Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik uniwersalny na podczerwień.

fysiek 16 Kwi 2008 13:43 7173 17
  • Sterownik uniwersalny na podczerwień.

Tytuł może za bardzo hohoho, jest to urządzenie umożliwiające sterowanie na zasadzie włącz/wyłącz przez dowolnego pilota do sprzętu RTV. Schemat zamieszczę w późniejszym terminie, tak w skrócie jest to trochę przerobiony do moich potrzeb "Bezprzewodowy przełącznik sygnałów audio-wideo" opublikowany w EdW 04.2005r. Mówiąc ogólnie wciśnięcie dowolnego klawisza w pilocie przez około 2 sekundy powoduje załączenie lub wyłączenie przekaźnika.

Sterownik uniwersalny na podczerwień.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    fysiek
    Poziom 24  
    Czy to taki wielki problem wcisnąć "POMÓGŁ" ?
    fysiek napisał 800 postów o ocenie 569, pomógł 67 razy. Jest z nami od 2005 roku.
  • Computer ControlsComputer Controls
    mate157
    Poziom 13  
    Mnie pierwszemu przyszło oceniać :P
    urządzenie fajne bardzo potrzebne osoba które bez ruszania się z miejsca chcą coś włączyć/wyłączyć.Musze sobie zrobić taki sam tylko narazie nie mam czasu
    Jaki koszt ? płytkę robiłeś sam ?
  • Computer ControlsComputer Controls
    Marczeli_P
    Poziom 20  
    Ładnie i solidnie wykonane. Wszystko widzę dopracowane, tylko szkoda że steruje tylko jednym elementem wykonawczym. Przydało by sie to zrobić na jakimś mikrokontrolerze i zwiększyć ilość kanałów sterujących. Na pewno wtedy przydało by sie innym na elektrodzie bo widziałem posty ludzi poszukujących tego typu sterowania tylko o większej ilości kanałów.
    dir3ctor
    Poziom 27  
    Duze, ciezkie, nieporeczne. Cos takiego mozna by zrobic na malym procku zasilanym z zasilacza beztransformatorowego. Wtedy wszystko mozna by wepchnac w gniazdko, przedluzacz, cokolwiek, a kodow wlacz/wylacz mozna by nauczyc urzadzonko na stale.

Projekt ratuje to ze jest zrobiony bez korzystania mikrokontrolera.
    pidpawel
    Poziom 26  
    dir3ctor napisał:
    Duze, ciezkie, nieporeczne. Cos takiego mozna by zrobic na malym procku zasilanym z zasilacza beztransformatorowego. Wtedy wszystko mozna by wepchnac w gniazdko, przedluzacz, cokolwiek, a kodow wlacz/wylacz mozna by nauczyc urzadzonko na stale.

Projekt ratuje, ale dobrze, że bez ;) Taka mała uwaga :P

Co do samego projektu to bardzo ładny - przydałaby się jakaś obudowa. Ja jednak zamiast kolejnego sterowania na podczerwień/fale radiowe itp proponuję rozejrzeć się za czymś, co można połączyć w większą całość - elementy systemu automatyki budynku.
    Pozdr.
    Paweł
    fysiek
    Poziom 24  
    dir3ctor napisał:

Wszystko na procku, tak jakby poczciwe 40xx przestały istnieć...:/ Nie jest wcale takie duże, tym bardziej ciężkie a do sterowania lampki nocnej w pokoju w którym stoi telewizor jest w sam raz...bo do tego celu zostało stworzone. Z tym zasilaczem beztransformatorowym kolego nie ma się co rozpędzać bo w końcu elementem wykonawczym jest przekaźnik a on potrzebuje trochę prądu i wymiary takiego zasilacza raczej nie będa mniejsze niż małego TS2/14.
    dir3ctor
    Poziom 27  
    A optotriaka dac nie mozna? Wtedy zasilanie beztransformatorowe powinno bez problemu dac rade.
    Żychw@
    Poziom 16  
    W zasadzie zastanawiałem się nad takim urządzonkiem :P i naprawdę ten transformator tylko a zdjęciach wygląda na dużego i ciężkiego ;] daj zdjęcie na początek zanim Admin nie dojrzał :P
    fysiek
    Poziom 24  
    dir3ctor napisał:
    A optotriaka dac nie mozna? Wtedy zasilanie beztransformatorowe powinno bez problemu dac rade.

Oczywiście że można, ale po co sobie sprawę komplikować. Ani to lepsze pod względem wymiarów, bezpieczeństwa ani ceny. Za cenę triaka i optotriaka można spokojnie kupić przekaźnik. Jak kogoś boli płytka większa o 2 cm² niech robi nawet w smd. Mi aż tak bardzo na wymiarach nie zależało.
    befunky
    Poziom 11  
    Bardzo dobrze wykonane, estetycznie i spełnia swoją rolę to najważniejsze.

Mam pytanie co do konektorów zastosowanych na płytce - gdzie można takie kupić? Ja miałem do nich dostęp tylko z odlutu, a wg mnie to świetne rozwiązanie co do zasilania - z kolei goldpiny są dobre do prowadzenia sygnału, ale do zasilania kompletnie się nie nadają.

pzdr.
    duziorek
    Poziom 12  
    Witam!
    Praktycznie identyczne urządzenie można kupić jako kit z firmy Jabel kod: J-40, różnica polega na tym ze nie ma tam transformatora i do włączenia/wyłączenia wystarczy jednorazowe przyciśniecie przycisku na jakimkolwiek pilocie :)
    Wrzuciłbym schemacik i płytke bo ten układzik leży koło mnie ale niestety nie mam SPRAWDZONEGO Eagl'a :(
    Jakby ktoś miał to proszę o kontakt:
    GG 7750793
    Piotr W
    Poziom 12  
    Konstrukcja w porządku, lecz mam zastrzeżenia co do rozmieszczenia elementów na płytce. Mianowicie chodzi o część po lewej stronie tam gdzie bezpiecznik. Można lepiej zagospodarować to miejsce no i nad przekaźnikiem również można wykorzystać miejsce. Super rozwiązaniem byłoby wykonanie układu w trchnologii SMD wtedy urządzenie mieściłoby się w niewielkiej obudowie.
    Tomcio555
    Poziom 14  
    Robiłem ten sterownik kiedyś, całkowicie się nie sprawdza. Miałem go zamkniętego w małej obudowie, z takim samy transformatorkiem. Efekt był taki ze jak ktos do mnie dzwonil na komórkę to mi sterownik świrował - włączał i wyłączał urządzenie:)

Wykonanie ok, płytka mogła być mniejsza, pokaż scieżki jak wyglądają:)

Pozdrawiam.
    fysiek
    Poziom 24  
    Tomcio555 napisał:
    Robiłem ten sterownik kiedyś, całkowicie się nie sprawdza. Miałem go zamkniętego w małej obudowie, z takim samy transformatorkiem. Efekt był taki ze jak ktos do mnie dzwonil na komórkę to mi sterownik świrował - włączał i wyłączał urządzenie:)

Wykonanie ok, płytka mogła być mniejsza, pokaż scieżki jak wyglądają:)

Pozdrawiam.

Do mnie tez często dzwonia ale jeszcze nikomu nie udało się w ten sposób włączyć lub wyłączyć mojej lampki nocnej.
    vertim
    Poziom 23  
    Na jakim programie projektowałes pcb?
    adam_cz
    Poziom 10  
    Miałem podobne urządzenie, niestety nie sprawdza sie;/ w pokoju mam telewizor niestety każde przełączenie kanału powodowało włączenie urządzenia co doprowadzało mnie do furii. przydało by sie coś takiego na stały kod, jeśli ktoś ma to prosze o namiar
    fysiek
    Poziom 24  
    vertim napisał:
    Na jakim programie projektowałes pcb?

Papier milimetrowy i ołówek...a normalnie używam Altium DXP

adam_cz napisał:
    Miałem podobne urządzenie, niestety nie sprawdza sie;/ w pokoju mam telewizor niestety każde przełączenie kanału powodowało włączenie urządzenia co doprowadzało mnie do furii. przydało by sie coś takiego na stały kod, jeśli ktoś ma to prosze o namiar

Dletego jest opóźnienie załączenia przekaźnika. Trzeba przytrzymac przez 2-3s przycisk na pilocie...to rozwiązuje problem.
    Modrzey
    Poziom 10  
    ja miałem takie coś kiedyś. ale źle działało mi to kiedy włączałem światło w pokoju (z świetlówką kompaktowa 11W firmy plila oraz później philips). Kiedy było w stanie włączenia przekaźnika to włączenie światła rozłączało mi to urządzenie i musiałem pilotem zmowu przełączać