Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Cewka z rdzeniem ferromagnetycznym

girlroy 16 Apr 2008 12:24 3449 2
 • #1
  girlroy
  Level 2  
  Witam. Mam problem ze zbadaniem cewki z rdzeniem ferromagnetycznym w PSpice. Czy istnieje w tym programie gotowy model takiej cewki? Również mam do zbadania zjawisko przewrotu przy pomocy tej cewki w układzie szeregowym RLC, równoległym LC oraz szeregowo-równoległym LCC. Proszę o pomoc.
 • #2
  Quarz
  Level 43  
  Witam,
  girlroy wrote:
  Witam. Mam problem ze zbadaniem cewki z rdzeniem ferromagnetycznym w PSpice. Czy istnieje w tym programie gotowy model takiej cewki?
  Obawiam się, iż w standardowych bibliotekach tego nie znajdziesz z powodu nieliniowej charakterystyki ferromagnetyka.

  girlroy wrote:
  Również mam do zbadania zjawisko przewrotu [to znaczy co to jest? dop. Quarz] przy pomocy tej cewki w układzie szeregowym RLC, równoległym LC oraz szeregowo-równoległym LCC. Proszę o pomoc.
  Patrz wyżej... domyślam się tylko, iż chodzi tu najprawdopodobniej o ferrorezonanse, a więc podaruj sobie wszelkie badanie tego za pomocą Programów Symulacyjnych.
  Są to zjawiska nieliniowe i obserwowane jako odpowiedzi w sferze wartości skutecznych dla pierwszej harmonicznej napięć i prądów wymuszenia sinusoidalnie zmiennego.

  Pozdrawiam
 • #3
  girlroy
  Level 2  
  No może i nie ma gotowego modelu cewki z rdzeniem ale można zastosować domenę magnetyczną w PSpice (nie wiem jak to zrobić i tu proszę o pomoc). Chodzi o wyznaczenie parametrów materiału magnetycznego Jiles'a - Atherthon'a. Nie wiem jak to zrobić. Jeśli ktoś wie proszę o pomoc. POMOCY!!! Jak to praktycznie zrobić w PSpice.