Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

pytanie o kable OFC

maximus007 16 Apr 2008 15:39 6577 6
Termopasty
 • #1
  maximus007
  Level 2  
  Witam,

  Moje pytanie brzmi następująco:

  Czy to możliwe aby prawdziwy kabel OFC po dłuższym czasie zczarniał? w izolacji lub bez izolacji na zewnątrz?

  I o czym świadczy takie zachowanie?

  Byłbym wdzięczny za fachową odpowiedź

  Pozdrawiam :D
 • Termopasty
 • #2
  otomsono
  Level 15  
  Przewód ofc miałby zczernieć- osobiście nie spotkałem się z takim zjawiskiem. Jedyne co moge na ten temat powiedzieć to tyle że taki kabel może "śniedzieć" czyli nabierac koloru zielonkawego ale bez izolacji, na skutek działania warunków atmosferycznych czyli na zewnątrz.
 • Termopasty
 • #3
  maximus007
  Level 2  
  Miedź napewno zczerniała w miejscu gdzie była bez izolacji
 • #4
  Tremolo
  Level 43  
  Normalne. OFC czernieją, bo miedź koroduje, jesli w pobliżu miałeś na przykład wilgotno i trzymałeś gdzieś blisko jodynę, jod, kwas siarkowy, powietrze ze spalinami, lub jakieś silne chemikalia. To normalne zjawisko korozji. (w ten sposób skorodowały mi monety co prawda są z mosiądzu, ale ten zawiera miedź)

  Miedź OFC jest odtlenioną miedzią rafinowaną. Dlatego też im mniej ma w sobie tlenu tym bardziej go chcę pobrać z otoczenia. To jaki kolor to zależy który tlenek miedzi akurat powstał. Zielonkawy kolor mówi o tym, ze powstały węglany zmieszane z tlenkami miedzi lub jakieś inne ciekawe związki.

  A tlenek miedzi II CuO jest akurat czarny http://pl.wikipedia.org/wiki/Tlenek_miedzi%28II%29

  Ważne tylko, żeby miedź nie była odkryta. Trzeba ją schować i umożliwić dostęp styku do czystej warstwy, wtedy nie będzie oporu dodatkowego na miejscu połączenia. A taka warstwa czarnego nalotu jest tylko na wierzchu w miejscu odkrytym. Może wpływać co najwyżej na wyższe częstotliwości w minimalnych procentach. Ale same jej powstanie powoduje tak zwaną pasywację czyli uodpornienie na dalsza korozję, skoro cała powierzchnia skorodowała to już pod tą korozję nie wejdzie Tlen. Oczywiście jakby taki przewód nagrzewać to ten tlen zaczął by pływać wewnątrz struktury miedzi i w jakimś poniżej 1% stopniu wplywał na przewodnictwo.

  jakby co to kwas solny i pokryć końcówki cyną lub lutem srebrowym. Lub całe schować w złoconym styku.
 • #5
  ciasteczkowypotwor
  Level 41  
  Tak jest to możliwe, wcale nie musi byc to OFC. Dzieje sie tak z miedzią odkrytą (bez izolacji) jak napisał Tremolo. Natomiast z miedzią w izolacji jak piszesz, dzieje sie bardzo podobnie, igielit lub guma która jest izolacja na przewodzie może być kiepskiej jakości i wydziela się z niej płynne PCV (nie jestem czy PCV ale któryś z polichlorków używanych przy robieniu izolacji) wiąze sie z miedzia i czernieje. miałem taki kabel raz.
 • #6
  Tremolo
  Level 43  
  Może chlor przechodzić do miedzi z PVC, tylko nie jestem pewien koloru tego związku. Raczej PVC jest osobno nie robi się kompozytów z gumą. Albo za mało wiem w tym zakresie.
 • #7
  ciasteczkowypotwor
  Level 41  
  Właśnie chlor i zczernieje.
  Napisałem że albo kabel będzie w gumie, albo w igielicie.