Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Badanie rezystancji wejściowej wzmacniacza operacyjnego

13 Kwi 2008 16:41 3077 7
  • Poziom 11  
    Witam,

Czy ktoś mógłby mi pomóc i podać sposób w jaki doświadczalnie można zmierzyć rezystancję wejściową wzmacniacza odwracającego? Poniżej zamieszczam schemat:

Dla wzmacniaczy tranzystorowych robiło się to wg instrukcji:

Próbowałem robić tak samo, albo analogicznie, ale niestety bez rezultatu, albowiem tutaj mam do czynienia z napięciem stałym. Wiem, że powinienm uzyskać wartość 3 MOhm (opcje ustawień wzmacniacza operacyjnego).

Czy ktoś mógłby mi coś podpowiedzieć? Potrzebuję tę metodę opisać w sprawozdaniu. Z góry dziękuję.
  • Poziom 21  
    Tylko u Ciebie Rwe wmacniacza=R1. Zatem jak chcesz to wyznaczyc ta metoda (z Rys.5.) to musisz do zrodla V1=2V dodac jeszcze potencjometr, za pomoca ktorego okreslisz Rwe.
    Pozdro
  • Poziom 35  
    Dla tego układu rezystancja wejściowa to 10kohm. Nie zmierzysz rezystancji samego wzmacniacza operacyjnego a całego układu wzmacniacza odwracającego.
  • Poziom 11  
    sadamb - mam zmierzyć rezystancję całego układu, a nie tylko wzmacniacza operacyjnego. Na moim schemacie jest tylko ten układ-bez żadnego układu pomiarowego.

mietekn Jednak w ćwiczeniu mam to zmierzyć w sposób doświadczalny. Jak to rozumieć i jak wykonać?
  • Poziom 38  
    Ta metoda zadziała i tutaj.
    zakładam, że znasz zasadę, na której opiera sie metoda z rys. 5(?)
    Zakładamy, że źródło napięcia ma Rwewn.=0.
    Dokonujesz pomiaru napięcia wyjściowego w tym układzie pomiarowym - wynosi ono U1.
    Między R1 a źródłem napięcia wpinasz rezystancję i regulując ją mierzysz napięcie wyjściowe doprowadzając je do wartości U2=0,5U1.
    Wartość rezystancji=Rwe.
    Zmianę wartości Uwy z U1 do U2 można tu interpretować jako zmniejszenie wartości napięcia sterującego na wejściu układu ( i tą interpretację tu wykorzystujemy) - albo jako zmianę wartosci elementów sprzężenia zwrotnego co zmniejszyło wielkość wzmocnienia układu z -1 do -0,5.
    Interpretacje różne- wynik ten sam.
    Edit; - nie doczytałem - piszesz, że powinieneś uzyskać wynik 3Mohm - to niemożliwe.Prawidłowy wynik podali Ci koledzy powyżej.
    Chyba coś mylisz, zachodzi jakieś nieporozumienie. I co oznacza cyt. "...opcje ustawień wzmacniacza operacyjnego" ?
  • Poziom 21  
    U Ciebie w sklad wbadanego wzmacniacza wchodza: WO U1, rezystory R1 i R2. Zatem wyznaczenie Rwe wzmacniacza to zupelnie cos innego niz wyznaczenie Rwe WO. I Rwe calego ukladu wynosi ≈R1. A dokladniej R1+R2/(1+K)
    Pozdro
  • Poziom 38  
    To w końcu chodzi o wyznaczenie Rwe czego?
    - wzmacniacza operacyjnego w układzie jak na rysunku?,
    czy
    - układu wzmacniacza jak na rysunku ?
    Bo ja zrozumiałem i odpowiedziałem na to drugie.
  • Poziom 11  
    Przperaszam za zamieszanie. Sam na początku nie wiedziałem o jaką rezystancję chodzi, jednak teraz jestem niemal pewien, że chodziło o rezystancje calego układu. 3 MOhm to wartość input resistance ustawiona w opcjach WO. Dziękuję wszystkim za pomoc i proszę o wyrozumiałość-dopiero zaczynam :).