Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radioodbiornik Stolica - wymiana kondensatora.

12 Kwi 2008 11:20 2333 7
  • Poziom 9  
    Witam zabrałem sie za naprawę radia Stolica i wymieniłem stare kondensatory https://obrazki.elektroda.pl/24_1207991339.jpg w elektroniku kobieta dała mi taki https://obrazki.elektroda.pl/28_1207991536.jpg i moje pytanie jest takie: ten nowy kondensator to jest rozruchowy do silników :| i nieelektrolit i czy mogę go podłączyć??? a jeśli tak to jak :D bo ma w sumie 3
    wyprowadzenia??

Proszę o zapoznanie się z pkt.11 regulaminu. Tytuł tematu poprawiłem.
    [_OBCY_]
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Witaj. Ten nowy kondensator to elektrolit. Możesz spróbować go podłączyć. Ma 2 wyprowadzenia, śruba między innymi służy do montażu.
  • Poziom 9  
    Można jakoś rozpoznać która z nóżek to + a która - bo na kondensatorze nic nie pisze a nie chciał bym go źle spolaryzować.
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Ten nowy to też elektrolit. Zastanawia mnie tylko dlaczego nie dali ci normalnego, przecież takie kondensatory są dostępne. Ten rozruchowy nie ma opisanej biegunowości bo jej nie posiada, tak naprawdę wewnątrz są połączone dwa kondensatory, tak że działa on w "dwie strony".
    Nie próbowałem wymieniać na takie kondensatory w torze audio, nie wiem czy nie będą one wprowadzały jakichś dodatkowych szumów. No ale spróbować możesz, na pewno nic nie uszkodzisz.
  • Poziom 9  
    Dziękuje za odpowiedzi idę montować jak sie coś spali będzie na kogo zwalić winę :p :D
  • Poziom 30  
    Witam
    Mysle ze lepszy do tego celu bedzie kondensator wymontowany z pierwotnej strony przetwornicy niz rozruchowy.Kazdy z kondensatorow ma swoje przeznaczenie i tam powinien byc stosowany.
  • Poziom 16  
    Z tego co wiem to nie powinno się podmieniać zwykłych elektrolitów na bipolarne.
  • Poziom 27  
    Wymiana tego kondensatora na bipolarny jest... delikatnie mówiąc dyskusyjna, bo po co - i większy i bez problemu można kupić 16uF/250V a nawet na 400V. Włączenie w układ bipolarnego zmienia charakterystykę układu i może powodować np. przeciążenie półprzewodników i w rezultacie ich grzanie i spalenie(wszystko zależy, gdzie jest użyty ten kondensator)