Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

regulacja posuwu drutu w spawarce, stopiony element

kazitor23 16 Apr 2008 16:48 3742 6
    kazitor23
    Level 15  
    Ogolnie mam zapytanie o plytke ze spawarki bester,mala ale nie moge powiedziec dokladnie jaki model bo niestety stoi w pracy :( otoz wymontowalem z niej plytke US-45B,podlaczylem do podajnika w innej spawarce,napiecie silnika 24V,reszta bajerow tez sie zgadza.
    zapytanie1:
    dlaczego w oryginalnej spawarce moge regulowac posuw drutu od zera a w tej drugiej(na tej samej plytce) tyle ze z innym potencjometrem (tej samej wartosci 10kΩ) ale w innej obudowie juz nie?potencjometr w 1/3 czesci obrotu nie oddzialowuje na silnik podajnika?co moze byc przyczyna?
    zapytanie2:
    na plytce znajduje sie "plastus"(tak nazwal to moj wujek ktory szukal tego po sklepach i nie mogl znalezc) ktory czesciowo stopil sie po tym jak podalem na zasilanie silnika 30V. wyglada jak kondensator suchy,niebieska obudowa grubosci 0,5÷1mm i srednicy 10mm,dwie koncowki.bylo to wlutowane pomiedzy srodkowa i prawa koncowke irf640(z datasheet'a drain i source ???bramka i zrodlo???) napis na tym nic nie wniosl (S14 K60 a pod spodem juz tylko numer9815)panowie ze sklepow niedaleko mojej miejscowosci rozkladaja rece a jeden(chyba to nawet jakis czarodziej :) ) obcial stopiony kawalek i kazal to spowrotem wlutowac nie podajac wyjasnienia :| dziwak jakis :| mze to dlatego ze ma na nazwisko Stypa :D

pomozcie prosze,musze spawac i to duzo,spawarka stoi a inwertorem to nie to samo i tak szybko.
    tomaszgab
    Level 27  
    Myślę że odezwą sie znający ten temat,wygląda mi to na warystor.
  • Helpful post
    Mariusz Ch.
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Witam.

Pytanie 1.

Jeden sterownik, dwa różne silniki. Ten drugi ma większe opory ruchu i potrzebuje większego wysterowania.
    2)
    Jest to warystor.

http://produkt.conrad.de/45973183/scheibenvaristor-s14k60.htm
    Tu są parametry
    http://parts.digikey.com/1/parts/indexc14280.html

http://www.alliedelec.com/Images/Products/Dat.../EPCOS/Epcos_Actives-and-Passives_5860002.pdf

Pzdr.
    kazitor23
    Level 15  
    Dzieki!
    A moge jeszcze jedno?
    skoro sa rozne opory toczenia dla tych silnikow to jak mozna w prosty sposob to wyeliminowac?
    i to drugie: czy bez tego warystora uklad uruchomi sie? ja rozumuje to w ten sposob ze zabezpieczal on tranzystor tak?
    Mariusz Ch.
    Witam.

Nie znam tego sterownika więc mogę się tylko domyślać. Na płycie powinien być punkt regulacyjny (potencjometr montażowy jeden lub kilka ) pozwalający na wstępną kalibrację układu. Odnośnie uruchomienia sterownika bez zabezpieczeń to, nie polecam. Może dojść do uszkodzeń spowodowanych przepięciami. Przypuszczalnie jest to sterownik PWM.

Pzdr.
    kazitor23
    Level 15  
    potencjometrow regulacyjnych na plytce nie widac :cry: co dalej? czy zostaje tylko wymiana podajnika na inny? pewnosci i tak nie mam czy to cos zmieni :|
    Mariusz Ch.
    Witam.

Bez fizycznego dostępu do sterownika lub schematu, nic nie można powiedzieć.

Pzdr.

[Przenoszę z "Układy elektroniczne DIY,....]