Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolektory słoneczne - czy sie opłaca?

diodak123 12 Lip 2010 22:23 225064 539
  • #211 12 Lip 2010 22:23
    savio
    Poziom 12  

Widzę, że podchodzisz profesjonalnie do sprawy. Tylko takie podejście ma sens. Wielu ludzi kupuje zestawy bez jakichkolwiek wyliczeń. Znam jednego takiego, który decyzję o zakupie solarów podjął tylko dlatego, że widział w Niemczech na wielu dachach solary. Stwierdził, że gdyby to nie było opłacalne, to Niemcy by tego nie instalowali... :)

Ja nawet nie liczyłem ile musiał by kosztować mój zestaw, aby kiedykolwiek się zwrócił. Trzeba by chyba samemu go zrobić, bo gotowe trochę kosztują. Druga sprawa, to łazienka wykonana jakieś 5-6 lat temu musiała by być "przeryta" aby podpiąć się do istniejącej instalacji. To już całkowicie pozbawione sensu działania...

W Twoim przypadku ten 200 litrowy zbiornik jest raczej rozsądniejszym rozwiązaniem. Jeżeli jednak kiedyś upodobania Wam się zmienią i zaczniecie korzystać z wanny, może czasem tej wody brakować...

No i znowu te 3m3/ osobę miesięcznie...
    Niektórzy mówią na wodomierze "zegary" Wiele z nich pochodzi z tej samej firmy, która produkowała zwykłe zegary. Może tam jest mechanizm odliczający 3m3/ osobę miesięcznie a nie zużycie wody?... :)

Pozdrawiam!

• Zasilacze Ups
  • #212 14 Lip 2010 23:41
    Tarnus
    Poziom 20  

berga napisał:
    I tutaj jest paradoks: bo u kol. Tarnus ciepła woda leje się strumieniem, a u kol. savio - cienką strużką. Chciałbym to zrozumieć, gdyż jestem właśnie na etapie wyboru podgrzewacza do instalacji solarnej, a teraz mam wątpliwości nawet co do wybranej już przeze mnie wielkości.

Napewno istotne są nawyki domowników i posiadane wyposażenie w gospodarstwie. Są tacy co piorą we frani i sobie chwalą tak samo jak i tacy co myją się w misce z wodą. To wbrew pozorom jest istotne i ja wspomniałem nie w zamiarze ośmieszenia kogoś ale zwórcenia uwagi że z solarami można sobie pozwolić na wyższy komfort a nie zaciskać zęby i pasa. Ludzie lubią komfort i wygodę a jeszcze bardziej lubią jak za te dobra nie zapłacą albo zapłaca niewiele. Koszt wody nie jest taki przerażający jak napisałeś. Możliwe że masz wliczone w wodę także odprowadzanie ścieków ale sama woda jest sporo tańsza. Niestety ale kosztowne jest jednak przygotowanie ciepłej wody niż cena samej wody. Za podgrzanie 1m3 wody do 40°C trzeba zapłacić ponad 35zł. Natomiast za zimną wodę bez opłat ściekowych u nas zapłacisz 3zł. Ze ściekami chyba coś 5zł teraz kosztuje. A co jeśli mam swoją studnię i wodę za darmo?
    Więc gdzie są te wyższe koszty wody o których wspomniałeś?

Wielokrotnie pisałem że u mnie woda ciepła podłączona jest do zmywarki oraz pralki. Jest więc dodatkowe wykorzystanie ciepłej czy nie? Jak widzisz podać wodę tak czy siak do tych urządzeń trzeba. Ja podaję ciepłą a to dodatkowa korzyść.

Marek

• #213 17 Lip 2010 16:49
    berga
    Poziom 18  

Tarnus napisał:
    Koszt wody nie jest taki przerażający jak napisałeś. Możliwe że masz wliczone w wodę także odprowadzanie ścieków ale sama woda jest sporo tańsza. Niestety ale kosztowne jest jednak przygotowanie ciepłej wody niż cena samej wody. Za podgrzanie 1m3 wody do 40°C trzeba zapłacić ponad 35zł. Natomiast za zimną wodę bez opłat ściekowych u nas zapłacisz 3zł. Ze ściekami chyba coś 5zł teraz kosztuje. A co jeśli mam swoją studnię i wodę za darmo?
    Więc gdzie są te wyższe koszty wody o których wspomniałeś?
    Marek

Wygląda na to kol. Tarnus, że mieszkamy na różnych planetach (ale ja też jestem z Marsa), lub też u Was w Galicji macie lepszą władzę. Bo u mnie wg ostatniej faktury za wodę wygląda to tak:
    -za wodę i ścieki (4,83+6,56) + 7%VAT=12,19zł/m³
    -za gotowość itp. (3,95+8,22+4,62) +7%VAT =18zł/miesiąc,
    co w sumie za moje średnio 13 m³/miesięcznie daje ok. 170zł, czyli w roku ponad 2000zł. I tak jak wcześniej wspominałem, rachunki za energię elektryczną i za gaz i za ciepło dostaję niższe. Koszt wody być może nie jest porażający, ale niestety zmusza do oszczędności, i to wcale nie chodzi o wodę, ale chodzi o ścieki, bo to są "śmieci", których utylizacja kosztuje, i to sporo. No chyba, że wlejemy je w dziurawe szambo, tak jak normalne śmieci wywieziemy do lasu lub "zutylizujemy" we własnej kotłowni. Wtedy mamy za darmo.

Koszty podgrzewania wody też, o dziwo, są u nas całkiem inne. Ja liczę to tak:
    -ciepło właściwe wody c=4,19 [kJ/kg*K] =1,16 [Wh/kg*K]
    Aby podgrzać 1m³, czyli 1000kg wody, o Δt = 20°C potrzeba mi:
    ΔE=m*c*Δt=1000*1,16*20=23200Wh, czyli 23kWh za które zapłacę ok.12zł.
    Nawet zimą, gdy woda w moim kranie będzie tak zimna jak teraz w twojej studni (mniej niż 4 C na pewno nie ma), zapłacę:
    ΔE=1000*1,16*36=42kWh, czyli ok. 21zł za kubik ciepłej wody.
    Nie wspomnę już o tym, że grzejąc wodę w bojlerze z 2-gą taryfą, czy też gazem lub inną tańszą metodą, koszty te będą dwukrotnie niższe.

Reasumując:
    - u was woda za 0,5gr/litr, u nas 2,5 razy droższa,
    - u was podgrzewanie 3,5gr/litr, u nas 5 razy mniej.
    Czyż nie różne planety? Czy też ja cosik źle rachuję?

Pozdrawiam i trochę chłodu życzę (u nas 36°C w cieniu)

• Zasilacze Ups
  • #214 22 Lip 2010 15:26
    mksan
    Poziom 1  

Witam,

ktoś wspominał i to nie raz że obawia się opodatkowania tej metody pozyskiwania energii. Raczej w to wątpię. Np w Niemczech do montażu kolektorów słonecznych są dopłaty. Widzę że i u nas w kraju zaczynają o tym myśleć wprowadzając system pożyczek ze zwrotem do 40% poniesionych kosztów. To tak jak by wprowadzać podatek za wdychanie powietrza. Słońce to rzecz (ciało) naturalna. Myślę że kolektory to dobre rozwiązanie dla domów jednorodzinnych zwłaszcza tych pozbawionych gazu. Nawet jeśli po 10 latach nie zacznie "zarabiać na nas" kolektor a koszty grzania wody zmniejszą się w tym czasie o 50% to i tak się opłaca. Jeszcze kilka lat i ceny będą spadać wraz z upowszechnieniem kolektorów. Kiedy to wejdzie "istna moda" na kolektory słoneczne. Powiedzmy też że po części to też pewnego rodzaju gadżet ale jaki przydatny i ekologiczny gadżet. Zwłaszcza w dobie ciągle to malejących złóż gazu. Niektórzy mówią że starczy go tylko na ok 50 lat przy obecnym wzroście zużycia, a przecież nas "robi" się coraz więcej. No i te całe ograniczanie emisji CO2.
    Zamontowanie kolektorów to na pewno wygoda. Zazwyczaj w lato każdy ma wyłączony piec gazowy lub grzałkę i załącza wtedy gdy mu woda ciepła jest potrzebna. BO grzanie wody za energię za którą się płaci i nie wykorzystywanie jej (wody) to dopiero jest strata. Solary to takie urządzenie do pozyskiwania darmowej energii które kosztuje co prawda sporo, ale i są piece gazowe co kosztują po 5-7 tyś. Wiem są też tańsze, ale na pewno sporo ludzi ma piece z tego przedziału cenowego i jest w stanie tyle zapłacić za urządzenie które przecież potrzebuje jakiegoś paliwa. Wszystko kosztuje niestety. Solary to przyszłość ;)

Ps. Europa planuje wybudować w Afryce "plantację" słoneczną która zaspokoi cześć jej potrzeb energetycznych. Już kilka takich "plantacji" istnieje na świecie
    ;)

Pozdrawiam
    Marcin

Ps2. Dziś 2 dzień użytkowania kolektorów słonecznych, do których mam pewne zastrzeżenia jeśli chodzi o markę, no ale zobaczymy.

• #215 23 Lip 2010 15:51
    Housender
    Poziom 9  

Witajcie,

niestety dochodzę do wniosku po waszych dyskusjach iż z zakładaniem kolektorów jest tak samo jak z zakładaniem instalacji autogaz w samochodach.
    I zgodzę się faktycznie z kolegą Savio iż w jego przypadku instalacja jest zupełnie nie opłacalna, to tak jakbyśmy chcieli założyć gaz do malucha, którym jeździmy dwa razy w tygodniu po zakupy i raz do kościoła. Natomiast w innych przypadkach gdzie zużycie jest znacznie większe instalacja jak najbardziej ma rację bytu i jest opłacalna.

(Wracając do przykładu gazu w samochodzie, mój samochód 3.8ltr spala 12 ltr beznyny/100 km, zainstalowałem gaz którego średnio spala 14-15 ltr, jeżdżę około 50tysięcy km rocznie, instalacja w moim przypadku zwróciła się po 4 miesiącach)

Więc jeżeli kolega Savio poczynił już jakieś inwestycje w podgrzewacz, i faktycznie zużywa mało i tak będzie dalej, to nie ma problemu. Pamiętajcie że nie można generalizować.

Istnieje jeszcze jeden aspekt, cena za jakość, niestety prawda jest taka że jeśli zapłacimy mało za zestaw, tzn. kupimy go w gorszej jakości, to nie będzie się to nam opłacało bo kolektor po 2-3 latach będzie miał 50% sprawności początkowej.

Więc opłaca się zainwestować więcej w przypadku faktycznego naszego zużycia dużej ilości ciepłej wody.

• #216 25 Lip 2010 14:18
    berga
    Poziom 18  

Witam.

Housender napisał:

niestety dochodzę do wniosku po waszych dyskusjach iż z zakładaniem kolektorów jest tak samo jak z zakładaniem instalacji autogaz ...

Podobieństwo jest, ale nie do końca. Tak samo byłoby, gdyby ktoś wymyślił i zakładał w samochodach "instalację na wodę" taką, że można by latem dolewać do baku po trochu wody, a jak "silnik się przyzwyczai", załóżmy po 5 lub 10 latach ( bądź też po 50 czy 100tys. km. w zależności od ceny instalacji), jeździłby już na samej wodzie, czyli prawie za darmo. Lecz tylko latem oczywiście, bo energię czerpałby z wody i słońca. Wówczas byłaby analogia.

Natomiast w instalacjach solarnych problemem jest wysoka cena, również tych najmniejszych instalacji, bo sięga 10 000zł. No ale nie dziwmy się, bo każdy chce zarobić: 20% weźmie producent, 20% dystrybutor i wykonawca i 20% weźmie fiskus. Instalacji poniżej 200l, dla 1-2 osób, za 5000zł nikomu nie opłaca się robić, bo zysk niewielki. Może w przyszłości się to się zmieni.
    Pozdrawiam.

• #217 25 Lip 2010 16:42
    savio
    Poziom 12  

Pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych z pewnością będzie coraz bardziej popularne. Nasza rabunkowa gospodarka nie może funkcjonować tak bez końca...
    Choć kolektory słoneczne podobne do obecnych były już produkowane w latach 70 (również w Polsce), nie zyskały dużej popularności dzięki taniej energii z innych źródeł. Dziś te źródła powoli się wyczerpują, więc trzeba szukać alternatywnych rozwiązań.
    Ciekaw jestem, czy w najbliższych latach obecne kolektory nie zostaną wyparte przez ogniwa fotowoltaiczne. Prace nad nimi trwają nieustannie, są coraz tańsze i mają coraz lepszą wydajność...
    Konstrukcje są bardzo lekkie, nie potrzebują żadnych pomp, rur ani sterowników. Nie trzeba by wymieniać glikolu, brak strat na izolacji rur i dziecinnie prosta instalacja.
    Do działania układu wystarczyłby zasobnik, ogniwa fotowoltaiczne na dachu, grzałka i ewentualnie termostat...
    Zauważcie ile drogich elementów można by dzięki temu pominąć...
    Do instalacji można by jeszcze podpiąć turbinę wiatrową, więc i zimą by coś z tego było...

Według mnie tak będzie wyglądała przyszłość.

Pozdrawiam!

• #218 25 Lip 2010 17:43
    michcio
    Specjalista elektryk

Ale nie tak prędko.
    Sprawność fotowoltaików to na razie tylko 10-15 %. Porównaj to ze sprawnością kolektorów - może i 80%

• #219 25 Lip 2010 20:45
    Tarnus
    Poziom 20  

berga napisał:
    Wygląda na to kol. Tarnus, że mieszkamy na różnych planetach (ale ja też jestem z Marsa),

Podałem ci cenę za wodę z ostatniej mojej faktury - 3,07zł/m3. U nas nie ma składnika za gotowość ale jest abonament 2,58zł/miesiąc.
    Nasi włodarze widać nie są pazerni jak wasi albo koszt pozyskiwania oraz dystrybucji wody jest u nas niższy. Za ostatnie miesiące dostałem fakturę na 122,94zł za wodę. Sporo tej wody nie trafia do szamba lecz służy do podlewania ogródka lub mycia posesji i aut. Za prąd natomiast płacę miesięcznie 195zł. Jak widzisz koszt wody jest 5x mniejszy niż prądu.

berga napisał:

ale chodzi o ścieki, bo to są "śmieci", których utylizacja kosztuje, i to sporo. No chyba, że wlejemy je w dziurawe szambo, tak jak normalne śmieci wywieziemy do lasu lub "zutylizujemy" we własnej kotłowni. Wtedy mamy za darmo.

U nas koszt za ścieki cos około 3zł jeśli dobrze kojarzę. Mając zwykłe szambo 120-130zł/mc a przy ekologicznym szambie 120-130zł/rok

Marek

• #221 15 Sie 2010 22:24
    savio
    Poziom 12  

Witam,

Nie wiem jak u innych, ale u mnie strona nie otwiera się, więc trudno cokolwiek napisać...

Pozdrawiam!

• #222 17 Sie 2010 13:31
    mirek_74
    Poziom 11  

Witam kolegów. Przeczytałem kilkadziesiąt postów na temat kolektorów: jak samemu wykonać... czy się opłaca... i wykonałem prosty układ 2m2 kolektorów podłączony do bojlera c.o. 120-140l zalany doświadczalnie wodą. I twierdzę że opłaca się w to inwestować. Ci którzy mają już jakieś doświadczenie związane z efektywnością cieplną kolektorów, wiedzą że taka inwestycja to nie kupno samochodu, który z wiekiem traci na wartości. A jaką frajdę mamy kiedy w popołudniowy letni wieczór po kilkunastogodzinnej męczarni w pracy nie musimy rozpalać pieca c.o. aby wziąć prysznic lub na koniec miesiąca płacić 100-150zł dodatkowo za ogrzewanie bojlera. Ja mam może niewielką różnicę bo około 100zł/60 dni mniej za prąd (sprawdzając zeszłoroczne rachunki) po zainstalowaniu swoich kolektorów ale nawet to cieszy. W przyszłości zmienię bojler na większy, dorobię kolektora, zaleję glikolem i będzie śmigać dalej a w kieszeni raczej nie ubędzie zważywszy na rosnące ceny paliw. Ludzie oszczędzają na nowe auta i kupić się opłaca a kolektor dla niektórych jest be, bo co? Bo go jeszcze nie mają?!

• #223 25 Paź 2010 12:57
    sajmon`
    Poziom 2  

witam a co Wy na to gdyby połączyć ogniwa słoneczne 1kw z wiatrakiem 2kw i podgrzewać wodę w CO (centralne) jeśli to będzie działać tak jak myślę czyli podgrzewać wodę do temperatury 60st. to inwestycja by sie szybko zwróciła wiadomo węgiel nie jest tani .
    prosił bym o jakieś informacje

• #224 25 Paź 2010 15:51
    pajter78
    Poziom 10  

A za ile zbudujesz 1kW ogniw słonecznych + wiatrak 2kW?
    I ile ton węgla za to kupisz?
    A co w pochmurny bezwietrzny dzień(tydzień) ?
    PZ

• #226 27 Paź 2010 22:37
    Piasek80
    Poziom 28  

Ja mam wobec powyższych dywagacji pytanie konkretne. Dziś tj. 27.10.2010r w całej Polsce mieliśmy piękną słoneczną i bardzo chłodną aurę na dworze. Może ktoś kto ma instalkę solarną napisze co zarejestrowało jego urządzenie w takich warunkach. Czy podgrzało wodę i do ilu stopni... ?

• #227 28 Paź 2010 09:58
    SAWEK101
    Poziom 30  

O tym było wcześniej, liczą się przede wszystkim promienie słoneczne , a to że jest zimno nie ma większego znaczenia, moje płaskie kolektory grzeją i przy -17st ważne aby było słoneczko, tylko wiadomo w okresie zimowym ilość słonecznych godzin jest mała.

• #228 28 Paź 2010 20:03
    Ride
    Poziom 16  

Piasek80 napisał:
    Ja mam wobec powyższych dywagacji pytanie konkretne. Dziś tj. 27.10.2010r w całej Polsce mieliśmy piękną słoneczną i bardzo chłodną aurę na dworze. Może ktoś kto ma instalkę solarną napisze co zarejestrowało jego urządzenie w takich warunkach. Czy podgrzało wodę i do ilu stopni... ?

27.10. - 42°C
    28.10. - 47°C
    29.10. - 49°C

• #229 31 Paź 2010 12:51
    Tarnus
    Poziom 20  

Piasek80 napisał:

27-go miałem około 60stC.

Dzisiaj nieco więcej, oto zdjęcie:
    Kolektory słoneczne - czy sie opłaca?

A to jeszcze nie koniec dnia.
    Czujnik 3 wisi w kotłowni w powietrzu więc wskazuje temp. w kotłowni.

Marek

• #231 26 Gru 2010 12:49
    gosica
    Poziom 10  

Panowie , a co myślicie o zmianie kąta nachylenia solaru w okresie zimy?
    Słońce w okresie od jesieni do marca pada na solar pod bardzo niskim kątem a my potrzebujemy optymalnego kąta padania promieni słonecznych,
    czy ktoś z Was tak robi???

• #232 27 Sty 2011 20:24
    brzoza59
    Poziom 11  

kiedyś w czasach PRLU wyrzucali grzejniki na złom tzw. nalesniki . Moje zdanie jest inne .To są idealne kolektory sloneczne , własnie je montuje w obudowie ze szkla i desek maluje na czarno to wazne i uzupełniam petrygiem zbiornikz dwoma wezownicami pimpka sterowmik i mam ciepła wode-------zawsze sie połaca pozdrawiam

Proszę poprawić błędy pisowni
    mod - mirrzo

• #233 27 Sty 2011 20:38
    Piasek80
    Poziom 28  

Nie od dziś wiadomo ze najprostszym sposobem był stary bojler pomalowany na czarno i gorący grawitacyjny prysznic wieczorem był za free :)

Wydaje mi się że kolektory słoneczne trzeba robić etapami. Nie każdy dysponuje kwotą 15-25tyś żeby wezwać instalatorów z gotowcem, ale jeżeli mamy chatę na etapie budowy - warto już teraz pomyśleć o umieszczeniu gdzieś rur izolowanych biegnących od dachu do pomieszczenia gdzie będzie zasobnik, rozwiązania wytracania ciepła itp. Z czasem podłączy się kolektory i całą resztę.

• #234 04 Maj 2011 22:28
    zbyszeek10
    Poziom 12  

Witajcie.
    Ja powiem tak na pewno się opłaci ,sam zrobiłem 2 solarki z grzejnika panelowego każdy 160 cm długi, i woda przy dzisiejszych temperaturach promieni słonecznych sięga na ogrzewaczu do 52 C.
    Zasobnik 120 l koszt instalacji śmieszny a jaka satysfakcja.
    W przyszłości planuję dołożyć 2 oryginalne solary płaskie i zasobnik 200l
    Pozdrawiam

• #235 11 Wrz 2011 00:05
    jangat
    Poziom 2  

Witam.

Po zapozaniu się z opiniami forumowiczów i na podstawie własnych obserwacji chciałbym podzielić się swoimi wnioskami.

Nie opłaca się instalować systemów renomowanych producentów, zwłaszcza w przypadku małego zapotrzebowania na cwu.
    Nie opłaca się instalować solarów jako jedyne źródło wykorzystujące energię odnawialną. Systemy te instalowane w połaczeniu np. z pompą ciepła mogą wykorzystywać wspólnie część instalacji. W takim przypadku koszt doinstalowania solarów może być nawet 60%-70% mniejszy.
    Nie opłaca się korzystać z 40% dopłaty do kredytów na instalacje solarne. Te 40% "pożerają" renomowani sprzedawcy i koszty obsługi inwestycji.

Polecam rozważenie zakupu paneli płaskich pracujących w systemie "drain back". W rozwiązaniu tym zamiast glikolu stosowana jest woda, która jest pompowana do paneli tylko w warunkach, kiedy możliwy jest odbiór energii z kolektora.

Osobiście rozważałem instalację solarów do przygotowania c.w.u., jednak zdecydowałem się na pompę cieplną powietrze woda 6 kW z zasobnikiem 200l i dodatkową wężownicą.

Rzeczywista efektywność pompy uwzględniająca straty ciepłą wyniosła w miesiącach czerwiec-sierpień 2,5, przygotowanie wody odbywa się w tańszej taryfie, co pozwala na uzyskanie 1 kWh w cenie ok. 11 groszy. Dzienny koszt przygotowania c.w.u. to 1,20 zł.
    Oszczędność energii elektrycznej na podstawie już otrzymanych rachunków szacuję na 1800 zł rocznie.
    Pompa została zakupiona na wyprzedaży w markecie budowlanym za 2400 zł.
    W kolejnym etapie zamierzam dołożyć bufor ciepła i w okresie przejściowym ładować bufor, który wykorzystam do zasilania grzejników niskotemperaturowych. W okresie zimowym bufor będzie zasilany wymiennikiem kominkowym, który także będzie ogrzewał zbiornik c.w.u.

pozdrawiam i zachęcam do studiowania najnowszych rozwiązań w tej dziedzinie,
    bo na prawdę można zrobić profesjonalny system za niewielki pieniądze.

• #236 12 Wrz 2011 22:08
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

jangat napisał:

....Dzienny koszt przygotowania c.w.u. to 1,20 zł...

dla ilu osób, w jakim sezonie - porze roku, to jest uśrednione - w jakim okresie czasu te wnioski ?

jakie koszty są w nocy ?

jangat napisał:

Oszczędność energii elektrycznej na podstawie już otrzymanych rachunków szacuję na 1800 zł rocznie.

w stosunku do czego ?

pzdr

• #237 12 Wrz 2011 23:21
    jangat
    Poziom 2  

kasprzyk napisał:
    jangat napisał:

....Dzienny koszt przygotowania c.w.u. to 1,20 zł...

dla ilu osób, w jakim sezonie - porze roku, to jest uśrednione - w jakim okresie czasu te wnioski ?

jakie koszty są w nocy ?

jangat napisał:

w stosunku do czego ?

pzdr

4 osoby
    1800 zł oszczędnośći na przygotowanie c.w.u. można odnieść do rocznych kosztów energii elektrycznej - 7200 zł, a najlepiej do kosztów inwestycji ca. 4000 zł

Średnia i analiza za okres 100 dni od początku czerwca.

• #238 13 Wrz 2011 09:37
    kabee84

Poziom 24  

[quote="jangat"][quote="kasprzyk"]

jangat napisał:

4 osoby
    1800 zł oszczędnośći na przygotowanie c.w.u. można odnieść do rocznych kosztów energii elektrycznej - 7200 zł, a najlepiej do kosztów inwestycji ca. 4000 zł

Co Ty robisz, że płacisz rocznie 7200zł za energię elektryczną????? 600zł miesięcznie? Ty basen grzejesz prądem czy jak?

• #239 13 Wrz 2011 11:59
    jangat
    Poziom 2  

[quote="kabee84"][quote="jangat"]

kasprzyk napisał:
    jangat napisał:

4 osoby

Co Ty robisz, że płacisz rocznie 7200zł za energię elektryczną????? 600zł miesięcznie? Ty basen grzejesz prądem czy jak?

Nie mam gazu, ani centralnego.

Mam ogrzewanie elektryczne na 140 m kw. o mocy ok. 12 kW,
    dwa podgrzewacze przepływowe 18 kW i 21 kW - już nie używane, bo grzeje pompa.
    Gazu nie mam, więc dochodzi gotowanie na kuchence elektrycznej.

Po zainstalowaniu jeszcze wymiennika w kominku zużycie ograniczę do około 9000 kWh rocznie z dotychczasowych 18000 kWh.

• #240 13 Wrz 2011 23:03
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Celowo zapytałem się w "stosunku do czego" - teraz to wyjaśniłeś.
    W Twoim wypadku to bardzo dobre posunięcie, opomiarowaliśmy dwie instalacje na pompach powietrze-woda, zużycie energii elektrycznej dla uzyskania CWU w pierwszym przypadku (6 osób) to około 100zł miesięcznie, w drugim (5 osób) 120zł - bez zainstalowanej taryfy nocnej. Były to ostanie miesiące, tak więc zobaczymy jak to będzie wyglądało zimą, jednak wydaje mi się, że koszty mogą być podobne.

Płaskie solary, jeżeli tylko pogoda w Polsce by pozawalała, byłyby idealnym najtańszym rozwiązaniem, niestety żyjemy w takiej strefie geograficznej i jest jak jest, żeby mieć pewne źródło energii, musimy dobezpieczyć się alternatywnym zasilaniem.

pzdr