Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radio Stolica - remont

12 Kwi 2008 13:38 9317 17
  • Poziom 9  
    Witam
    Zabrałem się za remont radia Stolica. Po usunięciu 1cm kurzu i włączeniu był oczywiście brak reakcji. jedynie lampki się świeciły i szumiał głośnik. Pierwsze co to wymiana kondensatorów elektrolitycznych. Po ich wymianie (dostałem jedynie kondensatory rozruchowe do silnika ale parametry te same) radyjko łapie jedynie 1 stacje czeską i "oko" sie jedynie żarzy. Co powinienem teraz zrobić?
  • Poziom 9  
    Lampy wydaja sie być sprawne, jedynie "oko" jest w słabej kondycji, bo nawet jak dobrze odbiera to na zielono świeci sie jedynie mały punkt. Po dołączeniu anteny łapie 2 stacje Warszawę i Czechy.
    Jak sie przestraja takie radyjko? bo nie chciał bym za bardzo ruszać cewek, gdyż jedynie mógłbym to bardziej zepsuć.
  • Poziom 9  
    Niestety nie posiadam takowego :cry: i nigdy tego nie robiłem :|
  • Pomocny post
    Admin Grupy Retro
    Oczko najprawdopodbiej jest zużyte - zalecam wymianę jako najlepszą kurację. Przed grzebaniem w radiu zapoznaj się z działaniem i funkcjonowaniem takich rzeczy - jednym złym ruchem możesz uziemić radio albo... siebie :| Napięcia tam panujące to nie przelewki.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Dostrojenie radia będzie możliwe przy dobrym oczku EM-4. Polega na regulacji w filtrach z jednoczesnym obserwowaniem oczka magicznego. Najbardziej rozszerzone listki to dobre ustawienie danego filtra.
    Jest to możliwe gdyż radio łapie już kilka stacji i można je lepiej dostroić. Jeżeli w filtrach nie było grzebane (filtry przeważnie od nowości zalane steryną) proponuję długi przewód miedziany jako antenę.
  • Pomocny post
    Specjalista-oldradio
    stołek_-92 napisał:
    Oczko najprawdopodbiej jest zużyte - zalecam wymianę jako najlepszą kurację. Przed grzebaniem w radiu zapoznaj się z działaniem i funkcjonowaniem takich rzeczy - jednym złym ruchem możesz uziemić radio albo... siebie :| Napięcia tam panujące to nie przelewki.

Mała uwaga - oka oglądane 'od góry', takie jak EM4, EM1, AM2, EM34 itp. jak mają widoczny ślad wypalenia luminoforu są już niesprawne - będą świeć bardzo ciemno i nierównomiernie. Najlepie kupić fabrycznie nowe, w pudełku, ale to może być wydatek 100zł i więcej. Używane tylko testowane na świecenie (a nie a emisję, oko ma świecić a nie brać prąd).

Powodów słabego działania radia może być wiele, najprawdopodobniejsze to rozstrojenie (zwłaszcza p.cz. i heterodyny), zużyte lampy, uszkodzone elementy polaryzujące lampy. Na początek poszukaj schematu gdzie podane są napięcia na elektrodach lamp i zmierz je u siebie, powinny być podobne, ponadto przeczyść wszystkie elementy stykowe, w szczególności przełącznik zakresów, podstawki lampowe i nóżki lamp. Gdy to nie pomoże pozostaje ci strojenie, ale bez generatora nie za bardzo da się to dobrze zrobić.
  • Poziom 9  
    Dzisiaj będę pracował nad radiem. Dziękuje za wszystkie rady, jak uda mi sie je naprawić to sie pochwale :D
  • Admin Grupy Retro
    Sprawdź też kondensator sprzęgający siatkę sterującą EBL21 z anodą triody ECH21. Na 99.999% ma upływność. Wymień go na coś styrofleksowego o podobnych parametrach, a tamten zachowaj. Może kiedyś, kiedy będziesz bardziej na siłach, uda się go zregenerować :)
  • Poziom 17  
    tszczesn napisał:
    ponadto przeczyść wszystkie elementy stykowe, w szczególności przełącznik zakresów, podstawki lampowe i nóżki lamp.

No właśnie, a jak fachowo czyści się podstawki lampowy a ściśle mówiąc ich styki ukryte wewnątrz? Bo nóżki samych lamp to można nawet skrobać, jest łatwy dostęp...
  • Admin Grupy Retro
    Podstawki nowalowe, loktalowe i pochodne czyszczę kawałkiem drewna - choćby wykałaczką. Jeśli jednak jest możliwość ich wyjęcia, to szczoteczka do zębów + AJAX do łazienek :)
  • Specjalista-oldradio
    stołek_-92 napisał:
    Podstawki nowalowe, loktalowe i pochodne czyszczę kawałkiem drewna - choćby wykałaczką. Jeśli jednak jest możliwość ich wyjęcia, to szczoteczka do zębów + AJAX do łazienek :)

Ja mam taki cieniuteńki pilniczek, nadaje się do podstawek loktalowych ze stykami w postaci giętej blaszki, do podstawek miniaturowych stosuję tylko chemię.
  • Admin Grupy Retro
    dood napisał:
    Konkretnie jakie specyfiki? ;)

Może izopropanol bądź etanol, one lubią z syfem powalczyć ;) Może też benzyna ekstrakcyjna. Trzeba zaznaczyć, że trzeba się tych specfików dokładnie pozbyć - są łatwopalne, ale i łatwo parują :)
  • Poziom 9  
    Witam
    Prawie już kończę moje radyjko :D Naprawiłem wł/wył, zmontowałem nowe lampki, wyczyściłem itp. Odbiera tylko kilka stacji ale to chyba normalne dla tego radia (pasmo OIRT) ?
    Jedyne co jeszcze zostało to buczenie, jak radio cicho gra to w tle słychać buczenie i nie wiem jak to wyeliminować, czy to przez słabą antenę?
    Stołek_-92 czy chodzi Ci o te kondensatory elektrolityczne 16u/450V ?

Następnie chciałbym wykonać taką przystawkę na UKF
    http://www.trioda.com/forum/viewtopic.php?f=1...30&hilit=UKF+w+odb.+Tatry+lub+Rapsodia#p45730
    Czy dysponuje ktoś dobrymi schematami tej przystawki bo tamte są nieczytelne, i czy taka przystawka będzie dobrze "łapać" fale?
  • Admin Grupy Retro
    Galejos napisał:
    Witam
    Prawie już kończę moje radyjko :D Naprawiłem wł/wył, zmontowałem nowe lampki, wyczyściłem itp. Odbiera tylko kilka stacji ale to chyba normalne dla tego radia (pasmo OIRT) ?
    Jedyne co jeszcze zostało to buczenie, jak radio cicho gra to w tle słychać buczenie i nie wiem jak to wyeliminować, czy to przez słabą antenę?
    Stołek_-92 czy chodzi Ci o te kondensatory elektrolityczne 16u/450V ?

Następnie chciałbym wykonać taką przystawkę na UKF
    http://www.trioda.com/forum/viewtopic.php?f=1...30&hilit=UKF+w+odb.+Tatry+lub+Rapsodia#p45730
    Czy dysponuje ktoś dobrymi schematami tej przystawki bo tamte są nieczytelne, i czy taka przystawka będzie dobrze "łapać" fale?

W radiu "Stolica" znalazłeś UKF? A to dziwota, wszędzie piszą, że odbiera tylko DŚK ;)
    Lekko buczeć będzie, w końcu ono nie było projektowane jako super Hi-Fi.
    Chodziło mi o kondensator 10nF, który jest w szeregu z rezystorem 10k. Podaje to sygnał na siatkę sterującą EBL21. Na kondensatorki 16uF w zasilaczu też możesz spojrzeć, mogą być wyschnięte lub rozformowane.

A co do przystawki, to recenzje masz w tamtym temacie, wystarczy go przeczytać.
  • Poziom 9  
    Cytat:
    W radiu "Stolica" znalazłeś UKF? A to dziwota, wszędzie piszą, że odbiera tylko DŚK

W Stolicy nie, chodzi mi o to, że dzięki tej przystawce będzie możliwy odbiór pasma UKF