Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz mocy 4x750W/2Ohm

PeterBernard314 20 Lut 2011 11:46 237209 317
  • #211 20 Lut 2011 11:46
    jacekkuswik
    Poziom 11  

dzięki co do tego mojego potworka stworzyłem wcześniej 4x350W 8R na przeróbce holton 400 i teraz przydało by się coś na sub ten sprzęt w domu nie gra używam go do nagłaśniania imprez okolicznościowych

• ambtechnic
  • #212 21 Lut 2011 12:50
    PeterBernard314
    Poziom 15  

Świetnie że tak bezproblemowo uruchomiłeś AX :) Chłodzenie to jest problem rzeczywiście. Gdy się bardziej przyjrzałem zdjęciom i po chwili zastanowienia widzę że te radiatory są za małe. Podaj jakie masz napięcie miedzy szynami i jaki prąd spoczynkowy całości. Filtr w zasilaczu dałeś CLC bardzo zacnie !

100 kg :shocked!: ... no tak nic dziwnego z takimi dwoma trafami... ale będzie stał w domu więc zmartwienie żadne.
    Niebiańskie brzmienie muzyki tworzonej przez ten wzmacniacz, wynagrodzi Tobie poniesione trudy.
    Jeszcze raz gratuluję Tobie tak przemyślanej i w szczegółach dopracowanej, zaawansowanej konstrukcji audiofilskiej

• #213 21 Lut 2011 21:47
    jaskiniowiex
    Poziom 14  

Witam . spadki na rezystorach oscylują w granicach 540mv , właściwie zjechałem prądem na potencjometrze ile się dało . Napięcie po wyprostowaniu ok2x28-29 volt. Jak robiłem te transformatory to liczyłem je na pierw 230 V , wt 22 V, a napięcie u mnie oscyluje w granicach 210 V, zależy też o której porze . Tętnienia zasilacza mierzone, obciążonego żarówkami samochodowymi przy 7.2A ok 0,2 volta - jednej gałęzi . Jeden kondensator ma 15000 mikro. Z tymi diodami , umieszczenie ich w komorze transformatora to jest dobry pomysł , a z racji uwagi pana administratora o tych badziewnych listwach , już to przerabiam i umieszczę wszystkie diody prostownicze ,także do pozostałych końcówek mocy w komorze transformatorów , już wiem jak to zrobię , i będzie to znacznie lepsze rozwiązanie . Wzmacniacz w klasie A to jest fajna sprawa , ale prądożerna . Przez to buduję pozostałe końcówki mocy w klasie ab , tak żeby móc sobie przełączać w zależności od nastroju .Albo wykorzystać dobrą kartę dżwiękową i zrobić sobie kino domowe . Także jak ten wzmacniacz dostanę do stanu wartego pokazania to jeszcze wstawię jakąś fotkę .

jacekkuswik. Nie żebym robił reklamę, ale zwykle zaopatruję się na allegro u ''MARKG_2006'' Irfp9240-6,2 zł irfp240-4,9 zł . Jeszcze żaden tranzystor od tego gościa mi nie puścił dymka itp . Sprzedaje z jednej serii także nawet nie ma co parować , ale zawsze można dla świętego spokoju itp .

• #214 22 Lut 2011 10:56
    PeterBernard314
    Poziom 15  

Czyli wychodzi pobór mocy około 800W... spora farelka :)
    Zasilanie dałeś klasycznie czyli punkt zerowy ze środka uzwojenia wtórnego, czy też w/g moich patentów czyli z masą wirtualną ?

Co do tranzystorów to koniecznie zalecam precyzyjne parowanie. Po zakupie 100szt IRFP240 spędziłem cały dzień na dobieraniu wg kryterium Ugs dla określonego prądu i dodatkowo starając się zachować temperaturę złącza w granicach 45-60 stopni. Na zdjęciach nie jest to od razu widoczne, ale dwie 10mm płyty aluminiowe leżą na kuchence elektrycznej, a i tak pływanie temperatury i jej nierówny rozkład na powierzchni płyty wpływały na wyniki pomiarów!

Wszystkie tranzystory z fabrycznych 'lasek' zakupione w MS Elektronik w Gdyni, a rozrzut parametru Ugs jest na tyle spory, że dało się stworzyć kilka grup. Co ważniejsze bez dobierania w grupie 4 szt mogłyby się trafić egzemplarze o skrajnych wartościach np. 3,8V - 4,7 V skutkiem czego bardzo nierówny rozpływ prądów.

Ciekawostką jest, że podobne pomiary IRFP044 pokazały drastycznie mniejsze rozrzuty.

• #215 22 Lut 2011 17:44
    jacekkuswik
    Poziom 11  

witam panów zbudowałem wzmacniacz 20par irfp240 irfp9240 jakie mogę tu zastosować zabezpieczenia na razie jest termiczne i DC czy to starczy???

• #216 22 Lut 2011 19:37
    PeterBernard314
    Poziom 15  

Wzmacniacze naprawdę dużej mocy warto i jest elegancko wyposażyć w układ zapobiegający clippingowi, tj. zjawisku obcinania szczytów sygnału wskutek przekroczenia maksymalnego napięcia wyjściowego jakim może operować końcówka mocy.

Może to być kompresor dynamiki czyli tłumik sterowany sygnałem wejściowym, który po przekroczeniu progu maksymalnego sygnału wejściowego będzie go tłumił proporcjonalnie tak, aby utrzymać wartość sygnału na wyjściu wzmacniacza na progu wartości maksymalnej.

Zrobienie takiego kompresora, który nie degradowałby znacząco brzmienia muzyki jest zadaniem o pewnym stopniu trudności, toteż łatwiej będzie Tobie zastosować jedynie układ wykrywający, że wzmacniacz zaczął ucinać szczyty sygnału i stan ten sygnalizował optycznie.

Przydatnym zabezpieczeniem może być wykrywanie w sygnale wyjściowym sygnałów o częstotliwościach ponad akustycznych o dużej amplitudzie. Taki sygnał może świadczyć o wzbudzeniu się wzmacniacza, co przeważnie skutkuje stratą głośników wysoko tonowych. Układ zabezpieczający powinien w takiej sytuacji trwale wyłączyć wzmacniacz.

Proszę nie pytaj o schematy, gdyż na elektrodzie znajdziesz zapewne kilka, a jak nie to wyGooglasz na pewno.

• ambtechnic
  • #217 25 Lut 2011 18:15
    jacekkuswik
    Poziom 11  

dzięki za pomoc ze schematami nie będzie problemów.

Dodano po 8 [minuty]:

a taka mała prożba do pana czy mógł by mi pan podać schemat do parowania mosfetów irfp240 ten którego pan używa

• #219 27 Lut 2011 18:24
    jaskiniowiex
    Poziom 14  

Witam. do alepha parowałem irfy , ten układ do parowania mosfetów jest wszędzie taki sam z pomiarem spadków napięć na tranzystorze . Przy takim prądzie tego nie parowałem troszkę mniej ale nie wiele . Przyznam że każde tranzystory należało by parować przy prądzie i nap przy jakim pracuje , wzmacniacze symetryczne . Zafundowałem sobie tylko 55 sztuk tych tranzystorów i z tego dobrałem po 8 najbardziej zbliżonych i tyle . Moim zdaniem z tym rozrzutem parametrów, to jest tak jak ze szczęściem , jak się trafi , w zależności od serii . Gdybym używał tych tranzystorów do zrobienia wzmacniacza , który ma robić dużo łomotu to bym tego nie parował , żeby dobrać idealnie 20 sztuk to należało by wykupić hurtownie , a to są koszty , a prawie większość osób na tym forum robi po kosztach jak najtaniej . Wszystkie tranzystory dobierałem nawet te bc550 efektem jest 0.02 na wyjściu , i prawie identyczne spadki na rezystorach żródłowych , prawie . Ale zagłębianie się w taki ''hard'' nie ma sensu moim zdaniem . Zasilanie dałem na kanał dwa mostki - masa standardowo . Właściwie ostatnio mam inny problem . Chodzi o pozostałe końcówki mocy dwie chcę zrobić na mosfetach toshiby a dwie na bipolarach . Po prostu mam dylemat , może słyszałeś jakiś bardzo dobrze grający wzmacniacz co można by sklonować, właściwie topologię układową . Pomijając holtona bo tego już każdy zrobił . Jakiś namiar czym warto by się zainteresować . Właściwie coś już tam mam na oku ale wszystkiego nie można zbudować żeby sprawdzić jak gra . No i jeszcze jedno , ostatnio chodzi mi po głowie model wzmacniacza krela , Z racji iż człowiek wiecznie się uczy w celach naukowych . Po co oni tam tyle tych wtórników połączonych równolegle wstawiają , żeby poprawić szybkość narastania sygnału i dynamikę . No i ta regulacja zapewne offsetu sprzężeniem zwrotnym , zapewne także poprawia dynamikę , jest krótsza droga sygnału jeżeli jest wzięte z tych wtórników . Zapewne muszą też być idealnie dobrane , zapewne jakieś toshiby. Nie mam wartości elementów na razie . Może ktoś coś na ten temat powie .

• #220 27 Lut 2011 19:48
    PeterBernard314
    Poziom 15  

Zapomniałem napisać, ż jaką dokładnością dobierałem. Otóż do jednego AX-a najdokładniej jak umiałem czyli 5mV, do następnego 15mV, z tego co zostało 35mV rozrzutu. Wszystkie wzmacniacze zachowują się i grają tak samo. Do Holtona z 20 parami sugerowałbym nie przekraczać rozrzutu 100mV, Przy dużych prądach wyjściowych, jeśli przebije jeden z 20, to pociągnie za sobą resztę. Przydarzyło się to w Holtku znajomego, błysk w obudowie i wszystkie IRFpy pęknięte ...

Co do Krell'a nie mam doświadczeń, ale z opowieści i czytania innych forów jest pewien kandydat, z bardzo podobną topologią i korekcją Hawksford'a

http://www.linearaudio.nl/Documents/hawksf%20ec.pdf

Oraz tutaj: Link

• #221 28 Lut 2011 21:00
    jaskiniowiex
    Poziom 14  

No przyznam że można by jeszcze dokładniej sparować i nawet na tym zarobić po tym jak podrożały irfy ale trudno . Tych patentów jest tyle że człowiekowi robi się mętlik robi w głowie jak to wszystko zaczyna czytać . Ostatnio nawet pogrzebałem trochę po japońskim diy . Skubańce mają głowę do tego diy.
    http://www.ne.jp/asahi/evo/amp/index.htm
    U góry z prawej na tej stronie są linki jak ktoś będzie miał czas i ochotę to można sporo podejrzeć :D. Tylko szkoda że nie potrafię po japońsku , już próbowałem translatorami ale nie za bardzo ..Ostatnio zaprojektowałem nowe selektory do tego mojego wzmacniacza i znacznie je ulepszyłem tamte były daremne ,tylko czekam na układy . Wentylatory dają radę alepha schładzać także problem z chłodzeniem zażegnany i bardzo ciche są. Poli w miarę wiedzy do celu .

• #222 01 Mar 2011 10:42
    PeterBernard314
    Poziom 15  

A co myślisz o regulacji głośności za pomocą CS3310 / BB2310 / MAS6116 ?

Następny czterokanałowy wzmacniacz chcę wyposażyć w regulację głośności, preamp i być może X-over; myślę nawet aby wsadzić do niego 'bebeh' od DCX2496 i całość ze zdalnym sterowaniem.

Zamierzam też sprawdzić jak i czy w ogóle będzie słyszalna różnica w dźwięku przy zmianie kondensatorów elektrolitycznych między zwykłymi Samwha, F&T, Elna Cerafine i Mundorf M-Lytic HC.

• #223 02 Mar 2011 07:30
    gothye
    Poziom 33  

Osobiście polecam PGA2311/2310 ,stosuje je w prawie każdym miejscu gdzie wymagana jest regulacja głośności , na allegro są jeszcze do zdobycia w rozsądnej cenie a i parametry są znakomite !!

• #224 03 Mar 2011 20:42
    jacekkuswik
    Poziom 11  

witam panów mam takie pytanko czy z transformatora niesymetrycznego idzie zrobić symetryczny bez ingerowania w uzwojenia chodzi mi o podłączenie bateri kondensatorów tak by napięcie podzieliło się na niej po połowie jes to transformator toroidalny 2x140V 2000W zmostkowałem go na 1x140V i teraz chcę to napięcie jakoś podzielić na 2x70V przewijanie go odpada bo to toroid zalany żywicą proszę o pomoc

• #225 04 Mar 2011 01:20
    jaskiniowiex
    Poziom 14  

Witam . Fakty dokonane, to kupiłem stertę przekażników i potencjometry alpsa sterowane silnikami . Myślałem że to po prostu najbardziej neutralne rozwiązanie w torze audio i raczej tak to zostawię , nie wiem czy to ma sens zmieniać . Raczej chciałem dołożyć do tych selektorów przedwzmacniacze . Te wynalazki Wzmacniacz mocy 4x750W/2Ohm Wzmacniacz mocy 4x750W/2Ohm .Moim zdaniem układ dość dobry na elementach dyskretnych i już kiedyś je zbudowałem i grają bez zastrzeżeń , przeżroczyste dla sygnału a wzmocnienie ok 6-7 razy w zupełności wystarczy dla wysterowania w pełni wzmacniacza , Mają wady układ nie może pracować z obciążeniem nisko-omowym , pojawiają się zniekształcenia , oraz należy wyeliminować serwo z wejścia . Przedtem je zbudowałem bez serwa z dc na wyjściu ok 0,15volta . Znalazłem identyczne i podobne przedwzmacniacze w fabrycznych klockach za dużo k-zł tylko inaczej się nazywały, zamiast bc 550 -bc 560 były 2sc3329 2sa1316 . Także chcę poeksperymentować ssm2220 2210 + 2sa970 i 2sc2240 bo takie mam , tylko hfe mają mniejsze i zestroić go z takimi tranzystorami .A ewentualne serwo podłączyć pod sprzężenie zwrotne .:D + oczywiście zasilacze bez jakichkolwiek tętnień czy szumów .Pozostałe zmiany to zastosowałem drivery zamiast tranzystorów do sterowania silników . No i nieco poprawiłem układzik do automatycznego przełączania selektora sygnałem tak żeby w jakikolwiek nie ingerował w tor audio.
    Co mnie gryzie nie wiem czy zrobić . tak żeby każdy podwójny przekażnik odłączał sygnał i zarazem masę z każdego wejścia , znalazłem takie rozwiązanie klockach accuphase z górnej półki, także należało by to zrobić właściwie .Eliminuje to niby zakłócenia ,dostające się drogą masy poprzez całą plątaninę przewodów . A do alepha dorobić automatyczne zwieranie wejść jak będzie bez sygnału . Płytka byłaby już dwustronna i wyglądała tak z jednej strony na razie bez dalszych modyfikacji z sygnałem wejściowym.
    Wzmacniacz mocy 4x750W/2Ohm . Układ mas podzieliłem na trzy sekcje , połączone póżniej punktowo podczas montażu .
    jacekkuswik . Coś czuję że będziesz musiał użyć opalarki jak dobrze nagrzejesz to żywica zmięknie troszkę , następnie dłubać, wydłubać ją i trafić się w środek uzwojenia wtórnego . Z tzw wirtualną masą holtona raczej nie odpalisz . Apo drugie zrobiłeś holtona w tej wersji jak poniżej prawie najnowsza .
    PeterBernard314 Widzę że też się zabierasz za kolejnego też potworka . Z tymi kondensatorami to napisz jak to wypadło .

• #226 04 Mar 2011 09:44
    PeterBernard314
    Poziom 15  

Witam, tak sobie myślę, że do testowania wpływu kondensatorów filtru zasilacza na dźwięk, należałoby powołać 'wysoką komisję pod wezwaniem', która przysłuchiwałaby się ślepym testom; wówczas będzie to miarodajne. Powoli na podstawie lektury forów wyłania się w mojej wyobraźni skład takiej komisji ... tak więc te testy to raczej nie prędko nastąpią, ale mam silne przekonanie o potrzebie ich wykonania.

Można by wzorem zagranicy poczynić nasze krajowe spotkanie diy-audio, może w centrum polski... znam jeden akustycznie poprawny lokal w Łodzi :) Jeśli są chętni to na PW proszę.

jacekkuswik>czy twój transformator ma dwa całkiem OSOBNE uzwojenia140V, czy jedno 240V z odczepem po środku? Jeśli dwa osobne to jest szansa jego zastosowania bez przeróbek, ale aplikacja należy do tych trudniejszych...

Otóż jest topologia wzmacniaczy opracowana przez QSC, gdzie końcówkę zasila się jednym napięciem, a punkt środkowy między dwoma kondensatorami filtru ustalany jest aktywnie przez końcówkę mocy. W zasadzie to klasyczny wzmacniacz tylko pomysłowo zamieniono położenie źródła energii, odciążenia i sterowania w oczku prądowym. Schemat QSC USA1310 obiegł chyba już cały net ale załączam.

Firma Crown również poszła w stronę 'wirtualnej baterii' (nie mylić z pustym sloganem reklamowym Technicsa z lat 80/90) zasilając z niej mostek wzmacniaczy, co jest bardzo logicznym i eleganckim posunięciem. Materiały poniżej.

• #227 07 Mar 2011 19:30
    jacekkuswik
    Poziom 11  

No ja moją przygodę z budowaniem wzmacniaczy zakończam posiadam 2x końcówki 4x350W 8r i 1x 1000W 8r to powino starczyć na imprezę jeszcze tylko takie małe pytanko do pana PeterBernard314 czy w swoich wzmacniaczach stosował pan jakieś zabezpieczenia myślę tutaj o te konstrukcję 4x750W i taka mała sprawa z budowy wzmacniacz pozostało mi multum częscci gdyby ktoś potrzebował trafo 2x70V 3,7kW radiatory obudowy rack itp pisać ja chcę sie tylko tego pozbyć

• #228 07 Mar 2011 21:03
    PeterBernard314
    Poziom 15  

Wzmacniacz 4x750, jako że była to konstrukcja niejako badawczo eksperymentalna i zależało mi na jak najszybszym wykorzystaniu w 'boju', jest wyposażony jedynie w układ, który po wykryciu przekroczenia maksymalnej chwilowej wartości prądu wyjściowego powyżej około 33A wyłącza końcówkę na około 300ms.

W drugim dwu kanałowym wzmacniaczu dodałem wykrywanie DC oraz przebiegów o częstotliwościach ponad akustycznych w sygnale wyjściowym, które trwale wyłącza urządzenie. Wznowienie pracy po ponownym włączeniu zasilania po kilkunastu sekundach postoju. Układ ten również natychmiastowo odłączy zasilanie jeśli w chwili włączenia pojawiło by się DC na wyjściu.

Zamieść proszę zdjęcia swoich wzmacniaczy oraz zdjęcie materiałów które chcesz sprzedać. Dokładną listę poproszę na PW.

• #229 07 Mar 2011 23:33
    kobi
    Poziom 22  

hmm Tak patrze na ten projekt i powiem, że to sztuka dla sztuki. W praktyce gdy bym swojemu szefowi zaproponował 700W w takiej formie to by mnie chyba wywalił w kosmos samym śmiechem. Obecnie sam moduł końcówki 1,6kW na 2R robi się na 8 parach Toshib Całość mieści się na radiatorze 300x80x25 mm z wymuszonym chłodzeniem a płytka sterująca jest wymiarów 7cm na 3cm

• #230 08 Mar 2011 09:06
    PeterBernard314
    Poziom 15  

Ave, chwała i sława zatem!

Twój wzmacniacz został skrojony w oparciu o inne założenia, zatem inne wyniki.

Jeśli to nie tajemnica handlowa to pochwal się tym modułem, choćby foto na moją uciechę ... :)

Sztuka od zarania dziejów istnieje głównie dla sztuki, tylko w obecnych czasach ludzie sztuki już nie doceniają albowiem zostali zmuszeni do widzenia tylko swego nowego boga: $$$$$.

Pozdrawiam

• #231 09 Mar 2011 08:54
    kobi
    Poziom 22  

hmm Mówiąc ludzie, mam nadzieje, że mówisz o konsumentach Smile Ludzie chcą tanich rzeczy nie koniecznie dobrych i w ten sposób Chiński rynek się kręci. Gdy byśmy chcieli zrobić taki wzmak jak kolegi w Polsce to by tego nikt nie kupił bo cena kosmiczna by wyszła w porównaniu do chińskiej tandety. Wogóle w Polsce przestaje się opłacać cokolwiek produkować dlatego rezygnuje się z pewnych założeń, że by obniżyć koszty produkcji.

Ze by zaspokoić twoja ciekawość
    https://obrazki.elektroda.pl/6417045900_1299619012.jpg

• #232 09 Mar 2011 11:00
    PeterBernard314
    Poziom 15  

Podoba mi się zwartość konstrukcji tego modułu. Moje zastrzeżenie wzbudza jednak sposób przyłączenia połączeń silno prądowych, wszakże dla PwyRMS=1600W / 2R, Iwypik=40A.

Pozwolę sobie również przypomnieć, że w moim drugim wzmacniaczu (2 kanały po 13par zasilanie+/-90V) Iwypik=80A toteż odpowiednio dobrane przekroje połączeń.

Doskonale zdaję sobie sprawę, że w obecnych czasach, konstruując na potrzeby masowego odbiorcy trzeba przyjąć złożenia bardzo oszczędnościowe.

• #233 16 Mar 2011 19:12
    jacekkuswik
    Poziom 11  

Małe pytanko buduje wzmacniacz na trafie 3,8kW 2x70V
    czy mostek 50A 1000V podoła takiej mocy
    czy tz. 0 do wyjścia wzmacniacza mogę wziąć bezpośrednio z transformatora czy musi być brane z baterii kondensatorów

• #234 16 Mar 2011 22:57
    kobi
    Poziom 22  

AD1
    Przy tym napięciu będziesz miał ok 1300W na 2 Ohm na jedną stronę czyli jakieś 25A. Na dwa kanały 50A może nie wystarczyć. Daj dla św spokoju 2 szt
    AD2
    Przecież środkowy odczep i tak musi być połączony z baterią kondensatorów więc nie wiem co Ty kombinujesz.

• #235 18 Mar 2011 19:36
    jaskiniowiex
    Poziom 14  

Witam . Jakie macie podejście do zasilenia stopnia sterującego większym napięciem o ok 5volt niż stopień końcowy .W skrócie głównie chodzi o to żeby przy większych mocach wzmacniacz się nie dławił . To napięcie jest także doliczane , iż następują spadki na tranzystorach w stopniach , które odpowiadają za bezpośrednie wysterowanie końcówek mocy .
    Właściwie mam pewien dylemat techniczny w moim projekcie związany z tym.

• #236 18 Mar 2011 21:33
    PeterBernard314
    Poziom 15  

Ja zasilam stopnie napięciowe i pierwszy tranzystor w końcowym darlingtonie z napięcia wyższego o 12V jeśli niestabilizowane, a np o 6V wyższym gdy zastosuję stabilizator.

Wyższe zasilanie stopni napięciowych daje możliwość pełnego wykorzystania napięcia zasilającego końcówkę, tzn. obcinanie następuje gdy Uwymax=Uccmax-Ucesat-URe (spadek na rezystorze emiterowym końcówki).

Jeśli stopień napięciowy tego wzmacniacza zasilać z niepodwyższanych napięć, to obcinanie zacznie następować w części napięciowej, stopnie końcowe będą niedosterowane, tranzystory nie osiągną Ucesat (można by je jeszcze bardziej otworzyć).

Przyrost mocy jest niewielki procentowo tym mniejszy im wyższa moc wzmacniacza, ale mam satysfakcję, że mogę w pełni wykorzystać napięcie zasilacza głównego :)

Stabilizacja napięć części napięciowej daje całkowity brak przydźwięku sieci co jest bardzo miłe gdy zespół głośnikowy posiada powyżej 96dB skuteczności; lecz mimo stabilizacji wzmacniacz nieco szumi.

Natomiast Pass Aleph-X, szumi znacznie mniej, nawet przystawiając ucho bezpośrednio do głośników o skuteczności około 89dB, dopiero w ciszy nocy można usłyszeć ciche syczenie. Doprawdy trudno znaleźć źródło sygnału które oferuje taki wysoki odstęp od szumu i zakłóceń. Ale to tematy na inny wątek.

• #237 19 Mar 2011 17:40
    jaskiniowiex
    Poziom 14  

Peter , Schematy które wstawiłeś powyżej , z ogółu przypominają troszkę Alepha X , już się z tym spotkałem i troszkę mnie to zastanawiało .
    Zrobiłem sobie przedwzmacniacze do tych moich przyszłych końcówek mocy z tym selektorem na razie jedna sztuka ,potrzebuję 3 sztuki na tych schematach które wstawiłem powyżej , kilka szczególików zmieniłem . Połączenie ssm2210 ssm2220 i 2sc2240 2sa970 w żródłach wstawiłem jedynie bc560 i bc550 c . Zaskoczyło mnie jak łatwo można te tranzystory dobrać wręcz idealnie. Efekt niecałe 70 mili voltów na wyjściu bez DC serwa , nie przeprowadzałem żadnych regulacji . Spadki na rezystorach prądy tak jakby wyliczone w symulacji komputerowej . Grają ooo .. już są przeze mnie zatwierdzone .
    Dane techniczne skopiowane ;
    (przy napięciu wyjściowym = 1 Vef na 47 kom)
    Zawartość 3 harmonicznej (THD)
    dla 1 kHz < 0,00005% = < -127 dB
    dla 20 kHz < 0,0004% = < -108 dB
    THD + szum
    (B = 22 Hz...80 kHz, f = 20 Hz...20 kHz) < 0,0012% = < -95 dB
    Stosunek sygnału do szumu (B = 22 Hz...22 kHz) N > 104 dB
    Szerokość pasma 1,5 Hz...3,7 MHz
    Szybkość narastania (małego) sygnału ok. 200 V/us
    Szybkość narastania (do nasycenia) ok. 0,1 us
    Rezystancja wejściowa 47 kom
    Czułość 150 mV
    Maksymalne skuteczne napięcie wyjściowe 9 V
    Ciekawe ile z tego udało mi się uzyskać .
    Wzmacniacz mocy 4x750W/2Ohm Wzmacniacz mocy 4x750W/2Ohm Wzmacniacz mocy 4x750W/2Ohm
    Układziki do wykrywania sygnału na wejściach też działają idealnie i przełączają wejścia . Zrobione są na trzech wzmacniaczach operacyjnych . W skrócie , pierwszy nieodwracający o w miarę dużej rezystancji wejściowej . Na drugim jest regulowana amplituda sygnału z wyjścia sterowany jest tranzystor . Trzeci jako odwracacz fazy z wyjścia także sterowany jest tranzystor wzmocnienie drugiego i trzeciego 1;1 .. zasilanie symetryczne . Uzyskałem na kolektorach tranzystorów dwa przebiegi prostokątne które po zsumowaniu dają składową stałą tak to wygląda po podaniu jakiegokolwiek sygnału z generatora
    Potem dwu stopniowy filtr, układzik czasowy i działa . Poziom sygnału na jaki ma reagować można regulować . Troszkę czasu mnie to kosztowało żeby to zestroić i pracował bez wzbudzeń itp i reagował na każdy sygnał i był mało wrażliwy na zakłócenia . Są cztery pary wejść i są przełączane- pojawienie się sygnału na 1 wejściu blokuje wejścia 2,3,4 . na 2 blokuje wejścia 3,4 itp + możliwość załączania wzmacniacza . A sterowanie silników na Ba6418 i separacja na transoptorach , wystarczy podpiąć pod piny procka .
    Co do schematów końcówek mocy to po głowie mi chodzą na tohibach 2sj201 2sk1530 . fabryczny sony ta-n1 .
    Znajomy zaczął robić rotela model rb-1080 stosunkowo prosty układ , mam nawet płytki robione na wzór oryginałów tylko bez opisu , w mocniejszych modelach jak rb-1090 są dołożone kaskody . no i właśnie w miarę mocne modele a sekcja sterująca nie jest zasilona z wyższego napięcia .
    Muszę to wszystko jeszcze przemyśleć .
    Teraz robię remont na piętrze w domu także muszę zaprzestać majsterkowania do ukończenia prac może miesiąc. Potem się pochwalę , Już pewne postępy porobiłem przy samej konstrukcji wzmacniacza .

• #238 20 Mar 2011 18:52
    PeterBernard314
    Poziom 15  

Witaj, czyli Rotel również użył koncepcji Leach-a :) Link

Tutaj opracowanie po polsku.

Może nieuważnie czytałem, ale jakiego przedwzmacniacza użyłeś ?

Czy może wiesz jakiej mocy są transformatory sieciowe w Rotelu 1090 ?

Wygooglałem :) są ponoć 1250VA. Swoją drogą chętnie porównał bym Rotela 1090 z moimi wzmacniaczami :)

EDIT 28 III :

Dopiero dziś doczytałem o preampie, a ten link do witryny ze schematami niezwykle cenny, nie tylko pod kątem audio:)

Obejrzyjcie sobie na chomiku: ITE777, jest tam również polska biblia konstrukcji wzmacniaczy audio: "Wzmacniacze Elektroakustyczne" autorstwa Macieja Feszczuka.

• #239 07 Kwi 2011 10:51
    PeterBernard314
    Poziom 15  

Ukończyłem budowę drugiej cztero kanałowej końcówki.

Ten egzemplarz, po części za sprawą tzw. 'kryzysu', a po części z powodu przeznaczenia do domu, zamiast poprzednio stosowanych wielkich transformatorów 3 kVA, posiada 1kVA (budowałem z tego co akurat było pod ręka albo pod szafą :) ). Prostownik 2xDSEP 2x101-06, główne kondensatory filtru 100mF/63V niemieckie Alucondy F&T. Płytka rozruchu z zasilaczem pomocniczym bez stabilizacji napięć podwyższonych. Jeśli w sieci jest 230V, zasilacz podaje +/-62V i +/-78V. Clipping na 8 omach (jeden kanał) przy 58V. Wyniki Thd wkrótce...

Składając moduły napięciowe, starałem się możliwie jak najdokładniej dobrać tranzystory par różnicowych zarówno pod względem wzmocnienia prądowego oraz Ube. Niestety nie mam kompletów npn/pnp o identycznym hfe; Ube +/-3%.

W efekcie uzyskałem zmniejszenie i wyrównanie poziomu przydźwięku (który i tak jest na bardzo niskim poziomie), lecz nadal obserwuję, że skład i proporcje harmonicznych zakłóceń sieci są różne na poszczególnych kanałach.

Przedwzmacniacz ze zwrotnicą, jednak analogową w przyszłości...

• #240 08 Kwi 2011 04:17
    chicagoland
    Poziom 11  

Kolejna cieszaca oko konstrukcja.
    Mialbym jedno pytanie , wiem ze temat byl walkowany wielokrotnie.
    Czy kolega wykonal w swojej karierze wzmacniacz Holtona.
    Jesli tak to prosilbym o opinie na temat wyzej wymienionego.
    Pozdrawiam