Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

regulacja posuwu drutu w spawarce, stopiony element

16 Kwi 2008 16:48 3496 6
  • Poziom 15  
    Ogolnie mam zapytanie o plytke ze spawarki bester,mala ale nie moge powiedziec dokladnie jaki model bo niestety stoi w pracy :( otoz wymontowalem z niej plytke US-45B,podlaczylem do podajnika w innej spawarce,napiecie silnika 24V,reszta bajerow tez sie zgadza.
    zapytanie1:
    dlaczego w oryginalnej spawarce moge regulowac posuw drutu od zera a w tej drugiej(na tej samej plytce) tyle ze z innym potencjometrem (tej samej wartosci 10kΩ) ale w innej obudowie juz nie?potencjometr w 1/3 czesci obrotu nie oddzialowuje na silnik podajnika?co moze byc przyczyna?
    zapytanie2:
    na plytce znajduje sie "plastus"(tak nazwal to moj wujek ktory szukal tego po sklepach i nie mogl znalezc) ktory czesciowo stopil sie po tym jak podalem na zasilanie silnika 30V. wyglada jak kondensator suchy,niebieska obudowa grubosci 0,5÷1mm i srednicy 10mm,dwie koncowki.bylo to wlutowane pomiedzy srodkowa i prawa koncowke irf640(z datasheet'a drain i source ???bramka i zrodlo???) napis na tym nic nie wniosl (S14 K60 a pod spodem juz tylko numer9815)panowie ze sklepow niedaleko mojej miejscowosci rozkladaja rece a jeden(chyba to nawet jakis czarodziej :) ) obcial stopiony kawalek i kazal to spowrotem wlutowac nie podajac wyjasnienia :| dziwak jakis :| mze to dlatego ze ma na nazwisko Stypa :D

pomozcie prosze,musze spawac i to duzo,spawarka stoi a inwertorem to nie to samo i tak szybko.
  • Poziom 27  
    Myślę że odezwą sie znający ten temat,wygląda mi to na warystor.
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

Pytanie 1.

Jeden sterownik, dwa różne silniki. Ten drugi ma większe opory ruchu i potrzebuje większego wysterowania.
    2)
    Jest to warystor.

http://produkt.conrad.de/45973183/scheibenvaristor-s14k60.htm
    Tu są parametry
    http://parts.digikey.com/1/parts/indexc14280.html

http://www.alliedelec.com/Images/Products/Dat.../EPCOS/Epcos_Actives-and-Passives_5860002.pdf

Pzdr.
  • Poziom 15  
    Dzieki!
    A moge jeszcze jedno?
    skoro sa rozne opory toczenia dla tych silnikow to jak mozna w prosty sposob to wyeliminowac?
    i to drugie: czy bez tego warystora uklad uruchomi sie? ja rozumuje to w ten sposob ze zabezpieczal on tranzystor tak?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

Nie znam tego sterownika więc mogę się tylko domyślać. Na płycie powinien być punkt regulacyjny (potencjometr montażowy jeden lub kilka ) pozwalający na wstępną kalibrację układu. Odnośnie uruchomienia sterownika bez zabezpieczeń to, nie polecam. Może dojść do uszkodzeń spowodowanych przepięciami. Przypuszczalnie jest to sterownik PWM.

Pzdr.
  • Poziom 15  
    potencjometrow regulacyjnych na plytce nie widac :cry: co dalej? czy zostaje tylko wymiana podajnika na inny? pewnosci i tak nie mam czy to cos zmieni :|
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

Bez fizycznego dostępu do sterownika lub schematu, nic nie można powiedzieć.

Pzdr.

[Przenoszę z "Układy elektroniczne DIY,....]