Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zewnętrzne wzmocnienie anteny w PMR

13 Kwi 2008 19:32 3679 12
  • Poziom 11  
    Witam. Zakupiłem dwie przenośne PMR Maxcom WT210. Posiadają antenki około 8cm i dają całkiem dobry zasięg przy mocy 0.5 W, lecz brakuje mi trochę do dobrego połączenia ze znajomym. Sygnał jest trochę za słaby po przejściu przez masę różnych przeszkód.
    Czy można zastosować jakieś zewnętrzne reflektory lub direktory lub oba naraz, aby poprawić zasięg poprzez zwiększenie kierunkowości? Miałoby to być stanowisko - w określonym miejscu stawiałbym PMR-a.
    Czy pomoże arkusz blachy w roli reflektora, podobnie jak przy antenach sat? Czy są tu jakieś zasady?
  • Computer Controls
  • Poziom 24  
    PMR to nic innego jak pasmo 70cm więc warto zaznajomić się z zasadami odbioru jak i anten na to pasmo...Informacji na ten temat w internecie pełno nawet na elektrodzie...Pozdrawiam

Daniel
  • Poziom 11  
    W necie jest pełno opisów przeróbek lub zewnętrznych anten. Ja nie chcę nic przerabiać, bo ucierpi na tym funkcjonalność i wygoda. Dłuższa antena nie jest wygodna na wczasach, na rowerze. Poza tym nie chcę tracić gwarancji.

Chodzi mi o układ całkowicie zewnętrzny, coś na zasadzie lustra. Wkładam PMR-ka w odpowiedni punkt i kontaktuję się przez słuchawkę i mikrofon.
  • Computer Controls
  • Poziom 11  
    Dlaczego NIE?
    Nie - bo się nie da,czy NIE bo to piractwo?

Właśnie o to chodzi, że to nie jest przeróbka w homologowanym walkie-talkie. To byłoby zewnętrzne ustrojstwo.

Skoro konstrukcje metalowe ołabiają sygnał, to są sądzę, że odpowiedni układ reflektorów, mógłby dołozyć kilka db na zasadzie zwiększenia kierunkowości.
  • Poziom 9  
    Jest tylko jedno rozwiązanie a mianowicie podłączenie odpowiedniej anteny zewnętrznej. Radzę nabyć antenę DIAMOND X-30 lub X-50 są one dostępne na Allegro oraz w sklepach radiokomunikacyjnych w cenie około 200 PLN. Podłączenie obu urządzeń do takich anten może zwiększyć zasięg nawet powyżej 30 km (zależnie od ukształtowania terenu i zabudowy). Trzeba jeszcze dorobić gniazda antenowe. Niestety praca takiego urządzenia podłączonego do anteny zewnętrznej jest niezgodna z przepisami i nie wolno tego praktykować.
  • Poziom 26  
    sq9onm-Waldek napisał:
    Jest tylko jedno rozwiązanie a mianowicie podłączenie odpowiedniej anteny zewnętrznej.

Niekoniecznie.
    Koledzy jak widzę nie słyszeli o rozwiązaniu idealnym wprost do opisanej sytuacji. Jest ono całkowicie legalne.
    Mianowicie należy skonstruować antenę yagi (bez wibratora) zakładaną na PMR-a w taki sposób, że fabryczna antenka radiotelefonu znajdzie się w miejscu wibratora. Uzyskujemy wtedy bardzo duże wzmocnienie sygnału z kierunku w jakim skierowana jest antena. Działa zarówno przy odbiorze jak i przy nadawaniu. Nie wymaga wprowadzania żadnych przeróbek do radiotelefonu co oczywiście jest nielegalne.
  • Moderator
    Cześć.

sp8gsc napisał:
    ...Koledzy jak widzę nie słyszeli o rozwiązaniu idealnym wprost do opisanej sytuacji. Jest ono całkowicie legalne.
    Mianowicie należy skonstruować antenę yagi (bez wibratora) zakładaną na PMR-a w taki sposób, że fabryczna antenka radiotelefonu znajdzie się w miejscu wibratora...

A kolega pewnie nie słyszał o dopuszczalnej mocy E.R.P. proponując takie rozwiązanie.
    Poza tym, było o tym pisane na elektrodzie kilka razy. Warto poszukać.
  • Poziom 26  
    Słyszał słyszał, tylko czy w takim przypadku na pewno wzrośnie moc promieniowania? Na pewno wzrośnie natężenie promieniowania w jednym kierunku, ale w pozostałych zmaleje. Suma sumarum moc pozostanie bez zmian, nie da sie z 0.5W zrobić więcej wyłącznie przy użyciu pasywnych elementów.
    Doczytałem obowiązujący przepis, który mówi o wyposażeniu radiotelefonu PMR tylko w antenę zintegrowaną, a założenie na nią innej anteny to jednak podpada pod wyposażenie takiego radiotelefonu także w inna antenę. Tak więc używać takiej anteny można, ale niestety tylko do odbioru.
  • Poziom 11  
    Dzięki za informacje. Znalazłem taką konstrukcję Yagi z dokładanym telefonem, ale to niezbyt funkcjonalne rozwiązanie.
    Poza tym zrobiłem testy. Zapuściłem ciągłe nadawanie z jednej strony. W drugim mieszkaniu chodząc z włączonym monitorem, znalazłem 4 dobre miejsca do odbioru. O dziwo są po przeciwnej stronie mieszkania i zapewne chodzi o odbicie od bloku 10-cio piętrowego. Widać odbicie od wysokiej ściany podnosi zasięg. Różnice w zależności od punktu ustawienia odbiornika są ogromne - począwszy od całkowitego zaniku sygnału, po prawie całkowity brak szumu.
  • Poziom 26  
    Moim zdaniem radiotelefony PMR (jak każdy sprzęt radiowy szczególnie na UKF) w ogóle nie nadają się do łączności z wnętrza pomieszczeń, powinny być raczej używane na zewnątrz, w przestrzeni niezabudowanej. Jeśli chce się koniecznie uzyskać lepszą słyszalność w mieszkaniu najlepiej zbliżyć się do okna od strony, z której przychodzi sygnał. Tak samo przy nadawaniu należy stanąć jak najbliżej okna od strony, w którą chcemy nadawać. (najlepiej tuz przy szybie, albo wysunąć radiotelefon na zewnątrz).
    Odbicie od bloku nie wzmacnia sygnału, a jedynie umożliwia odbiór sygnału odbitego (który może być silniejszy od częściowo zasłoniętego sygnału bezpośredniego).
  • Poziom 11  
    Jest silniejszy, bo leci wysoko i mimo wszystko nakładając się na sygnał bezpośredni (chyba) go wzmacnia. W telewizorze to jest niekorzystny efekt podwójnego obrazu, ale opóźnienia te są w zakresie akustycznym raczej nie do wyłapania. Przykładowo odbity sygnał pokonuje drogę dłuższą o 200 m, to daje opóźnienie:
    0.2 km : 300000 km/s = 0.00000066 s = 0.6 ms

Tak małe opóźnienie jest dla ucha niezauważalne. Te 0,6 ms odpowiada z kolei odległości dla fali dźwiękowej równej
    300 m/s * 0.00000066 s = 0,0002 m = 0,2 mm
    Czyli jest to opóźnienie, jakie powstaje gdy oddalimy źródło dźwięku o 0,2 mm, czyli praktycznie żadne. Sensowne opóźnienia powstają przy odległościach powyżej 0.5 m.

Ale może się mylę, bo może modulacja nie pozwala na to? Mimo wszystko, jeśli się znajdzie odpowiedni punkt odbioru, tu szczyty fal mogą się zgrać. Od szczytu do szczytu jest λ, co przy tej częstotliwości oznacza 67 cm. Wynika z tego że co 67 cm będą się nakładać. Sprawdzę to jeszcze doświadczalnie. Jeśli są tam tylko dwa sygnały - bezpośredni i tylko jeden odbity, to powinno być znakomicie słychać co 33,5 cm na linii sygnał odbicie.