Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowniki do ATI 8MB XL

14 Kwi 2008 12:41 3839 20
  • Poziom 33  
    Witam

Bardzo proszę o podpowiedź gdzie szukać sterowników do karty graficznej ATI 8MB XL. Może ktoś ma pod ręką link i zechce mi go podać. Szukanie tych sterowników w sieci jest beskuteczne. Na stronie producenta taka karta nie występuje. Chipset 215R3LASB41.

Pozdrawiam

Sterowniki do ATI 8MB XL
  • Poziom 33  
    RAVLEW napisał:
    Pod jaki system operacyjny?

Przepraszam za brak tak podstawowej informacji.

Windows98 SE.
  • Poziom 33  
    Ściągnąłem wskazany sterownik, ale jest problem. Próba jego instalacji kończy się komunikatem:

"Program instalacyjny nie mógł zakońzyć instalacji. Spróbuj użyć standardowego sterownika VGA dla karty graficznej przed uruchomieniem programu instalacyjnego."

W czym może być problem? Wcześniej był zainstalowany jakiś 1 MB Trident. Czy może przeszkadzać?
  • Poziom 32  
    Trzeba odinstalować oczywiście poprzednie stery i wyczyścić rejestr np. Driver Cleanerem
  • Poziom 33  
    spinnaker napisał:
    Trzeba odinstalować oczywiście poprzednie stery

Jak się do nich dobrać? W panelu sterowania w zakładce dodaj/usuń programy ich nie widać. Jest jakiś inny sposób? W menadżerze urządzeń też nie ma karty graficznej. Z wyczyszczeniem rejestru sobie poradzę.
  • Poziom 24  
    Jeśli nie instalowałeś sterowników, wówczas Windows instaluje domyślne, przygotowane przez Microsoft.
    Nie ma ich wówczas w spisie zainstalowanych programów/sterowników.

Najzwyczajniej instalujesz wówczas sterowniki producenta.
  • Poziom 33  
    Rudolf_ napisał:
    Najzwyczajniej instalujesz wówczas sterowniki producenta.

Próbowałem na dwa sposoby. pierwszy już opisałem. Następnie odnalazłem sterownik zainstalowany przez system i usunąłem go. Wyczyściłem też rejestr. Niestety dalej to samo. Podejrzewam, że jest mi potrzebny sterownik z niższej pólki. Dedykowanego nie mogę znaleźć. Może ktoś poratuje?
  • Poziom 24  
    Pokaż nam kartę, może będzie łatwiej.

Chodzi mi dokładnie o zdjęcie układu GPU i całej karty.
  • Poziom 33  
    Rudolf_ napisał:
    Pokaż nam kartę, może będzie łatwiej.

Chodzi mi dokładnie o zdjęcie układu GPU i całej karty.

Przewiń stronę do góry.
  • Spec od komputerów
    To jest ATI RAGE XL. Do tej karty sterownik pobrałeś ?
  • Poziom 33  
    tronic1 napisał:
    Na tej stronie są dedykowane do Rage XL. Poza tym tu są stare sterowniki http://downloads.guru3d.com/download.php?cat=18&sort=&page=4

Które? Ja nie widzę. Po wpisaniu w ich wyszukiwarkę frazy "Rage" pojawiają się 4 pliki, z których jeden jest opisany jako driver:

http://downloads.guru3d.com/search.php

Próbuję go ściągnąć, ale nie mogę. Piszą, że problem jest z moim firewallem, więc wyłączam. To piszą, że prawoklikiem i menadżerem, ale prawoklik na tej stronie nie działa. Zaczynam podejrzewać jakiś spisek skierowany przeciwko mnie :)
  • Spec od komputerów
    Na stronie AMD czwarta pozycja są do Rage XL. Pobrać można normalnie, bez problemów, sprawdzałem.
  • Poziom 33  
    tronic1 napisał:
    Na stronie AMD czwarta pozycja są do Rage XL. Pobrać można normalnie, bez problemów, sprawdzałem.

Na której stronie? Głównej? Ech...
  • Poziom 33  
    tronic1 napisał:
    Na Tej.

Link, który mi z dobrego serca podałeś wygląda tak:
    http://ati.amd.com/support/drivers/98me/legacy-98me.html

a ten, który mi podano wcześniej, i z którego pobrałem niedziałający u mnie sterownik tak:

http://ati.amd.com/support/drivers/98me/legacy-98me.html

Zachodzę w głowę czym się różnią i czy jestem traktowany poważnie. Bardzo proszę o pomoc kogoś, kto zechce mi tej pomocy udzielić i przeczyta uważnie cały wątek.
  • Spec od komputerów
    Kolego drogi, te sterowniki są do twojej karty, z firmowej strony, czyli żadna lipa. Jeżeli nie działają to albo masz bałagan w systemie albo uszkodzoną kartę.
  • Poziom 33  
    Problem rozwiązany. Do przyczyn doszedłem sam, bez niczyjej pomocy. Poniżej opiszę procedurę jaką zastosowałem. Może komuś się przyda.

1. Odinstalowałem poprzedni sterownik. W moim przypadku był on zainstalowany niejako automatycznie z zasobów systemowych i nie był widziany w panelu sterowania w zakładce dodaj/usuń programy. Skorzystałem więc z programu Everest, który pokazał mi składniki sterownika łącznie z kluczem rejestru.

2. "Ręcznie" usunąłem wszystkie składniki.
    3. Po restarcie sytemu pojawił sie komunikat o wykryciu karty.
    4. Zainstalowałem domyślny sterownik VGA.
    restart
    5. Zainstalowałem DirectX 8.1.
    restart
    6. Zainstalowałem dedykowany sterownik karty

Instalacja przebiegła pomyślnie i wszystko działa! Dziękuję wszystkim za wskazówki, które pomogły mi w znalezieniu właściwego sterownika.

Pozdrawiam