Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki zawór pneumatyczny? Siłownik Łucznika fi 100x250.

16 Kwi 2008 21:33 2675 6
  • Poziom 9  
    Mam pytanie:
    Przerabiam właśnie stary układ pneumatyczny: siłownik Łucznika fi 100x250 sterowany pedałem 3/2. Sterowanie proste: ruch siłownika góra-dół. Musze jednak zamienić pedał na 2 przyciski przyciskane jednocześnie ze względów bezpieczeństwa (żeby mi operator nie wsadzał rąk tam gdzie nie trzeba ;) ). Jaki muszę zastosować zawór? Nie mam tam żądnego podłączenia prądu, więc chyba elektrozawór odpada. Proszę o pomoc...
  • Poziom 37  
    Dwa przyciski i układ logiczny "AND". Układ uruchomi się tylko przy naciśnięciu obu przycisków.
  • Poziom 20  
    Możesz dać dwa zawory ręczne 5/2 w szereg, jeden za drugim jednak nie do końca rozwiązuje to problem gdyż układ nie będzie miał detekcji zablokowania na stałe jednego z zaworów. Układ powinien zadziałać tylko jeżeli naciśnięcie obydwu przycisków nastąpiło (prawie) jednocześnie. Przy takim rozwiązaniu jak zaproponowałem podparcie jednego z przycsków na stałe umożliwi niestety pracę jednoręczną
  • Poziom 37  
    Niestety układ z kontrolą zablokowania przycisku trochę się komplikuje ale jest do zrobienia na samej pneumatyce.
  • Poziom 37  
    Jako logiki tak. Podłączasz przyciski do niego i układ działa jak sa oba wciśnięte (bez kontroli zablokowania przycisku).
  • Poziom 9  
    Do takich spraw stosuje się pneumatyczne bloki sterowania oburęcznego.
    Stosuje się je wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko uszkodzenia rąk operatora. Operator musi użyć obu rąk (przebywając oczywiście w strefie bezpiecznej), aby uruchomić cykl. Zawór ignoruje pojedynczy sygnał (z jednego przycisku) lub dwa niejednoczesne sygnały.
    Tu jest link do takiego zaworu. Może się komuś przyda.
    Zawory sterowania dwuręcznego
    Poniżej przykład podłączenia tego zaworu.