Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Aparatura RC / model zdalnie sterowany / brak zasięgu

13 Kwi 2008 22:57 6096 20
  • Poziom 19  
    Witam
    niewiem czy to jest odpowiedni dział, jeśli nie to prosze moderatorów o przeniesienie

Mam dość poważny problem z aparaturą do sterowania Traxxas TQ3 jest to sterowanie 3 kanałowe ( dwa potencjometrycznie, trzeci kanał przełącznik )
    wg. instrukcji producenta w sprzyjających warunkach nie powinno byc problemu z uzyskaniem odległości rzędu 400 m, a mi model "ucieka" po oddaleniu sie na 30 metrów :(
    Rozebrałem odbiornik i wymieniłem antenę ponieważ stara był mocno zdezelowana i poprawił sie zasięg o ok. 10 m ale to dalej nawet nie przypomina choć 100 m
    Aparatura pracuje na częstotliwości 27 MHz AM kwarce mam zamontowane na pierwszy kanał
    Prosił bym o pomoc, jak sprawdzić która strona jest uszkodzona ?? nadajnik czy odbiornik ??
  • Poziom 30  
    Może masz za duże zakłócenia? Idź w jakieś odludzie z dala od dróg (CB) i sprawdź. Jak uzyskasz taki sam zasięg, to pewnie rozstrojone. Bez aparatury nie dostroisz. Taniej ci będzie kupić nowe, ale wtedy bierz 40 MHz (bo 35MHz to chyba lotnicze, a ty masz samochód - ale to sprawdź).
  • Poziom 19  
    Chodziłem z nią na szczere pole i efekt taki sam odejde parę kroków i koniec :(
    A jaka aparatura jest potrzebna do sprawdzenia strojenia ??
  • Poziom 30  
    Na dobry początek oscyloskop. Są wprawdzie magicy, którzy potrafią to samo zrobić z woltomierzem z sondą wcz, ale to magicy. Może też okazać się przydatny analizator widma (ale to już hardkor). Poza tym, potrzebujesz wiedzy czym kręcić, żeby uzyskać określony efekt - pożądany jest schemat aparatury.
  • Poziom 40  
    Klima napisał:
    Na dobry początek oscyloskop. Są wprawdzie magicy, którzy potrafią to samo zrobić z woltomierzem z sondą wcz, ale to magicy.

No to opisz jak to zrobić oscyloskopem.
  • Poziom 30  
    Zawsze mi się wydawało, że tak samo, jak i sondą. Dodatkowo widać kształt przebiegu. Chodzi ci o różnice czułości obu przyrządów? Bo nie rozumiem tej uszczypliwości.
  • Poziom 40  
    Ale po co badać kształt przebiegu?
    Do zabawy w dostrojenie kilku kubków oscyloskop jest zbędny. Naprawde wystarczy sonda w.cz. :D

Oczywiście "profesjonaliści" uzbrojeni po zęby w lepsze wynalazki (z których czasami nie potrafią skorzystać) będą mieli odmienne zdanie.
    :D
  • Poziom 19  
    sq6ade a czy mógł byś rozwinąć lekko temat co gdzie podłączyć i jak trzeba zrobić ?? albo jakieś wskazówki gdzie mógł bym znaleść opis jak powinno wyglądac dostrojenie nadajnika i odbiornika ??
  • Poziom 40  
    Wrzuć jakieś fotki bebech.ów tego nadajnika.
    Schemat sondy w.cz. znajdziesz na forum.
  • Poziom 17  
    Witam. Przedewszystkim producent tego urządzenia nie traktuje tego jako
    "wyczynowego" sprzętu zawodniczego. Posiada to małą moc. Miałem kilka takich świetnych zabawek ale TXi RX trzeba zamienić na coś lepszej klasy. Dla przykladu auto jakie posiadalem miało zasięg tylko 10m. Oczywiście po wmontowaniu lepszego sprzętu zwiększyło zasięg nawet 100krotnie (ale to nie potrzebne). Model ma być pokazowy(zwłaszcza zabawka dla dzieci). Trzeba pomyśleć o czymś lepszym jak dla siebie.Pozdrawiam.
  • Poziom 19  
    hawranek10 o czym ty piszesz ?? Jakie zabawki dla dzieci ?? Przeczytałeś choć od początku w czym jest problem ??
  • Poziom 40  
    Na początku sprawdź czy wogóle wychodzi moc z nadajnika. Podłączając sondę pod woltomierz i zbliżając końcówkę sondy do anteny powinieneś mieć wyraźny przyrost napięcia.
    Widze że to pracuje w dziurze pomiędzy 3 a 4 kanałem CB więc jeśli masz kogoś z CB w aucie możesz sprawdzić czy usłyszy sygnał w CB na kanale 4 w zerówkach - powinno być coś słychać w promieniu kilkudziesięciu a może kilkuset metrów.
  • Poziom 17  
    Witam. Wojas rozumie Twój problem też z tym walczyłem. Weź pod uwagę że ludzie którzy zakupili sprzęt renomowanej firmy nie mają takich problemów(nie wymieniam ich ponieważ........). Cały problem to zestrojenie tej aparatury. TX trzeba tu zobaczyć co wchodzi w antenę?? ( sprawdź miernikiem wcz ).Być może ktoś juz wcześniej chciał to poprawić. Jedno pytanie czy antena jest oryginalna??. Wnioskuje że TX wysyła sygnał (działający odbiornik na małą odległość) ale bardzo mała moc sygnału. Dostałeś kolego już informacje że trzeba mieć miernik wcz. Druga rzecz jaka mi sie tu nasuwa to być może cewka przed antena. Ona ma za zadanie wydłużenie anteny. Sq6ade dobrze radzi. Raczej tak na odległość to ciężko cokolwiek stwierdzić. Widzę to foto i nie będę dyskutował gdyż zaraz jesteś oburzony(szanuje Twoje zdanie). Pozdrawiam.
  • Poziom 19  
    Nie oburzam się :) tylko nie pisz o zabawkach dla dzieci, bo jeśli producent deklaruje 400 m to chyba jest cos nie tak jak mamy ledwo 30 m.
    A gość od którego kupiłem aparature zapiera sie, że jak wysyłał była sprawna więc cos sie musiało uszkodzic podczas transportu.
    Wiem że są inne firmy i sprzęty o sporo większej mocy ale miałem wcześniej apke futaby też na 27 Mhz i ganiałem modelem tak daleko że już ledwo go widziałem :) i spodziewałem się podobnych wyników tutaj dlatego prosił bym o pomoc w naprawieniu tego a nie dyskusję na temat wyższości profesjonalnych aparatur nad tańszymi wersjami :)
    A pomiary będą jutro jak tylko wrócę do domu po południu :)
  • Poziom 17  
    Witam. Wojtas podejrzewam że sprzedający tę apke jednak nie napisał wszystkiego. Z tego co sie orientuję pistoletówki używa sie do modeli pojazdów. Z własnego doświadczenie wiem, że anteny są dość często łamane lub już z samego użytkowania zużywają się. Tak jak napisałem trzeba sprawdzić sygnał w antenie. Pozdrawiam.
  • Poziom 19  
    dobra coś po sprawdzałem :) tylko nie wiem dokładnie co :P
    znalazłem schemat sondy na elektrodzie i jakies wartości miernik pokazuje tylko nie wiem jak je interpretować ??
    a i sprawdziłem to z CB i faktycznie słychać nadajnik na czwartym kanale praktycznie jak stałem obok to wskaźnik leciał na maxa jak tylko włączyłem apke
    I jeszcze jedno dręczy mnie pytanie czy jeśli mam w nadajniku kwarc na pierwszy kanał, a w odbiorniku np na drugi to jest szansa że będzie sie to objawiało właśnie takim "małym" zasięgiem ?? Bo kupiłem apke bez kwarcy i kwarce dokupiłem osobno ale co do ich "kompatybilności" nie jestem na 100% pewien bo gośc od którego kupowałem miał tego mase i możliwe ze sie pomylił ??
  • Poziom 17  
    Witam. "dobra coś po sprawdzałem tylko nie wiem dokładnie co ". Dokładnie to Wojas co sprawdziłeś??. Trochę podchodzisz do sprawy mało profesjonalnie. Trzeba opisać punkt w którym mierzysz. Ten miernik jak sam zauważyłeś pokazywał coś na maxa ??. I dobrze pokazywał dlatego jest w nim potencjometr do ustawienia wartości i stwierdzasz czy sygnał rośnie czy maleje. Poczytaj na temat tego miernika. Druga sprawa to nie można dać kwarcy kanałowych takich jakie ma sie pod ręką. Jeżeli masz kanał 1 to i odbiornik ma mieć kwarc kanał 1. Właśnie nic nie napisałeś w poprzednich postach na ten temat. I nawet to "Bo kupiłem apke bez kwarcy i kwarce dokupiłem osobno ale co do ich "kompatybilności" nie jestem na 100% pewien bo gość od którego kupowałem miał tego masę i możliwe ze sie pomylił ??". To mamy już rozwiązanie. Kwarce to musi być para TXi RX i trzeba wziąść pod uwagę odbiornik jego pośrednią (455kHz 10.7MHz). Pozdrawiam.
  • Poziom 19  
    dalej piszesz z leką ironią te odpowiedz :P ale nic to :)
    powiedzcie czy jest możliwość że wkładając do odbiornika kwarc na kanał obok będziemy obserwowac własnie takie zachowanie jak brak zasięgu ??
  • Poziom 17  
    Witam. Przepraszam Wojtas nie napisałem tego z ironią ale sam tak jakbyś nie chciał tego zrobić. Odpowiem na pytanie: nie ma takiej możliwości kanał nadawczy ma swój kanał odbiorczy, dlatego różnice miedzy kanałami TX są 10kHz. Fabrycznie dobierane są kwarce dla nadajnika i odbiornika (różnica 455kHz). Nie widzę problemu jak zakupisz sobie oryginalne kwarce na pasmo 27MHz. Pozdrawiam.
  • Poziom 18  
    Witam,

Z odbiorem sygnału przy zastosowaniu kwarców na sąsiednie kanały to niestety sprawa nie jest taka prosta i oczywista jak pisze hawranek10, szczególnie przy sprzęcie AM. Gdyby tak było modelarze nie zawracaliby sobie głowy problemami wzajemnych zakłóceń (przy nadajnikach działających na różnych f). Odbiorniki RC odbierają wszystko w zakresie swojego pasma (nie 1-go kanału) i całą resztę "śmieci". Mając w sąsiedztwie jeden nadajnik (nawet z niedopasowanym kwarcem) odbiornik także go odbiera i dekoduje jego (słaby, ale poprawny) sygnał.
    Jednocześnie należy zapomnieć o przypadku w którym odbiornik RC "widziałby" zakres tylko 10kHz (szerokość 1-go kanału) z częstotliwości wyznaczanej swoim kwarcem!
    Oczywiście sygnał z nadajnika o właściwej częstotliwości jest dekodowany w odbiorniku na znacząco wyższym poziomie i sąsiednie kanały nie powinny stanowić problemu. Jednak sytuacja do jakiej się odnosimy sugeruje, że nie ma nadajnika pracującego na właściwej częstotliwości.

Pozdr

Poprawiłem. /c2h5oh/