Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie o piec topielny, oporowy do metali kolorowych

13 Kwi 2008 21:40 3986 3
  • Poziom 2  
    Witam wszystkich jako nowy forumowicz. Chciałbym się dowiedzieć coś więcej na temat oporowych piecy topielnych stosowanych przy odlewaniu metali kolorowych. Odlewamy w piasku oraz z kokil. Przez ostatnie 20 lat nasza firma stosowała piec odlewniczy na olej opałowy jednak przenosimy naszą siedzibę i postanowiliśmy zainteresować się nowoczesnymi piecami oporowymi, a dokładnie piecem pod tym linkiem model PT120 http://www.czylok.com.pl/pdtmk.htm . Pojemność tygla to 170kg.
    Interesuje mnie czy ktoś miał już doczynenia z oporowymi piecami topielnymi tego typu?
    Jak wygląda sprawa czasu topienia w takim piecu pełnego tygla alminium mosiądzu oraz brązu np. BA1032? Ogólnie jaką ma wydajność taki piec w praktyce. Piec ma moc 20KW.
    Czy piece te są awaryjne?
    Czy w przypadku pęknięcia tygla metal zalewa drut Kanthalowy?
    Nie znam się na budowie tego typu konstrukcji. Bardzo proszę o informacje.
  • Poziom 14  
    Używam taki piec tylko mniejszy {odpowiednik PT-40} do topienia srebra i jego stopów, przez 5 lat nie miałem problemów z tyglami natomiast zdarzały się awarie spiral grzejnych (2 razy).
    Przy dobrze obliczonej mocy uwzględniając ciepło rozproszenia nie powinno być problemów.

Pozdrawiam.
  • Poziom 2  
    Jaką moc posiada Pana piec? I ile czasu zajmuje przetopienie pełnego tygla metalu?

Pozdrawiam
  • Poziom 14  
    Mój piec ma moc 7kW , czas topienia 30 kg srebra (temp. 1050-1100 C) ok.4-5 godz.
    Do stopienia 170 kg brązu-mosiądzu polecałbym piec PT200,moc 30 kw.
    Nie wiem jak Pan radził sobie z utlenianiem stopów,z własnej praktyki wiem że im dłuższy czas topienia tym większe straty dodatków łatwo utleniających .
    Piece olejowe czy gazowe wytwarzają samoczynnie atmosferę ochronną spalinami przy odpowiednio dobranych parametrach spalania.
    W piecach elektrycznych bez gazów ochronnych się pewnie nie uda, a czas topienia jest stosunkowo długi.
    Piec indukcyjny byłby dobrym rozwiązaniem-tylko ten koszt.
    Pozdrawiam.