Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

tranzystor do silnika krokowego

12 Kwi 2008 23:36 1529 8
  • Poziom 13  
    WItam.
    Mam problem związany ze sterowaniem silników krokowych. Zrobiłem układ jak na rysunku( w pliku). Całość jest podłączona do mikroprocesora attiny 2313 ( te 8 nóżek niepodpisanych). 4 z tych nóżek sterują tranzystorami aby podać +5V na uzwojenia a 4 robią za "mase". Układ działa bo podłączyłem do niego silnik krokowy z drukarki. Ale....ten silnik, pomimo wolnych obrotów wydaje się słaby. Ma on rezystancje 10 Ohm. Moje pytanie to - czy wejścia mikroprocesora pracujące jako "masa" mają ograniczenie prądowe?? z tego co czytałem to wydaje mi się że mają. Czy to może być powodem tego że prze silnik płynie mniejszy prąd i "osłabia" ten silnik?? Mam w planie kupić trajzystory MOSFET (BUZ...coś tam - podane w EWD - silniki krokowe) ale zastanawiam się czy takie podłączenie jak teraz nie ograniczna mocy tych silnika. I jeszcze jedno pytanie - mam zamiar kupić silniek krokowy o momencie 0,6Nm. Co to wogóle znaczy?? jak to się przelicza na kilogramy czy na uciąg??
  • Poziom 10  
    beowolf napisał:
    I jeszcze jedno pytanie - mam zamiar kupić silniek krokowy o momencie 0,6Nm. Co to wogóle znaczy?? jak to się przelicza na kilogramy czy na uciąg??

Witam
    To znaczy że jak silnik jest na tzw "stopie" czyli nie kręci się aby wyprowadzić go z położenia równowagi trzeba zadziałać siłą ponad 0,6N na ramieniu 1m lub 6n na ramieniu 0,1m. Po prostu iloczyn siła razy ramię musi być większy niż 0,6. A przeliczyć na kilogramy to już chyba z niutonów potrafisz.
    Pozdrawiam
  • Poziom 13  
    super. O to mi chodziło. A jeszcze jedna sprawa - jak wyliczyć moc silnika krokowego. To znaczy ile jest w stanie "podnieść" i na jakimś ramieniu. Czy to się bierze z tego momentu ??

I może ktoś znam odpowiedź na pytanie z tranzystorami i wejściem masy z mikroprocesora o co pytałem wcześniej??
  • Poziom 39  
    napięcie 5V do zasilania silników z drukarki jest za małe , raczej nie łączy się obciążenia od strony emitera , silniki z drukarek pracują przy napięciach 12-30V w zależności od modelu , masz przyklejony temat o silnikach krokowych zapoznaj się z nim i zasadami sterowania , zacznij od sposobu sterowania silnika unipolarnego http://www.edw.com.pl/pdf/k01/84_22.pdf
    kupując silnik 0,6N musisz znać prąd silnika i typ ( unipolarny / bipolarny ) do tego dostosowujesz sterownik
  • Poziom 13  
    przykro mi ale nie mogę się z Tobą zgodzić. Jakieś podstawy elektroniki mam. Schemat który załączyłem jest własnie z tego artykułu do którego link mi dałeś. Wyjścia tranzystorów podciągających + zasilania (emiter) są połączone z uzwojeniami. Nie mocowałem kolejnych 4 tranzystorów (silnik bipolarny) który zwierają uzwojenie do masy tylko wykożystałem w tym celu końcówki mikroprocesora, które mogę pracować jako masa.
    A napięcie silniczków drukarek....może i to jest dużo więcej niż 5 V ale zasilacz do tej drukarki miałem 9 V. O prądzie na silniku nie ma mowy, a ten który chce zakupić ma mieć około 1A
  • Poziom 39  
    proponuje zapoznaj się z zasadami sterowania silnika krokowego
    Cytat:
    Nie mocowałem kolejnych 4 tranzystorów (silnik bipolarny) który zwierają uzwojenie do masy tylko wykożystałem w tym celu końcówki mikroprocesora,

tego to już zupełnie nie rozumie , jeżeli to silnik bipolarny to dziwne że się kręci i Twoje eksperymenty wytrzymały porty mikrokontrolera , dla silnika bipolarnego musisz mieć 2 mostki H , najprostszy przykład masz z L298 http://www.iele.polsl.pl/elenota/STMicroelectronics/1773.pdf jeżeli tego nie rozumiesz to kombinuj sobie dalej z upraszaniem sterowania i kup większą ilość uC
  • Poziom 13  
    o widzisz - takiego układu właśnie szukałem. A koszty mikroprocesora to 4.50 zł więc nie tak znowu dużo. Silniczke się kręci a uC nawet nie grzeje. ALe druga sprawa - czy takie podłączenie do nóżek uc będących jako masa możę ograniczać prąd silnika??
  • Poziom 39  
    Cytat:
    czy takie podłączenie do nóżek uc będących jako masa możę ograniczać prąd silnika??

dla mnie to totalna bzdura , max prąd portu to ok 20mA aż dziwne że uC jest jeszcze sprawne ! , aby ograniczyć prąd trzeba go najpierw zmierzyć dlatego stosuje się rezystory wpięte od strony masy zasilające mostek H ( stopień mocy ) , spadek napięcia na tych rezystorach jest wykorzystany do kontroli prądu wszystko masz w dokumentacji L298 wystarczy tylko zajrzeć , jak również do tematu o silnikach krokowych gdzie L298 jest bardzo szczegółowo opisany
  • Poziom 13  
    aha. No ale widzisz - uC działa, silnik też. Tak myślałem własnie o nóżkach że mają dosyć małe limity prądowe. Ale uC mam sporo więc się pobawiłem. Ale teraz kupie ten układzik co napisałeś. Dzieki zapomoc.