Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Cewka z rdzeniem ferromagnetycznym

girlroy 16 Apr 2008 12:24 3449 2
    girlroy
    Level 2  
    Witam. Mam problem ze zbadaniem cewki z rdzeniem ferromagnetycznym w PSpice. Czy istnieje w tym programie gotowy model takiej cewki? Również mam do zbadania zjawisko przewrotu przy pomocy tej cewki w układzie szeregowym RLC, równoległym LC oraz szeregowo-równoległym LCC. Proszę o pomoc.
    Quarz
    Level 43  
    Witam,
    girlroy wrote:
    Witam. Mam problem ze zbadaniem cewki z rdzeniem ferromagnetycznym w PSpice. Czy istnieje w tym programie gotowy model takiej cewki?
    Obawiam się, iż w standardowych bibliotekach tego nie znajdziesz z powodu nieliniowej charakterystyki ferromagnetyka.

girlroy wrote:
    Również mam do zbadania zjawisko przewrotu [to znaczy co to jest? dop. Quarz] przy pomocy tej cewki w układzie szeregowym RLC, równoległym LC oraz szeregowo-równoległym LCC. Proszę o pomoc.
    Patrz wyżej... domyślam się tylko, iż chodzi tu najprawdopodobniej o ferrorezonanse, a więc podaruj sobie wszelkie badanie tego za pomocą Programów Symulacyjnych.
    Są to zjawiska nieliniowe i obserwowane jako odpowiedzi w sferze wartości skutecznych dla pierwszej harmonicznej napięć i prądów wymuszenia sinusoidalnie zmiennego.

Pozdrawiam
    girlroy
    Level 2  
    No może i nie ma gotowego modelu cewki z rdzeniem ale można zastosować domenę magnetyczną w PSpice (nie wiem jak to zrobić i tu proszę o pomoc). Chodzi o wyznaczenie parametrów materiału magnetycznego Jiles'a - Atherthon'a. Nie wiem jak to zrobić. Jeśli ktoś wie proszę o pomoc. POMOCY!!! Jak to praktycznie zrobić w PSpice.