Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

TDA7056 Wzmacniacz co i jak?

michaelix 24 Apr 2008 19:43 13857 44
    michaelix
    Level 10  
    a jak wygląda zimny lut?? i jak go wykryć?

*edit*
    poczytałem troche i wiem jak sie maja zimne luty,
    a czy powodem może być zimny lut na jacku?? bo jeśli tak to biorę sie do poprawek ;)
    PAblo241
    Level 14  
    Może być też na jacku ale bez przed wzmacniacza nie osiągniesz takiego efektu jak z przed wzmacniaczem i tego buczenia do 0 nie zlikwidujesz.
    michaelix
    Level 10  
    hmm, ale wczesniej jak poskładałem całość to nawet ładnie grała na full mocy, a teraz na 15vol. słychać wielką zbieraninę szumów.
    Jak zrobić ten przed wzmacniacz? jak można to jakiś schemat bym prosił.

*edit*
    odświeżam pytanie. Pomoże ktoś pozbyć się charczenia powyżej 10vol? dodam, że wcześniej na tych samych podzespołach grało ładnie, zmieniłem tylko model płytki i na niej zasilanie jest bliżej TDA i na krótkiej ścieżce (1cm) tak samo sygnał mp3 i masa, czy to może być powodem?
    PAblo241
    Level 14  
    Nie to nie może być powodem, bo im ścieżki krótsze tym lepiej.
    Ale może kondensator na wyjściu powyżej pewnej bariery prądowej dostaje przebicia i dlatego powyżej 10vol charczy, ale może być
    też tak że wzmacniacz nie daje rady wysterować słuchawek/głośników.
    michaelix
    Level 10  
    Co radzisz? wymienić głośniki?? czy któryś kondensator na większy?? mam wszystko według schematu ;/ nie wiem co mam zrobić wcześniej pomogło większe zasilanie i głośnik 16Ohm i grało ładnie na największym poziomie głosu.
    szod
    Level 32  
    Sprawdź sobie jeszcze zasilanie. Nic nie napisałeś z czego to aktualnie zasilasz. Być
    może przy większej głośności przysiada zbytnio napięcie co objawia się zniekształceniami.
    michaelix
    Level 10  
    hmm zasilanie się nie zmieniło, czyli wciąż jest 6xAA (9v).
    PAblo241
    Level 14  
    Na bateriach jest dość duży spadek napięcia, daj jakiś zasilacz 9 lub 12v powinno być lepiej.
    michaelix
    Level 10  
    no tak, jak dałem 12v (500mA) to było lepiej (charczenie od 20vol.) ale TDA grzał się jak szalony. ;/. Wcześniej na tym samym zestawie baterii i tych samych podzespołach grało czysto (przy 32vol. leciutkie zniekształcenia-w niczym nie przeszkadzające), czy możliwe, że baterie są już "słabe" i nie dają pełnej mocy? czy coś na płytce? nie widać, żeby były zimne luty. Wszystko wdg. schematu, i tak jak powinno być.
    Widzę, że już tylko PAblo stara się Mi pomóc (dzięki wielkie, nie przstawaj :-)), czy tylko on zna się na elektronice? piszcie swoje porady może ktoś da dobrą radę i rozwiąże ten problem.
    User removed account
    User removed account  
    michaelix
    Level 10  
    na TDA mam radiator (jedno żeberko z radiatora od procka), zasilania 12v/800mA nie mam obecnie, ale postaram sie zdobyć ;) skoro mówisz, że powinno działać normalnie to zobaczymy ;)
    Aha i jeżeli dam nowe baterie to nie będzie charczał tak?? bo to ma być przenośny wzmak.
    vertim
    Level 23  
    James pytanie mam do ciebie.Bo ja już mam taki problem z kilkoma wzmakami , że jak dam wszystko sygnały tak po 85% to tak charczy.Czym to jest spowodowane?
    User removed account
    User removed account  
    michaelix
    Level 10  
    dzieki za rade ;) miałem w planach kupic akumulatorki, ale nie mam chwilowo funduszy na ten cel ;)
    mam pytanko, czy akumulator samochodowy 12v (12v/45Ah/360A) będzie dobry do tego wzmacniacza?? i 2 pytanie mam akumulator od wkrętarki (18v) jak obniżyć na nim napięcie do 10-12v?
  • Helpful post
    PAblo241
    Level 14  
    Akumulator samochodowy tak, długo wytrzyma a po co chcesz obniżać napięcie jak do tego TDA to max Vcc jest 18v więc jak dasz ten
    akumulator z wkrętarki to nie powinno się nic stać.