wykończenie , miałem taką wizję że wnętrze będzie widoczne za szybą . Obudowa jest poskręcana w prosty sposób .
  Wzmacniacz mocy 4x750W/2Ohm
  A jeżeli ktoś będzie miał takiego świra żeby zrobić coś takiego to do wiercenia i gwintowania polecam wszystko oprócz plasteliny firmy topex :D . Lepiej oszczędzać sobie nerwy . A blachy nie kupować na allegro firmy, które tam sprzedają to czyste zdzierce . Gdyby przeliczyć pola pow do cen formatek jednej z firm X które tam sprzedają do arkusza blachy 2 metry na 1 metr to wyszło by 1100 zł - interes . Arkusz takiej blach kosztował mnie 460 zł z watem najlepiej kupić jeszcze na firmę itp .
  Do wzmacniacza zrobiłem selektorki wejść , samoistnie wykrywają sygnał i przełączają wejścia z priorytetem od 1 do 4 nawzajem się blokując .Poziom sygnału do działania dla przykładu , wystarczy w komputerze w programie do odtwarzania ustawić ok 15 procent to już wystarczy. i jest nie zależny od częstotliwości . nie przewidziałem manualnego sterowania . zwłoki czasowe przy załączaniu 7 sek przy wyłączaniu , przełączaniu ok 30 sek . Właściwie prosty układ tylko inaczej go rozwiązałem , niż takie włączniki znalezione w internecie . Jedyne co mnie martwi to jaki będzie przesłuch pomiędzy kanałami stereo , właściwie to sprawdzałem no jest znikomy , lepiej za bardzo już tego nie potrafiłem wymyślić . Regulacja głosu przez potencjometry . Miałem pomysł wsadzenia tam potencjometru pasywnego opartego o przekażniki ok 8 szt przekażników który każdy odpowiada logicznej 1 lub 0 i każdy odpowiada wart rezystancji względem masy i sygnału . z przyczyn kilku nie doszło do skutku .
  Sterowanie manualne wzmacniacza rozwiąże prawdopodobnie , raczej widział bym to tak , panel dotykowy coś w rodzaju wyświetlacza . A samo włączanie za pomocą czujników ruchu . Wchodzę do pokoju wzmacniacz przełącza się w stan czuwania . włączam telewizor wzmacniacz też się włącza wykrywając sygnał .

  Na razie mam dylemat czy wsadzić tam przedwzmacniacze lampowe czy tranzystorowe . A topologii wzmacniaczy na mosfetach jeszcze nie wymyśliłem , ale coś tam wymyślę właściwie , to testuję co lepiej gra .
  Wzmacniacz mocy 4x750W/2Ohm Wzmacniacz mocy 4x750W/2Ohm
  Ten jeden selektor jeszcze nie dokończony
  Wzmacniacz finalnie będzie 6 kanałowy . Jak będę miał znowu jakiś postęp to napisze .
 • #201
  jacekkuswik
  Level 12  
  Witam panów mam małe pytanko do pana 'jaskiniowiex' jakimi drutami nawijałeś te transformatory chodzi mi tutaj o przekrój pierwotnego i wtórnego i jeszcze jedno pytanko ile ważyło samo uzwojenie pierwotne
  proszę o odpowiedz i z góry dziękuje
 • #202
  PeterBernard314
  Level 15  
  Witam i do jaskiniowiexa również zapytuję jaki będzie gabaryt całej skrzynki wzmacniacza; ze zdjęcia widzę, że nie będzie to standardowe pudełko 440mm ? No i waga urządzenia chyba powyżej 40kg? Wnioskuję, że ta pusta przestrzeń na lewo od profili RE to komora na trafa oddalona od elektroniki? Jeśli możesz to diody prostownicze też daj w komorze trafa, a same diody dodatkowo zaekranuj opaską miedzianą; widziałem takie ekranowanie w niektórych sprzętach.
 • #203
  jacekkuswik
  Level 12  
  co do tej byczej estradówki to o ilu parach mosfetów myślisz i o jakich
 • #204
  User removed account
  User removed account  
 • #205
  jacekkuswik
  Level 12  
  witam panów zaopatrzyłem się w części do budowy herosa wśród końcówek mocy zamierzam użyć 20 par irfp240 irfp9240 trafo 2,4kW 2x79V i 30mF na szynę i mam dylemat jakie zabezpieczenia tutaj zdały by zadanie narazie mam termiczne 90C macie jakieś propozycje morze jakiś schemat
 • #206
  jaskiniowiex
  Level 18  
  Witam . Uruchomiłem te wzmacniacze z piekła rodem . Problemów z uruchomieniem żadnych , ustawiłem potencjometry w pozycjach środkowych i załączyłem . Dc na wyjściach w granicach 0.02 volta , prądy idealne zgodne . Nie było nawet co regulować . Jak grają , pięknie i bardzo przyjemnie dla ucha . Muzyka nie denerwuje po dłuższym słuchaniu , brzmienie basu masakra . Problemem głównym jaki mnie boli to chłodzenie ten radiator jest po prostu za mały , przy dwóch kanałach nie daje rady , przy jednym spokojnie . Radiator przy dwóch kanałach osiąga tmp ok 90 stopni . Jedyną opcję jaka widzę to od spodu ze trzy wentylatory ultra ciche na łożyskach fdb sterowane termicznie 2-3 biegowo to powinno załatwić sprawę . Wyciąganie powietrza od góry z radiatora jest mało efektywne sprawdzałem. Jedynie transformator pozostaje niewzruszenie lekko letni . Co do załączania to nie wyobrażam sobie żeby można to załączać bezpośrednio do sieci . Transformator o mocy 2,5 kw + dwie baterie kondensatorów do naładowania + ok 12 amp obciążenia . Triak 25 amp z termistorami i rezystorami zwierany przez przekażniki a póżniej dołączane wzmacniacze jako obciążenie za pomocą tych przekażników które widać na zdjęciach bardzo dobrze się to sprawdza . zabezpieczenie dc będzie na nich także zrealizowane.. Nie ma to wszystko jeszcze gotowe ale już gra . Dlaczego to tak zrobiłem ,Triak 25 A wytrzymuje takie załączanie bez obciążenia udar jest pochłaniany przez termistory i rezystory . Z kolei w przeżnikach nie wypalają się styki , a po zwarciu triaka i ter.. przestaje pracować i nie strat cieplnych . No i można tym sterować zdalnie .

  jacekkuswik . Przekroje przewodów pierwotne średnica 2 x1.8mm2 co odpowiada jednemu przewodowi 2.5mm2 . Wtórne 3x 1.8mm2 . Po prostu zaopatrzyłem się w całą szpulę najtaniej wychodziło . Na transformator poszło ok 4.5 -5kg , można policzyć ale było to coś w tych granicach .

  PeterBernard314 . Wiesz sprawa dokonana , diody zabudowałem poniżej wzmacniaczy . Ale przyznam brumu nie ma , lekko słyszalny jest ale to tak z uchem przy głośniku jak gra cichusieńko . Jednak przy otwartym wejściu i 5 metrach kabla sygnałowego zbiera te 50 hz to normalne . ale ze układ właściwie nie ma masy sygnałowej jest to potęgowane . Martwi mnie te chłodzenie .
  Wentylatory już są w drodze , także jak je zabuduje a jeszcze będzie za słabe chłodzenie to będę miał problem i żeby były ciche .
  Zrobię sektor nowszą wersję :D tak żeby miał automatyczna funkcję mute .

  Ciężar tego wzmacniacza będzie ponad 100 kg lekko , jak go zrobię całkowicie to go zważę .
  Wzmacniacz mocy 4x750W/2OhmWzmacniacz mocy 4x750W/2OhmWzmacniacz mocy 4x750W/2Ohm

  Zapewne ktoś zapyta ile mnie wykosztowało . Elementy użyte do budowy samego alepha radiatory kształtki pi 2 litry wody ognistej ,okazja , transformator ,kondensatory, pozostałe radiatory, bez obudowy niecałe 1300 zł wliczając kond black gate , irfy jeszcze były po 3zł u sprawdzonego sprzedawcy na allegro .

  Jak ktoś miałby ochotę ii dużo więcej .... Moje wzory pcb wystarczy otworzyć w expres pcb i wydrukować , ręcznie to narysowałem , programy z auto ruterem po prostu tak prosty układ a przerasta ich algorytmy żeby to sensownie i prosto zrobić . Nawet opisałem i zaznaczyłem elementy zwykle tego nie robię .

  Powoli zabieram się za pozostałe wzmacniacze i resztę także na razie jest 1/4 projektu
 • #207
  User removed account
  User removed account  
 • #209
  User removed account
  User removed account  
 • #210
  jaskiniowiex
  Level 18  
  No to wypadało by zmienić te listwy ..
  jacekkuswik . Zerknij tutaj gość na tym serwerze ma wszystkie schematy - prawie , wzmacniaczy diy i znacznie więcej schematy fabrycznych końcówek też tam parę jest . http://69.138.150.33/WEBSITE/ . Znajdziesz w pdf1 , Electronics , Projects , lub Service_manuals .

  Ale nie wiem po co ci taki potwór . 300 - 400 wat do domu to już aż za nadto . Ja osobiście stawiam na jakość . Kolega zabrał się za klonowanie rotela bo się zafascynował recenzjami w jednej z tych gazet , ja ich nie czytam . Ja osobiście pozostałe wzmacniacze też zamierzam , topologie wzorować na jakimś fabrycznym wzmacniaczu którego cena jest pow 10 tyś . Topologie modeli marek takich wzmacniaczy są bardzo zbliżone w nowszych modelach są zwykle szybsze nowsze tranzystory zwykle 2sa, 2sc .