Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mikrofalówka transtec 700

serum 12 Apr 2008 19:34 5481 11
 • #1
  serum
  Level 16  
  Witam wszystkich. Mój kolega włożył do tej mikrofalówki jedzenie zapakowane w aluminiową folię. Po włączeniu mikrofalówka padła. Jest ślad sadzy na górze spod takiej metalowej płytki wewnątrz mikrofaili. Czy może mi ktoś powiedzieć co się mogło popsuć, czy da/opłaca się to naprawiać?
  Nie znam się na budowie mikrofalówek więc proszę o pomoc doświadczone osoby. Dziękuję za wszelką pomoc.
 • #2
  KSRhaziel
  Level 36  
  Między kawałkami/ściankami (czy jak to nazwać) folii aluminiowej zaczęły przeskakiwać ładunki, co spowodowało prawdopodobnie trochę iskierek i efektów świetlnych :) Skoro jest sadza, możliwe że wyładowania spowodowały jakiś mały ogień i troszkę coś mogło się przypalić.

  Tyle co działo się w mikrofali, a co się popsuło, to trzeba by było już dokładniej obejrzeć :P Na przyszłość pamiętajcie, aby nie wkładać folii aluminiowej do mikrofali, chyba że pod kontrolą ;)
  Sam kiedyś wytworzyłem piorun kulisty w mikrofali i zapalił mi się "sufit" mikrofalówki. Szybko ugasiłem i mikrofala dalej działa. Człowiek uczy się na błędach ;)
 • #3
  serum
  Level 16  
  W suficie mikrofali, bezpośrednio pod magnetronem wypaliła się niewielka dziurka i podejrzewam że to właśnie on jest uszkodzony. Jest to dość stara mikrofala i nie ma w niej prawie żadnej elektroniki dlatego najbardziej prawdopodobne jest że to magnetron się spalił.
 • Helpful post
  #4
  zembe
  Level 20  
  Naprawiałem mikrofalówkę, która iskrzyła, okazało się, że iskrzyła właśnie wkładka mikowa w środku, wykręć ją i włącz na chwilę, jeżeli nie będzie strzelać i ugrzeje trochę wody to masz przyczynę.
  Pozdrawiam
 • Helpful post
  #5
  movzx
  Level 39  
  Sprawdź w jakim stanie jest antena magnetronu. Jeśli jest dziura to magnetron do wymiany, co w starej kuchence może się nie opłacać.
  Poza tym sprawdzić zasilanie, chociażby czy nie przepalił się bezpiecznik WN.
 • #7
  Bogdan58
  Level 32  
  Osłona chroni falowód przed zanieczyszczeniami. Możesz ją rozwarstwić, czyli zdjąć cienką warstwę od strony komory i z powrotem założyć.

  Pozdrowienia.
 • #8
  zembe
  Level 20  
  Witam
  Kupiłem na allegro za chyba 5 zł - uniwersalna, którą można dociąć. Jeżeli ta płytka jest w mikrofali do czegoś służy więc powinna być.
 • #9
  serum
  Level 16  
  Moja płytka jest przepalona na wylot, więc chyba nie da się już jej rozwarstwić. Faktycznie jest na allegro, ale interesującego mnie rozmiaru (11x13 cm) nie ma, a płytka 30x30 cm kosztuje z przesyłką 30zl;(
 • Helpful post
  #10
  Bogdan58
  Level 32  
  Dziurę wyskrob, cienką warstwę od strony komory wyrzuć, następnie rozwarstw jeszcze raz w połowie grubości, przesuń warstwy między sobą, tak, aby dziurę zakryć, dopasuj, obetnij i przykręć. To tylko mechaniczna ochrona. Jeżeli do falowodu (kolimatora) dostałyby się przewodzące zanieczyszczenia, to magnetron zerwie oscylacje i tylko tyle.

  Pozdrowienia.
 • #11
  serum
  Level 16  
  Wielkie dzięki wszystkim za pomoc, pomogliście mi uratować mikrofalówkę. Jedna rzecz mi tylko nie daje spokoju. Wszędzie czytam, że metale odbijają mikrofale, skoro tak to jak w metalowych przedmotach umieszczonych w kuchence indukują się prądy wirowe i wysokie napięcia? I dlaczego efekt taki nie występuje w metalowej obudowie kuchenki?
 • #12
  Bogdan58
  Level 32  
  Obudowa wewnętrzna też się nagrzewa od mikrofal, tylko w bardzo cienkiej warstwie, jakieś tysięczne części milimetra. Ta sama warstwa nie dopuści mikrofal już głębiej. Reszta grubości to potężne chłodzenie. Tu też trochę danych:
  http://www.sciaga.pl/tekst/55277-56-mikrofal_wka

  Pozdrowienia.

  Doświadczenie z płytą CD jest świetne (tylko 3 sekundy!). :)