Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mierniki instalacji Metrel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mostki, napięcie dodawcze do spawarki transformatorowej

boss1984 17 Kwi 2008 00:37 3176 16
  • #1 17 Kwi 2008 00:37
    boss1984
    Poziom 12  

witam serdecznie po długich co prawda upływie czasu ale zmontowałem ukłąd. moją spawarkę przerobiłęm na prąd stały na dwóch mostkach połączonych równolegle dotego układ podwyzszający napięcie: kondensatory łącznie o pojemności 2800uF do tego statecznik 400W. Przed prostowaniem przykłądowo (podczas regulacji na pierwotnym) miałem 28V po wyprostowaniu i zastosowaniu układu dodawczego nap. mam 59V w stanie jałowym. podczas spawania napięcie jest w granicach ok 24-26V. przy pradzie ok 130A Pozastosowaniu tego rozwiązania widać poprawe w zapalaniu łuku. Mam jednak pytanie bo zdarza sie że dość czesto złapie mi elektrode (przyklei sie) czym to może być spowodowane? zamała ilość jeszcze kondesatórów aby podwyższyc napięcie podczas spawania czy może statecznik nie odpowieni , czy jakas inna przyczyna może byc tego efektu? spaw tago ciągnie się ładnie i raczej wszystko jest z nim ok. a co do zastosowanych elementów to najbardziej poki co grzeją sie mostki (lecz w fazie testowan nie miałem jeszcze wentylatora któy zamierzam tez zastosowac. Prosze o podpowiedzi z góry dziękuje

PONAWIAM PROśBE

0 16
  • Mierniki instalacji Metrel
  • #2 17 Kwi 2008 22:43
    Andrzej2n
    Poziom 14  

Co do przyklejania się elektrody niewiele poradzisz, nie posiadasz układu zapobiegającego łapaniu elektrody. Mostek prostownika musi się grzać, to normalne.

0
  • #3 17 Kwi 2008 23:08
    boss1984
    Poziom 12  

kolego Andrzej2n a jak taki układ powinien wyglądać co powinienem zastosować? Bo obawiam się by przy kilku dlużysz przytrzymaniach elektrody - przyklejenia jej a co za tym idzie zwarcia nie spalić mostków no i w takiej sytuacji elektroda bardzo leci!?

0
  • Mierniki instalacji Metrel
  • #4 17 Kwi 2008 23:53
    ronwald
    Poziom 27  

Musi kolega zbudować układ antyprzyklejeniowy, który wykrywać będzie przyklejenie się elektrody do materiału spawanego , któremu towarzyszy zanik napięcia. Oczywiście układ taki powinien działać z pewna zwłoką czasową, po której następuje zredukowanie prądu płynącego przez elektrodę od 10 - do 15 A.

0
  • #5 18 Kwi 2008 16:53
    Andrzej2n
    Poziom 14  

Większość fabrycznych spawarek posiada bardzo prosty prosty układ. Ale jest on dobierany do konkretnego trafa spawarki; tzn. Jeśli mamy trafo 3kV o napięciu jałowym 65-70V i napięciu roboczym 25-40V to prąd zwarcia tego trafa jest pow.120A.
    A napięcie na uzwojeniu wturnym spada pon.25V
    Teraz wystarczy zastosować najprostszą note aplikacji jakiegoś komparatora napięcia np.LM393 Dołożyć Tyrystor na wturnym, lub Triak na pierwotnym i za kilka dzieśiąt złotych sprawa jest rozwiązana. Co do mostka prostowniczego solidni producenci stosóją zapas 200% oraz termik na radiatorach.

0
  • #6 18 Kwi 2008 20:14
    boss1984
    Poziom 12  

koledzy a może ktoś podrzucic jakis schemat lub linka do tego układu?

0
  • #8 18 Kwi 2008 22:48
    sharky13
    Poziom 11  

witam
    nie jestem spawaczem ale miałem okazje spawać kilkoma spawarkami i zauważyłem ze te w tych lepszych spawarkach trudno przykleić elektrode ja uważam, że 28V jest to za mało nawet przy spawaniu prądem stałym napięcie powinno wynosić koło 50V napięcia skutecznego
    (bez kondensatorów) myślę że dołożenie dodatkowych kondensatorów nic nie da, ja dowinąłbym kilka zwojów i nie bawił się w układy anty przyklejające.
    Pozdrawiam ;)

0
  • #9 19 Kwi 2008 06:30
    ZGG
    Poziom 27  

Zamiast kondensatorów lepiej daj dławik w szereg. Jeżeli go niemasz, to na próbę podłącz uzwojenie wtórne innej spawarki.

0
  • #10 19 Kwi 2008 10:44
    boss1984
    Poziom 12  

Dławik a w sumie statecznik 400W mam ale w układzie razem z kondensatorami do podwyższenia napięcia? a niestety nie posiadam innego trafa które mogłbym wykorzystac

0
  • #11 19 Kwi 2008 17:31
    Andrzej2n
    Poziom 14  

Co do dowijania zwojów radzę się zastanowić.
    Ja pracóję jako serwisant cenionej i znanej firmy elektronarzędzi a wtym i spawarek.Ze względów prawnych nie mogę podać marki.
    Jeśli chodzi ote 50V pod obćiążeniem to prawda , tyle że tylko w spawarkach trójfazowych.
    Rozwijając temat dowijania zwojów, należy wziąść pod uwagę punkt nasycenia rdzenia transformatora. A co za tym idzie jego sprawność . Spotkałem przerobioną spawarkę 3.6kV 230V na pierwotnym a na wturnym 65V na jałowym i 40V pod elektrodą 2.0 . Tylko że praktycznie nie można nią spawać a spawać umiem bo robię to zawodowo od 20 lat.

0
  • #12 20 Kwi 2008 10:31
    boss1984
    Poziom 12  

więc drodzy koledzy co radzicie zrobić w moim przypadku jak poprawic zapalanie sie łuku? no i by spawac nią można. Zwojów nie bardzo chciałbym dowijać no i jest to spawarka 2fazowa.

0
  • #13 20 Kwi 2008 10:58
    Amanda
    Poziom 17  

Moim zdaniem dołóż kondensatorów - ja przerobiłem w ten sposób 6 spawarek, ale nigdy nie zszedłem z pojemnością poniżej 3500uF (zazwyczaj ok. 4500) - nigdy nie bylo problemów.

0
  • #14 20 Kwi 2008 16:47
    Andrzej2n
    Poziom 14  

Zacznijmy jeszcze raz, opisz dokładnie swoją spawarkę, jaki to rdzeń?, ilość zwojów, materjały i tpd.

0
  • #15 20 Kwi 2008 21:35
    ronwald
    Poziom 27  

Kolego boss 1984 a co ze spawarką 3f - ową ? Rysowałem dla Ciebie sterowanie tyrystorów w mostku i co?! W czym był problem?
    Pozdrawiam

0
  • #16 20 Kwi 2008 22:59
    boss1984
    Poziom 12  

koledzy spawarki 3 fazowej nie opisywałem o moje wszystkie pytania były związane z jedna spawarka. mozliwe że jest za mała pojemność kondensatorów bo ok 2800uF więc jak tylko będe w domu to spróbuje dołożyć i co wtedy będzie. Sterowanie kolego ronwald zrobiłem po stronie pierwotnej i niby wszystko ok ale w pewnych zakresach było ciezko wogóle spawac po założeniu mostków i dodatkowo statecznika i kondensatorów do podniesienia napięcia jest już prawie ok tylko to przyklejanie elektrody mnie drażni

0
  • #17 26 Kwi 2008 19:59
    boss1984
    Poziom 12  

Witam serdecznie dziś znalazłem chwilę i do mojego układu podwyższającego napięcie dodałem jeszcze kondensatorki i zapalanie łuku poprawilo sie nie łapie juz tak elektrody i spawa się według mnie ok. Na obecną chwilę z rozwiązania jakie zastosowałem w mojej spawarce jestem zadowolony. pozdrawiam

0