Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pojemność kondensatora - zadanie.

13 Kwi 2008 11:37 5022 10
 • Poziom 9  
  jeśli ktoś był by tak miły i mi rozwiązał to zadanie lub chociaż powiedział jak je rozwiązać. bardzo proszę o pomoc. o to zadanie :

  w celu wyznaczenie pojemności kondensatora płaskiego metoda techniczna połączono go do generatora napięcia sinusoidalnego i ustawiono następujące parametry: amplituda 141.4V częstotliwość 1khz. do obwodu włączono amperomierz który wskazał 100mA. jaka pojemność miał ten kondensatora ? jak trzeba zmienić częstotliwość żeby reaktancja tego kondensatora pięciokrotnie zmalała?
 • Sklep ElwronSklep Elwron
 • Pomocny post
  Poziom 20  
  Takiego pdf znalazłem
  kf.sggw.pl/cwiczenia/O_EX44.pdf
  Jest tam ten przypadek + wzory. Nie pamiętam dokładnie jak sie liczyło tego typu zadania ale chyba jeszcze potrzebna jest niesamowita wiedza jak policzyć napięcie skuteczne. Na moje oko(apeluje ze mogę sie mylić) wyjdzie ze 160 nF. W razie gdybym bzdury gadał proszę na mnie nie bluzgać.
 • Sklep ElwronSklep Elwron
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  To jest bardzo proste zadanie, jedyne wzory jakie cię interesują to wzór na reaktancję pojemnościową Xc=1/(2*pi*f*C) i I=U/Xc. Z drugiego wzoru znajdziesz reaktancję, dalej przekształcając pierwszy pojemność, Wracając do reaktancji zmniejszasz jej wartość pięciokrotnie jak to napisałeś, i znowu przekształcasz pierwszy wzór znając pojemność, nową reaktancję (Xc/5) i wyciągając z niego częstotliwość f. Musisz też pamiętać o posługiwaniu się wartościami skutecznymi, amperomierz akurat taką wskazał ale masz podaną amplitudę napięcie a jej wartość skuteczna U=Um/√2. Pewnie stąd amplituda ma taką a nie inną wartość, będą równe liczby wychodzić. Częstotliwość musisz wpisywać w Hz a nie kHz, podobnie z prądem, w A a nie mA.
 • Poziom 2  
  Witam, ja również chciałbym prosić o pomoc w rozwiązaniu zadania. Nie proszę o rozwiązanie a jedynie potrzebne wzory i/ lub wskazóki które pozwolą poniższe zadanie rozwiązać:

  Kondensator składa się z równoległych płyt o powierzchni 30mm x 30 mm między którymi znajduje się dielektryk o przenikliwości elektrycznej wzgl.=4. Odległość między płytami =2,5 mm , a przyłożony potencjał 10V. Obliczyć:
  a) Pojemność kondensatora
  b) Wartość ładunku na każdej płycie kondensatora Q
  c) Indukcję elektryczna D
  d) polaryzację elektryczna P

  Z góry dziękuje za pomoc.
 • Poziom 10  
  ja tez mam małe zadańko

  w szeregowy dwójniku RL mierzono nastepujace parametry Ur=80V, Ul=60V P=32W. oblicz prad jaki wskazalby amperomierz wpety do obwodu, napiecie zasilajace obwod przesuniecie fazowe miedzy pradem i napieciem oraz impedancje obwodu


  jak by ktos wiedział jak rozwiazać to prosze napisać

  Pozdrawiam
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Nie ma sprawy, teraz pawlutek666.
  Amperomierz wskazałby prąd I=P/Ur
  Teraz przyda się napięcie zasilania U=√(Ur²+Ul²)
  Przesunięcie fazowe fi=arccos(Ur/U)
  Impedancja Z to U/I.
 • Poziom 10  
  Witam wszystkich
  Mam jescze jedną proźbe zwiazana z rozwiazaniem zadań Wysyłam link w którym sa zadaniia jak by ktos mógł rozwiazać to bardzo prosze. Dla mie to prawie czarna magia.
  Pozdro
  https://obrazki.elektroda.pl/62_1213024037.jpg oto link
 • Poziom 43  
  pawlutek666 napisał:
  Witam wszystkich
  Mam jesZcze jedną pro(ź)Śbe zwiazana z rozwiazaniem zadań Wysyłam link w którym sa zadaniia jak by ktos mógł rozwiazać to bardzo prosze. Dla mie to prawie czarna magia.
  Pozdr(o )awiam
  https://obrazki.elektroda.pl/62_1213024037.jpg oto link
  Treść zadań z "przedszkola" Elektrotechniki... :!: :D ... ale skoro to dla Ciebie:
  Cytat:
  Dla mie to prawie czarna magia.

  ... to może zamiast zostać (nie)elektrykiem zostaniesz magikiem :idea: :!:
  Najpierw pokaż tu coś sam z tymi zadaniami zrobił, a wtedy (ewentualnie) możemy podyskutować - patrz Regulamin pkt. 16.
 • Poziom 10  
  Ok. Troszkę źle się wyraziłem. Próbowałem rozwiązać te zadania z trójkąta impedancji, ale coś mi źle powychodziło, dlatego zwracam się do was. Jeśli mogę liczyć na waszą pomoc to z góry dzięki.
  ps. 3 sam już rozwiązałem.
  Pozdrawiam !