Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pralka Ariston AD10 nie może obrócić bębnem

13 Kwi 2008 14:02 2290 9
  • Poziom 10  
    Pralka Ariston AD10 przyjmuje program, nabiera wodę i w momencie gdy ma zacząć właściwe pranie próbuje obrócić bębnem ale nie daje rady. Widać, że próbuje (tak jakby bęben się napinał), ale słuchać taki odgłos silnika mówiący że chciałby ale nie może.
    Uruchomienie samego wirowania powoduje uruchomienie bębna ale z bardzo niskimi obrotami. Na wyższe obroty nie daje rady wejść. Pompa wylewająca wodę działa i wodę wylewa. Pralka ma ok 6lat.

Przy ostatnim działającym praniu słyszałem jakby takie ocieranie o kołnierz, ale pralka jeszcze wtedy kręciła na programie, jednak na obroty wirowania już nie weszła.
  • Specjalista AGD
    silnik do przezwojenia
  • Poziom 10  
    Tak sobie przypomniałem, że ze 2-3 miesiące temu pralka też kilka razy nie chciała rozpocząć kręcenia, ale wystarczyło "na sucho" obrócić bębnem kilka razy i wszystko wróciło do normy. Widać problem powrócił - tym razem poważniej.

Dziś pralkę rozkręciłem. Grafit ze szczotki wystaje jakieś 0.5cm. Ile jest w środku nie wiem, bo nie mogę szczotki odjąć od silnika. Jak to się robi? Na siłę? (śrubkę odkręciłem...)
    Uzwojenia stojana silnika od spodu lekko pordzewiałe. Na wirniku przebarwień nie zauważyłem.
    Zmierzyłem opory na uzwojeniach: dwa pierwsze 6om i rosną przy kręceniu silnikiem, następne 2: 1om (stałe), ostatnie 2 (ok170om)

Tyle na razie mi sie udało ustalić.... Może wam to coś więcej mówi?
  • Poziom 13  
    Zaczac od wymiany szczotek ,warto tez przeszlifowac komutator.Papierek 500-600 potem dokladnie przeczyscic i powinni byc OK.
  • Poziom 10  
    Tylko jak zdjąć te szczotki? Próbuję i nie daję rady. Zdejmuje sie je jakimś trikiem?
  • Poziom 13  
    Jesli szczotkotrzymacz jest przykrecony sruba to po odkreceniu maga tylko trzymac bolce centrujace go.Zobacz dokladnie powinny zejsc.I jesli powiezchnia czynna szczotki nie jest gladka a taka nadkopcona i szcotka wystaje tylko te 5 mm to je wymien.

Dodano po 19 [minuty]:

Moze ten szczotkotrzymacz do sie wysunac
  • Poziom 10  
    Jakoś w końcu zdjąłem :)
    Szczotki w porządku. Cała ich długość to ok 1.5cm, są bez przypaleń, równo wyszlifowane. Komutator też wygląda ok.

Oczyściłem wszystko z pyłu grafitowego. I załączyłem.
    Nadal nic. Próbowałem też pomóc od tyłu silnikowi kręcić bębnem, ale to nic nie dało. Po prostu stoi. Chyba trzeba będzie jednak oddać silnik do magika...
  • Poziom 12  
    Witam zanim go oddasz do jak to powiedziałeś magika podłącz go na bezpośrednio do sieci za pomocą triaka i zobaczysz jak pracuje na pełnych jeśli jest spalony to będziesz to słyszał sprawdź też czy prądniczka tacho daje jakieś napięcie odniesienia
  • Poziom 10  
    Silnik przewinięty. Pralka ruszyła.
    Dzięki wszystkim za pomoc.

....