Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Problem z zasilaczem HUMAX HDCI-2000

marcin.waski 16 Apr 2008 21:28 4139 4
    marcin.waski
    Level 24  
    W końcu stało się - tuner zagotował się w zamkniętej szafce.
    W module zasilacza wysadziło 2 kondensatory końcowe (tuż przy samej taśmie);
    C101 - 3300uF/10V
    C106 - 1000uF/16V
    Nie podoba mi się również C104 - 3300uF/10V
    Model płytki zasilacza PW403D

Bardzo proszę o porady, sugestie. Może któryś z Kolegów miałby schemat tego zasilacza(?)

Dodano po 3 [godziny] 41 [minuty]:

Po wymianie tych trzech kondensatorów tuner ruszył jak nowonarodzony :)
    Zasotosowałem kondensatory:
    C101 - 3300uF/16V
    C104 - 3300uF/16V
    C106 - 1000uF/25V
    Wszystkie koniecznie do temp. pracy do 105 st. C, ponieważ znajdują się one najbliżej radiatorów zasilacza!
    marcin.waski
    Level 24  
    A więc od początku.
    Wymieniłem trzy kondziołki, które wybuchły (na szczęście nie robiąc krzywdy innym elementom), koniecznie muszą być na 105 st. C!!!
    Wszystko ruszyło!!
    Tuner wydaje z siebie straszliwe ilości ciepła (szczególnie w upalne dni).
    Idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie przekaźnika 6VDC i małego 4 cm wiatraczka komputerowego, który przedmuchuje powietrze wewnątrz obudowy tunera.
    Na płytce zasilacza są opisane wyjścia napięć. (zobaczt też plik zamieszczony przez GBOD). Interesuje nas wyjście 6V, 12V i masa układu.
    Podczas stanu czuwania tunera wiatrak kręci połową swojej mocy bezpośrednio z wyjścia zasilacza 6V poprzez styki spoczynkowe przekaźnika.
    Po załączeniu tunera z pilota,
    ze styków zasilania oryginalnego przekaźnika 6VDC (umieszczonego obok modułu tunera, przy gniazdach SAT "F"), podlutowałem drugi mały przekaźniczek, który uruchamia wentylator z wyjścia zasilacza 12V poprzez styki "aktywne" przekaźnika.
    Wiatraczek przykleiłem taśmą dwustronnie klejącą na gąbce obok transformatora na płytce zasilacza, tak aby wydmuchiwał powietrze w stronę płyty głównej i umieszczonego na niej procesora z wysokim radiatorem (który też b. mocno się grzeje).
    Teraz tuner jest chłodny (czytaj: ledwo ciepły), nawet w zamkniętej szafce.

Można również zastosować przekaźnik 5V i rezystor ok 36 Ohm - 0,25W (w szeregu).
    art61
    Level 2  
    czy ktoś ma specyfikacje elementów do tego zasilacza mnie wybuchł element oznaczony na tym schemacie jako F1 T2 250v
    matzg
    Level 35  
    art61 wrote:
    czy ktoś ma specyfikacje elementów do tego zasilacza mnie wybuchł element oznaczony na tym schemacie jako F1 T2 250v

Witam, F1 to po prostu bezpiecznik 2.5A