Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz mocy 4x750W/2Ohm

PeterBernard314 08 Apr 2011 08:59 251375 317
Optex
 • #241
  PeterBernard314
  Level 15  
  Witaj, na 6 stronie wątku, post z 14 czerwca 2010; być może mój holton zagrał źle gdyż dawno temu tj. w 2003 roku jeszcze mało kumałem co wpływa na dźwięk wzmacniacza; jak już wcześniej wielokrotnie pisałem: dajcie jeden schemat czterem niezależnym od siebie konstruktorom (najlepiej na czterech różnych kontynentach... i jeszcze aby nie czytali forów ;P ), a wybudują cztery różnie brzmiące wzmacniacze... Do dziś jestem zaskakiwany wynikami własnych poszukiwań jak i ciekawostakmi ze świata... na dobry dźwięk składa się bardzo wiele niuansowych i czasem na pierwszy rzut oka nielogicznych (wbrew prostemu chłopskiemu rozumowaniu) czynników. Toteż celowo nie chcę się w tym miejscu autorytatywnie wypowiadać na temat holtona, gdyż być może istnieją jego tysiące sztuk grające znacznie lepiej niż mój z 2003 roku. I odwrotnie wcale się nie zdziwię jeśli ktoś zrobił by wzmacniacz w/g niniejszego wątku, otrzymując w efekcie słaby dźwięk. Ludzie udzielający się na innych forach, klonują wzmacniacze co do jednego oporniczka aby było tak jak słynna fabryka zaprojektowała, sciągają oryginalne tranzystory ze stanów, japonii, więc coś w tym szaleństwie jest, czego na pierwszy rzut oka nie widać w schemacie ideowym...
 • Optex
 • #242
  jaskiniowiex
  Level 18  
  Witam parametry tego Rotela Rb 1090 to

  Continuous Power Output 380 watts/ch into 8 ohms
  (20-20 kHz, < 0.03%) 700 watts/ch into 4 ohms
  Total Harmonic Distortion (20Hz-20kHz, 8 ohms) < 0.03%
  Intermodulation Distortion (60 Hz : 7 kHz, 4:1) < 0.03%
  Frequency Response (±1 dB) 10Hz-100kHz
  Damping Factor (20-20,000 Hz, 8 ohms) 1000
  Speaker Impedance (combined load) 4 ohms minimum
  Signal to Noise Ratio (IHF A network) 125 dB
  Input Impedance/Sensitivity 33 k Ohms/1.8volt
  Power Consumption 800 Watts
  Z tą mocą transformatorów to ciężko powiedzieć , producenci różne dziwne dziwactwa piszą , I do teraz nie wiem jak oni to przeliczają i na ile macają w tym palce spece od marketingu . Najlepiej to widzieć .
  Widzę że u ciebie kolejny projekt , a mnie z tym moim raczej kolejna wigilia zastanie . ale robi się . :D
  Co byś powiedział na projekt accuphase 406 na audio stereo ?
  Ostatnio dostałem reprymendę od znajomego audiof... , jak to głębokie sprzężenie zwrotne jest szkodliwe wręcz śmiertelne dla dżwięku . A tu patrzę w przedwzmacniaczu tego accuphase rezystor 1,2 kom . Zapewne gdyby posiadał ten wzmacniacz , to by nim nie pogardził .
  Szukałem schematów wzmacniaczy accuphase i na ebaju znalazłem gościa co sprzedaje , tylko nie wiadomo co na tych płytach , jest faktycznie schematy poglądowe instrukcje czy dokładne schematy ,między innymi accuphase P - 5000 , P -7000 . a to już są fajne piecyki . Jedyne co mnie powstrzymało na razie to brak konta, parę euro można poświęcić .
  Co do holtona , miałem zbudowany na irfp oraz na 2sk ,2sj . I na irfp grał inaczej , bardziej tak sztucznie . A na 2sj 2sk brzmienie było takie bardzie naturalne , lepsze . Także coś w tych tranzystorach jest .
  Jest tylko jeden problem większość dobrych wzmacniaczy jest robiona na tranzystorach japońskich , dostępność takich tranzystorów jest kontrowersyjna ,no i podróbki . Więc ciekawe na ile wpływ na dżwięk przy klonowaniu jakiegoś wzmacniacza będzie miało zastosowanie zamienników . Zapewne temat bez dna.
 • #243
  PeterBernard314
  Level 15  
  Witaj, obserwuję temat E-406 i bardzo chętnie odsłuchał bym go. RB1090 i Ugodę, takoż, gdyż to podobne koncepcje z wariacjami na temat. Bardzo interesujący jest AMB Labs Beta24.

  Jestem bardzo zadowolony z dźwięku mojego najnowszego dzieła, więc nie odczuwam potrzeby budowania następnego kloca, chyba że odsłuchy jakiegoś konkurenta wypadłyby znacznie korzystniej. Jedyne co mnie jeszcze korci to OTL na 6C33C; dźwięk i aparycja żarzących się słoików, tylko znów rachunki za energię ...
 • Optex
 • #244
  PeterBernard314
  Level 15  
  Od kilku dni słucham z Ugody autorstwa Jar1 z forum Audio-Stereo:)
  Bardzo zacny dźwięk tworzy ten wzmacniacz!
  Zdecydowanie polecam do domowego grania, wszystkim którzy poszukują wysokiej jakości dźwięku.
  Wzmacniacz mocy 4x750W/2Ohm
  W moim testowym wykonaniu zrezygnowałem z zabezpieczenia odłączającego przekaźnikiem wyjście.
  Gniazda wejściowe XLR tymczasowo dla zachowania zgodności z resztą systemu.
  Zasilacz zbudowałem w oparciu o trafo 450VA 4x32V, podaje +/-43V (bias 50mA na każdy tranzystor).
  Przewidziane miejsce na podwojenie ilości elektrolitów zasilacza.
  W przyszłości próba zwiększenia mocy...
 • #245
  jaskiniowiex
  Level 18  
  Witam . Ja w końcu porobiłem i po uruchamiałem i wytestowałem te selektory i przedwzmacniacze no i zasilacze do tego tłumiące tętnienia zasilania do zera , do tych przedwzmacniaczy .Właściwie to zrobiłem 10 sztuk tych przedwzmacniaczy 4 do innego projekciku w ramach usprawnień :D .
  Wzmacniacz mocy 4x750W/2Ohm Wzmacniacz mocy 4x750W/2Ohm
  Każda parka przedwzmacniaczy będzie zasilana z osobnych uzwojeń i zasilaczy . Zrobiłem taki transformatorek z ośmioma uzwojeniami wtórnymi po 18 volt . Koszt zrobienia takiego transformatorka to ok 15 zł moc całkowita 140 wat. Przerobiłem komorę transformatorów wszystkie mostki prostownicze do zasilania końcówek mocy umieściłem w komorze transformatorów . Załatwiłem po znajomości żywicę epoksydową i zalałem środki tych transformatorów , także są w wykonaniu ''for audio'' , osadziłem je na piance także bezpośrednio nie stykają się z obudową , dodatkowo blacha do której są przykręcone jest wyizolowana . Przedtem przy obciążeniu można było leciusieńko słychać jak pracują z odległości 1 metra , teraz już totalna cisza . Obiłem obudowę skórą naturalną , boczki itp . Na razie , ale tak to jeszcze nie będzie wyglądać , Będzie to połączenie aluminium szkła i skóry . No i muszę to jeszcze wszystko dokładnie połączyć . Jeden selektor jest inny , chodzi o to żeby sygnał można było sygnał przepuszczać pomiędzy mini samymi dowolne kombinacje - jeżeli to wykorzystam .
  Wzmacniacz mocy 4x750W/2Ohm Wzmacniacz mocy 4x750W/2Ohm Wzmacniacz mocy 4x750W/2Ohm
  Oczywiście kolce sam odlewałem powstały na bazie aluminium z silnika z komarka , w skrócie stopiłem aluminium ,wlałem do puszki od groszku , ostygło , przetoczyłem , Tylko nie należy go zagotować wtedy porobią się pęcherzyki powietrza . polerka . lakierek - gotowe. do szpicy nie robiłem ze względu żeby mi dziur w parkiecie nie porobiło .:D
  Wzmacniacz mocy 4x750W/2Ohm
  W zasilaczach można napięcie ustawić co setnej wartości . Pomiar zasilacza przy obciążeniu 0,8 ampera .
  Wzmacniacz mocy 4x750W/2Ohm Wzmacniacz mocy 4x750W/2Ohm
  Góra wyjście , dół - zasilanie-tętnienia o wartości 1,5 volta - kondensator 4700 mikro . Na górnym kanale jest ustawione 5 - mili voltów na działkę .
  Zauważyłem że w zasilaczu pojawiają się szumy o wartości 10 do 30 milivoltów .czyli takie piki ;
  Wzmacniacz mocy 4x750W/2Ohm
  Zdjęcia robiłem telefonem i nie są aż tak ostre i troszkę rozmazane .
  No i są spowodowane w 100 procentach pracą zasilacza komputerowego i zależne od jego obciążenia , po wyłączeniu komputera znikają . Najlepsze jest to że można ten zasilacz odłączyć z sieci , a piki nadal są , indukcja , Wpływ komputera na na mój leciwy oscyloskop tez sprawdzałem .
  Schemacik znalazłem w internecie tylko w takiej postaci jak tam był po prostu za bardzo nie działał , był teoretyczny , należało pozmieniać wartości niektórych elementów - właściwie to wszystkie zmieniłem , zrobiłem go w takiej postaci jak poniżej . Można po małym upgrade dostosować do własnych potrzeb - mi w takiej postaci przy takim napięciu wystarczy i zapotrzebowaniu ok 90 miliamper .
  Wzmacniacz mocy 4x750W/2Ohm
  Grałem tym Aleph x , na tych przedwzmacniaczach podłączone na szybko w ramach testów zero jakiegokolwiek brumu , po pięciu minutach słuchania zapomina się ile to prądu bierze , tylko należy okna otworzyć w pokoju .
  Teraz wziąłem się dopiero za robienie pozostałych końcówek mocy , no i sterownika .Właściwie od początku jak ten wzmacniacz zacząłem robić to sporo zmieniłem . Robienie prototypów jest czasochłonne . Mam tam pewną wizję na razie na tym pracuję eksperymentuję i zasięgam wiedzy .

  PeterBernard314 ten AMB Labs Beta24. troszkę owiany tajemnicą i dziwny , autor projektu chce na nim zarobić - normalne .

  Znalazłem fajny wzmacniacz na chińskim forum diy audio , po namiarach MBl 7008
  stosunkowo nieskomplikowany ciekawe co by to pokazało , oczywiście schemat , o ile chińczyki czegoś nie pomylili .
  Wzmacniacz mocy 4x750W/2Ohm
 • #246
  PeterBernard314
  Level 15  
  Ciekawe... co daje podłączenie rezystorów 10k (idących z baz stabilizatorów napięcia) z wyjściem, czy aby nie jest to błąd i powinny być do masy? Czy to coś w rodzaju bootstrapu? Qrcze bez spajsa nie razbierjosz...
 • #247
  jaskiniowiex
  Level 18  
  Witam . PeterBernard314 -tak ten wzmacniacz narysowali , hm .
  Ostatnio troszkę sobie hobbystycznie eksperymentowałem nad układem wzmacniacza który sobie zrobiłem jakiś czas temu , układ bardzo leciwy , pod nazwą , Abox . Poddałem go lekkiemu tuningowi unowocześniającemu , oraz wsadziłem najlepsze tranzystory jakie miałem ,no i stabilizowałem stopnie sterujące , łącznie z para wtórników w 3 stopniu , zrobiłem coś w rodzaju bufora który ma niwelować spadki napięcia zasilającego , jego oscylacje podczas impulsowej pracy stopnia końcowego . Nie będę się rozpisywał co te modyfikacje powyrabiały z tym układem , zaistniała swoista przepaść nad tym samym układem, który kiedyś zbudowałem . O około 1/3 poszła w górę moc wyjściowa przy której ten wzmacniacz jeszcze się nie dławi , dynamika , jakość dżwięku , raczej więcej z tego układu na razie się nie da wycisnąć - prawie . Stosowany w większości wzmacniaczy 100 mikro i rezystor , to jest filtr który stanowi niezbędne minimum z marnym efektem . Zapewne jest to jeden z powodów dlaczego w hiendowych wzmacniaczach stosują osobne uzwojenia .
  Wzmacniacz mocy 4x750W/2Ohm Wzmacniacz mocy 4x750W/2Ohm

  Teraz wziąłem się za tego accup...E406 , Zaprojektowałem do niego prototypową Pcb , Czekam na dostawę tranzystorów końcowych .
 • #248
  jaskiniowiex
  Level 18  
  Witam . Złożyłem w okrojonej wersji układ tego accuphase E-406 ,na jednej parze tranzystorów końcowych żeby sprawdzić jak to gra . Bardzo łatwy w uruchomieniu do seryjnej produkcji , ale czy to aż taka rewelacja (pomijając elementy audiofilskie , też lubię dobre części zastosować , ale ). Nie gra to żle ale , basik itp, Hm , Nie będę oceniał i porównywał z innymi wynalazkami , ponieważ nie słyszałem oryginału . Na razie poszukam innych koncepcji po swojemu .
  Wzmacniacz mocy 4x750W/2Ohm
  Tranzystory 2sa1507 są zastąpione 2sa1930 i odpowiednio . Po prostu już tego troszkę poskładałem żeby nie mieć odniesienia nawet na mono. ( Ciekaw jestem pomiarów zawartości harmonicznych , może ktoś dysponuje odpowiednim sprzętem i dokona pomiarów .)
 • #249
  PeterBernard314
  Level 15  
  Witaj,
  Ja w ostatnim czasie jestem oczarowany Ugodą , którą obecnie mocno męczę w testach na moce i pomiarach zniekształceń. Wyniki na AS w temacie Ugody. To sprzężenie zwrotne korekcji Haksforda, które wdrożył kol. Jarek z AS czyni cudowne rzeczy i to naprawdę słychać w precyzji i czystości odtwarzanego przez ten wzmacniacz dźwięku! Powoli zaczynam rozumieć jak ta korekcja działa, toteż zamierzam dokonać próby wniesienia jej do moich wzmacniaczy opisanych tutaj, i jeśli to się uda, to już nie będą to 'moje' wzmacniacze tylko Ugody wielkiej mocy zrobione po mojemu:) Nie chcę pochopnie oceniać, ale przeczuwam, że ten E-406 może grać poprawnie, ale Ugody nie prześcignie. Jeśli chcesz podeślij mi ten moduł testowy do przegwizdania na FFT; =>PW.

  Wzmacniacz mocy 4x750W/2Ohm Wzmacniacz mocy 4x750W/2Ohm Wzmacniacz mocy 4x750W/2Ohm
 • #250
  jaskiniowiex
  Level 18  
  Nie ma problemu . Warto by było zerknąć na to fachowym okiem i pomierzyć dokładniej . Ostatnio strzeliłem w jeden wieczór ręcznie ze schematu pcb do tego accuphase . Wzmacniacz , z kondensatorami , z prostym zabezpieczeniem dc i opóżnionym załączaniem , przester też jest . Szkoda by tego było , po swojemu oczywiście , tylko że pcb dwustronna . PW.
  Tą Ugodę coś czuję że też złożę , tą korekcję muszę to no...
  Wzmacniacz mocy 4x750W/2Ohm.
 • #251
  PeterBernard314
  Level 15  
  Jedno ALE: moim skromnym zdaniem bezpiecznik tuż przed końcem mocy, a za nim brak kondensatora bardzo degraduje dźwięk. Jeśli już bezpiecznik topikowy to za trafem, a przed grecem, albo między grecem, a kondem, albo między dwoma kondami o takiej samej pojemności wtedy pełni również funkcję PI filtru. Wstaw jeszcze Wima MKP10 220nF lub większy między szynę plus i minus jak najbliżej końcowych tranzystorów; taki kondensator w tym miejscu znakomicie poprawia stabilność.


  3.1.13. (10.9, 15) Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
  (dj-MatyAS)
 • #252
  jaskiniowiex
  Level 18  
  PeterBernard314 . Według mnie z jednej strony masz rację , ale z drugiej , jeżeli zastosuję bezpieczniki zaraz przed tranzystorami , w razie draki szanse na ocalenie tranzystorów końcowych są znacznie większe , bezpieczniki się spalą i tyle . Jeżeli przed kondensatorami , to potężny ładunek nagromadzony w kondensatorach w zasilaczu będzie się musiał rozładować , szanse na ocalenie tranzystorów mocy raczej marne.
  Moim zdaniem każdy powinien wybrać , zawsze bezpieczniki można zewrzeć . ( Pisałem na GG )


  Wstępne pomiary prototypów (tuning ) Aboxa ( dodam że parametry podczas pomiaru pod względem THD+ N mojego prototypu przewyższają modelowe pomiary jak ten układ powstawał , dużo nie brakuje do magicznej granicy kolejnego 0 po przecinku .) ws ugoda z korekcją hawskforda ws accuphase e-406 pod względem THD+ N . No dwa pierwsze łeb w łeb , accuphase no już gorzej . Teraz myślę nad jeszcze ulepszeniem pierwszego i jeszcze zwiększeniem mocy i zbudowaniem pełnej wersji accuphase do pomiarów z zastosowaniem jeszcze lepszych elementów ,także do Aboxa. Chociaż ten prototyp accuphase wygląda żałośnie tranzystory w nim zostały parowane i wyselekcjonowane . Także fabryczny montowany seryjnie prawdopodobnie nie będzie miał dużo do gadania , jedynie pod względem mocy je prześcignie .Projekt pcb i ścieżek też swoje robi . Myślę że zostaną zamieszczone pcb , schemaciki i pomiary , jak się dokończą , nie wiem kiedy , jak będzie czas .
 • #253
  jankazik
  Level 16  
  PeterB - w pierwszym poście napisałeś jak dobierałeś tranzystory mocy - najpierw na Ube a potem na Hfe. W jakim układzie sprawdzałeś Ube, na jakimś mierniku czy w projektowanym układzie docelowym (zasilanie ?).
 • #254
  PeterBernard314
  Level 15  
  Witaj, użyłem multimetr metex 3650. Wiem że jest to tylko zgrubne dopasowanie. Do następnego wzmacniacza będę dobierał na całej charakterystyce Ube=f(Ic), będzie trzeba zbudować układ pomiarowy.
 • #255
  jankazik
  Level 16  
  Zastanawiałem się nad takim doborem tranzystorów. I właśnie ze względu na ich pracę w wytężonym zakresie mocy wydawało mi się, że należałoby to zrobić w dedykowanym układzie zasilanym napięciem projektowanym dla wzmacniacza.
 • #256
  PeterBernard314
  Level 15  
  Ja z dużą obawą przeprowadzałem testy przeciążeniowe, ale przeszły pomyślnie; jedynie gdy prąd dochodził do ustawionego progu zadziałania ogranicznika lub wchodził w clipping to się układ na chwilę wyłącza. Nie sądzę aby masowi producenci sprzętów nagłaśniających tak dokładnie kompletowali, a słyszałem, że tranzystorów 5200/1943 w ogóle nie mierzą tylko wsadzają z jednej grupy i tej samej serii produkcyjnej...

  Natomiast producent wzmacniacza którego cena sklepowa sięga 30.000USD to powinien zadać sobie trudu i dobrać idealnie, ale czy to czyni?

  Natoniast sądząc po naprawach sprzętu ze średniej półki cenowej, to nie dobierają, gdyż oszczędzają prawie na wszystkim.
 • #257
  PeterBernard314
  Level 15  
  Witam, po serii pomiarów wzmacniaczy Ugoda, Abox i E406(prototyp) pomierzyłem i moje wyroby. Zachęcony bardzo dobrymi wynikami Aboxa i E406 (kolegi Jaskiniowiex), wprowadziłem w moim układzie sprzężenie zwrotne. Efektem tego zniekształcenia nieliniowe i produkty intermodulacji spadły o około 10-15dB. We wzmacniaczu zasilanym +/-60V rezystor sprzężenia 47k, w jednostce zasilanej +/-90V rezystor 100k; włączony między szynę zbiorczą emiterów wyjścia, a węzeł wejścia odwracającego wzmacniacza napięciowego.

  Przedtem sprawdziłem wpływ prądu spoczynkowego na zawartość harmonicznych. I tak bez NFB, najniższe prążki występują dla prądu spoczynkowego około 40-50mA na tranzystor. Przekłada się to na moc spoczynkową około 130W dla wzmacniacza zasilonego z 60V i około 210W dla jednostki większej. Jednakże czas zwłoki w transporcie ciepła wytworzonego w złączu tranzystora końcowego, do radiatora i dalej na tranzystory kompensacji, powoduje, że po pracy z dużym obciążeniem, mija pewien czas w którym prąd ten jest znacznie większy do pierwotnie ustawionego w stanie ustalonej temperatury radiatora około 28C. W czasie tej inercji regulacji, nadmiernie zwiększony prąd spoczynkowy uniemożliwia szybkie ostudzenie radiatora, dopiero włączenie wentylatora rozwiązuje sprawę.


  W celu sprawdzenia jak będzie wyglądało widmo harmonicznych przy jeszcze większych prądach spoczynkowych, podnosząc go doszedłem do miejsca w którym prąd spoczynkowy początkowo powoli, zaczął rosnąć, powoli przyspieszając tempo wzrostu mimo nie ruszania nastawy. Radiator już był gorący szacunkowo 60C. Widać zatem, że kompensacja temperaturowa we wzmacniaczu w klasie AB z głębokim wejściem w klasę A jest niezmiernie ważnym kryterium konstrukcyjnym. Pozostawienie w samopas 'jadącego' w górę, nieprawidłowo kompensowanego prądu spoczynkowego skończyłoby się totalnym zniszczeniem stopnia mocy.

  Po zamknięciu pętli sprzężenia zwrotnego minimum zniekształceń harmonicznych występuje przy prądzie spoczynkowym 20-30mA. Owocuje to około 45% spadkiem mocy spoczynkowej i znacznym spadkiem temperatury radiatorów. Również czas powrotu wartości prądu spoczynkowego do wartości zadanej, po pracy na ciężkim obciążeniu, uległ około trzykrotnemu skróceniu i to bez włączonego wentylatora ale na otwartej pokrywie górnej wzmacniacza.

  Analiza FFT w czasie rzeczywistym umożliwia zaobserwowanie każdego niuansu zmian rozkładu prążków harmonicznych. Wahania prądu spoczynkowego w funkcji temperatury tranzystorów wyjściowych powodują zmiany rozkładu prążków harmonicznych i intermodulacyjnych, w zależności od poziomu oddawanej mocy i aktualnej temperatury radiatora. Jednakże są to zmiany na tyle subtelne, że wyliczenie Thd zmienia się np. z 0.017% na 0.025%. Nfb utrzymuje w ryzach na takim poziomie Thd aż do progu clipingu.


  Wzmocnienie napięciowe (nie licząc wejściowego tłumika 8k2/k82) wynosiło w otwartej pętli 49dB, po zamknięciu rezystorem 47k wynosi 35 dB, a ze 100k jest 39dB. Ponieważ wzmacniacze sterowane są z wysoko poziomowych wyjść miksera bądź przetwornika DA, tłumik wejściowy pozostał, znakomicie poprawiając 'ciszę' gdy nie ma sygnału, gdyż 20,8dB tłumieniu podlega także szum tworzony przez źródło. O ile przed zamknięciem NFB szum podczas ciszy był nieco słyszalny, to teraz trzeba się wsłuchać nawet na wysoko skutecznym zespole głośnikowym.

  Dźwięk tworzony przez wzmacniacz uległ pewnej zmianie, ponieważ jestem emocjonalnie związany ze swoją pracą, nie podejmuję się opisu co i jak się zmieniło. Ogólnie słucha się tak samo przyjemnie i dynamicznie.

  Jako że nastał czas na granie imprez, postanowiłem poprawić izolacją pod tranzystorami mocy, nie ufając na 100%, 30 mikronowej warstwie tlenku aluminium (zwłaszcza, że nie polerowałem spodów tranzystorów), wsadziłem podkładki silikonowe. Powyżej opisane obserwacje zachowań termicznych, poczyniłem już po włożeniu podkładek, gdy opór termiczny między powierzchnią tranzystora i radiatora wzrósł z 0.05 do 0,4K/W.

  Abox bez globalnej pętli nfb, Rl=6,4 Uwy=20Vrms, bias 100mA:
  Wzmacniacz mocy 4x750W/2Ohm


  Abox glob NFB 20Vrms 6,4R bias=50mA:
  Wzmacniacz mocy 4x750W/2Ohm


  Abox glob NFB IMD 11Vrms 6,4R bias=50mA:
  Wzmacniacz mocy 4x750W/2Ohm


  Accu kan1 6,3R 25Vrms bias 100mA:
  Wzmacniacz mocy 4x750W/2Ohm


  Accu kan1 6,3R 25Vrms bias 300mA:
  Wzmacniacz mocy 4x750W/2Ohm


  Accu kan1 IMD 6,3R 11 Vrms bias 100mA:
  Wzmacniacz mocy 4x750W/2Ohm


  Symasym kan1 1kHz 8R 22Vrms:
  Wzmacniacz mocy 4x750W/2Ohm


  Symasym kan1 IMD89 8R 4Vrms:
  Wzmacniacz mocy 4x750W/2Ohm


  Ugoda kan2 1kHz 8R 22Vrms:
  Wzmacniacz mocy 4x750W/2Ohm  Ugoda kan1 IMD89 8R 16Vrms:
  Wzmacniacz mocy 4x750W/2Ohm


  C.D.N. ...
 • #258
  jaskiniowiex
  Level 18  
  Witam. Accup...406 .Został przerysowany i poprawiony przeze mnie z as . Na zamiennikach należy wprowadzić niewielkie zmiany w rezystorach od ustawiania prądu spoczynkowego jak na schemacie .
  Tą ugodę poskładałem całkowicie na zamiennikach japońskich, ponieważ nie miałem 2n xxx, oraz przerabiając źródła prądowe na ledy - zastępując zenerki, ze względu jak to stwierdziliśmy, szumy. :D Zrobiłem dwie płytki ręcznie bo tak lubię, do ugody jedna pod oryginalny schemat, druga pod mój zmodyfikowany ,także w załączniku są dwie wersje pcb ,w obydwu są stabilizatory stopni napięciowych , aboxie także .
  Płytki pcb do audio ze względu na rozmieszczenie ścieżek mas, robię w głowie, tylko przerysowuję za pomocą pcb expres. Ze 3 godzinki 1 pcb - tyle mi zajmuje narysowanie pcb bez jakiegokolwiek rozmieszczenia elementów i opisu, patrząc na schemat. Wszystkie pliki są w tym programie, czyli należy ściągnąć ten programik i je otworzyć. Warstwę czerwoną tą od lutowania " top copper layer '' po prostu wydrukować, a warstwę ''bottom copper layer '' zieloną - należy w preferencjach drukarki, zrobić lustrzany widok( to nie znaczy że nie umiem się innymi programami posługiwać ). Tak mi się lepiej rysuje, płytki są zrobione pod termo transfer, także niektóre elementy należy zalutować i od góry co jest ważne, właściwie zworek nie ma żadnych prawie. Błędów też nie ma. Wypełnienia należy połączyć z masą w jednym punkcie. Auto ruter robi z igły - widły. Jak zrobić płytkę dwustronną, nie leży w temacie, ale jest to łatwe.
  Wzmacniacz mocy 4x750W/2Ohm
  Schemat ugody
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=6399485#6399485
  A ten rotel RB- 1090 za bardzo mnie ostatnio swędzi żeby go nie zrobić.
  Płytki i schematy do wzmacniaczy, aleph, ugoda, accup... 406, abox.

  Spacje należy stawiać po znakach interpunkcyjnych, a nie przed.
  Poprawiłem. [Art]
  Attachments:
 • #259
  PeterBernard314
  Level 15  
  Witam, no to nam się temat zróżnicował :) na "Poszukiwanie wzmacniacza, który dobrze gra".

  Ja weryfikuję moje pomiary wzmacniacza z i bez NFB, po pierwszej sesji pokiełbasiłem nazwy plików toteż mając jeden wzmacniacz z nfb i drugi jeszcze bez niego, czynię ponownie pomiary. Wczoraj w skutek zmęczenia wsadzając sondy multimetru celem zmierzenia prądu spoczynkowego, uczyniłem zwarcie , ale na szczęście poleciały tylko 555 i zenerka. Tym niemniej ze względu na źle przemyślaną pod kątem serwisu konstrukcję, nad wymianą spędziłem pięć godzin...

  Płytkę wzmacniacza napięciowego trzeba podłączyć na złączu wysokiej jakości np. DB25 (stare Eltrowskie były godne zaufania, nie to co obecne chińczyki); w razie serwisu moduł tylko wyciągać do góry z prowadnicy, bez konieczności rozkręcania i rozlutowywania połączeń wysoko prądowych. Dobry wniosek o ile kiedykolwiek miałoby to być urządzenie dla klienta, a nie prywatne.

  Może z kol. Jaskiniowiex opracujemy uniwersalny moduł mocy do którego, wpinało by się różne moduły wzmacniacza napięciowego :) W sumie nic trudnego.
 • #260
  jacekkuswik
  Level 12  
  Witam panów, ja troszkę z innej beczki postanowiłem pomniejszyć swój arsenał audio i sprzedałem również rozdzielnię teraz murzę ją czymś zastąpić myślę o jakimś wyłączniku 3-fazowym mam do zasilenia 3 końcówki po ~2,5kW i troszkę drobiazgów mikser itp. czy taki wyłącznik dał by radę by rozdzielić nim 3 fazy na 3 listwy przedłużaczowe+bezpiecznik ile amper musiał by mieć taki przełącznik?
 • #261
  PeterBernard314
  Level 15  
  Witaj , każdy zawodowy sklep bądź hurtownia elektrotechniczna, dopasuje osprzęt, którego potrzebujesz. Pozdrawiam.
 • #262
  sonik74
  Level 11  
  Cieszę się, że mogę przeczytać wasze spostrzeżenia co do Ugody, Abox-a i E406.

  Oczywiście brzmieniem końcówki "40w o małych zniekształceniach" z RE byłem i jestem bardzo zadowolony, a minęło już kilkanaście lat.
  Rzeczywiście prąd spoczynkowy nie był stabilny.

  Pokuszę się o zrobienie końcówki wg. przepisu kolegi jaskiniowiex, już zamawiam tranzystory... Dzięki za bezinteresowne podzielenie się pracą...

  Gratuluje Wam profesjonalizmu i zapału!
  Czekam na dalsze rozwinięcie wątku. Sam może coś dodam od siebie - choć na efekty pracy DIY u mnie trzeba poczekać....

  Pozdrawiam

  Możliwe, że to sfera audiofilskiego woodoo, ale czy możecie coś powiedzieć o efekcie ciemnego tła tworzonego przez końcówki mocy??? Subtelne dźwięki wyłaniają się z czarnej otchłani umieszczonej daleko za głośnikami...
  Redaktorzy/testerzy opisują tak często brzmienie wzmacniaczy Krell...
 • #263
  PeterBernard314
  Level 15  
  Witaj,niestety nie wiem o czym piszą, może jeszcze nie jestem na tym etapie słyszenia albo sprzętu. Owszem czasem słyszę różne artefakty w nagraniach, lecz okazuje się że coś tak właśnie jest nagrane. Kiedyś jeszcze na początku drogi audio, czasem czepiałem się do smyczków i dęciaków, że pod nimi słychać takie nienaturalne mikroszumy, taki brudny plankton, ale ostatnio przestałem; słuch mi siadł ... ?? Albo to wpływ czasu MP3 gdzie jest tyle niedoskonałości, że słuch się przyzwyczaił i traktuje to za normę. Jaki odsetek melomanów zwłaszcza tych przed trzydziestką, ma wykształcony poziom odniesienia z filharmonii, opery czy teatru?


  Być może na systemie NO COMPROMISE z okablowaniem No Compromise słychać 'pracę wzmacniacza' w sensie tego co on sam z siebie dokłada. Bardzo okultystycznie piszą ci recenzenci. Gdybyś mógł wyszukaj i podpowiedz na jakim nagraniu oni to stwierdzili (płyta i wydanie). Może masz link do artykułu?
 • #264
  yureke
  Level 12  
  witam!
  prośba do kolegi Jaskiniowiex o wyłożenie schematu Ugody na tranzystorach 2SC..
 • #265
  sonik74
  Level 11  
  Cześć

  PeterBernard314 wrote:
  Bardzo okultystycznie piszą ci recenzenci. Gdybyś mógł wyszukaj i podpowiedz na jakim nagraniu oni to stwierdzili (płyta i wydanie). Może masz link do artykułu?


  Pozwoliłem sobie zacytować słowa mojego dobrego kolegi. Pracował przy rozkładaniu sprzętu podczas prezentacji u klientów.
  Spotkał się właśnie z takim zjawiskiem, między innymi przy Musical Fidelity P170 - którego sam zakupił. Jednak nie zdążył mi tej czerni przedstawić - spalił końcówkę. Po naprawie czarujący efekt znikł...

  A ja sam byłem poprostu ciekaw - stąd pytanie do Was.

  Co do Krella to zdaje się, że producent nie przejmuje się doprowadzeniem swoich wzmacniaczy do doskonałości technicznej - często mają po 1% zniekształceń ....
  Możliwe, że to powoduje jakiś efekt.... ( Sam P170 ma zamiast porządnej pary różnicowej ma LM388)
  Artykuły postaram się przedstawić następnym razem.

  Ja sam słuch uczę na sprzęcie który sam złoże - im jest doskonalszy - doskonalsza jest muzyka. Nie zauważyłem jak narazie żadnych okultystycznych efektów.
  ...no może 3 letnie strojenie zwrotnicy pasywnej do kolumny, ale to raczej problem z niewiedzą.

  Pozdrawiam
 • #266
  PeterBernard314
  Level 15  
  Bardzo ciekawe, to co napisałeś o koledze :)

  Dla zamknięcia tematu pętli sprzężenia zwrotnego :

  W szranki stanęły dwa wzmacniacze po lewej tzw. 'jedynka' ze sprzężeniem i po prawej tzw. 'trójka' bez sprzężenia zwrotnego.

  Wzmacniacz mocy 4x750W/2Ohm


  W jedynce trafo 3kVA i bateria kondensatorów Samwha wypadkowej pojemności 2x110mF napięcie szyn 63V, w trójce trafo 1kVA, dwa kondensatory po 100mF, napięcie 60V.

  Za kryterium maksymalnego poziomu przyjąłem miejsce, w którym dopiero co zaczynają się pojawiać produkty intermodulacji prążków harmonicznych, sygnału 1kHz ze składową 100Hz. Gdyby przyjąć kryterium Thd=1% maksymalne poziomy były by wyższe o około 2V, lecz jest to już sygnał bardzo znacznie zakłócony.

  Wyniki Jedynki: Kanał1 / kanał2 / kanał3 / kanał4

  Thd, sygnał 1kHz sinus, obciążenie 3R:
  10Vrms : 0,014% / 0,014% / 0,015% / 0,013%
  20Vrms : 0,015% / 0,014% / 0,016% / 0,013%
  39Vrms : 0,036% / 0,037% / 0,038% / 0,035%

  IMD, 10Vrms 60Hz , 7Khz -12dB, 3R:
  0,023% / 0,036% / 0,046% / 0,038%

  Spektrogramy dla Jedynki kanału 1:

  Wzmacniacz mocy 4x750W/2Ohm Wzmacniacz mocy 4x750W/2Ohm Wzmacniacz mocy 4x750W/2OhmWzmacniacz mocy 4x750W/2Ohm


  Wyniki Trójki: Kanał1 / kanał2 / kanał3 / kanał4

  Thd, sygnał 1kHz sinus, obciążenie 3R:
  10Vrms : 0,13% / 0,07% / 0,08% / b.d.
  20Vrms : 0,16% / 0,11% / 0,09% / 0,06%
  35Vrms : 0,3% / 0,26% / 0,13% / 0,1%

  IMD, 10Vrms 60Hz , 7Khz -12dB, 3R:
  0,3% / 0,23% / 0,26% / 0,13%

  Spektrogramy dla Trójki kanału 1:
  Wzmacniacz mocy 4x750W/2OhmWzmacniacz mocy 4x750W/2Ohm Wzmacniacz mocy 4x750W/2OhmWzmacniacz mocy 4x750W/2Ohm

  Spostrzeżenie z regulacji prądu spoczynkowego: zarówno w jedynce i trójce, w zależności czy przyjąć kryterium minimum thd czy minimum imd, potrzeba minimalnie różnych nastawień. Widma thd i imd wyraźnie pływają w funkcji temperatury radiatorów rzutującej na prąd spoczynkowy.

  Można z grubsza przyjąć, że wzmacniacz ze sprzężeniem zwrotnym gdzie prąd spoczynkowy wynosi 25mA na tranzystor, jest termicznie stabilny, gdyż powraca do zadanego prądu po relatywnie krótkim czasie, po zakończeniu nagrzewania w skutek ciężkiej pracy z sygnałem o wysokim poziomie.

  Układ kompensujący prąd spoczynkowy ma wyraźną inercję regulacji, co przy wysokim prądzie spoczynkowym i warunkach niedostatecznego chłodzenia może doprowadzić do wyścigu termicznego i zniszczenia stopnia mocy.

  W trójce tranzystory jeszcze są bez przekładek (izolacją od radiatora jest sama gruba warstwa tlenku aluminium pokrywającego radiator) toteż mając znikomą oporność termiczną do radiatora problem ten nie wystąpił, ale przy eksperymentach w dwójce, było blisko do awarii, a w każdym razie zaczął się już wyścig termiczny.

  W następnych konstrukcjach będę prócz optymalizacji widm zniekształceń, poszukiwał lepszego rozwiązania stabilizującego wartość prądu spoczynkowego w funkcji temperatury radiatora.
 • #268
  PeterBernard314
  Level 15  
  Nie znam dzisiejszych cen transformatora, radiatorów, ani obudowy. Obróbka w zakładzie zapewne również podrożała, toteż należy się spodziewać 3500 do 4500zł + ileś set godzin zaangażowania własnego czasu wykonując pierwszy egzemplarz. Następne idą znacznie szybciej, zwłaszcza gdy obudowy są już zrobione.
 • #269
  jaskiniowiex
  Level 18  
  Witam . Schematy z powyższego mojego postu usunąłem, mając do tego dobre powody . Wstawiłem w archiwum poniżej tylko dla osób zalogowanych. Znajduje się tam schemat accuphase 204 . 210 . 406 - tylko . Schemat 406 troszkę sobie zmieniłem dodając żródła prądowe stabilizowane ledami , też tam jest , Płytka na której je zbudowałem także się tam znajduje . schemat E - 406 jest ostatecznie poprawiony wierny oryginałowi . Płytka jest inna niż oryginalna ale chciałem taką . Innych schematów nie będę wstawiał .
  Po pierwsze zawierają pewne braki .
  Po drugie zapewne chińczyki by to wykorzystały do swoich celów - niecnych .
  Jeżeli je pouzupełniam i zdecyduję się wstawić to zablokuję archiwum przed obcokrajowcami hasłem itp .
  Tak wyglądają moje monobloki accuphase E-406, te wimy wyrzucę z wejścia i włożę black gaty n . hehe . Kondensatory wszystkie oczywiście nichicona . W tych przedwzmacniaczach też już nad tym myślę . Nie chciałem robić wersji V . Bo właśnie zabieram się za E -550 . Ale muszę dokupić tranzystorów do parowania .
  Wzmacniacz mocy 4x750W/2Ohm Wzmacniacz mocy 4x750W/2Ohm
  Grają już super tak jak chciałem , przy czym układ nie jest przekombinowany .
  Układ jest bardzo czuły na dobór tranzystorów w parach różnicowych . itp , moje mogą pracować bez serwa . Są kompletne tylko podłączyć zasilanie , kolumnę , i sygnał .
  Attachments:
 • #270
  joozik
  Level 2  
  HEJ
  mam pilną sprawę PeterBernard314 mógłbyś mi podać brakujące parametry zazna zaznaczonych elementów bo jestem w trakcie budowy takiego wzmacniacza i nie wiem co teraz bardzo proszę o podanie brakujących wartości ,to dla mnie na prawdę ważne jeszcze raz proszę https://obrazki.elektroda.pl/1528211400_1309275213.jpg


  3.1.13. (10.9, 15) Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
  Kolega będzie łaskaw poprawić swój niechlujnie napisany post.
  (dj-MatyAS)