Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak zrobic szukacz par przewodów z wykorzys. mikroprocesora?

Mozol_1985 14 Apr 2008 18:21 5816 8
    Mozol_1985
    Level 10  
    Witam

Robie Mikroprocesorowy układ pozwalający na wyszukiwanie par przewodów w sieciach lub instalacjach elektrycznych w ramach pracy dyplomowej.Zasadniczo nie wiem jak sie do tego zabrać. Wiem,ze musi być nadajnik i odbiornik.
    Będę bardzo wdzięczny jakby mi ktoś doradził jak dobrać odpowiednie parametry i elementy do tego układu.Jakieś schematy,układy itp. tez będą mile widziane.

Z góry dziękuje za pomoc
    Pozdrawiam
    Freddy
    Level 43  
    Najlepiej to zabrać się za naukę. Trzeba było znaleźć inny temat pracy, skoro nie wiesz jak się za to zabrać.
    Szukaj tematu UTP tester, będziesz tam miał wskazówki
    rusala
    Level 22  
    Te "instalacje elektryczne" jak rozumiem maja byc bez napiecia? Teoretycznie wystarczyloby wpuszczac rozne wartosci napiec i mierzyc je po drugiej stronie. Mozna tez mierzyc prady lub wpuszczac sygnaly o roznych czestotliwosciach lub w pewien sposob kodowane (chyba ku temu bym sie sklanial na twoim miejscu). Oczywiscie trzeba zalozyc ile tych par jednoczesnie ma byc wyszukiwane itp.
    Mozol_1985
    Level 10  
    Instalacje maja być oczywiście bez napięcia. A nadajnik ma puszczać sygnały o częstotliwościach ok 1KHz. Chciałbym wykorzystać w układzie atmege16....wydaje mi sie,że będzie wystarczająca...Tylko nie wiem jakie dobrać pozostałe elementy.
    rusala
    Level 22  
    pozostałe czyli jakie? mozesz dac wtornik na jednym tranzystorze np BC547 i wlasciwie tyle. Ewentualnie po drugiej stronie jakis wtornik napieciowy na Wo np TL071 i co tu jeszcze dobierac ? No moze jakies diodki i rezystory dla nich.
    Freddy
    Level 43  
    ZObacz zasadę działania najprostszych testerków UTP

Jak zrobic szukacz par przewodów z wykorzys. mikroprocesora?

szczeguły tutaj na stronie http://www.sbprojects.com/projects/utptester/utptester.htm
    Naprawdę, opierając się na tej zasadzie można w ciągu kilkunastu minut zbudować testerek
    cyruss
    Level 30  
    Zdaje się że chodziło o szukacz par a nie tester ciągłości żył?

Szukacz par to generator modulowany o częstotliwości kilku kHz. Podłącza się go między żyły w parze lub między żyłę a ziemię. A odbiornik to wzmacniacz z wejściem o dużej impedancji, np na mosfecie - do którego jest podłączona metalowa elektroda szukająca. Oczywiście należy wyfiltrować wszechobecne 50Hz i jego harmoniczne. Wyszukuje się w ten sposób żyły we wiązce przewodów / wielożyłowym kablu bez naruszania izolacji.

Robienie na mikrokontrolerze czegoś co można zrobić na jednej kości CMOS uważam za pozbawione większego sensu.
    Mozol_1985
    Level 10  
    Tylko,że temat mojej pracy brzmi "Mikroprocesorowy układ umożliwiający identyfikacje przewodów w sieciach energetycznych i komputerowych",wiec mikroprocesor musi by użyty. Ale dzięki za porady przynajmniej mam już nad czym myśleć.
    Freddy
    Level 43  
    No to zacznij tak.
    Procesorem generuj 1kHZ, wykonaj tester UTP, nad resztą pomyślimy