Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z "Zasilacz regulowanego napięcia stabilizowane

15 Kwi 2008 23:14 3573 7
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich,

jako, że z elektroniką mam mało wspólnego, a muszę wykonać projekt na zaliczenie zwracam się z prośbą o pomoc do Was.

I utknąłem w pewnym momencie, zwyczajnie nie wiem co dalej. Byłbym wdzięczny za wszelkie rady, porady, może jakieś rozwiązania takiego projektu z innymi danymi, bym miał cokolwiek na podporę.

Mój schemat wygląda tak:

Do tej pory udało mi się napisać tyle tego projektu:
    Cytat:

Napięcie wyjściowe w projekcie ma się zawierać granicach od 0 do 12 V, zatem przyjmujemy napięcie wyjściowe maksymalne = 12V oraz sumujemy spadki napięć.

Na układzie LM 317 spadek napięcia wynosi wg normy 2,5 V zatem na kondensatorze filtrującym napięcie wynosi 14,5 V.

Spadek napięcia na diodach wynosi 0,6 ÷ 0,7 V, a wykorzystano mostek Gretza ( dwupołówkowy ), zatem spadek na mostku będzie wynosił 1,4 V.

Sumując wartości, otrzymujemy spadek napięcia na uzwojeniu wtórnym tranzystora równy 15,9 V.

Obliczenia prądu na uzwojeniu wtórnym transformatora:

Na uzwojeniu wtórnym przyjmuje się, że natężenie skuteczne jest 1,1 razy większe niż natężenie I0 na wyjściu zasilacza. Zatem jego wartość wynosi:

Isk = 1,1 * I0 = 1,1 * 1,5 A = 1,65 A

Natomiast napięcie skuteczne wyliczamy wg wzoru:
    Usk = U_max/√2 = (15,9 V)/√2=11,27 V

Dobór transformatora:

Obliczając wartość napięcia i natężenia skutecznego możemy dobrać transformator.

Wybieramy transformator z podwójnym uzwojeniem:
    TS40/018 Transformator sieciowy na panel 40VA 230/2 x 12V 2 x 1,65A

Moc transformatora: 12 V * 1,65 A = 19,8 W

Dobór bezpiecznika:

Moc na uzwojeniu wtórnym i pierwotnym różnią się nieznacznie więc do obliczeń przyjmujemy wartość P1 = 19,8 W

U1 = 230 V
    P1 = U1 * I1
    I1= P1/U1 = (19,8 W)/(230 V)=0,086 A

Wybieramy bezpiecznik szybki szklany:
    ZKS 0,1 A ; 5 x 20mm ; 250V ; 0,1 A

Dobór diod w mostku Gretza:

W naszym mostku prąd przechodzi przez 2 ( 4 ?? ) diody, jego natężenie wynosi 1,65 A toteż wybieramy diody prostownicze ultra szybkie:
    BYV27/200 200V 2A/30AP 25ns SOD57

Dobór kondensatora stabilizującego:

Obliczenie napięcia na kondensatorze stabilizującym opiera się na zamianie napięcia skutecznego na wartość napięcia maksymalnego na uzwojeniu wtórnym transformatora. Czyli zapis wygląda tak:

Umax= Usk× √(2 ) =11,27 V ×1,41=15,9 V

Odejmujemy spadek napięć na diodach i liczymy napięcie na kondensatorze Uc1:

Uc1= Umax- UD=15,9 V-1,4 V=14,5 V

Liczymy pojemność kondensatora, przyjmując, że na każdy 1mA płynącego prądu pojemność kondensatora wynosi 5 μF.

Ic=1,5 A= 1500 mA
    1 mA-5 μF
    1500 mA-C
    C=(1500 mA ×5 μF)/(1 mA)=7500 μF

Wybieramy kondensator elektrolityczny:
    CE 10000/25SNP Kondensator elektrolityczny SNAP-IN 10000uF 25V 25x30mm

Dziękuję za wszystkie cenne rady :)

Pozdrawiam,
    DawPi2
  • Poziom 33  
    Witam
    Zagmatwałeś schemat jak nie wiem co...
    Wystarczy transformator, blok prostowniczy i podstawowa aplikacja LM317.
    To wszystko.
    W nocie masz napisane co do czego, a notę znajdziesz na www.elenota.pl
    Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Dzięki, ale chyba zapomniałem napisać by pisać językiem 'prostym'. Twoje rady na pewno są cenne, ale nie jestem ich w stanie zrozumieć.

Odnośnie schematu to raczej inny nie będzie ponieważ ten narysował mi człowiek od laborek.

Z tego, co wiem, to jest w moim zadaniu uzyskać regulację od 0V, i dlatego stosuje się ten transformator z podwójnym uzwojeniem i ten układ 'na dole'.

Przepraszam za mój kolokwializm i jeśli źle się wyraziłem to nie było to moim zamiarem.

Będę wdzięczny za dokładniejsze wskazówki..

DawPi
  • Poziom 38  
    Popraw diody w mostach - bo za to dostaniesz pałę.
    Po co dwa uzwojenia i mostki identyczne? - to ma być 1 stabilizator.
    Na schemacie zacząłeś rysować stabilizator scalony - LM350? - nie zrobisz na nim regulacji od zera.
    Transformator liczony, hm... - 40VA, moc wyliczona 19,8W ?
    Bezpiecznik źle - ma być zwłoczny (T), dla I=86mA - powinien być 125 albo 160mA.
    Dlaczego diody ultra-szybkie- po co?- zwykłe prostownicze dobrane do prądu średniego i impulsu ładowania przy włączeniu, oraz napięcia.
    Oprócz tych błędów, które dostrzegłem na szybko - wszystkie obliczenia zrobiłeś "po amatorsku" - jak majsterkowicz (ale nie znam wymogów szkoły i nauczyciela).
    Poczytaj trochę, poszukaj - w sieci jest wszystko.
    Np. :
    http://qe.ita.pwr.wroc.pl/~zue/laboratorium/p...niki/projektowanie_i_analiza_prostownikow.pdf
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=982052&highlight=

Edit; - teraz dopiero czytam wyjaśnienia.
    Tak, drugim (pomocniczym) zasilaczem stabilizowanym rzędu 2V można zrobić ujemne źródło napięcia do zasilania dzielnika rezystorowego do regulacji napięcia głównego w zakresie 0-12V. Ale ten zasilacz pomocniczy np. na LM317H wystarczy aby dostarczał prąd rzędu 10mA - pomocnicze uzwojenie rzędu 6Vsk, maleńki mostek i pojemność rzędu 100mikroF. Tak więc transformator powinien mieć ( dla takiego rozwiązania stabilizatora) dwa uzwojenia; jedno główne dla stabilizatora 0-12V/1,5A i drugie około 6V/ok.30mA.
    Główny zasilacz nie może być na LM317 jak radzi kolega wyżej, bo prąd 1,5a to granica jego wydajności. W domu tak można - w projekcie nie. LM350 będzie tu dobry.
    Schemat cały do zmiany.
  • Poziom 9  
    Niestety, muszę to napisać zgodnie z tym "Tutaj przymykamy oko na brak odpowiedniej wiedzy... " - nic Cię nie rozumiem.

Czy mógłbyś mi wskazać jakieś źródło przykładowego projektu podobnego do mojego, tak bym mógł się na nim wzorować lub korzystać z wiedzy tam zawartej?

Nie piszę tego dlatego, że mi się nie chce, po prostu, nie owijam w bawełnę, nigdy nie miałem styczności z tak zaawansowaną elektr. ( dla mnie ) i dlatego proszę o pomoc.. :)

Pozdrawiam
  • Poziom 31  
    Witam

Zamiast "górnego" LM317 oczywiście LM350 i podłączone do niego rezystory:
    240Ω zmienić na 120Ω
    33Ω na 15Ω, ewentualnie dolutować drugi 33Ω równolegle
    potencjometr z 4,7kΩ zmienić na 2,2kΩ

W celu uzyskania zera można by jeszcze zastosować tylko jeden LM350 i podłączyć na wyjściu zasilacza dwie połączone szeregowo diody prostownicze, jednak wadą tego rozwiązania jest moc tracona w diodach i niestabilność ich napięcia przewodzenia w funkcji prądu (i temperatury).
  • Poziom 38  
    Mówiąc krótko - potrzebujesz gotowca - aby ktoś to za Ciebie zrobił.
    Nie da sie mówić o tej elektronice innym językiem - trzeba by zaczynać od podstaw.
    Linki Ci podałem.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Podano wszystkie istotne informacje do wykonania stabilizatora zasilacza. Temat zamykam.