Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AM TechnologiesAM Technologies
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica 12/230 SINUSOIDALNA z zastosowaniem procesora

16 Kwi 2008 11:28 3893 18
  • Poziom 20  
    Chciałbym zbudować urządzenie jak w temacie, elektrodę przeszukuję już od dawna w poszukiwaniu sensownego rozwiązania i znajduję tylko niedokończone tematy. Dlatego w tym poście chciałem Was zapytać czy mój pomysł dało by radę zrealizować. Chciałem zastosować ideę sterowania sygnałem PWM jak w falownikach. W procesorze na 2 kanałach PMW naprzemiennie zmieniał bym w czasie 10 ms wypełnienie w zakresie 0 - 100 - 0 %. Gdy na jednym wypełnienie zmieniało by się na drugim przez 10 ms było by 0. Te dwa sygnały podał bym na mostek H na pary po przekątnej. Ideę zamieszczam na rysunku poniżej:
    Przetwornica 12/230 SINUSOIDALNA z zastosowaniem procesora
    Proszę o opinie i wszelkie sugestie np. czy taki mostek można by zasilić bezpośrednio z 12 V za mostkiem jakiś filtr i na trafo czy 12 V podciągnąć najpierw do 320 V i to dopiero na mostek a za mostkiem filtr i już bez trafa ?
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Posiadam UPS firmy APC z sinusem na wyjściu i tam mostek H jest po stronie pierwotnej transformatora (który jest podłączony bezpośrednio do mostka bez żadnych filtrów), zasilany z akumulatorów 24V.
    Rozwiązanie z falownikiem po stronie wtórnej przetwornicy impulsowej DC/DC będzie bardziej filigranowe - odpadnie ciężki i nieporęczny transformator sieciowy.

Link do projektu UPS-a z sinusem na wyjściu, po usunięciu zbędnych fragmentów układu wyjdzie z tego całkiem niezła przetwornica:
    -> http://ww1.microchip.com/downloads/en/AppNotes/30450c.pdf

Poszukaj też innych wątków o tej tematyce na Elektrodzie.
  • Poziom 20  
    WIELKIE dzięki ! tego potrzebowałem. Zejdzie mi z przegryzieniem tego materiału ale w końcu czas mnie nie ogranicza. Jeśli jeszcze ktoś coś ma proszę pisać. Ja swoimi wynikami prac napewno podzielę się poprzez swoją www
  • Poziom 21  
    a ja mam takie pytanie ile probek na okres sie generuje w typowej przetwornicy ? czy 200 probek na caly okres bedzie okej ? czyli czestotliwość PWMa byłaby 10Khz

edit:
    Udalo sie mi wykonać falownik, zastosowalem 20kHz czas kluczowania i wystarczylo, na wyjściu mialem czystą sinuske jak łza, wiec to PWM to bardzo dobra metoda :)
  • Poziom 13  
    Temat bardzo stary ale nie chcę zakładać nowego. jareks91 jak wykonałeś te próbki bo nie mogę zrozumieć jak to zrobiłeś. Mógł byś to opisać lub kto inny mógł by opisać jak zrobić sinusa programowo bez robienia schodków z rezystorów. Mam uszkodzoną przetwornice i uszkodzony jest sterownik. Ponieważ prawie wszystkie urządzenia są chińskie wiec nawet nie mam co myśleć o kupnie takiego sterownika wiec pomyślałem ze podejmę się wyzwania i zrobię taki sterownik. Piszę programy w Bascom więć myslę ze jest to do zrealizowania.
  • Poziom 16  
    Nie wiem czy autor zrobił swoją przetwornicę ale normalne falowniki mają częstotliwość PWM powyżej 1 kHz.
    W niektórych falownikach można je ustawiać aż do ok 20kHz.
    Najprostszym sposobem na falownik PWM jest budowa 1 generatora przebiegu piło kształtnego i porównanie go na komparatorze z przebiegiem sinusoidalnym.
    Na wyjściu uzyskamy prostokątny przebieg o zmiennym wypełnieniu modulowany w falę sinusoidalną.
  • Poziom 13  
    Ma moze kolega jakiś schemat przedstawiający tą idologię o której kolega mówi ?
  • Poziom 16  
    Ideologię jak twierdzisz ocenisz sprawdzając zasadę działania zwykłego komparatora na wzmacniaczu operacyjnym. Schematu generatorów sinusa i piły nie będę ci przedstawiał
  • Poziom 13  
    Sorki jesli kolegę uraziłem, i dziękuje ze kolega podpowiedział mi jak mam zrobić tego sinusa. Jak coś wymyslę to napisze choć nie ukrywam ze schemat by mi pomógł.
  • Poziom 16  
    Przecież do sinusa i piły masz gotowe układu........... kup sobie coś z ICL8038 i tam masz wszystko co ci potrzeba. Kiedyś po zrobieniu prostej przetwornicy z przebiegiem prostokątnym na układzie SG3524 czy SG2524 myślałem nad wykorzystaniem gotowego modulatora i sterownika jakie zawiera ten układ do takiej przetwornicy PWM ..... tam masz tam gotowy generator piły wstawiasz tylko elementy R C a jako modulację sinusa można wykorzystać wejście sprzężenia zwrotnego ale zaprzestałem zabawy.
    Nie wiem na jakim jesteś etapie zaawansowania i wiedzy z elektroniki ale pościągaj sobie DTR-ki (pdf-y) tych układów i tam są nawet gotowe schematy w jakich układy pracują.
    Z układem ICL-a możesz mieć problem ze składową stałą na wyjściu sygnałowym ale i na to jest sposób
  • Poziom 13  
    Dzięki za podpowiedzi. Mozesz opisać jak zrobiłeś ten prostokąt z układu SG3525 ponieważ mostkiem H trzeba sterować niskim napięciem o napięciu 12V a na mostku H jest wysokie napiecie 300V
  • Poziom 16  
    Wszystko zależy jakie masz transformator.
    Jeśli bez oczepu w środku lub 2 uzwojeń pierwotnych to musisz zastosować 4 tranzystory w mostku (jednofazowym falowniku) i załączasz 2 tranzystory 1 i 4 jednym sygnałem oraz 2 i 3 drugim sygnałem tak żeby uzyskać dwustronny przepływ prądu. Problemem tu jest konieczność zastosowania jakiś buforów coś w stylu driverów dla każdego tranzystora aby je od siebie odizolować. Najlepszym był by transformator z odczepem w środku i wtedy podajesz +12V na środek a obydwa końce uzwojeń zwierasz na przemian do masy poprzez tranzystory
  • Poziom 13  
    No dobrze, tylo ICL8038 ma jedno wyjście sinusoidalne a do sterowania mostkiem H potrzebne są dwa takie wyjscia?
  • Poziom 16  
    Robercikxxx.....
    Którą ty w ogóle przetwornicę robisz.
    Zwykłą prostokątną czy sinus PWM
    Jeśli PWM to ICL-a wykorzystujesz tylko jako źródło sygnału sinusa a modulator który będzie sterował tranzystorami to inna bajka
  • Poziom 13  
    Przepraszam za zakłopotanie ,chciał bym zrobić sinusa. Mam przetwornice z uszkodzonym sterownikiem sinusoidalnym i chciał bym do niej zrobić taki sterownik. Tam sa dwa układy IR2110 i mikrokontroler PIC16F716. Układy IR napewno sie przydadzą bo czytałem wiele tematów i są one właśnie wykorzystywane w takich właśnie urządzeniach. Pozatym producent raczej nie przypadkowo je urzył.
  • Poziom 16  
    IR2110 to są drivery. Każdy z nich steruje 2 tranzystorami. Natomiast PIC to mikrokontroler który wszystkim steruje i zarządza. Jeśli szukasz generatora przebiegu sinusoidalnego to zamiast robić go z elementów dyskretych użyj układu ICL
  • Poziom 13  
    Tak zamierzam zrobić. W wolnej chwili myslę już dłuższy czas poniewasz układ ICL i MAX już znam i nie wiem jak to zrobić. W tym mój cały problem że nie wiem jak zrobić z jednego sygnału dwa i dodatkowo dwa sygnały sterujące dolnymi tranzystorami ;(
  • Poziom 16  
    To powiedz człowieku od razu ze masz drivery i jakie i czego dokładnie potrzebujesz.Jeśli znacz ICL-a lub MAX-a 8038 to wiesz też który jest lepszy.
    Robiąc sinus PWM zrób sobie na nich generator piły oraz sinusa. Potem porównaj te synały na zwykłym komparatorze typu np: LM358......podając na jego wejścia piłę i sinus otrzymasz na wyjściu prostokąt zmodulowany typu sinus PWM. Następnie sygnał podaj na bramki szmidt=a jeden tor z negacją a drugi bez....... tak stworzysz sygnały dodatnich i ujemnych tranzystorów z gałęzi falownika 1 fazowego. Potem już tylko twoje drivery i masz swój pierwszy falownik. Aha...... na bramkach szmidta dodaj szeregowo układy RC tak jak byś robił filtr z tym że razem z rezystorem dodaj diodę w przeciwną stronę. W ten sposłb będziesz miał czas martwy w falowniku a dioda zapewni czas wyłączania tranzystorów