Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz "Unreal" i HD420 Sennheisera

crazy_phisic 13 Kwi 2008 14:05 7737 26
  • Wzmacniacz "Unreal" i HD420 Sennheisera

Może zabrzmi to dziwnie i "mało realnie" ale jest to mój pierwszy wzmacniacz ;).
    Stąd też chyba i nazwa - "Unreal", wzmacniacz powstał jako napęd do wiekowych już HD420 Sennheiser'a (600Ohm/100mW).
    Konstrukcja bazuje na schemacie zaczerpniętym z dokumentacji układu LT1010, dodałem do tego regulację poziomu sygnału na M5283P i odpowiedni zasilacz.
    Resztę informacji dostarczy schemat i zdjęcia.
    Koszty ... nie mam pojęcia, części głównie pochodziły z "podręcznego magazynu" (stare płytki od sprzętu audio i telekomunikacyjnego), tylko obudowę znalazłem na allegro.

Trudno mi, posiadaczowi marnej jakości ucha, opiewać poszerzenie sceny muzycznej i uwydatnienie najsubtelniejszych szczegółów utworów muzycznych, napiszę tylko tyle że jestem bardzo zadowolony z jakości i "mocy" całego zestawu.

Wzmacniacz "Unreal" i HD420 Sennheisera Wzmacniacz "Unreal" i HD420 Sennheisera Wzmacniacz "Unreal" i HD420 Sennheisera Wzmacniacz "Unreal" i HD420 Sennheisera Wzmacniacz "Unreal" i HD420 Sennheisera Wzmacniacz "Unreal" i HD420 Sennheisera

Wzmacniacz "Unreal" i HD420 Sennheisera Wzmacniacz "Unreal" i HD420 Sennheisera Wzmacniacz "Unreal" i HD420 Sennheisera Wzmacniacz "Unreal" i HD420 Sennheisera Wzmacniacz "Unreal" i HD420 Sennheisera Wzmacniacz "Unreal" i HD420 Sennheisera

Wzmacniacz "Unreal" i HD420 Sennheisera Wzmacniacz "Unreal" i HD420 Sennheisera Wzmacniacz "Unreal" i HD420 Sennheisera

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #2 13 Kwi 2008 16:22
    pitersan15
    Poziom 11  

Witam
    Najbardzej podoba mi się w jaki sposób oddzieliłeś zasilacz od wzmacniacza, ekran prosty, estetyczny, tani i funkcjonalny.
    Mam pytanie jaką metodą robiłeś płytki drukowane CNC czy trawiłeś?

• #3 13 Kwi 2008 16:27
    manekinen
    Poziom 29  

No i gratuluje konstrukcji, w końcu coś miłego dla oka :). Widać że płytka dobrze zaprojektowana, tylko dziwią mnie te "mostki" robione z blaszki... nie można było dać normalnych przewlekanych zworek? No i nie widze filtru sieciowego, w takiej konstrukcji powinien chyba też się znaleźć :) No i ekran odzdielający zasilacz od części audio, nie lepiej z blachy stalowej?

• #4 13 Kwi 2008 16:33
    hokuspokus
    Poziom 10  

Bardzo podoba mi się wykonanie - 'czysto', przejrzyście.. Wszystko ma swoje miejsce. :) Moje gratulacje :)

• #5 13 Kwi 2008 17:13
    crazy_phisic
    VIP Zasłużony dla elektroda

:arrow: pitersan15, PCB wykonał "zaprzyjaźniony" zakład.
    :arrow: manekinen, mostki są oryginalne, czasami można je znaleźć na płytkach z urządzeń AGD.

Cytat:
    No i ekran odzdielający zasilacz od części audio, nie lepiej z blachy stalowej?

A co jest złego w miedzi?

• #6 13 Kwi 2008 17:44
    wladl
    Poziom 14  

Ślicznie, czysto i przejrzysto :D !. Kolejna dopracowana konstrukcja pokazana na elce. Cieszy oko, z zapewne i ucho. Jedyne zastrzeżenie to sens stosowania elektronicznej regulacji głośności na scalaku. Zawsze w jakiś sposób mają one (te scalaki) wpływ na dźwięk. A funkcjonalność wzmacniacza słuchawkowego chyba za bardzo nie ucierpi przy zastosowaniu klasycznego potka dobrej jakości. No chyba, że był luźny scalaczek do wykorzystania. Bardzo mi się podoba !

• #7 13 Kwi 2008 18:07
    bobo
    Poziom 29  

wladl napisał:
    Jedyne zastrzeżenie to sens stosowania elektronicznej regulacji głośności na scalaku. Zawsze w jakiś sposób mają one (te scalaki) wpływ na dźwięk.

To naprawdę epokowe odkrycie, ciekawe jakie, zamieniaja wysokie częstotliwosci na niskie , czy jak?

Piekna, przemyslana konstrukcja. Gratulacje
    Pozdrowka

• #8 13 Kwi 2008 18:23
    inkognito09
    Poziom 29  

crazy_phisic napisał:
    :arrow: pitersan15, PCB wykonał "zaprzyjaźniony" zakład.
    :arrow: manekinen, mostki są oryginalne, czasami można je znaleźć na płytkach z urządzeń AGD.
    Cytat:
    No i ekran odzdielający zasilacz od części audio, nie lepiej z blachy stalowej?

Coś gdzieś mi się kojarzy że miedź jakoś inaczej się zachowuje. Pole magnetyczne będzie znacznie lepiej ekranowane przez blachę stalową. Nie pamiętam gdzie to słyszałem, chyba jeszcze za czasów szkolnych warsztatów nauczyciel coś wspominał że miedź średnio nadaje się na ekranowanie traf, ale skoro nic nie buczy - to chyba nie ma teraz sensu zmieniać.
    Zakładając że nie zależy Ci na powalającej jakości dźwięku, to te scalaki wystarczą, wzmacniacz wykonany profesjonalnie, elektronicznie nie ma zbyt czego się przyczepić. Trochę "chamska" obudowa, ale ujdzie w tłumie.

• #9 13 Kwi 2008 19:03
    Fsoliebhaber
    Poziom 17  

Genialne są te mostki zamiast zwykłych zworek ze srebrzanki. Też będe tak robił teraz:D

Pozdrawiam Konrad

• #10 13 Kwi 2008 20:07
    kospan2
    Poziom 10  

bardzo ładna konstrukcja mi się podoba jest mało kabli i jest przejżysto

• #11 13 Kwi 2008 20:26
    wladl
    Poziom 14  

bobo napisał:

To naprawdę epokowe odkrycie, ciekawe jakie, zamieniaja wysokie częstotliwosci na niskie , czy jak?

Nie miejsce to dyskusji w temacie, zwłaszcza bez narażania się na moderację :D. Wyraziłem tylko swoją uwagę na temat wzmacniacza, opartą na własnych doświadczeniach. I tak jest tam potencjometr analogowy, więc po co dublowanie funkcji i wkładanie w końcu nie najwyższych lotów układu. Nie zmienia to jednak mojej wysokiej oceny za całość.

• #12 13 Kwi 2008 20:32
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 13 Kwi 2008 21:08
    Energetyk88
    Poziom 10  

Perfekcyjna robota, czysto, gratulacje udanej konstrukcji. Jeśli można wiedzieć ile zapłaciłeś za tą obudowę??

• #15 13 Kwi 2008 21:44
    crazy_phisic

Dziękuję za uwagi i komentarze, obudowa kosztowała 20zł, nie sądzę aby różnica pomiędzy zastosowanym M5283 a np PGA była aż tak słyszalna.

Cytat:
    ...ciekawe jak to jest, ale "ładnie" wykonane urządzenia jakby lepiej działały...?

No cóż, niestety jesteśmy w mniejszym lub większym stopniu wzrokowcami ;)

• #16 13 Kwi 2008 22:05
    38701
    Użytkownik usunął konto  
  • #17 13 Kwi 2008 22:13
    drak
    Poziom 19  

Obudowa jest super nie z drewna to jej podstawowa zaleta. Bardzo dobra konstrukcja.

• #18 13 Kwi 2008 22:23
    manekinen
    Poziom 29  

crazy_phisic napisał:

Miedź o wiele słabiej pochłania pole elektromagnetyczne o niskiej częstotliwości, lepiej nadaje się na wyższe częstotliwości. Miękka blacha stalowa spisuje się o wiele lepiej. Ale w sumie taki mały transformator sieje tylko na kilka cm, a duże pole masy do okoła ścieżek sygnałowych załatwia sprawę :)

Obudowa nie jest zła, można by ją pomalowac proszkowo na czarny mat, przedni panel zrobić od nowa, wpuścić ładne śruby imbusowe ze stożkowymi łebkami, zostawić tylko gniazdo słuchawkowe i potencjometr, i zrobić go na "drapany" - i rasowy salonowy wzmacniacz :)

• #19 13 Kwi 2008 22:27
    slu_1982
    Poziom 26  

jak dla mnie to profesjonalnie wszystko zrobione ;)

• #20 13 Kwi 2008 22:41
    ic_735
    Poziom 15  

Witam

Czysto, ładnie wykonane. Brak często występującej w wielu konstrukcjach plątaniny kabli.

bobo napisał:
    wladl napisał:
    Jedyne zastrzeżenie to sens stosowania elektronicznej regulacji głośności na scalaku. Zawsze w jakiś sposób mają one (te scalaki) wpływ na dźwięk.

@bobo - Wydaje Ci się że elementy w torze audio, zwłaszcza aktywne nie mają wpływu na dźwięk ?????
    Na to jak napisałeś epokowe odkrycie wpadają wszyscy mający w miarę dobry słuch !!!

Pozdrawiam

• #21 13 Kwi 2008 23:50
    drak
    Poziom 19  

@bobo zgadzam się jak czegoś nie widać na oscyloskopie to znaczy że nasze ucho tego nie ma prawa słyszeć. Te czarowanie audiofilskie bazuje na efekcie placebo, widziałem porównanie drogiego kabla ze srebra do wieszaka i źaden audiofil niczego nie zauważył. Praktycznie cała obecna muzyka jest robiona cyfrowo i jakoś każdy słucha. Cyfrowe potencjometry nie trzeszczą, są logarytmiczne a nie z 2-3 ścieżek grafitowych.

• #22 15 Kwi 2008 08:51
    Moriarti
    Poziom 11  

Cześć
    Poruszyły mnie wasze wypowiedzi. Po pierwsze zniekształceń na poziomie 5% nie widać na oscyloskopie, wszystko zależny od "oka" oraz jakości oscyloskopu, wiec oscylogram nie jest wyrocznia w tym wypadku. Płytka PCB rzeczywiste wykonana bardzo ładnie, ale czy to poprawi jakość dźwięku, moim zdaniem nie. Nie ma kondensatorów innych niż elektrolitowe w zasilaczu, a to błąd. Moim zdaniem jak położysz tel komórkowy na kablu sygnału wejściowego i zadzwonisz do niego to będziesz słyszał spore zakłócenia w słuchawkach, a to moim zdaniem nie pretenduje do do nazwy audiofilskiego.
    Zgadzam się z kolega dark ze w większości wzmacniaczy "audiofilskich" mamy efekt placebo. Ładnie wygląda = dobrze gra.
    Pozdrawiam

• #23 15 Kwi 2008 17:51
    crazy_phisic

:arrow: Moriarti zniekształcenia 5% nawet moje ucho wyłapie ;).

Cytat:
    Płytka PCB rzeczywiste wykonana bardzo ładnie, ale czy to poprawi jakość dźwięku, moim zdaniem nie.

W takim razie co? Przecież estetyka rozwiązania może również iść w parze z funkcjonalnością i dobrymi parametrami.
    Cytat:
    Nie ma kondensatorów innych niż elektrolitowe w zasilaczu, a to błąd.

A schemat Kolega oglądał?
    Cytat:
    Moim zdaniem jak położysz tel komórkowy na kablu sygnału wejściowego i zadzwonisz do niego to będziesz słyszał spore zakłócenia w słuchawkach, a to moim zdaniem nie pretenduje do do nazwy audiofilskiego.

Obawiam się że takiego testu nie przejdzie 99% urządzeń. Poza tym nikt tu nie nazywa mojego "cuda" audiofilskim wynalazkiem.

• #25 17 Kwi 2008 00:46
    SatServ
    Poziom 15  

Czy autor pokusił by się o sugestie nt. wstawienia regulacji niskie-średnie-wysokie (ew.bez średnich) , w granicach 0-+/-10dB (+/-12dB). Może jakiś schemat? To tak aby zlikwidować efekt placebo ;). I drugie pytanie apropos oscylogramów: co to za sprzęt ? Ocena 9/10 (obudowa) Pzdr.

• #26 17 Kwi 2008 17:15
    Lenwe Tasartir
    Poziom 11  

Witam,
    Nie miałbyś ochoty podzielić się projektem płytki?