Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa dwóch transformatorów od podstaw

bb84 13 Kwi 2008 13:50 2024 8
  • #1 13 Kwi 2008 13:50
    bb84
    Poziom 21  

Witam wszystkich serdecznie.

Posiadam dwa komplety blach transformatorów EI ze starego stabilizatora. TR1 był robiony "na przekładkę", TR2 miał osobno skręcone blachy E oraz I. Chciałbym uzyskać z każdego 1x24VAC i około 3A. Z wstępnych obliczeń wychodzi, iż możliwe jest uzyskanie mocy ok. 100W z każdego. Transformatory te chciałbym zastosować do budowy regulowanego zasilacza symetrycznego do uruchamiania m.in. wzmacniaczy audio. Podaję wymiary obu rdzeni (w cm):

Budowa dwóch transformatorów od podstaw

TR1

a= 10,9
    b= 9,1
    c= 4
    d= 1,8
    n= 1,8
    g= 3,6
    h= 5,4

TR2

a= 12
    b= 10
    c= 3,5
    d= 2
    n= 2
    g= 4
    h= 6

Karkas jednego z nich niestety uległ zniszczeniu. I tu pojawia się pytanie - czy można kupić taki karkas czy trzeba go wykonać samemu np. z laminatu do PCB, oraz czy ma to być karkas pojedynczy czy dzielony ? Czy blachy należy w obu przypadkach rozdzielić i ułożyć naprzemiennie ? Czy któryś z szanownych kolegów mógłby poświęcić chwilę i dokonać obliczeń jakim drutem nawijać i ile zwoi przy założeniu, że każdy z TR na wtórnym powinien mieć 1x24VAC oraz około 3A lub więcej ? W temacie budowy transformatorów jestem niestety laikiem i prosiłbym o pomoc.

Za wszelkie cenne uwagi byłbym bardzo wdzięczny.
    Pozdrawiam.

0 8
  • #2 13 Kwi 2008 14:13
    -RoMan-
    Poziom 42  

Mi na palcach wychodzi 200VA...

Pierwotne 736 zwojów drutem 0.65
    Wtórne 81 zwojów drutem 2 mm

0
  • #3 13 Kwi 2008 14:32
    bb84
    Poziom 21  

1. 200VA z jednego ?
    2. Pierwotne 736 zwojów drutem 0.65 Wtórne 81 zwojów drutem 2 mm dla obu transformatorów ?
    3. Orientujesz się może, czy taki karkas można kupić, czy trzeba zrobić ?
    4. Przy ww ilości zwojów uzyskam 1x24 VAC i 3A ? będzie to nawinięte na styk czy zostanie jeszcze trochę miejsca na karkasie ?

Pozdrawiam.

P.S. czy posiadasz może jakiś arkusz kalkulacyjny do obliczania ? to co znalazłem jest na małe transformatory :/

0
  • #4 13 Kwi 2008 21:52
    -RoMan-
    Poziom 42  

1. Tak
    2. Tak, jeśli są identyczne wymiarami.
    3. Podobno wszystko można kupić... Ale chyba łatwiej będzie zrobić.
    4. Uzyskasz 24V i prawie 8A. O tym, czy zostanie luz przekonasz się po nawinięciu dopiero, niestety.

Nie potrzeba arkusza kalkulacyjnego, to są bardzo proste do zapamiętania wzory. Dla typowych rdzeni EI z typowych blach:
    P = S^2
    n = 45/S
    gdzie:
    P - moc obliczeniowa w VA
    S - przekrój kolumny środkowej
    n - ilość zwojów na wolt

Ilość zwojów uzwojenia wtórnego zwiększa się o 3-5% - ot, cała filozofia liczenia ilości zwojów.
    Średnica drutu: d = sqrt(I/2).

0
  • #5 14 Kwi 2008 00:35
    bb84
    Poziom 21  

Rzeczywiście bardzo proste obliczenia :)

Transformatory posiadają identyczne pola przekroju rdzeni, inne wymiary nie są identyczne.

Średnica drutu: d = sqrt(I/2).

Byłbyś tak uprzejmy objaśnić jeszcze znaczenia powyższych literek ? :)

Czyli czy się zmieści, czy nie dowiem się dopiero po nawinięciu ? nie ma jakiegoś wzoru na obliczenie ilości drutu względem wymiarów d oraz h ?

I prawdopodobnie ostatnie pytanie - z czego wykonałbyś taki karkas ?

Pozdrawiam.

0
  • #6 14 Kwi 2008 00:38
    -RoMan-
    Poziom 42  

Nie przesadzasz aby z niedomyślnością? d to średnica a I to prąd.

Nie ma wzoru na staranność nawijania uzwojeń. A to, czy obliczone uzwojenia się zmieszczą czy nie, przy standardowych rozmiarach rdzeni EI zależy zazwyczaj tylko od staranności nawinięcia.

0
  • #7 14 Kwi 2008 01:36
    bb84
    Poziom 21  

Jeśli chodzi o "d" oraz "I" problemów nie ma, chodziło mi raczej o "r", "q" oraz "t", zakładam, że "s" to powierzchnia przekroju rdzenia.

Ponawiam pytanie - z jakich materiałów można wykonać karkas ?

Pozdrawiam.

0
  • #8 14 Kwi 2008 02:36
    -RoMan-
    Poziom 42  

Ręce opadają. "sqrt" to pierwiastek kwadratowy (square root). Google zdechły?

Karkas można wykonać z laminatu. Żeby uniknąć kolejnego... dziwnego pytania: bez miedzi.

0
  • #9 14 Kwi 2008 09:26
    bb84
    Poziom 21  

Dziękuję Ci serdecznie za pomoc.

Zajmuję się tym amatorsko, transformatory to dla mnie nowość i mam prawo pewnych rzeczy nie wiedzieć. Twoja osoba powinna więc być bardziej wyrozumiała.

Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję.

0
  Szukaj w 5mln produktów