Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zamiana crossovera na korektor

15 Kwi 2008 15:06 2318 29
  • Poziom 13  
    Witam. Mam takie pytanie. Posiadam zestawik górki 2x12+driver i doły na 18. Pasmo dziele obecnie crossoverem behringera cx2310 tym najprostszym bez limitera. Gram po chałturkach na żywo i często jest problem na małych scenach ze wzbudzaniem. mikrofony się sprzęgają często. mikrofony jakie posiadamy rózne: sm58, taki stary shure bg chyba, i dwa c608.
    I teraz mam Pytanie czy korektor pomoże jeżeli będzie używany tylko na przodach? gramy bez odsłuchów. I czy korektor zda egzamin jeżeli mamy rożne mikrofony? Bo gdybyśmy mieli wszycy jeden tym napewno byłoby łatwiej, a każdy mikrofon wzbudza sie w innym paśmie.
    I mam jeszcze jedno pytanie. Jeśli chodzi o korektor to planowałem kupić behringera FBQ 3102 2x31. I on ma też wyjście na suba. Czy wtedy mógłbym zrezygnować z crosa i sygnał na górki dac pełne pasmo, a na dół wysłac tym wyjściem w korektora?
    czekam na odpowiedzi. Pozdrawiam. Michał
  • Poziom 41  
    Cros musi być, EQ pomoże jeśli nastroisz nim dobrze system przodowy, wepnij go pomiędzy mixer a crosover.
    Kiedy będziesz stroił pamiętaj, że nie dodaje się tylko odejmuje od pasma. Staraj sie również podcinać tylko tą częstotliwosc która jedzie, nie rób gór i dolin na EQ.
  • Poziom 13  
    O tym że sie odejmuje to wiem ;) tylko dlatego zapytałem czy mógłbym wyrzucić wtedy croosover bo w tym eq jest wyjscie oddzielne na suba z regulowanym górnym odcięciem do 200 Hz. A obecnie też ma górki pełnym pasmem puszczone i tylko dół tnę na 120 Hz więc myślałem że wtedy mógłbym z crossa zrezygnować
  • Poziom 41  
    Nie nie rezygnuj z crosa, bo nie dosyć że ten berek podle brzmi to zapewne ten w tym EQ jeszcze gorzej.
    Tak apropo tego EQ, kup lepiej używanego symetrixa, bo ten berek strasznie szumi i zniekształca.
  • Poziom 13  
    a pracowałeś na tym eq behringera czy tylko się kierujesz innymi opiniami?
  • Poziom 15  
    Teoretycznie możesz korzystać jedynie z equalizera bez crosa ale jak odetniesz doły w okolicach 70 do max 90 Hz, paczki na 12" na pewno nie przenoszą idealnie tego pasma wiec pewna selektywność by była zachowana, jednak przy wyższym podcięciu cros jest niezbędny do uzyskania selektywnego brzmienia zestawu.
  • Poziom 13  
    Kolego ciasteczkowypotwor ponawiam pytanie kolegi dziadu1986 czy używałeś tego Crossa i Eq? Czy z dostatku kasy w kieszeni na lepszy sprzęt piszesz o behrku że jest zły? Wiadomo że DBX'owi nie dorówna ale bez przesady...
  • Moderator Akustyka
    O tyle niekorzystnym rozwiązaniem jest rezygnacja z crossovera, gdyż na kolumny puszczasz pełne pasmo, również te co idzie na subbasa, czyli niepotrzebnie obciąża tamte głośniki, dodatkowo będzie troszkę przesunięć fazowych w paśmie ok 50-120Hz i pewne dźwięki mogą się znosić i faktycznie możesz mieć mniej basu.

Co do EQ behringera i ogólnie do firmy behringer jestem raczej anty. Szkoda pieniędzy. Popatrz na ofertę firmy ART. Robi może troszkę droższe rzeczy ale jakościowo o półkę wyżej.
  • Poziom 25  
    Cross powinien zostać zdecydowanie, górki nie lubią dostawać np 100Hz, i tylko to przerobią na ciepło. O ile to wogóle na dłuższą metę zniosą te paczki.
    Wyjście beh. hmm... cross ma zazwyczaj cięcie dość ostre 24db/okt, pytanie tylko jest jakie ma beh. ale nie znalazłem na necie...
  • Poziom 13  
    No właśnie tez jestem ciekawy jakie jest ciecie na tym wyjściu sub w tym korektorze. I widzę że większość doradza mi aby puszczać te górki od 120 Hz... w pomieszczeniach basy tnę niżej na 120 max, na powietrzu troszkę wyżej na 150 Hz. Górki mam ldm pdp612 z większym driverem więc to dosyć dobre paczki już. Czekam na dalsze propozycje.
    Mozę jest ktoś kto pracował konkretnie na tym korektorze? ja wiem że klocki behringera do najlepszych nie należą,ale trzeba też patrzeć na cenę, a ta biorąc pod uwagę możliwości tego sprzętu nie jest wysoka. sam miałem do czynienia z virtualizerem berka i mikserami. i misery jeszcze ujdą chociaż te potencjometry wyglądają tak jakby sie miały zaraz pourywać ;) ale virtualizer to naprawdę porażka... z czystym sercem mogę natomiast polecic koncowke behringera ep2500 ponieważ gra i dostaje naprawdę niezle w kośc u mnie.
    czekam na dalsze opinie
  • Poziom 14  
    150 Hz na glosnik 18' to i tak bardzo wysoko
  • Poziom 41  
    adambyw napisał:

Co do EQ behringera i ogólnie do firmy behringer jestem raczej anty. Szkoda pieniędzy. Popatrz na ofertę firmy ART. Robi może troszkę droższe rzeczy ale jakościowo o półkę wyżej.

Popieram, ART zdecydowanie lepiej drzmi, od berka i niewiele droższy.

lluke - Miałem wiele berków i za każdym razem porażka nim ten cros i EQ.
    Nie mam własnych gratów, zawsze robie na firmowych, lub pożyczanych, osobiście mnie nie stać nawet na berka :)

Dodano po 49 [sekundy]:

PS. EQ warto mieć dobrej jakości bo od niego zależy co będzie słychać z przodu - może to radykalnie popsuć, lub poprawić. Zastanów się nad tym.
  • Poziom 13  
    Ok, czyli nie będę rezygnował z crosa. Tylko teraz pytanie jaki korektor najlepszy ? Czy taki 2x15 wystarczy czy coś większego? Mam kolegę który używa w swoim systemie nagłośnieniowym korektor behringera FBQ3102 i nie narzeka. I w małym systemie mu sie sprawuje. Ja też nie będę na tym sprzęcie koncertów organizował, tylko chcę pozbyć sie sprzęgów na przodach.
  • Poziom 41  
    do strojenia przodów lepiej 31 pasm

Dodano po 7 [minuty]:

ile kosztuje ten berek? Bo ART 2x31pasm kosztuje cos kolo 850zł a brzmi o niebo lepiej.

Kolega ma na myśli zabawę w berka ?

P.S. FBQ3102 kosztuje ok 500PLN
    [Art]
  • Poziom 13  
    A mam jeszcze pytanie, może w moim przypadku by sie sprawdził behringer Ultra Curve Pro DSP 8000 ? Moze ktoś miał z tym doczynienia?
  • Poziom 13  
    ok, czyli tania cyfra odpada.
  • Poziom 22  
    tzn Ultra Curve Pro DSP 8000 odpada
    ale kwalifikuje się wersja z 8024 na końcu
    ale trudno dorwać
  • Admin grupy audio
    :arrow: Izzy
    Dorwać nie trudno ale problem z rozsądną ceną.
    Mam DSP-8000, i używam go jedynie jako analizator widma.
    Uważam, że zarówno DSP-8000 jak i DSP-8024 nie są warte swojej sklepowej ceny.
    Ja swój egzemplarz kupiłem za grosze (300zł), ponieważ nie ma jednego przycisku.
    Jako EQ jest wybitnie niepraktyczny. Na "normalnym", z suwakami ustawię co trzeba w kilka chwil, a na DSP trzeba się "bawić".
    Do tego dochodzi dość skomplikowane menu.
    Ogólnie:
    Jako EQ nie polecam, jako analizator widma sprawdza się dobrze (używam razem z FBQ3102), myślę że za max 400 zł można brać używkę ale więcej nie jest warty.

Nowego w sklepie na pewno bym nie kupił.
    Za te pieniądze (lub trochę dołożyć) można mieć o wiele lepszy sprzęt.

Pozdrawiam
  • Poziom 22  
    Arturze zacznijmy od tego że 8000 jest nie produkowana a 8024 w 99% jest nie produkowana.
    8024 ma poprawione teoretycznie układy AD i DA .
    Fakt że jego cena sklepowa to jakiś żart.
    Ale 8024 wyceniam na max 500zl
    8000 max 200 zł (zawieszające się konwertery powodują taką cenę)
    No fakt że problem to menu ale coś za coś 8024 jest wart swojej ceny
  • Admin grupy audio
    DSP-8000 nie ma nawet na stronie firmowej :)
    Mój odkąd go mam (ok. 3lat) pracuje jako analizator widma - ta funkcja się nie zawiesza. Nie wiem czy się wiesza EQ, ponieważ w tej roli podłączony był przeze mnie tylko raz - w momencie gdy go kupowałem, żeby zobaczyć czy poza przyciskiem wszystko działa jak należy :D. Nie zamierzam go używać w roli EQ, więc się zbytnio nie przejmuję.

Jeśli miałeś więcej do czynienia z tym sprzętem to zapewne masz rację. Ja wiem, że nawet niby poprawiony DSP-8024 potrafi coś dziwnego zrobić. Kiedyś znajomy się skarżył, że podczas imprezy nagle przestał pracować poprawnie.
    Sygnał przepuszczał ale nie poddawał obróbce (brak reakcji na jakiekolwiek regulacje).

Pozdrawiam.
  • Poziom 25  
    Ja pierdziele bijecie sie o wyzszosci firmy XXX nad firmą XXX ktora ma lepsze korektory?Ja do odcinania dołow uzywam korektora od leciwej wiezy Polkat tak tak... 7pasm na kanał wycinam wsio do 400hc, 150hc o 6db reszte bez zmian i podbicie o +2db 60hc jest swietnie mało szumi i nie trzeba zadnego wspomagacza jak filtr pasywny a miałem jakis czas temu jeszcze cos takowego Janbo sie zwało ale kicha bo zabierało za duzo mocy.
  • Poziom 22  
    yy no coment to można zejść poniżej behringera ? o_O
  • Poziom 25  
    yyy to było do mnie ze mozna zejsc nizej? złemu tancerzowi nawet spodnie na dupie zle lezą i przeszkadzają,nauczyłem sie uzyweac prostych rozwiazan a dodatki sa tylko po to by ułatwic zycie tym co nie myslą moze to zrozumiesz.
  • Poziom 22  
    ja rozumiem że nie każdy ma klarka w racku, czy nawet dbx ale jakiegoś standardu trzeba by się trzymać
    to się wydaje że to jest cross i to jest cross niby elektronika ale efekt jest taki że coś brzmi a coś nie !
  • Poziom 25  
    No mozna i tak ale to akurat niejest strategoczne urządzenie bez ktorego impreza sie nie odbędzie,dlatego mozna sobie pozwolic na słabszej jakosci bez znaczącej poprawy(popsucia) w brzmieniu całosci.Zawsze wazna jest muza i nie wazne na czym ja puszcza po paru % i tak wszyscy sa głusi.
  • Poziom 25  
    To się lubi co się ma :-)

6db na wycięcie to nie crossover, tylko jakaś chała.

Po paru %% to muzyka w tańcu nie przeszkadza, ale maniany się nie powinno odstawiać pomimo wszystko.
    Potem się dziwić jak się słyszy takie dziadostwo, ale widać że dla niektórych to widać norma.
  • Poziom 25  
    Ale ja mowiłem o 12db podbicia i wyciecia to ma.A co do procentow to co ja poradze ze częsc sie bawi normalnie a jakas czesc to nie zwraca uwagi na nic.Ja tam słuch mam i to dobry i wiem co ile mozna zrobic czesto sprawdzam rozne sprzety nagłosnienia i potem słucham swoje i mysle czy tak jest dobrze a moze tak,to sa lata testow,sprawdzania i konfigurowania na szczescie mam juz to za soba teraz tylko imprezy przy skromnym bo skromnym sprzecie ale gra i sie podoba.Stoi na scenie i robi wrazenie jak mi to ktos powiedział.
  • Poziom 22  
    wszystko co jest w szeregu do sumy jest strategicznym elementem...
    Można oszczędzić na efektach i tego się nie usłyszy, można oszczędzić na proc. dynamiki jeśli jesteś zgrany z swoimi prockami ale procesory systemów, crosse, końcówki musi to trzymać jakąś klasę
    to jest coś co ratuję ci du*ę i to się kiedyś odgryzie