Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa demodulatora FM na częstotliwość nośną 6kHz

16 Apr 2008 17:25 1488 7
 • Level 10  
  Mam urządzenie do bezprzewodowej transmisji sygnału z rozety tensometrycznej. Transmisja odbywa się za pomocą sygnału radiowego FM. Sprawdzałem oscyloskopem i dla nie obciążonej rozety mam częstotliwość nośną 6kHz. Demodulator jaki posiadam to wielkie pudło zupełnie nie przenośne. Chciałbym zbudować coś co będzie możliwie mobilne, bowykonuję pomiary w terenie. niestety jestem mechanikiem i nie wiem czy samodzielna budowa takiego demodulatora dla zupełnego laika jest możliwa. Gdyby ktoś był zainteresowany pomocą - zapraszam, podam więcej danych jeśli będę wiedział co jeszcze jest potrzebne. Aha, na wyjściu z demodulatora chciałbym mieć napięcie ,proporcjonalne do częstotliwości, w zakresie ±5V lub mniej.
 • Level 38  
  Sygnał radiowy o częstotliwości 6kHz zmodulowany FM?
  To chyba jakaś gruba pomyłka.
  To zakres fal hiper-długich, nawet okręty podwodne US Navy korzystają chyba z wyższej częstotliwości. a o mocy i zasięgu wolę nie myśleć.
 • Level 10  
  A jednak. Zasięg transmisji to zaledwie ok 5cm. Układ nadawczy jest zamontowany na obracającym się wale, na którym też nawinięta jest antena nadawcza. antena odbiorcza wisi jakieś 3-4 centymetry nad anteną odbiorczą. próbowałem też odczyać sygnał z anteny odbiorczej bezpośrednio oscyloskopem, a właściwie to szybką kartą analogowo-cyfrową. wygląda to jak sinusoidalny przebieg napięcia o amplitudzie kilkudziesięciu mV i częstotliwości 6kHz, zmiany odkształcenia rozety tensometrycznej powodują zmianę częstotliwości sygnału.
 • Level 10  
  O to juz coś. tylko że mam jeszcze następujące wątpliwości:
  Czy proponowane przetworniki są w stanie rozpoznać sygnał wejściowy sinusoidalny i amplitudzie 150mV ( sprawdziłem i sygnałwaha się od -75 do +75 mV).
  Czy mogę zbudować układ dokładnie taki sam jaki proponują w kartach katalogowych, Nie wiem czy umiałbym cokolwiek przeliczyć gdyby trzeba było go dostosować do mojej częstotliwości nośnej.
 • VIP Meritorious for electroda.pl
  1. Co jest źródłem sygnału ? Cewka czy jakiś układ ?

  2. Jakie ma Pan dostępne napięcia zasilania ?

  3. Jaki zakres częstotliwości ma być przetwarzany. rozumiem, że 6kHz to częstotliwość spoczynkowa (środkowa układu). Proszę podać wartość minimalną i maksymalną częstotliwości i jakim napięciom na wyjściu ma odpowiadać.

  4. Jak szybko zmienia się ta częstotliwość (tj, jaka jest częstotliwość zmian sygnału z tensometru) ?
 • Level 10  
  1. Sugnał pochodzi z antent odbiorczej, jest to mała puszka zawieczona nad anteną nadawczą i połączona kablem z obecnym demodulatorem. Przypuszczam zatem ze w tej puszce jest cewka.

  2. dostępne zasilania mam +5V i +15VDC, jednak w razie konieczności postaram się o inne.

  4. maksymalna zmiana częstotliwości maksymalnie jakieś 24Hz ale wolałbym mieć możliwość odczytu zmian o częstości do 100-150 Hz

  3. zakres zmian muszę jeszcze sprawdzić.

  Dodano po 1 [godziny] 43 [minuty]:

  Sprawdziłem zakres zmian częstotliwości:
  Częstotliwość spoczynkowa wynosi dokładnie 5400Hz
  obecnie w używanym przeze mnie demodulatorze zmiana ±1500Hz odpowiada napięciom na wyjściu ±1,5V
  Dla nowego przetwornika F/U mogę mieć dość elastyczne wymagania.
  Generalnie nie uzyskuję większych zmian częstotliwości niż ±2500Hz i temu zakresowi powinny odpowiadać napięcia nie większe niż ±5V, ale np obecne ±1,5V tez jest akceptowalne. raczej nie chciałbym zejść niżej ze względu na rozdzielczość układu odczytu napięcia.