Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Agregat prądotwórczy HONDA EC9500

macieej47 18 Lis 2008 15:09 36084 53
    Daj
    Poziom 13  
    Szczerze powiedziawszy nie ruszał bym uzwojeń na własną odpowiedzialność ze względu na gwarancje ale najlepiej dać go tam gdzie przezwajali i zapytać czy odczepy są na obu cewkach uzwojenia fazy jak tak ( a na to wygląda) to niech sobie sami w tym grzebią .
    slawek*2000
    Poziom 12  
    Wiatm, i ja podepnę sie do tego wątku- mam podobny problem. Stojan po przewinięciu, ale gdzieś zrobili błąd w uzwojeniach które łączą sie z regulatorem. Uzwojenie główne, prądowe stojana nawinięte( prawdopodobnie ) dobrze,produkuje prą po wzbudzeniu obcym. A gdybym tak zastosował transformator z 230 na 30 V i na 17 V, i dalej do modułu avr? Czy to ma rację bytu? Wtym rozwiązaniu nie musiałbym stojana ruszać.
    chief
    Poziom 22  
    Tylko, że 230V na wyjściu prądnicy będziesz miał dopiero jak prądnica się wzbudzi a jak chcesz wzbudzić prądnicę nie dając odpowiedniego napięcia na uzw wzbudzenia.
    slawek*2000
    Poziom 12  
    Fakt, 230v po wzbudzeniu, ale wirnik posiada jakieś swoje małe magnesy stałe, tak by się sama wzbudzała, skoro jakieś napięcie indukowało się w tych "małych" uzwojeniach to i w tym musi też coś powstawać. Myślełem też o jakimś chwilowym obcym wzbudzeniu, tak by tylko zaczeła generować napięcie. W chwili obecnej wszystko wydaje mi się lepsze niż ponowne przewijanie stojana, a wszyscy narzekają jak mają się brać za te chińczyki.Co do mocy tych chińczyków to w moim przypadku nie mogę złego słowa powiedzieć. Slinik 4KM, prądnica 2,0Kw , i z czystym sumieniem mówię że całe dwa kilowaty można było z niej wyciągnąć, przez dłuższy czas(sprawdzałem ale na obciążeniu czysto rezystancyjnym) fakt że to już był kres mocy silnika spalinowego, i każde zwiększanie liczby odbiorników kończyło się spadkiem prędkości obrotowej, ale przy 2 kw trzymał 48 HZ.
    Daj
    Poziom 13  
    Pomysł z transformatorem nie jest chybiony robiłem coś takiego ale tylko z jednym napięciem .
    Klient przywiózł stary agregat z Niemiec (nie była to chińszczyzna) nie działał. Po sprawdzeniu okazało się że stojan i wirnik był dobry więc musiał być padnięty moduł ale tam pomiar był z 3 faz i było to pełne napięcie 380 V , wzbudzenie 40V a na wirnik też jak w pseudo Hondach wychodziło 28V DC więc wzięliśmy nowy układ na Chińskiej Hondy i trafo 220/18 i agregat hula aż miło idzie po budowach już 8 miesięcy ostatnio tylko przyjechał do nas z powrotem ale okazało się że był uszkodzony mechaniczny regulator obrotów silnik miał za małe obroty żeby wzbudziła się prądnica wystarczyło ręcznie dodać gazu i było ok

Niewidem czy ten manewr uda się z dwoma trafo ale jak będziesz miał na początku ponad 2,5V na wzbudzeniu około 2 V na pomiarze z fazy to powinien wystartować jeden warunek musisz mieć dobrą biegunowość podaną na wirnik. Uwaga ! napisy + - na szczotkotrzymaczu i wyjściu z modułu nie zawsze się zgadzają

Jak by co to wiem gdzie nawija te agregaty za 400 zł od stojana i jest to sprawdzone zawsze działa gdyby ktoś potrzebował pisać na pw
    romoo
    Użytkownik obserwowany
    Jest tam uzwojenie główne wzbudzenia żółte kabelki i dodatkowe uzwojenie pomiarowe połaczone we wspólny punkt gwiazdowy uzwojenia 3 fazowego i stabilizujace napięcie wyjsciowe kabelki niebieskie brązowe.
    slawek*2000
    Poziom 12  
    U mnie po pomiarach wygląda następująco: na 2 żółtych przewodach bez wzbudzenia ok 2,5v, po podaniu wzbudzenia- by na uzwojeniu roboczym było 230 , na żółtych miałem 68v. Żółte nie są galwanicznie połączone z uzwojeniem roboczym- ok. Pozostałe dwa przewody- bez wzbudzenia wynik 5,5v, a po wzbudzeniu jak wyżej 160V! To chyba nie ma prawa działać?Ale skoro to drugie uzwojenie jest odczepem od roboczego(jest przejście) i jest uzwojeniem pomiarowym, to po jego całkowitym odłączeniu, czyli pomiar 0v(żółte podłączone) powinno być coś podane na wzbudzenie , a u mnie nic. Wychodzi na to że źle nawinięty stojan, ale to nie wszystko, bo skoro napięcie 10X wyższe tam poszło to i regulator pewnie poleciał. I teraz pytanie czy te regulatory do agregatów np. z allegro są takie same czy dany typ jest do konkretnego rodzaju agregatu. Na moim jest papierowa naklejka 50 hz 2KW. A może ktoś z forumowiczów dysponuje jakimś własnym patentem- schematem na regulator napięcia? Jeszce jedno, bo zapomniałem dodać na wstępie: mój agregat to jednofazowy.
    romoo
    Użytkownik obserwowany
    Niebieski jest wspólnym punktem maja punkt zerowy gwiazdy generatora.
    Daj
    Poziom 13  
    Jest szansa ze jeśli wcześniej układ nie był uszkodzony to po tej "próbie" jeszcze będzie działał ale najpierw musisz na nowo nawinąć stojan bo jest źle nawinięty
    slawek*2000
    Poziom 12  
    To wracając do pomysłu z trafo , wygląda ze wystarczylby mi jeden, transformujący 230/ 14-18V, z tego co czytam tamto napięcie z żółtych jeszcze by odpowiadało. Kiedyś z ciekawości mierzyłem napięcie wzbudzenia przy dość sporym obciążeniu i o ile dobrze pamiętam było chyba ponad 50 V.Dziś wezmę regulator do pracy i podam mu odpowiednie napięcia na wejścia i zobaczę co wystawia na wyjście, choć jestem raczej złej myśli(regulator).Stałe też mogę mu podać? tam chyba dalej i tak musi bć jakiś układ prostujący.
    chief
    Poziom 22  
    Agregat wrócił po poprawce, podobno nie przewijali ponownie tylko odwinęli połowę zwojów z uzwojenia wzbudzenia, jednak nadal mam problem gdyż nie wzbudza się całkowicie prądnica, max napięcie na wyjściu to 90 V. Przy obcym wzbudzeniu wszystko jest ok. Zaczynam zastanawiać sie nad regulatorem ale posprawdzałem wszystkie części i wymieniłem ponownie. Regulator daje na wyjściu napięcie 22,6V lecz po podpięciu wirnika napięcie spada do 2,5V, tak jakby regulator nie wyrabiał (rezystancja wirnika to 35,6 Ohma).
    slawek*2000
    Poziom 12  
    Podłączałem regulator pod dedykowane napięcia, jak wyżej w postach i nic na wyjściu. Postanowiłem go rozebrać, w moim są następujące tranzystoryD2105, 13003K, D3331, 2n5551, irf748, reszta elementów to diody w układzie prostującym, na wejściu z uzwojeń, kilka kondensatorów i rezystorów. Niestety nie mogę rozszyfrować pierwszych 3 elementów, nawet na datasheet nie mogę znaleźć nic podobnego. Miałem popalone ścieżki na płytce, ale po ich odtworzeniu i tak nic. Więc czas na półprzewodniki. Tak dla następnych, którzy by to rozbierali, masę, którą jest zalany moduł, podgrzewałem opalarka, niezbyt mocno, wtedy łatwo ją usunąć. Suszarka z "braku laku" też może być.
    chief
    Poziom 22  
    Co do opalarki zgadza się sam w ten sposób rozebrałem, suszarka jest za słaba. Mój moduł ma tylko 2 tranzystory IRF630 i 2N5551, twoj slawek*2000 jest chyba bardziej rozbudowany. D2105 to wyglada mi na darlingtona np. zamiennik BDT63C, 13003K to pewnie MJE13003.
    Daj
    Poziom 13  
    Zasada działania obu regulatorów jest taka sama większy jest dla agregatów o większych mocach jest jeszcze wersja gdzie dodatkowo wyprowadzone są jeszcze 3 fazy do pomiaru mam taki regulator nowy ale nie spotkałem się jeszcze z agregatem gdzie można by go było wsadzić .
    slawek*2000
    Poziom 12  
    Niestety próba naprawy starego regulatora nie udała się. Kupiłem nowy za 120 zł., do agregatu nawinąłem specjalny mały transformator do pomiaru napięcia 230/17 V , i agregat działa. Dziękuję wszystkikm za pomoc.
    chief
    Poziom 22  
    Po wielu problemach udało się w końcu uruchomić agregat niestety nie obeszło się bez dodatkowego transformatora, zrobiłem podobnie jak slawek*2000 z tym, że mój stary regulator działa a z transformatora dałem około 16 V na regulator.

chief
    Szperix
    Poziom 11  
    Panowie co sądzicie o AVR, który po podaniu na żółte przewody 25 V AC i na pomiarowe nap. regulowanego AC zachowuje się następująco: 0...15,1 V AC na przewodach pomiarowych - na wyjściu mam 22,6V DC (wyjście obciążone żarówką 24V 60W), nap. pomiarowe w zakresie 15,1...15,4V AC - napięcie wyjściowe spada po czym jak przekroczę 15,4V na pomiarowych to odcina mi napięcie na wyjściu. Nie powinno być przypadkiem tak, że powinien on płynnie regulować Vout w zależności od napięcia na pomiarze, które powinno zawierać się w granicach powiedzmy 0-16V AC? Teraz mam jakąś strasznie skokową regulację, która odbywa się w bardzo wąskim zakresie - 15,1....15,4V AC.
    Foto mojego regulatorka: http://img407.imageshack.us/img407/6241/dsc05565pm2.jpg
    http://img118.imageshack.us/img118/3329/dsc05563kd6.jpg

Dodam jeszcze, że jak to w chnszczyźnie bywa, AVR był tak zamontowany, że uzwojenie stojana wgniotło trochę obudowę kondziorka( widać to na fotce2 ). Ma prawo bytu jeszcze taki AVR czy już samo to wgniecenie kwalifikuje go na szrot?
    649
    Poziom 2  
    wygląda na to, że regulator działa poprawnie, bo po przekrpczeniu napięcia progowego powinien odciąć napięcie wzbudzenia.

Dodano po 12 [minuty]:

Czy ktoś wie, gdzie konkretnie taki regulator można teraz kupić ? Na Allegro od pewnego czasu szukam, ale nie znajduję...A wgniecenie kondensatora, jeżeli blacha nie jest przedziurawiona, prawdopodobnie mu nie zaszkodziło.
    chief
    Poziom 22  
    Na allegro można kupić, linka nie będe podawał, spróbuj rozebrać regulator i sprawdź na czym masz zbudowany, a potem można spróbować naprawy ogólnie nie występuje w nim dużo części i wszystkie raczej dostepne.

chief
    paczmen
    Poziom 2  
    Panowie!
    Mam podobny problem. Poszukuje AVRa. Agregat niby "Honda" EC9500, jednofazowy, moc rzeczywista ok. 2,5kW. Po podaniu na szczotki wirnika ok. 30V DC na wyjsciu (bez obciążenia) jest ok 230-240V AC na żółtej parze przewodów do AVRa jest ok. 80V AC, a na niebieskich 18V AC.
    Szukałem takiego regulatora na znanym portalu aukcyjnym, ale są tam tylko do agregatów 3 fazowych.
    Pomocy! Może ktoś ma taki do sprzedania lub wie gdzie można kupić?
    gsminfo
    Poziom 21  
    Napisz do mnie , jutro poszukam nr tel ..... podobno mają różne.
    bigan
    Poziom 2  
    Witam! Panowie mam problem wlasnie z takim agregatem ....a mianowicie podaje wieksze napiecie i w miare zwiekszania obrotów silnika automatycznie napiecie rosnie... co jest tego przyczyna...czy moze jest to ten regulator AVR jesli tak to czy gsminfo moge Cie prosic o numer tel gdzie moge to dostac??? z gory dziekuje...
    paczmen
    Poziom 2  
    Dzieki informacjom od gsminfo agregat śmiga, aż miło. Nowy AVR załatwił sprawę.