Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

przetwornica symetryczne 2*50v do auta

kamilcomp 14 Maj 2008 20:05 22222 122
  • #91 14 Maj 2008 20:05
    kamilcomp
    Poziom 20  

Widzę, że kolega "RoMan" robi sporo doświadczeń:)
    Ja na swoim koncie miałem tylko kilka wybuchów scalaków i kilkunastu kondów:)

• #92 17 Maj 2008 20:13
    Qwet
    Poziom 33  

Ale wam teraz powiem rzecz interesującą....
    Przygotowałem transformator na drugim rdzeniu EI-33, 2*4 zwoje na pierwotnym, 2*17 zwojów na wtórnym. Przekrój kolumny środkowej pomierzyłem 1,24cm2 i przybliżyłem do 1,2cm2. To daje indukcje w rdzeniu 220*1.11=244mT przy 30,5kHz. Podłączyłem do przetwornicy, na luzie bierze 0,22A przy zasilaniu 17V i 0,17A przy 14V (ładowany akumulator) Po kilku minutach rdzeń zrobił się letni, nawet przyjemny w dotyku :P. Na kondensatorach wyjściowych pojawiło sie napięcie 145V. Oczywiście na czas prób odłączyłem stabilizację ;) Podłączyłem pod wyjście czajnik bezprzewodowy 2kW i doznałem szoku. Pobór prądu z wyjścia to 2,85A przy 75V, napięcie na wejściu to 10,3V i prąd na wejściu to 23,1A. To daje sprawność 90% przy mocy 215W!!! Od dzisiaj robię tylko na TL494 :D

• #93 17 Maj 2008 20:16
    -RoMan-
    Poziom 42  

A próbowałeś na innych kontrolerach?

• #94 17 Maj 2008 23:01
    Qwet
    Poziom 33  

Tylko SG i TL jak na razie :P

A mam takie bardziej skomplikowane pytanko co do dławików... Na wyjściu trafa mam 3 uzwojenia, 2*17 zwojów (główne), 2*5 zwojów i 2 zwoje. Wszystko puszczone jest przez jeden dławik, ten od ATX. Bez stabilizacji jest wszystko w porządku, przy zasilaniu 17V napięcia na kondensatorach to +/-73V dla 2*17 zwojów, +/-22V dla 2*5 zwojów i 8,5V dla 2 zwojów. Podłączyłem sprzężenie stabilizacji z dodatniej części +/-73V i zmniejszyłem je potencjometrem do +/-40V. I tu zaczyna się problem... napięcia pozostałych wyjść skaczą z +/-22V do +/-45V i z 8,5V do 14V. Czy to wina tego wspólnego dławika?? Może tam się indukują prądy doładowujące kondensatory innych wyprowadzeń??
    Zresztą, zaraz puszczę to bez dławików i obadam czy dzieje się to samo ;)

• #95 17 Maj 2008 23:10
    Quarz
    Poziom 43  

:arrow: Qwet, a masz podłączone jakieś obciążenie do wszystkich wyjść, czy jest to pomiar wartości napięć bez obciążenia :?:

• #96 17 Maj 2008 23:15
    Qwet
    Poziom 33  

Bez obciążenia.
    Z obciążeniem napięcie siada jak cholera, bez obciążenia leci w kosmos. Kiedy dam obciążenie na napięcie stabilizowane to inne wyjścia też są bardziej wydajne i bardziej utrzymują napięcie pod obciążeniem.

• #97 17 Maj 2008 23:22
    -RoMan-
    Poziom 42  

Liczba zwojów na poszczególnych uzwojeniach dławika wyjściowego musi być proporcjonalna do poszczególnych napięć wyjściowych. Ale to dotyczy zasilaczy pracujących z w miarę stałym obciążeniem.
    Przetwornica do zasilania końcówki mocy m.cz. z samej zasady nie nadaje się na stabilizowany zasilacz wielonapięciowy.

• #98 17 Maj 2008 23:22
    Qwet
    Poziom 33  

Podłączyłem niestabilizowane wyjścia bez dławika i mam normalne napięcia. Dziękuję za pomoc ;)

• #99 17 Maj 2008 23:27
    Quarz
    Poziom 43  

Qwet napisał:
    Bez obciążenia.
    Z obciążeniem napięcie siada jak cholera, bez obciążenia leci w kosmos. Kiedy dam obciążenie na napięcie stabilizowane to inne wyjścia też są bardziej wydajne i bardziej utrzymują napięcie pod obciążeniem.
    Taaa... tu wniosek jest oczywisty :idea: I cała zaleta z zastosowania sprzężonego dławika :!: :D
    Widziałeś zasilacz komputerowy (taki sam rodzaj przetwornicy - jak jest w układzie półmostkowym) pracujący dobrze bez jakiegokolwiek obciążenia :?:
    Choć ten ma swoje wstępne obciążenie wewnątrz w postaci rezystorów - bleederów - to często bez zewnętrznego obciążenia wyłącza się sterownik na TL494 (taki patent razem układem PG) po ustaniu działania DT (Death Time).

• #100 17 Maj 2008 23:30
    Qwet
    Poziom 33  

Racja racja, ale ja potrzebuję prądów rzędu 50-100mA dla przedwzmacniacza i mp3. Tyle przetwornica daje z podłączoną końcówką mocy bez sygnału ;)

• #101 17 Maj 2008 23:35
    Quarz
    Poziom 43  

Qwet napisał:
    Racja racja, ale ja potrzebuję prądów rzędu 50-100mA dla przedwzmacniacza i mp3. Tyle przetwornica daje z podłączoną końcówką mocy bez sygnału ;)
    Dlatego też w porządnych (i starszej konstrukcji, choć nie tylko) PCetowych zasilaczach napięcie -12V i -5V miały swoje stabilizatory trójkońcówkowe (LM7912 i LM7905) :idea:

• #102 17 Maj 2008 23:35
    Qwet
    Poziom 33  

Mam kilka zasilaczy, każdy ma na wejściu dwa elektrolity 200V co wskazuje na półmostek. Stabilizacji jakiejś takiej tam nigdy doszukać się nie mogłem. Myślę że dławik sprzężony działa dobrze jeśli nie ma stabilizacji - stwierdziłem to na podstawie doświadczeń :P

• #103 17 Maj 2008 23:44
    Quarz
    Poziom 43  

Qwet napisał:
    Mam kilka zasilaczy, każdy ma na wejściu dwa elektrolity 200V co wskazuje na półmostek. Stabilizacji jakiejś takiej tam nigdy doszukać się nie mogłem.
    Ależ jest i to złożona (sumowanie napięć +5V i +12V), a odniesieniem jest VREF z TL494 i jego też wykorzystany jest (jeden z dwóch) wzmacniacz błędu do stabilizacji... :D

Qwet napisał:
    Myślę że dławik sprzężony działa dobrze jeśli nie ma stabilizacji - stwierdziłem to na podstawie doświadczeń :P
    A "Czwarta Prawda" wg Kanonu Prawd Ś.p ks. Józefa Tischnera... :cry:

• #104 17 Maj 2008 23:53
    Qwet
    Poziom 33  

Ale nigdzie nie było potencjometru do regulacji napięcia wyjściowego :P

ale sie offtop zrobił :P

• #105 18 Maj 2008 00:07
    Quarz
    Poziom 43  

Qwet napisał:
    Ale nigdzie nie było potencjometru do regulacji napięcia wyjściowego :P
    Ależ są... :!: ...w porządnych zasilaczach, a w tych gorszych są tam również precyzyjne rezystory wysokostabilne (o tolerancji ±1%, lub lepsze - ja widziałem), a regulacja jest jednorazowa przy produkcji i uruchamianiu... :idea:
    Zauważ też, że często jest połączenie równoległe (w jednej parze otworów) rezystora wysokostabilnego i, o więcej jak jeden rząd wartości, rezystora zwykłego (o tolerancji ±5%).

Qwet napisał:
    ale sie offtop zrobił :P
    Chyba jednak nie do końca... :D

• #106 23 Maj 2008 09:42
    kamilcomp
    Poziom 20  

Jestem już pod końcem montowania scalaka i teraz doszedłem do dławika... Na schemacie go nie ma ale chciał bym go założyć bo podobno są bardzo duże efekty po nim... Trafo mam z wzmacniacza blaupunkta, które prauje przy 30hz i dławik też z tego blaupunkta... I teraz pytanie jak i gdzie go podłaczyć?? A i wszystko robię na salaku tl494

• #107 23 Maj 2008 13:17
    Qwet
    Poziom 33  

Tak jak tu:

Przepraszam Roman że znowu wrzucam ten "wykastrowany" schemat, nie chciało mi się malować nowego.

Dodano po 3 [minuty]:

kamilcomp - gwoli ścisłości, to sterownik pracuje z częstotliwością 30kHz ;) Trafo jest "niewolnikiem" sterownika w kwestii częstotliwości, pracuje z taką częstotliwością jaką zażyczy sobie 494 :P

• #108 23 Maj 2008 15:08
    kamilcomp
    Poziom 20  

Ale nie wiem nadal jak go podłaczyć skoro mam cztery druty nawinięte na rdzeniu i wszystkie 4sztuki są połązone z każdej strony w jeden "drut"??

• #109 23 Maj 2008 16:01
    Qwet
    Poziom 33  

Może ci się to wydać bardzo dziwne, ale nie jestem jasnowidzem. Mam nadzieję że z krzesła nie spadłeś ze zdziwienia.

Nie mam pojęcia które druty to wyjścia uzwojenia pierwotnego. Mogę ci tylko powiedzieć że na pierwotnym będzie więcej drutów.

Dodano po 20 [minuty]:

Dajesz mostek prostowniczy i dziwisz się że nie ma napięcia na kondensatorach :D
    Musisz użyć diody Shottky'ego, w zasilaczach ATX jest ich sporo. Musisz użyć takich diód na minimum 80V, a tego już szukasz w katalogu. W Zasilaczach ATX występują diody głównie na 40V więc może być ciężko...

• #110 28 Lut 2009 17:20
    Adrian_sekowski
    Warunkowo odblokowany

Mam Pytanie do tej stabilizacji napięcia na wyjściu. Czy to działa?

Przykład:

Przetwornica na 60V z transformatora mam za kondensatorami już na wyjściu 60V. teraz jak podłączę te dwa rezystory i potencjometr do nóżki 16 układu tl494 to tym potencjometrem ustawię napięcie 55V i ono będzie tam stałe? Jak to możliwe i jak to wykonane jest.

Można prosić jakiś schemacik tak na szybko lub opis na osobnym układzie gdyż chciałbym użyć schematu irka oryginalnego a stabilizację dać na osobnym scalaku.

Robię wzmacniacz który będę zasilał z przetwornicy irka (dwie pary IRFZ44N starczą?) Częstotliwość 40kHz. Moc ok 500W. Dwa holtony 200 pracujące raz osobno a raz w mostku (zalezy kiedy) Głośniki raczej zazwyczaj 8 ohm będą. Ale w obliczeniach dławika należy uwzględnić również głośniki 4ohm.

Jaki dławik? Przed przetwornicą oraz na wyjściu przetwornicy.

Napięcie wejściowe powiedzmy że 14,2V (wiadomo jak jest w aucie 10-15V) wyjście chciałbym max 63V (kondensatory na 63V) stabilizacja może być 55-60V.

Co mi poradzicie ?

• #111 28 Lut 2009 18:10
    Qwet
    Poziom 33  

Stabilizacja w układzie powyżej polega na włączaniu i wyłączaniu kluczowania transformatora w zależności od stanu napięcia wyjściowego. Jeśli to napięcie będzie spadało, kluczowanie będzie uruchamiane na dłuższe okresy czasu tak, aby napięcie wyjściowe utrzymywało się na stałym poziomie. To nie jest zbyt dobre rozwiązanie, znacznie lepszym będzie skompensowanie sygnału z dzielnika na kondensatorach wyjściowych i regulacja dawek energii długością impulsów otwierających tranzystory (duty cycle), nie włączaniem i wyłączaniem sterowania tranzystorami.

Nie ma możliwości sterownia transformatorem przy pomocy dwóch sterowników, więc nie ma możliwości stabilizowania napięcia wyjściowego oddzielnym sterownikiem. Trzeba zrealizować wszystko na jednym sterowniku, zbudować nową przetwornicę.

Do mocy 500W potrzeba minimum 2 par IRFZ44N (4 sztuk), a zalecane jest użycie 3 par (6 sztuk). Dla dwóch holtonów szczytowy prąd jednej gałęzi wyniesie 30A, to teoria więc w praktyce można policzyć dławik wyjściowy na właśnie taki prąd nasycenia jednego uzwojenia. Indukcyjność każdego uzwojenia około 40-50uH. Dławik wejściowy nie jest konieczny, a jeśli już go stosujesz to przed kondensatorami wejściowymi, ze 2-3 grube zwoje na żółtym rdzeniu proszkowym z zasilacza ATX.

Schemat mogę ci namalować, ale jeszcze nie teraz - najpierw określ dokładnie założenia których będziesz się trzymał do ukończenia projektu.

• #112 28 Lut 2009 19:33
    Adrian_sekowski
    Warunkowo odblokowany

Więc powiedz mi parę rzeczy bo wiem że się orientujesz w tej tematyce.

Bazuje na schemacie irka i wolę się go trzymać. Płytkę będę robił sam więc jakieś modyfikacje schematu nie są problemem w tej chwili.

Dodanie par IRFZ44. No tak niby proste -ale. Rozumie że dodaję Tranzystor IRFZ44 razem z rezystorem 33Ω. Znaczy się - równolegle powielam część obwodu R2 T1 (schemat irka) - jedną stronę omawiam. Czy tranzystor T3 (BC327) będzie w stanie wysterować trzy pary IRFZ44 każdy przez rezystor 33Ω i wszystko równolegle?

Możesz bardziej się rozpisać o tej stabilizacji? To włączanie i wyłączanie przetwornicy nie taki zły pomysł nawet w ostateczności. No dobra załóżmy że - Przepraszam za wyrażenie autora schematu - Część zabezpieczenia nad i pod napięciowego jest w moim przypadku zbędna i chciałbym w zamian wykorzystać w tym miejscu właśnie tą prowizoryczną stabilizację. Ale jak ją wkleić w schemat aby zabezpieczenie nad i pod prądowe działało tak jak ma irek.

Jeszcze zabezpieczenie prądowe irka to tak właściwie po co i jak działa? pilnuje aby za duży prąd gdzie nie był na trafie czy IRFZ?

Usunięcie zabezpieczenia napięciowego to usunięcie tylko tych elementów R11, R9, R8, T5 - zamiast tych elementów daję tą stabilizację na tych trzech rezystorach i będzie już działała ta stablizacja? Skoro się będzie włączać i wyłączać przetwornica to te diody led będą też mrugały na przemian?

Założenia mam takie:

-Przetwornica ok 500W - 14,2V --> max 63V, prądy nie wiem jakie no takie jakie holton pociągnie. Rdzeń już mam TX42 nie wiem jeszcze jaka częstotliwość ale myślałem o 40kHz. Pierwotne 2x4zw(lub 3zw - nie jestem jeszcze pewien tego ile musi być)x16drutów 0,7mm. Wtórne 2x20zwx4druty 0,7mm (Wszystko kwestia umowna na tą chwile). Dlatego chciałbym aby przetwornica była porządna i nie brakowało jej powera dlatego myśle że stabilizacja i dławiki wyjściowe by się przydały.

-Chcę zasilić tym dwa holtony 200 pracujące stereo lub jako mostek (odwracacz fazy - subwoofer). Głośniki tak jak to wzmacniacz samochodowy 4 ohm (choć ja preferuje 8 ohm) Napięcie pracy wzmacniacza planuję ok 60V (kondensatory kupię na 63V) Mile widziana stabilizacja przetwornicy - dobra lub taka co wyłacza tranzystory grunt aby była dobra i nie zawodna oraz wydajna prądowo.

- do tego jakieś zabezpieczenia wzmacniacza głośników filtry aktywne, wymuszone chłodzenie oraz oświetlenie drobne bo będzie za plexą

• #113 28 Lut 2009 19:38
    -RoMan-
    Poziom 42  

Skoro bazujesz na schemacie Irka, to zacznij od przeczytania opisu tego układu - tam dowiesz się, jak to działa. Trochę samodzielności wykaż.

• #114 28 Lut 2009 19:48
    Adrian_sekowski
    Warunkowo odblokowany

-RoMan- napisał:
    Skoro bazujesz na schemacie Irka, to zacznij od przeczytania opisu tego układu - tam dowiesz się, jak to działa. Trochę samodzielności wykaż.

Czytałem nie raz więc gdybym wiedział bym nie pisał a nawet jak wiem to chyba można poprosić o wyjaśnienie skoro nie jest do końca zrozumiałe. Prąd płynący przez tranzystory a potencjometr to regulujemy że np 15 amper tylko bo jak więcej to się wyłączy - czy tak?

A jak ja teraz dam trzy pary IRFZ prąd może być nawet 20A to wystarczy że przekręcę potencjometr w jedną ze stron na max i wyłącze to zabezpieczenie? _tylko pytam bo zabezpieczenie ustawię jakoś na żądaną wartość

• #115 28 Lut 2009 20:13
    -RoMan-
    Poziom 42  

To nie jest zabezpieczenie prądowe na jakąś konkretną wartość. To jest proste zabezpieczenie przed zbyt szybkim paleniem MOSFETów. TL494 jest kontrolerem napięciowym a nie prądowym i nie potrafi kontrolować prądu kluczy w locie.

Edit:

Sprawdziłem opis przetwornicy Irka i na drugiej stronie opisu jest dokładnie opisane działanie układu. Na przyszłość - za takie, "swobodne" traktowanie regulaminu będzie ostrzeżenie.

• #116 28 Lut 2009 20:22
    Adrian_sekowski
    Warunkowo odblokowany

-RoMan- napisał:

Sprawdziłem opis przetwornicy Irka i na drugiej stronie opisu jest dokładnie opisane działanie układu. Na przyszłość - za takie, "swobodne" traktowanie regulaminu będzie ostrzeżenie.

Wiem ale chciałem potwierdzenia czy dobrze zrozumiałem - i dzięki za rdzenie bo kupiłem od ciebie teraz zobaczyłem :P

• #117 28 Lut 2009 20:26
    -RoMan-
    Poziom 42  

To, że kupiłeś ode mnie rdzenie czy też nie nie upoważnia do łamania regulaminu i nie daje jakiejkolwiek legitymacji do łagodniejszego traktowania.

• #118 28 Lut 2009 20:32
    Adrian_sekowski
    Warunkowo odblokowany

-RoMan- napisał:
    To, że kupiłeś ode mnie rdzenie czy też nie nie upoważnia do łamania regulaminu i nie daje jakiejkolwiek legitymacji do łagodniejszego traktowania.

Oh oh nawet nie o to chodzi mi - chodzi mi o jakieś informacje co do przetwornicy więc jeśli mógłbyś zaprzestać tej dyskusji pouczająco-wychowawczej bym był wdzięczny i powiedz lepiej co myślisz jaki dławik i z czego bym potrzebował do tej przetwornicy lub o stabilizacji tej co steruje pracą Tranzystorów kluczujących jak ją tam włączyć lub powiedz czy kilka postów wyżej dobrze opisałem swój sposób podłączenia.

• #119 28 Lut 2009 21:06
    -RoMan-
    Poziom 42  

Do moich obowiązków należą działania pouczająco-wychowawcze wobec użytkowników a nie liczenia za nich dławików do przetwornic.

Dławik sobie policz sam tutaj: http://schmidt-walter.eit.h-da.de/smps_e/vgw_smps_e.html - wprowadź napięcia wejściowe, żądane wyjściowe (dla jednej połówki), prąd obciążenia i częstotliwość - otrzymasz indukcyjność dławika. Jak to będziesz wiedział, to wtedy dobierzemy konkretny rdzeń.

• #120 28 Lut 2009 21:46
    Adrian_sekowski
    Warunkowo odblokowany

Wypełniłem i o to wynik:

Przyjąłem wartości max tak jak pisano na forum, Napięcie zasilania dla obliczeń to 14,5V

Z powodu że Będą dwa holtony 200 a na schemacie jest bezpiecznik 6A prąd max przyjąłem 12A stąd dławik 61,72uH, gdy przyjmiemy 10A to dławik 74uH oczywiście dla częstotliwości 40kHz.

Natomiast dla częstotliwości 36kHz (gdzieś pisali że tyle wynosi mniej więcej częstotliwość przetwornicy) Dławik dla prądu 10A wynosi 82,29uH a dla 12A 68,2uH.