Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

A co wy na to (Chłodzenie wodne)?

arktik1 12 Kwi 2008 21:56 18294 45
  • #1 12 Kwi 2008 21:56
    arktik1
    Poziom 27  

Chciałbym przedstawić mój zestaw chłodzenia wodnego.
    Zestaw od początku zrobiony własnoręcznie.
    Posiada laserowy przepływomierz z automatycznym wyłącznikiem komputera w razie przecieku lub zatrzymania krążenia ,Termometr ,Woltomierz ,Elektroniczny czujnik poziomu wody, regulator obrotów wentylatorów chłodnicy.
    Całość ma własne zasilanie i nie obciąża zasilacza komputera.
    Czujnik wody włącza się po starcie i wyłącza po 15 sekundach ,nie powoduje to elektrolizy płynu. Można podejrzeć stan płynu dotykając 2 elektrod na gałką obrotów. Dotknięcie powoduje włączenie wskaźnika na 15 sek.
    Pozdrawiam wszystkich ,wszelkie sugestie mile widziane .

:D:D:D:D:D:D

A co wy na to (Chłodzenie wodne)?A co wy na to (Chłodzenie wodne)?A co wy na to (Chłodzenie wodne)?A co wy na to (Chłodzenie wodne)?

A co wy na to (Chłodzenie wodne)?A co wy na to (Chłodzenie wodne)?A co wy na to (Chłodzenie wodne)?A co wy na to (Chłodzenie wodne)?

• #2 13 Kwi 2008 00:04
    spinnaker
    Poziom 32  

Co chłodzisz tym WC-tem? Jakie temperaturki?

• #3 13 Kwi 2008 07:27
    gangsta529
    Poziom 14  

Powiem ci że wygląda bardzo ładnie a właśnie tak jak kolega wyżej, co nim chłodzisz??

• #4 13 Kwi 2008 10:26
    arktik1
    Poziom 27  

Chłodzę tym 8800 GTX i Intel Core Duo E6850 3 Ghz.
    Procesor zawsze zimny 30 stopni, natomiast karta na oryginalnym osiągała na pulpicie 70 stopni a w stresie prawie 90.
    Teraz w stresie ma ok 60. Zależy od obrotów wentyli chłodnicy.

• #5 13 Kwi 2008 10:35
    spinnaker
    Poziom 32  

Musi być głośno przy takiej grafie i procku skoro chłodniczka tylko 2x120, wiem bo też mam Arctici ale chłodniczkę mam 3x120

Ogólnie ładnie to upakowałeś ale strumyki płynu przepływające obok elektroniki to troche niebezpiecznie, szczególnie te węże bez cybantów

Jak to wygląda podpięte pod kompa, jeśli można to poprosimy o fotki

• #6 13 Kwi 2008 10:54
    arktik1
    Poziom 27  

Nie system nie jest głośny ,chłodnica ma 4 wentyle.
    Strumyki ,owszem troszkę ryzykowne ,ale po to są czujniki wycieku płynu.
    Zobaczymy w lato jeśli będzie za gorąco to mam jeszcze jedna taką chłodnicę.
    Fotki może później ,ponieważ muszę zmienić bloki Karty i Proca.
    :D

• #7 14 Kwi 2008 17:17
    mazii 42713
    Poziom 13  

Jak dla mnie to za ciasno , no chyba że na innych ujęciach widać więcej.

• #8 14 Kwi 2008 17:40
    spinnaker
    Poziom 32  

Ciasno to swoją drogą - w końcu miniaturyzacja postępuje :P

Kwestia temperatur - żeby tak niskie mieć to to musi być głośneee na chłodnicy 2x120 - no ale mogą być lekkie przekłamania :)

U mnie na Black Water Ultimate 3x120, Prison Pro (CPU), Prison (GPU) i 3xArctic 120 puszczonych na 7V mam temp płynu 25.6C i temp CPU - 35C i GPU - 36C w idle

Aaa, mierzysz tam temperaturę płynu gdzieś?

• #9 14 Kwi 2008 20:11
    arktik1
    Poziom 27  

Przecież jest temperatura płynu w panelu przednim ,mierzy temperaturę w zbiorniku wyrównawczym.
    Nie mówimy tu o temp. płynu ,tylko Procka i GPU.
    Temperatura płynu za chłodnicą to ok 30 stopni ,Następny jest CPU 35 a po nim GPU ok 60 i wszystko. Wentylatory chodzą na 9,50V i jest cicho. Nie znoszę wyjących wentylatorów.
    Temperatury GPU I CPU określa SPEED FAN ,z resztą w sterowniku NVIDIA jest taka sama wartość .
    MINIATURYZACJA? chyba nie bardzo Moduł ma wielkość 30cmX17cmX6cm
    Chłodnica 29X13X13cm.
    UPCHANE tak zgodzę sie ,natomiast wszystko jest zrobione na złączach i nie ma problemu żeby rozebrać to i złożyć w kilka minut.
    :D
    A ,nie wiem czy GPU oszukuje ,wiem tylko że przy oryginalnym chłodzeniu nie dało sie dotknąć do radiatora, a z wylotu dmuchało jak z suszarki do włosów.
    Z resztą to co w środku to nie ważne liczy się wygląd.!!!!
    :D:D

• #10 14 Kwi 2008 20:25
    ion-tichy
    Poziom 31  

Osobiście na elektronice proponowałbym rurkę bez łączeń i np miedzianą gdzie łączona by była dopiero poza obrysem obudowy.

• #11 14 Kwi 2008 21:33
    spinnaker
    Poziom 32  

No to chyba 4 wentyle wszystko wyjaśniają tylko.

Masz te arctici ~1000rpm czy ~1500rpm? Bo te ~1500rpm na 9V to nie da się usiedzieć. Inwestuj w lepszego bloka na GPU bo jak na wode to wysoka.

Dla mnie bardziej liczy się cisza i działanie, wygląd na samym końcu.

Co do temperatury płynu za chłodnicą to dość duża różnica wychodzi, podobnie temperatura GPU, za słabą chłodnice wstawiłeś i teraz musisz nadrabiać wentylami, sytuacja lekko się może zmieni jak bloki wymienisz. Pompki też nie lubią temperatur powyżej 30C.

• #12 14 Kwi 2008 21:50
    arktik1
    Poziom 27  

Te 1500 tylko z 4 przewodami ,one startują dopiero przy 8,00V
    Zaczyna być je słychać przy 10,50.
    Z resztą zobaczymy po wymianie bloków.
    Jeśli nie starczy chłodnica to kupię większą.
    Na razie temperatura jest w miarę ,w porównaniu do oryginalnego chłodzenia.

• #13 24 Kwi 2008 04:32
    weelk
    Poziom 12  

Ja pracuje nad swoim system juz jakies 2 lata ciagle go ulepszajac. Interesuje mnie czujnik laserowy. Mozesz mi wytlumaczyc jak dziala i jak go zbudowac? Tudziesz nabyc gotowy. Jakie ma wlasciwosci?

Ja jezeli chodzi o pomiar przeplywu bazuje na standardowych przeplywomierzach dla systemow przemyslowych

• #14 24 Kwi 2008 21:01
    arktik1
    Poziom 27  

Czujnik przepływu to urządzenie bardzo proste ,oparte na module laserowym
    fototranzystorze +układ. Przepływomierz z 3 łopatkami przeźroczysty.
    Masz może namiary na takie przepływomierze jak stosujesz?
    Laser świeci przez przeźroczysty przepływomierz i emituje "szpilki" napięciowe dzięki fototranzystorowi do układu. Układ widzi obracające się łopatki i trzyma przekaźnik. Jeśli przepływ się zatrzyma zostaje zwolniony przekaźnik i daje sygnał do układu który steruje wyłączeniem komputera.
    Czujnik nie mierzy prędkości przepływu płynu ,tylko czy w ogóle płynie.
    Wszystkie układy zastosowane w urządzeniu są mojej produkcji i nie można ich kupić na rynku. Schematy do układów były zasięgnięte z forum ELEKTRODA (myślę że najlepszego pod względem zagadnień elektroniki):D:D:D:D

• #15 25 Kwi 2008 12:37
    weelk
    Poziom 12  

Dzieki za info.

A no widzisz! A ja nie wiadomo co sobie wyobrazalem :) Najciemniej zawsze pod latarnia!

Co do przeplywomierzy elektromagnetycznych morzesz poszukac ich w firmach obslugujacych technologie produkcyjne lub laboratoryjne, tudziesz medyczne. Nie wiem za bardzo gdzie znalezc je w Polsce

Przeplywomierze Koolance USA

Gdzie mozna kupic: TUTAJ (Tylko zagranica. Dostepne m.i. Niemcy czy UK. Polska - nie wiem)

Przeplywomierze Alphacool Niemcy (standardowy - laboratoryjno-technologiczny 509ms/l +kalibracja jezeli masz odpowiednie sterowanie np T-Balancer BigNG firmy mCubed wraz z NG Sensor Hub

Gdzie mozna kupic: TUTAJ (Tylko zagranica. Polska - nie wiem)

Pozdrawiam

• #16 25 Kwi 2008 22:54
    arktik1
    Poziom 27  

Może jakaś opinia??:D:

• #17 26 Kwi 2008 00:03
    weelk
    Poziom 12  

Co do opinii to pierwsze co mi na mysl przychodzi to to ze sie niezle z tym napracowales :) Zalozenia sa jak najbardziej dobre. Jedyne co pozostaje to pytanie o wydajnosc i pojemnosc cieplna systemu. Jezeli system jest w stanie utrzymac chlodzone podzespoly w temperaturze otoczenia to mozna uznac ze jest bardzo dobry. W przypadku tego systemu, sadzac po temperaturach, chlodnica jest zbyt mala lub pompa ma za mala wydajnosc. Tak czy inaczej gratuluje pomyslowosci. Ja osobiscie nie umieszczalbym ukladu zewnetrznie - byc moze dlatego, ze moj komp zajmuje juz wystarczajaco miejsca :)

Jezeli chodzi o dobre chlodnice o duzej pojemnosci cieplnej to ja osobiscie korzystam z chlodnicy firmy Watercool MoRa2 (1080)
    A co wy na to (Chłodzenie wodne)?A co wy na to (Chłodzenie wodne)?A co wy na to (Chłodzenie wodne)?
    Jak do tej pory nie znalazlem nic lepszego i co wyglada w miare. No chyba zeby zastosowac chlodnice samochodowa :)

A jezeli chodzi o pompy to doskonale sie sprawdzaja pompy akwariowe czy do oczek wodnych takich firm jak np Aquamedic czy chociazby Eheim

Ja osobiscie uzywam Aquamedic Ocean Runner OR1200 o wydajnosci 1200 l/h do 1.6 bar max. Jedynym jej mankamentem jest spora wibracja (nie wiem czy to kazdy mogel czy tylko moj egzemplarz) Zrobilem do niej obudowe z pianki i jest ok. :)

• #18 26 Kwi 2008 00:17
    spinnaker
    Poziom 32  

Weelk jakie wentyle na niej masz? I na jakim napięciu śmigają? A moża passive? Jaki konfig? Jakie temperatury?

• #19 26 Kwi 2008 03:19
    weelk
    Poziom 12  

Wntylatory (wszystkie 120mm):

3x thermaltake

7-12V | 0.40A | 4,80W | 81.62CFM | 20 dBA at 1300 RPM~
    44.5 dBA at 3000 RPM

6x Akasa AK-174BK-S

8-12V | 38.4 CFM | 1200 R.P.M. | 17.5 dB(A)

Wszystkie pracuja sterowane przez T-Balancer BigNG + Sensor Hub. A co do temperatur to zalezy jak jest na dworze. Chlodnica jest zamontowana na zewnatrz budynku. :):):)

Uklad przewyzsza pojemnoscia cieplna i wydajnoscia (z zapasem) emisje cieplna wszystkich chlodzonych elementow, tak wiec temperatura jest praktycznie taka sama jak na dworze. Generalnie staram sie nie schodzic ponizej 16 stopni ze wzgledu na relatywnie wysoka wilgotnosc powietrza w moim pokoju, co powoduje kondensacje wilgoci na wszystkich chlodnych elementach. Do chlodzenia stosuje alkohol glikolowy. Tej zimy uklad pracowal na -5 stopni ale ze wzgledu na rozbudowana instalacje musialem na czas testow osuszac wszystko dmuchawa :) Temperatura cieczy powracajacej z chlodnicy zawsze jest taka jak temperatura na zewnatrz - nie zaleznie od obciazenia sprzetu. A co do pasywnego to jest takie przez wiekszosc czasu jak zchodze z prockiem na 3,3GHz. Temperature ustawiam na 20 stopni i taka mi utrzymuje wlaczajac automatycznie wentyle tylko po to aby ja regulowac od czasu do czasu. Teraz X6800 chodzi na 4GHz zamiast znamionowe 2.93GHz (bloki EK) na P5WDG2 WS Pro
    Po za tym:

Sapphire X1900XTX Toxic (blok EK) VPU 690MHz Memory 800MHz
    4GB Corsair XMS2 Pro PC6400 tereaz PC8500 4-4-4-12
    2x WD Raptor X 150GB 10000 RPM SATA RAID
    PSU Tagan TG1100 Turbo Jet (Dual Rail)
    Obudowa Thermaltake Mozart MX (zmodyfikowana a tydzien temu przemalowana :) )
    Plus inne rzeczy dookola tego

• #20 26 Kwi 2008 08:13
    gangsta529
    Poziom 14  

chłodnice masz na dworze dobrze zrozumiałem?? to jeśli jest lato i jest cholernie mocne słoneczko, które nagrzewa tę o to chłodnice to jaką masz temperature??

• #21 26 Kwi 2008 13:09
    weelk
    Poziom 12  

Chlodnice mam od wschodniej strony i to pomiedzy budynkami slaonce swieci na nia jakies 40 min dziennie i to z boku. Scany budynkow tez pozostaja zimne wiec tworzy to dosc - nazwijmy to - niezalezny sloncznie zakatek. W lecie przy nawet najwiekszych upalach nie przekracza 35 stopni. Teraz termometr pokazuje 24 stopnie na dworze. Plyn wracajacy z chlodnicy ma 22.5. Chwilowa temperatura CPU waha sie pomiedzy 26 a 29 stopni (mierzone everestem) Temperatura bloku CPU 24.8 Tak czy inaczej w planach jest chiller na lato :) (zamiast chlodnicy)

• #22 26 Kwi 2008 17:00
    bomarek
    Poziom 13  

Pozwolę sobie tutaj zaprezentować moje chłodzenie wodne
    Na załączonej fotografii brak jest chłodzenia karty graficznej, musiałbym wyciągać komputer aby zrobić nowe zdjęcie.
    Mój zestaw to :
    Asus P5B-E Plus
    Intel C2D 4300 o/c 300GHz
    4x1GB RAM Geil Ultra
    Ati 1950 PRO

• #23 26 Kwi 2008 19:37
    arktik1
    Poziom 27  

No i udało sie.
    Zmieniłem bloki GRAFIKI I PROCESORA.
    Założyłem ZALMANA i na razie jest ok.
    Temperatury w stresie 3DMARK03 powtarzany 20 razy w pętli przy rozdzielczości 1600 x 1200 nie przekroczyły:
    Karta 48 stopni ,Na oryginale było 90
    Procesor 35 stopni
    Płyn chłodzenia 33 stopnie ,przy temperaturze otoczenia ok 25 stopni.
    I to co lubię najbardziej Wreszcie Cisza.
    Chcieliście zobaczyć jak wygląda na komputerze ,Proszę.
    A co wy na to (Chłodzenie wodne)?A co wy na to (Chłodzenie wodne)?

• #24 27 Kwi 2008 00:04
    weelk
    Poziom 12  

Calkiem nie zle akrtik1 :) A co do ciszy to chyba musze zmienic twardziele albo zamknac je w jakies obudowy. Dobre dyski i szybkie przedewszystkim ale cholernie glosnie. Po za tym popelnilem blad ze wybralem model z przezroczysta obudowa ktora tlumi szum znacznie slabiej a nizeli metalowa... Taki bajer ktorego teraz zaluje :) Ale jak je zobaczylem to mialem 1000 pomyslow na ich wyeksponowanie w kompie i podswietlenie a gruncie rzeczy to siedza w kieszeniach i tyle. Jak by byly gdzies na wierzuchu to w ogole chyba korki w uszy.

Bomarek - ooo chlopie!!! :):):) To jest to co ja chcialem zrobic w najblizszym czasie :):):) Wlasnie tez zastanawialem sie nad zrobieniem tego w miedzi. Dlatego ze wyglada to o wiele schludniej i bardziej mi sie podoba. Tylko ze ja chcialem to robic na miekiej miedzi na 10 i 8 -kach (giac i lutowac) Chociaz jak patrze na twoj system to stwierdzam ze na ksztaltkach wyglada rewelacyjnie :)

1. Powiedz mi skad ty wytrzasnales takie nie typowe ksztaltki i rodzaje polaczen??? Domyslam sie ze robiles to na 15-kach.

2. Zbiornik robiles sam? Wyglada jak polutowany z 28-ki tak?

3. Skad ta chlodnica?

4. Co to za pompa moze cyrkulacyjna (ogrzewanie albo cyrkulacja do cieplej wody?) Jakiej marki bo nie moge sie doczytac na zdjeciu

5. Jak polaczyles weze z miedzia i jakie wymiary wezy 1/2"???

6. Hydraulik/instalator? :)

Pozdrawiam

• #25 27 Kwi 2008 00:14
    spinnaker
    Poziom 32  

Arktik1 masz oryginalnego 3DMarka 2003?

Szkoda, że całość nie mieści się na budzie, byłoby lepiej go przenosić przy np. sprzątaniu w domu.

• #26 27 Kwi 2008 00:15
    holcer
    VIP Zasłużony dla elektroda

bomarek napisał:
    Pozwolę sobie tutaj zaprezentować moje chłodzenie wodne
    A co wy na to (Chłodzenie wodne)?[/url]
    Na załączonej fotografii brak jest chłodzenia karty graficznej, musiałbym wyciągać komputer aby zrobić nowe zdjęcie.
    Mój zestaw to :
    Asus P5B-E Plus
    Intel C2D 4300 o/c 300GHz
    4x1GB RAM Geil Ultra
    Ati 1950 PRO

Tą budę widziałem już na Pure-PC :D. "Szacun" za nią. Utrzymana jak najbardziej w stylu Steampunk'owym ;). Może czas pomyśleć nad dalszą modyfikacją obudowy w tą stronę? weelk - przecież to są "zwykłe" kolanka do miedzi kupione w Casto. Chłodnica jak mniemam - harrison z Opla Kadeta. Pompa C.W.U. (też ostatnio nad tym myślę :D ), czyżby Sunbeam? Chyba, że mnie oczy mylą - późna już godzina ;). To co by mnie wkurzało, to te fioletowe elementy. Z tego co widzę, to same rurki są malowane. Może pociągnij lakierem także te plastiki?
    Pozdrawiam
    Holcer

• #27 27 Kwi 2008 00:30
    Błażej

Może to was zainteresuje, ale całkiem fajne przepływomierze były stosowane w... trabantach w wersji "de lux". Już wyjaśniam. Ta wersja forda kartona miała montowany ekonomizer. Wyglądało to tak, że w kabinie był umieszczony okrągły zegar z ilomaś tam diodami świecącymi, a w komorze silnika, na przewodzie paliwowym był umieszczony impulsator. I w zależności od prędkości przepływu paliwa na zegarze zapała się odpowiednia ilość diod. Sam mam chyba ze dwa takie "komputery" wyrwane z trampków stojących na szrotach.

• #28 27 Kwi 2008 00:40
    arktik1
    Poziom 27  

Oryginalnego z kluczem ,dostałem go od znajomego jakieś 3 lata temu.
    Teraz to na pewno już nie jest oryginalny:D:D:D.
    "CAŁOŚĆ NA BUDZIE" nie musi ,są szybko złącza ,przewidując czyszczenie założyłem 4 ,2 na chłodnicę i 2 na moduł sterujący. Odpięcie trwa od 1 do 5 sekund.
    I mało tego są wodoszczelne ,po rozpięciu nie cieknie z nich płyn.

• #29 27 Kwi 2008 09:28
    holcer

Można prosić o jakieś fotki tego ustrojstwa? Zaciekawiło mnie to :D. No i jakieś namiary - pod co tego szukać np. na Alledrogo ;).
    Pozdrawiam
    Holcer

• #30 27 Kwi 2008 11:27
    bomarek
    Poziom 13  

Pompka w moim układzie to Grunfos, pompa cyrkulacyjna ciepłej wody, jest bezszelestna. Pozostałe elementy wymienił Holcer, co do fioletu to orginaly kolor uchwytów wentylatorów w obudowie dlatego pomalowałem element chłodnicy i nakrętki tym samym kororem. Mnie się podoba.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo