Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolektory słoneczne - czy sie opłaca?

diodak123 18 Gru 2012 23:51 229498 539
 • #301
  saskia
  Poziom 38  
  Na saharze to oni raczej mysla o ochlodzeniu CWU :-), Aby sie nie poparzyc. :-)

  Powinien byc zrobiony rurociag " Przyjazn" miedzy Polska, a krajami z rejonu Sahary. :-)
  Wymiana energii cieplnej, zamiast ropy. :-). Na zasadzie pompy ciepla. :-)
 • Fabryka prądu
 • #302
  SAWEK101
  Poziom 31  
  Grześku, ten link co umieściłeś to zwykły reklamowy bełkot mający nie wiele wspólnego z rzeczywistością, nawet nie wspomnieli o rodzaju ogrzewania w domu, a kondensat grzejący cwu ze sprawnością 100% :D , będzie dobrze jak będzie po 1-2 latach użytkowania miał 90% na cwu, nie wszędzie stosowanie kondensata się kalkuluje.
  Tak że z kolektorami ten artykuł nie ma za wiele wspólnego bo to przecież tylko ulotka reklamowa, ale reklama czyni cuda.
 • #303
  Grzegorz Siemienowicz
  Poziom 36  
  Podałem tylko przykład.
  U mnie zużycie cwu jest na poziomie 120-140L/dobę. Z tego dla siebie przeliczałem ile mnie kosztuje podgrzanie jej gazem i ewentualne oszczędności.
  Obecnie mam problem , gdyż koszt roczny co + cwu + gotowanie to około 2000 zł.
  Z tego względu aby dla mnie opłacalna była inwestycja obniżająca zużycie o 10% (tylko 200 zł) nie może kosztować więcej niż 15*200 = 3000 zł. Inaczej inwestycja jest ekonomicznie nieuzasadniona. :cry:
 • #304
  Hossequra
  Poziom 9  
  Grzegorz Siemienowicz napisał:
  Podałem tylko przykład.
  U mnie zużycie cwu jest na poziomie 120-140L/dobę. Z tego dla siebie przeliczałem ile mnie kosztuje podgrzanie jej gazem i ewentualne oszczędności.
  Obecnie mam problem , gdyż koszt roczny co + cwu + gotowanie to około 2000 zł.
  Z tego względu aby dla mnie opłacalna była inwestycja obniżająca zużycie o 10% (tylko 200 zł) nie może kosztować więcej niż 15*200 = 3000 zł. Inaczej inwestycja jest ekonomicznie nieuzasadniona. :cry:


  Jestem pełen podziwu CO+CWU+gotowanie za 2000 zł rocznie - naprawdę czapki z głów.
 • #305
  keruzamagnik
  Poziom 10  
  Czy mogę liczyć , na temp cwu min. 60C w sezonie czyli od maja do września? Przy instalacji kolektory próżniowe 30 rur 58mm wymiennik 300l ?
  Czy lepiej byłoby 40 rur na te 300l?

  Na jakie temperatury można liczyć w sezonie, a na jakie poza sezonem?
  Jakie osiągi cieplne będą kiedy lato jest udane, a jakie będą kiedy trafia się kiepskie deszczowe lato?
 • Fabryka prądu
 • #306
  SAWEK101
  Poziom 31  
  Tego ci nikt nie powie obiektywnie, bo każdy ma albo inną instalację, albo inne zużycie cwu i położenie geograficzne, także nie tędy droga.
  Dwie najważniejsze rzeczy, ile obecnie kosztuję cię miesięcznie cwu latem i ile będzie cię kosztować nowa instalacja.
 • #307
  keruzamagnik
  Poziom 10  
  Wiem, że nie dokładnie jednak widzę, że sporo jest opinii w których forumowicze podają uzyski cwu w sezonie na poziomie min 50-60C i więcej, a są tacy którzy mają żle dobrana instalację
  Przed zakupem, dobrzeby było sprawdzić, czy proponowany przez sprzedawcę zestaw jest dobrze dobrany. Jak to sprawdzić?
  A jeśli jest dobrany źle to go jeszcze można zmodyfikować.

  Za zestaw 30 rur kolektor próżniowy wymiennik 300l zintegrowany sterownik pompa i reszta osprzętu 6100zł. http://www.suntechnik.eu/kolektory-sloneczne/zestaw-solarny-30300-dla-3-5-osobowej-rodziny/

  Obecnie grzanie od wiosny do jesieni wyłącznie prądem, koszt ok 400zł na 2mies więc spory.

  Zależy mi na uzyskiwaniu ciepłej wody z solarów min te 55-60C w sezonie.
  Zima grzanie cwu przejmuje kocioł c.o.

  Zestaw kolektor 30 rur heat-pipe 58mm
  wyminnik z 2 wężownicami z anodą tytanową i grzałką
  zintegrowany z zestawem popmpowym i sterownikiem
  http://www.suntechnik.eu/wp-content/uploads/2012/06/kolektory.pdf


  Chcielibyśmy latem uzyskiwać wodę o temp min 60C, czy taki zestaw zapewni nam wodę o tej temperaturze?
  Czy dobór ilości rur będzie odpowiedni do wielkości tego wymiennika?
  Czy zintegrowany wymiennik pompa i sterownik to dobry pomysł?

  Czy rzeczywiście kolektory zapewnią w 100% zapotrzebowanie na c.w.u. w miesiącach takich jak maj, czerwiec, lipiec, sierpień, i część września?
  Czy można na to liczyć czy raczej przy np brzydkim miesiącu letnim trzeba dogrzewać grzałką?

  Czy nie lepiej byłoby wymiennik 300l połączyć z kolektorami próżniowymi 2x20rur hest-pipe 58mm ??
  Czy w tedy nie będzie lepszych osiągów przez większą część roku??? Wiem, że w upały może być problem z odbiorem ciepłej wody, ale zastanawiam się czy tak nie było by opłacalniej , biorąc pod uwagę słabo nasłonecznioną większą część roku, latem można by zakryć część kolektora?

  Jak najefektywniej połaczyć zestaw solarny i kocioł c.o.?

  1)Wymiennik 300l i podłaczone do drugiej wężownicy c.o. plus dogrzewanie grzałką?
  2)Wymiennik 300l dla samego solara, a potem osobno 2 bojler mniejszy100l z podłączonym c.o. i grzałką?

  Jakie są wady i zalety obu rozwiązań?
 • #308
  SAWEK101
  Poziom 31  
  Powiem tak, najefektywniej jest podłączyć zwykły dobrze ocieplony zbiornik i dwa wymienniki płytowe czyli kolektory i kocioł, ale jakoś nikt tego nie stosuje, powód trochę jest z tym zachodu choć w cale nie musi wyjść drożej.
  Coś spory rachunek ile jest domowników, chyba małą instalację mierzysz.
  Zapewne moje zdanie o próżniówkach znasz.
 • #309
  Piasek80
  Poziom 29  
  Ja mam obecnie przykład uzysku cieplnego bo w rodzinie założyli taki zestawik solarny - oczywiście standardowo kolektory płaskie + 300L zasobnik i to wpięte w kocioł C.O. aby wspomagać ogrzewanie. Układ pracuje od 20 sierpnia. Ale nie o tym a o tym co teraz z tego jest.
  Przy pogodzie jaką mieliśmy w czwartek i piątek w mojej miejscowości czyli piękne słońce temp wody w zasobniku o 15tej w czwartek wynosiła 54*C, w piątek 61*C czyli przy obecnym bardzo krótkim dniu ale jednak słonecznym - bez problemu kolektory pracują. Przy dniach z przebłyskami słońca niestety lipa 25-28*C max. zaś w pochmurne dni pompa solarna najczęściej w ogóle się nie załącza.
  I teraz gwóźdź programu. Układ pracuje w nowo wybudowanym domu w którym jeszcze nikt nie mieszka. Ciepła woda idzie tylko na użytek majstrów do mycia rąk itp. Ale przyjmując że nikt w ciągu dnia nie bierze prysznica - bo każdy od 7-8 rano jest w pracy do 16tej - no to da radę korzystać z ciepłej wody zimą przy takim nasłonecznieniu. Natomiast mowy nie ma aby wspomagać tym ogrzewanie domu - chyba ze zakładamy ze nie korzystamy z ciepłej wody i całość "tłoczymy" w układ C.O. Pozwala to uzyskać ok 16-17*C w domu (czyli zimno) i zdaje egzamin tylko podczas naszej nieobecności zimą zakładając ze akurat jest słońce.

  Z kolei ich znajomi mają identyczny zestaw, montowany przez tą samą firmę 3 dni po nich, ale na kolektorze rurowym, próżniowym 2x25 rur. Różnica jest taka że obserwując szybkość wzrostu temperatury wody w zasobniku od tych samych 25*C - kolektor próżniowy uzyskuje 3-4*C wyższą temperaturę na godzinę skutkiem czego już w okolicach 13:30 woda miała 52*C w czwartek i 55*C w piątek ale tam przez cały dzień przebywały 3 osoby w domu zatem było normalne zużycie ciepłej wody do mycia rąk itp...
  Domki identyczne, ten sam projekt, ta sama firma budowała, identyczne materiały budowlane, ta sama technologia, identyczna stolarka okienna, różnica tylko w aranżacji wnętrz i wykończenia.
  Zatem bez dwóch zdań w przyp. bardzo krótkiego ale intensywnego słońca jakie notujemy czasami o tej porze roku w Polsce lepiej się sprawdzają kolektory rurowe ale różnica w stosunku do płaskich w cenie to było 2500zł.
 • #310
  keruzamagnik
  Poziom 10  
  Dziękuję bardzo.
  Czyli nawet w grudniu jak słońce jest to i woda jest;)
  a jak się oba systemy sprawdzają kiedy nie ma słońca? ten próżniowy też nic nie grzał wody tak jak płaski?
  Zależy nam na tym efektywnym solarze bo prąd nas zrzera okropnie.
  To co podgrzeje kolektor jesienią i wiosną to zawsze zaoszczędzimy bo grzałka tylko dogrzeje a już nie będzie grzać wody o temp bliskiej 0, mamy wodę ze studni głębinowej więc jesienią jest lodowata i podgrzanie na prądzie kosztuje sporo.
  Zimą kocioł grzeje, ale... po wymianie okien do -5 wystaczy że kocioł pracuje na 35C i w domu jest gorąco, więc ... woda użytkowa ma temp zbliżoną ;) heheh na opale na pewno zaoszczędzamy i okna się wzracają, ale wieczorem wodę trzeba dogrzać, w mrozy porządne już nie bo woda ma te 50C

  Jak najoszczędniej będzie dogrzewać grzałką? w samym wymienniku u góry, czy zostawić bojler 100l i tam grzałka?

  Co przemawia za próżniowymi a co za płaskimi?
 • #311
  Piasek80
  Poziom 29  
  keruzamagnik napisał:
  a jak się oba systemy sprawdzają kiedy nie ma słońca? ten próżniowy też nic nie grzał wody tak jak płaski?

  W przypadku kiepskiego słońca, zadżumionego itp bardziej sprawdzają się jednak kolektory płaskie. Tzn oba wielkie g... dają z tą jednak różnicą że na płaskich w zasobniku jest 24-26*C podczas gdy na rurowych 19-22*C. Zakładając że woda z linii ma ok +7*C. Rurowe pokazują swoje możliwości dopiero przy pełnym słońcu bo wówczas są faktycnzie wydajniejsze.
 • #312
  SAWEK101
  Poziom 31  
  Dziwny masz pogląd, jak byś dołożył do tej instalacji z kolektorami płaskimi jeszcze jedną sztukę, to zajmowały by wtedy tyle co te próżniowe, były mocniejsze od nich i tańsze.
  Więc nie rozumiem tego że mówisz że kolektory próżniowe lepiej grzeją, po prostu jest ich większa powierzchnia na dachu.
  Jeden kolektor płaski ma ok 2m2 absorbera.
  Kolektor rurowy 24rury ma ok 7m2 absorbera i jak to porównać?, miejsca zajmowane przez kolektory też są bardzo różne.

  Oglądałem katalogi markowych kolektorów i tam były te same moce uzyskiwane w obu rodzajach absorbera, ale te konstrukcję są zupełnie inne inaczej działają i trudno jednoznacznie to porównać.
  Ja wybrałem płaskie bo mają najszybszą stopę zwrotu, więc są są lepsze :D , a najważniejsza jest niezawodność i bezproblemowa eksploatacja i płaskie to gwarantują, ponadto nie pękają mi rury i nikt nie okantował mnie na jakiejś chińskiej super mocy uzysku :D.
  Zwróć uwagę ilu sprzedawców chwali się jakiej marki są ich kolektory próżniowe :D.
 • #313
  Piasek80
  Poziom 29  
  Obie instalacje były na dofinansowanie zatem trzeba było spełniać wymogi. Dołożenie nawet 10 kolektorów płaskich nic nie da - jak nie ma słońca 12 sztuk wygeneruje tyle ciepła co 2 czyli nic za to od kwietnia do września nie wiadomo co robić z gotującą się cały czas instalacją solarną.
 • #314
  SAWEK101
  Poziom 31  
  Co do wydajności to przy pełnym słońcu oczywiście płaskie są wydajniejsze, przynajmniej wszędzie tak piszą, natomiast rano i popołudniu lepszą wydajność mają próżniowe bo lepiej absorbują pod kątem, a ty twierdzisz że jest odwrotnie :D
  Ile kolektorów płaskich jest w tym zestawie który porównujesz?
  Miałem przedtem instalację 3szt płaskich i terma 140l jak było ładne słoneczko to już o 11godz terma była naładowana do 60st, a kolektory zaczynają pracę latem ok godz 9 , godz 14 i już szedł baypass na chłodnicę przy 85st
 • #315
  keruzamagnik
  Poziom 10  
  No to zaczynam się wahać w takim razie nad zestawem hewalex z płaskimi... cena wyjdzie większa i już nie wiem...
  3kolektory płaskie zbiornik 300l 7860 netto
  http://www.hewalex.pl/oferta/zestawy-solarne-...kimi/zestaw-solarny-hewalex-3-tlpam-300w.html
  czy ten będzie porównywalny wydajnością, z tym powyżej? http://www.hewalex.pl/oferta/zestawy-solarne-...staw-solarny-hewalex-2-tlpac-300w-ks2500.html

  Możnaby kupić właściwie same 3 kolektory płaskie hewalex z allegro i zbiornik300L osobno, będzie sporo taniej, ale czy warto samemu montować? Jest to proste?

  jak porównać te kolektory ze sobą płaskie z próżniowymi? mam na myśli próżniowe 70mm 20 rur z 10letnią gwarancją, bo taki mi zaproponował sprzedawca zamiast tego 30 rur 58mm , z 3 kolektorami płaskimi który parametr odpowiada za wydajność?
  czyli za szybkość nagrzewania wody - lepsze wychwytywanie promieni słonecznych?

  Na czym polega różnica w awarytjności kolektorów płaskich a ruruowych, co dokładnie się psuje?
  sporo jest opini, że próżniowe są awaryjne, ale na czym włąściwie ta waryjność polega?
  zbiornik, pompę i sterownik mają te same,
  próżniowe są na 10letniej gwarancji
  płaskie też na 10 leniej
  jak rozumiem, oba typy moga się latem przegrzewać i dla obu potrzebne jest awarytjne zasilanie dla pompy,
  to w czym tkwi różnica???

  Zastanawiam się poważnie nad płaskimi, bo czytam często że są bezawaryjne, ale na czym ta awaryjność próżniowych polega?

  Dodano po 9 [minuty]:

  SAWEK101 napisał:
  Powiem tak, najefektywniej jest podłączyć zwykły dobrze ocieplony zbiornik i dwa wymienniki płytowe czyli kolektory i kocioł, ale jakoś nikt tego nie stosuje, powód trochę jest z tym zachodu choć w cale nie musi wyjść drożej.
  Coś spory rachunek ile jest domowników, chyba małą instalację mierzysz.
  Zapewne moje zdanie o próżniówkach znasz.


  Jaki duży ten zbiornik? z 2 wężownicami? No ja tak włąśnie myślę podłączyć, tyle, że zbiornik i tak musimy kupować nowy bo ten co jest jest za mały 100-120l i słabo izolowany, więc kupimy nowy 300L pod instalacje solarną (lub w komplecie-tu eszcze decyzja nie zapadła) podłaczony solar i co (kocioł automatyczny na ekogroszek) a na górze grzałka która bedzie pewnie dość często używana, bo np teraz zimą i tak trzeba wodę dogrzac do tych 50C, bo kociól jest ustawiony na 35C i jest nawet za gorąco w domu.
  Zestaw dla 5 osób, tak rachunek jest spory niestety.
  Co sie psuje w próżniowych?
 • #316
  Grzegorz Siemienowicz
  Poziom 36  
  Aby inwestycja była ekonomicznie uzasadniona musi spowodować redukcję kosztów rocznych o 15% (dla 8000zł jest to 1200 zł).
  Jeśli nie spełnia tego warunku nie jest ekonomicznie uzasadniona (co najwyżej uzasadniona ekologicznie).
  Z tego względu na całym świecie stosuje się dotacje gdyż najczęściej jest to ekonomicznie nieuzasadnione.
 • #317
  keruzamagnik
  Poziom 10  
  Grzegorz Siemienowicz napisał:
  Aby inwestycja była ekonomicznie uzasadniona musi spowodować redukcję kosztów rocznych o 15% (dla 8000zł jest to 1200 zł).
  Jeśli nie spełnia tego warunku nie jest ekonomicznie uzasadniona (co najwyżej uzasadniona ekologicznie).
  Z tego względu na całym świecie stosuje się dotacje gdyż najczęściej jest to ekonomicznie nieuzasadnione.

  jak grzeje się wodę prądem, to instalacja solarna jest jak najbardziej ekonomiczne uzasadniona;)
  w naszym przypadku brak mediów jedynie prąd, wniosek nasuwa się sam, przewidywany całkowity zwrot to 4,5roku, gwarancja na kolektory to 10lat.
 • #318
  bachus1
  Specjalista - kolektory słoneczne
  SAWEK101 napisał:

  Więc nie rozumiem tego że mówisz że kolektory próżniowe lepiej grzeją, po prostu jest ich większa powierzchnia na dachu.
  Jeden kolektor płaski ma ok 2m2 absorbera.
  Kolektor rurowy 24rury ma ok 7m2 absorbera i jak to porównać?, miejsca zajmowane przez kolektory też są bardzo różne.

  Oj Sławek cyganisz i to bardzo.
  Płaski ma 2m2, zgoda ale próżniowy 24 rurowy ma 2,2m2 powierzchni apertury!!! Pow. apertury to taka, która bierze udział w zamianie promieniowania na ciepło. Bardziej mądrze: to przy próżniówkach rzut walca (wewnętrznej rury ) na płaską powierzchnię. I wynosi ona ok 9,3 dcm3 na jedną rurę. Przy płaskich jest dokładnie tak samo, czyli rzut płaszczyzny absorbera na płaską powierzchnię.
  Aby porównać który lepszy (płaski czy próżniowy) należy wziąć kolektory o tych samych powierzchniach apertury, czyli jeden płaski o pow, prawie 2m2 i próżniowy o 20 rurach.
  Piasek80 napisał:
  keruzamagnik napisał:
  a jak się oba systemy sprawdzają kiedy nie ma słońca? ten próżniowy też nic nie grzał wody tak jak płaski?

  W przypadku kiepskiego słońca, zadżumionego itp bardziej sprawdzają się jednak kolektory płaskie. Tzn oba wielkie g... dają z tą jednak różnicą że na płaskich w zasobniku jest 24-26*C podczas gdy na rurowych 19-22*C. Zakładając że woda z linii ma ok +7*C. Rurowe pokazują swoje możliwości dopiero przy pełnym słońcu bo wówczas są faktycnzie wydajniejsze.

  W przypadku próżniówek z bezpośrednim przepływem jest jednak odwrotnie, na głowę biją płaskie w każdych warunkach. O Chińskim badziewiu heat pipe nie warto się rozwodzić.
  keruzamagnik napisał:
  Wiem, że nie dokładnie jednak widzę, że sporo jest opinii w których forumowicze podają uzyski cwu w sezonie na poziomie min 50-60C i więcej, a są tacy którzy mają żle dobrana instalację
  Przed zakupem, dobrze by było sprawdzić, czy proponowany przez sprzedawcę zestaw jest dobrze dobrany. Jak to sprawdzić?

  Bez gruntownej wiedzy na ten temat sam tego nie zrobisz. Aby zrobił to instalator (sprzedawca), zażądaj aby wszelkie osiągi instalacji umieścili w umowie pod rygorem demontażu instalacji jeżeli nie zostaną spełnione. Żaden sprzedawca Chińszczyzny tego nie zrobi! Natomiast, ktoś kto ma pojęcie o montowanej instalacji spełni Twoje wymogi.

  keruzamagnik napisał:
  No to zaczynam się wahać.

  Jak każdy kto chce sobie zainstalować kolektory. A jak już o coś zapyta na forum to dopiero głupieje!!!
  keruzamagnik napisał:

  czy ten będzie porównywalny wydajnością, z tym powyżej?.

  Nie, bezwzględnie nie. Płaski da Tobie prawie 1,5kW w warunkach laboratoryjnych, natomiast próżniówka w tych samych warunkach da Tobie prawie 0,8kW. A więc na jeden płaski trzeba dwie próżniówki. Bo powierzchnia apertury próżniówki jest dwa razy mniejsza. Pomijając zalety próżniówki.

  keruzamagnik napisał:

  Możnaby kupić właściwie same 3 kolektory płaskie hewalex z allegro i zbiornik300L osobno, będzie sporo taniej, ale czy warto samemu montować? Jest to proste?

  Jak wiesz jak się trzyma młotek i do czego służą kombinerki to będzie to w miarę proste, no i tańsze.
  keruzamagnik napisał:

  jak porównać te kolektory ze sobą płaskie z próżniowymi? mam na myśli próżniowe 70mm 20 rur z 10letnią gwarancją, bo taki mi zaproponował sprzedawca zamiast tego 30 rur 58mm , z 3 kolektorami płaskimi który parametr odpowiada za wydajność?
  czyli za szybkość nagrzewania wody - lepsze wychwytywanie promieni słonecznych?

  Sam tego nie zrobisz. Napisz co chcesz porównać - typ kolektora i producenta a ja Ci to zrobię.
  keruzamagnik napisał:

  Na czym polega różnica w awarytjności kolektorów płaskich a ruruowych, co dokładnie się psuje?
  sporo jest opini, że próżniowe są awaryjne, ale na czym włąściwie ta waryjność polega?

  W płaskich się nic nie popsuje, nawet jeżeli są Chińskie. W próżniówkach heat pipe wiele rzeczy może się popsuć a na ogół sama rura heat pipe. W próżniówkach o bezpośrednim przepływie ryzyko uszkodzenia jest takie samo jak i przy płaskim bo zasada działania i sposób wykonania są podobne.

  keruzamagnik napisał:


  jak rozumiem, oba typy moga się latem przegrzewać i dla obu potrzebne jest awarytjne zasilanie dla pompy,
  to w czym tkwi różnica???


  Nie ma różnicy oba się mogą przegrzać i dobrze jest zastosować UPSa ale jak często wyłączają prąd. Jak nie to UPS nie potrzebny.
  pozdrawiam.
  Witold
 • #319
  keruzamagnik
  Poziom 10  
  bachus1 - dziękuję bardzo! Wiele mi wyjaśniłeś!
  Zatem widzę, że musimy wybrać pomiędzy płaskim, a próżniowym z bezpośrednim przepływem.
  Podam za chwile o które zestawy mam na oku.
  Ale może będzie lepiej jak ujmę to inaczej.

  Chcielibyśmy kupić zestaw kolektorów odpowiedni dla 5 osób, kolektory możliwie jak najtańsze, ale porządne żeby użytkować przez wiele lat.
  Chodzi także o ogrzewanie wody jesienią i wiosną, a nie tylko latem, ponieważ przez cały ten czas jesteśmy zmuszeni do ogrzewania wody prądem.
  Myśleliśmy o wymienniku 300L więc chodziłoby o dobranie odpowiednią mocą kolektorów, tak, żeby wiosna i jesienią tez coś grzały.
  Myśleliśmy o 3 płaskich lub 40 próżniowych (do tej pory były to zestawy heat-pipe, ale skoro te z bezpośrednim przepływem są tak dużo lepsze, to będę szukać takich)
  Teraz moje pytanie jest takie, w jakich firmach w ogóle wybierać żeby to miało sens? (najtańsze, ale z tych porządnych, nie najtańsze z najtańszych)

  Do tej pory faworytem był zestaw
  z heat pipe 20rur 70mm, ale w obliczu nowych informacji odpada
  "Cena zbiornika 300 litrowego oraz 20-rurowego kolektora NSC z rurami o
  średnicy 70mm wynosi 6745,53 zł netto. Kolektor wykonany jest w technologii
  pełnej próżni i przekazuje ciepło za pośrednictwem rurek heat-pipe. Każda
  rura kolektora jest numerowana i posiada 10 letnią gwarancję producenta.
  Powierzchnia tego kolektora to 3,929 m^2" - z firmy sun technik www.suntechnik.eu

  pozatym hewalex z 3 płaskimi kolektorami http://www.hewalex.pl/oferta/zestawy-solarne-...kimi/zestaw-solarny-hewalex-3-tlpam-300w.html

  ten dla nas raczej za mały? czy można by go dopasowac do wymiennika 300L?
  http://www.hewalex.pl/oferta/zestawy-solarne-...owymi/zestaw-solarny-hewalex-2ksr10-200w.html
  widzę że te próżniowe z przepływem hewalexa są dużo droższe, jest jakaś inna frima godna polecnia?
  bardzo chętnie przyjmę propozycję najlepszego w rozsądnej cenie kolektora płaskiego i próżniowego z bezpośrednim przepływem. albo chociaż nazwy firm wśród których dokonac wyboru.
 • #320
  SAWEK101
  Poziom 31  
  Przepraszam jeśli kogoś wprowadziłem w błąd, dane o powierzchni absorbera próżniowego przeczytałem z ulotki jakiegoś producenta, widocznie źle przetłumaczyli z j. chińskiego.
 • #321
  keruzamagnik
  Poziom 10  
  Zestawienie 2 typów kolektorów Hewalex

  1) 3płaskie 300L
  http://www.doplatynakolektory.pl/images/stori...cje/Instalacja_solarna_Zestaw_3TLPAm-300W.pdf
  2) 3 próżniowe z bezpośrednim przepływam 300L
  http://www.doplatynakolektory.pl/images/stori...ulacje/Instalacja_sloneczna_3_KSR-10_300W.pdf

  z tego co widzę, płaskie wypadają... lepiej? na samym końcu wykres mam na myśli słupki "stopień pokrycia c.w.u." a cena SPORO niższa za zestaw.
  CZy się mylę?
 • #322
  SAWEK101
  Poziom 31  
  Wypadają lepiej bo zestaw ma większą powierzchnię i jest tańszy, czyli wszystko się zgadza, nie wszystko złoto co się świeci :D
  Ale te dane uzysku z okresu zimowego to chyba na zachodzie polski robili :D, bo moja obserwacja mówi co innego, czyli całą zimę słońca ni widu ni słychu.
 • #323
  keruzamagnik
  Poziom 10  
  SAWEK101 napisał:
  Wypadają lepiej bo zestaw ma większą powierzchnię i jest tańszy, czyli wszystko się zgadza, nie wszystko złoto co się świeci :D
  Ale te dane uzysku z okresu zimowego to chyba na zachodzie polski robili :D, bo moja obserwacja mówi co innego, czyli całą zimę słońca ni widu ni słychu.

  No własnie dziwne, bo oba są dla 3-5 osób ze zbiornikiem 300L, więc mimo nierównej powierzchni zestawiłam je ze sobą, ponieważ do wyboru mam z hewalexa te 2 zestawy właśnie
  sena zestawu płaskiego 7960 netto
  cena zestawu z rurami 11 590 netto
  i dziwią mnie osiągi tego rurowego..
  i najdziwniejsze dla mnie, hewalex dalej mega gwarancje na podzespoły pompesterownik i 5lat na zbiornik, 10lat na płaskie i można wydłuzyć gwarancje dla wszytkiego jeszcze o 1rok, a dla rurowych daje tylko 5lat gwarancji , chociaż opisuje je jako cud wynalazek przełom itp ale 10lat nie gwarantują przy ponad 2krotnie wyższej cenie, dziwne.
 • #324
  Piasek80
  Poziom 29  
  W Bawarii gdzie często bywam od 14 lat widać rozwój takich technologii. Najpierw były czarne pasy węży grzejących wodę, potem kolektory płaskie, 1, 2, 3. W kolejnych latach dokładane aż powierzchni dachu zabrakło. Kilka lat temu zaczęli je zastępować rurowymi w stosunku 3płaskie = 1 rurowy. Teraz wokół rurowych gdzie tylko jest miejsce na dachu wszystko "oblepione" panelami fotowoltanicznymi.
  Także obecnie każdy nowy dom lub stary po modernizacji ma na dachu 50-60 rur + całą masę ogniw fotowoltanicznych.
  I teraz pytanie:
  jak myślicie - gdzie te wszystkie firmy upychają pełne magazyny płaskich kolektorów ?
 • #325
  keruzamagnik
  Poziom 10  
  Piasek80 napisał:
  W Bawarii gdzie często bywam od 14 lat widać rozwój takich technologii. Najpierw były czarne pasy węży grzejących wodę, potem kolektory płaskie, 1, 2, 3. W kolejnych latach dokładane aż powierzchni dachu zabrakło. Kilka lat temu zaczęli je zastępować rurowymi w stosunku 3płaskie = 1 rurowy. Teraz wokół rurowych gdzie tylko jest miejsce na dachu wszystko "oblepione" panelami fotowoltanicznymi.
  Także obecnie każdy nowy dom lub stary po modernizacji ma na dachu 50-60 rur + całą masę ogniw fotowoltanicznych.
  I teraz pytanie:
  jak myślicie - gdzie te wszystkie firmy upychają pełne magazyny płaskich kolektorów ?

  Jakim cudem 3 płaskie = 1 rurowy?? Mają jekieś inne cud kolektory?
 • #326
  SAWEK101
  Poziom 31  
  Piasek80 napisał:

  jak myślicie - gdzie te wszystkie firmy upychają pełne magazyny płaskich kolektorów ?

  Dobre sobie, kolektory płaskie będzie się produkować jeszcze długo, bo nie zanosi się by wynaleźli nowe kolektory o krótszym zwrocie inwestycji i bezawaryjnej pracy przez 25lat :D
 • #327
  Piasek80
  Poziom 29  
  keruzamagnik napisał:
  Jakim cudem 3 płaskie = 1 rurowy?? Mają jekieś inne cud kolektory?

  prawdopodobnie wynika to z faktu bardzo wysokich kosztów opłat za wodę i energię - tak przypuszczam. Nie sztuką jest załadować bufor 5 tys litrów gorącą wodą i wykorzystać całą - nawet gdy niepotrzebna, bo potem trzeba zapłacić rachunek za wodę, ścieki i energię elektryczną którą zużywa aparatura solarna. Może po prostu doszli do wniosków że to najoptymalniejsze rozwiązanie: wystarczająca ilość wody dla domowników + darmowy prąd z ogniw rekompensujący inwestycję w solary + zużycie energii. Może dzięki temu bilansuje im się szybciej instalacja solarna z kolektorem rurowym który ma mniejszą żywotność.
 • #328
  keruzamagnik
  Poziom 10  
  Piasek80 napisał:
  keruzamagnik napisał:
  Jakim cudem 3 płaskie = 1 rurowy?? Mają jekieś inne cud kolektory?

  prawdopodobnie wynika to z faktu bardzo wysokich kosztów opłat za wodę i energię - tak przypuszczam. Nie sztuką jest załadować bufor 5 tys litrów gorącą wodą i wykorzystać całą - nawet gdy niepotrzebna, bo potem trzeba zapłacić rachunek za wodę, ścieki i energię elektryczną którą zużywa aparatura solarna. Może po prostu doszli do wniosków że to najoptymalniejsze rozwiązanie: wystarczająca ilość wody dla domowników + darmowy prąd z ogniw rekompensujący inwestycję w solary + zużycie energii. Może dzięki temu bilansuje im się szybciej instalacja solarna z kolektorem rurowym który ma mniejszą żywotność.

  to jakies dziwne tłumaczenie, ja pytam czy są takie kolektory 1 rurowy = 3płaskie?? JAk narazie to widzę odwrotną zależnośćpłąskich można kupić mniej , rurowych trzeba więcej, widze że np zamiast tych 3 hewalxa płaskich musiałabym kupić nie 3 a 4 rurowe hewalexa, także tego nie rozumiem.
  O małym zestawie fotowoltanicznym do zasilania pompy, też pomyślelismy;)
 • #329
  Piasek80
  Poziom 29  
  Ale do kogo Ty masz pretensje - nie pytaj się mnie bo nie wiem. Ich pieniądze ich wybory. Wiem że Niemcy mają bardzo duże dofinansowania oraz ulgi na wszelkie eko-modernizacje i inwestycje ekologiczne i może to jest głównym motorem wszelkich działań - tam się nie liczy kalkulacji na lata bo z dofinansowaniem ta spłaca sie już po kilku latach i trzeba zakładać kolejną, inną, nowszą żeby napędzać ruch w interesie i generować pracę dla firm zajmujących się produkcją, montażem i sprzedażą tego typu urządzeń
 • #330
  Darek_40
  Poziom 9  
  Panowie mam pytanie, wlasnie bede za jakis czas montowal panele, zdecydowalem sie na plaskie, bede korzystal ze zbiornika 300l, ktory obecnie jest podlaczony pod kociol na ekogroszek i ma opcje dolaczenia solarów (mam jeszcze w zbiorniku na wszelki wypadek zwykla grzalke), ale do czego zmierzam.Latem (maj-wrzesien) po prostu chce wylaczyc piec, bo ekogoszek to jest eko tylko z nazwy i grzac CWU tylko solarami. Zaniepokoilem sie jedna rzecza - tym ze tak mocno nagrzewa sie woda w zbiorniku nawet zima, pisaliscie ze mozna miec 70 stopni w zimie, wiec latem, 70 stopni pewnie osiagne juz o 9 rano. No wlasnie i co dalej....to samo dotyczy okresu wiosna, jesien, gdzie slonce tez czesto ostro grzeje, a piec pewnie bede mial wlaczony. Co sie dzieje gdy temp cwu zostaje osiagnieta a caly dzien przed nami i slonce grzeje na maksa, nie chce takich rozwiazan ze na sile biore prysznic czy podlewam ogodek ciepla woda, no i zawsze sie moze zdarzyc w taki dzien wylaczenie pradu....czy to znaczy ze instalacja solarna sie przegrzeje, czy zagotuje mi wode w zbiorniku i zawór bezpieczenstwa wypusci czes wody ? Chce norlmalnie urzywac cwu i nie martwic sie ze dzis za mocno slonce swieci.