Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co wybrac? Mikrokontroler.

THoTH 14 Maj 2012 06:11 146746 308
    Marys91
    Poziom 9  
    Dobra czyli krótko mówiąc STM32 (z rodziny Cortex) :) To już teraz wiem co szukać i kupować :)

Dzięki wszystkim, a w szczególności gaskoinowi :)
  • Relpol przekaźniki
    encore
    Poziom 17  
    Co myślicie o produkcie firmy Silicon Labs Precision32?
    Precision32

Poczytałem co piszą i wygląda że to taki ARM do ogólnego zastosowania.
    Podoba mi się pomysł z użyciem czegoś co nazywają Crossbar.
    Ponieważ dopiero zabieram się za przejście z 8 na 32 bity wiec szukam czegoś ciekawego i z darmowymi narzędziami. A jako jedna z nielicznych firm udostępniają swoje darmowe IDE.
    Problemem jest nieistnienie tej firmy w polskich realiach. Z drugiej strony zauważyłem że jest często tak że taniej jest kupić elementy w Digikey czy Mouser niż w polskich sklepach internetowych.
    Wykosztowałbym się na płytkę, zwłaszcza że zawiera sprzętowy debuger, boję się tylko że będę jedynym użytkownikiem tych układów w Polsce.
    Mary$
    Poziom 9  
    Jeszcze mam pytanie co do zestawu uruchomieniowego na STM32. Szukam czegość już na dłużej. Co polecacie? Czy np. zamista wyświetlacza mogę sobie te porty jakoś inaczej wykorzystać?
    gaskoin
    Poziom 38  
    Mary$ napisał:
    Czy np. zamista wyświetlacza mogę sobie te porty jakoś inaczej wykorzystać?

:) Chyba to trochę skrót myślowy, bo nic nie zostało pokazane a tu mowa o wyświetlaczach :)

Można wykorzystać inaczej :)
    stanleysts
    Poziom 27  
    Możesz, porty zazwyczaj wyprowadzone są na piny zewnętrzne a co do tego podepniesz to Twoj wybór, no oczywiście wiadomo, że trzeba to robić z głową - jak chcesz coś podpiąć do ADC to nie podepniesz tego pod pin DAC. Zazwyczaj jak się kupuje zestawy z wyświetlaczem, to ta część pinów jest tak dobrana aby ten wyświetlacz w latwy sposób podpiąć.
  • Relpol przekaźniki
    damianplflow
    Poziom 9  
    Witam

Chciałbym się zapytać doświadczonych użytkowników od jakiego zestawu byście polecili mi nauke programowania kontrolerów?? Coś aby się przydało na przyszłość, nie było przestarzałe..

Pozdrawiam
    opamp
    Użytkownik obserwowany
    Procesory ARM Serii Cortex - M. Układy ST STM32 albo NXP ( Philipsa) LPC.
    A platforma KAMAMI ZL27ARM a potem ZL29ARM + ethernet LCD czujniki itp.. początkowo drogi interes. I są nie śmiertelne mega dobrze opisane ATMEL Atmega 8 32 128 itp... Zestaw Atnel od naszego kolegi Mirka z jego książko gdzie pisze wszytko łopatologicznie.;)
    PS: Bascom jest dobry i prosty dla kogoś kto nie chce się za bardzo rozwiać i nie ma bardzo dużych wymagać. Więc co by nie było ucz się C języka to będziesz mógł wszytki procesory programować bez przeszkód.
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    Witaj,

To pytanie z cyklu: Który samochód mam kupić?
    Nie znamy Twoich potrzeb, budżetu, kat. prawa jazdy, itd. jak więc mamy Ci doradzić, który wybrać?

Wpisz w przeglądarkę słowa "zestaw uruchomieniowy" znajdź jakieś które Ci się spodobają i w akceptowalnej przez Ciebie cenie, i dopiero wtedy zapytaj co o nich sądzimy i czy spełniają wyznaczone przez Ciebie wymagania.

Możesz także zacząć tak: http://mikrokontrolery.blogspot.com/
    a dopiero później zakupić gotowy zestaw mając już znacznie szerszą wiedzę na ten temat, albo zbudować własny dopasowany do Twoich potrzeb.
    damianplflow
    Poziom 9  
    Otóż to zaczne od zbudowania własnego zestawu, nabiore zdolności manualnych i teoretycznych.

Pozdrawiam!
    tads10
    Poziom 1  
    encore napisał:
    Precision32

Ponieważ dopiero zabieram się za przejście z 8 na 32 bity wiec szukam czegoś ciekawego i z darmowymi narzędziami. A jako jedna z nielicznych firm udostępniają swoje darmowe IDE.

Wróciłbym może ogólniej do pytania w tym wątku.
    Odpowiadając sądzę, że ryzykiem może być mniej znana rodzina tych uC, takze kwestia dostępności w dłuższej perspektywie i dodatkowo spora cena - mam tu na myśli zastosowania bardziej powiedziałbym "seryjne". Chyba ze temat pracy magisterskiej itp.

Mam pytanie w związku z tym - dlaczego nikt nic nie pisze o doskonale znanym Atmelu?
    Chodzi oczywiście o ARMy szczególnie nowsze i tańsze, tj. ATSAM3xxxx z Cortex-M3.

Czy ktoś ma jakieś doświadczenia? Albo może również negatywne? Co rownie cenne. Opinie?
    LordBlick
    VIP Zasłużony dla elektroda
    tads10 napisał:
    Mam pytanie w związku z tym - dlaczego nikt nic nie pisze o doskonale znanym Atmelu?
    Chodzi oczywiście o ARMy szczególnie nowsze i tańsze, tj. ATSAM3xxxx z Cortex-M3.
    Dla mnie nawet NXP wypada lepiej z LPC13, jeśli chodzi o początkujących. STM ma natomiast tanie płytki startowe STMDiscovery, a zaraz za nim jest NXP z LPCXpesso. Natomiast zaawansowanym wsio rybka i raczej takim trudno wcisnąć jakąś książkę.
    tymon_x
    Poziom 30  
    Firm produkujących uC z rdzeniem serii Cortex-Mx jest naprawdę sporo. Dzięki licencji ARM, powstało wiele nowych firm jak EnergyMicro, które Swoje produkty RF też bazują na tym rdzeniu. Są też takie mało znane firmy, o których się dowiedziałem przeglądając EP, gdzie była umieszczona ich reklama, ale teraz Sobie nazwy przypomnieć nie mogę.

W Polsce to chyba najbardziej popularne to ST STM32 oraz NXP LPC1xxx. Teraz też Freescale zainteresował się polskim rynkiem i próbuje nabyć nowych klientów na te swoje Kinetis Kxx oraz Energy Micro z EFM32.

Ja już nie mam zaufania do firmy Atmel i do rodziny SAM3 podchodził bym jak do jeża. Ale nic nie mam do ich uC, może są dobre, ale sama firma spowodowała zaniżenie wartości zaufania wobec ich. Ostanio NXP mnie do siebie zraził (chociaż pierwsze wrażenie były miłe), brak jakiejkolwiek kompatybilności w hardwarze i pinologii między kolejnymi produktami. Pisanie i przenoszenie firmware uznaje na tych mikrokontrolerach za drogę przez mękę. Natomiast STM32 bardzo miło wspominam i sobie chwalę produkty ST. Teraz pod warsztat wpadły EFM32.

Więc jak widać jest spory wybór. Co do narzędzi, mam jeden wspólny toolchain, kiedyś CodeSourcery, obecnie skompilowane z źródeł Linaro i odpowiednio skonfigurowane Eclipse. Proste i eleganckie rozwiązanie, przynajmniej nie trzeba żonglować narzędziami czy co gorsze IDE i projektami.
    m.ki
    Poziom 15  
    encore napisał:
    Precision32

Problemem jest nieistnienie tej firmy w polskich realiach. Z drugiej strony zauważyłem że jest często tak że taniej jest kupić elementy w Digikey czy Mouser niż w polskich sklepach internetowych.
    Wykosztowałbym się na płytkę, zwłaszcza że zawiera sprzętowy debuger, boję się tylko że będę jedynym użytkownikiem tych układów w Polsce.

Odkopuję stare pytanie, bo dawno tu nie zaglądałem.
    Miesiąc temu było seminarium organizowane przez www.wg.com.pl właśnie na temat tych procesorków. Było nas kilkunastu zainteresowanych. Ja sam od ładnych paru lat dość intensywnie używam ich serii 8-bitowej i z rozmów okołoseminaryjnych wynikało, że sam nie jestem. Więc w ogólności ta firma w polskich realiach istnieje.

Crossbar jest znacznie lepszym wynalazkiem, niż patenty zastosowane w STM (jest taki sam, jak w ośmiobitowcach). Pozwala bardziej uniwersalnie porozdzielać peryferia. Ale nie daje pełnej swobody! Przykład z 8-bitowca: Jeśli masz SPI i I2C, to:
    1. Sygnały SPI (SCK, MISO, MOSI, NSS) zajmują kolejne porty wg tej kolejności, czyli np. P0.6 - P1.1
    2. I2C (SDA, SCL) zajmują też kolejne 2 porty i koniecznie za SPI, czyli nie mogą to być np. P0.0 i P0.1
    Wszystkie peryferia są ułożone w ustalonej z góry kolejności i w tej kolejności są przydzielane porty, programista tylko wskazuje jakie porty mają być pominięte i jakie peryferia nie mają mieć przydzielonych portów.

Ogólnie co do Precision32 - niewiele wiadomo o cenie. Seminarium prowadzili inzynierowie aplikacyjni, nie handlowcy. O ceny możesz pytać w WG.

Dla mnie procek jest porównywalny z STM32F1xx. Jeśli cena będzie choć ciut niższa, niż STM, to będę zainteresowany z uwagi na doświadczenie z ośmiobitowców. Ale nie ma tam nic, co by na kolana rzucało.

Pozdrowienia,
    m.ki
    JAbłecznik
    Poziom 11  
    Planuję przesiadkę z 8 na 32 bitowca i mam ok. 300 zł na jakiś rozsądny zestaw startowy - najlepiej z LCD i JTAG'iem w komplecie.
    Patrząc na oferty z Alledrogo jest tego całe mnóstwo.
    I tu pytanie jakiego producenta i jaka rodzinę ARM'ów wybrać?
    Znalazłem moduły STM32 "rodzinę" Cortex M0 , M3 , M4 , LPC i wiele innych.
    Jak to ogarnąć, czy istnieją jakieś porównania lub rozpiski wszystkich tych typów lub czy jest jakieś przyporządkowanie że np ta rodzina do przetwarzania dźwięku ta do sterowania a inna do obrazu? Zależy mi też by moduł oprócz obszernych peryferii miał bezpośredni dostęp do pinów procesora ARM.
    Kuba-93
    Poziom 16  
    Witam, uC zainteresowałem się w szkole gdzie walczymy na dsm 51 oraz atmega8 i piszemy w BASCOMie
    Zainteresowało mnie to i chciałbym w domu się pobawić coś ciekawego stworzyć.
    Co proponujecie na start?

Moja aktualna wiedza pozwala na podłączanie lcd, led, buzzera pamięci eeprom, czujnika temperatury czy też pastyli, obsługa adc itp

Co proponujecie? nie podaje kwoty celowo chciałbym zobaczyć to co zaoferujecie i wtedy sprecyzuje

Chciałbym też zaznaczyć ( nie wiem czy to ma znaczenie - bo w sumie kompilatory chyba przetrawią wszystko) że bascom to chyba nie najlepszy język więc myślę nad nauką C

co myślicie o takim zestawie:
    AVT5311C

a może są inne rozwiązania uC + uniwersalna płytka + ukł peryferyjne
    McMonster
    Poziom 32  
    Przejście na C to bardzo dobry pomysł moim zdaniem. Czy chcesz używać rozbudowanej płytki, czy płytki stykowej i łączenia wszystkiego samemu, to kwestia osobistych preferencji, ale jeśli chcesz kupić płytkę, to zainteresowałbym się jakąś mogącą pracować z nowszym mikrokontrolerem, np. ATmega168, wygodniej się używa. I zwróć uwagę, czy na danej płytce wszystko jest łączone na stałe z gniazdem mikrokontrolera, czy przez goldpiny.

Alternatywnie popatrz na płytki Discovery od ST, trochę ciężej ustawić środowisko i liczba możliwości może przytłaczać, ale jak masz już jakieś podstawy, to sobie poradzisz z tym, co jest napisane na forum i tutorialem Freddiego.
    Kuba-93
    Poziom 16  
    rozumiem że opcja łączenia przez goldpiny jest zdecydowanie lepsza.
    A czy mógłbyś mi zaproponować konkretne modele płytek rozbudowanych z układami peryferyjnymi póki co przez allegro trafiłem na AVT5311C. Spodobała mi się lecz szukam alternatywy by móc skonfrontować je sprzętowo i cenowo.

Mam również głupie pytanie ponieważ sprawdziłem sobie piny atmegi8 i 168 i nie widzę różnicy. Czym one się różnią?

Czy do AVT5311C nie można zamontować atmegi168 sa tam dwie podstawki na 40 pinów i 28 :)

Płytki discovery już sprawdzam naskrobie coś później
    McMonster
    Poziom 32  
    Nie w pinach, tylko peryferiach w środku różnica. ;) Przeczytaj sobie pierwsze strony kart katalogowych obu układów, pierwsza z brzegu różnica to choćby obecność przerwań na każdym pinie IO, a nie na dwóch, jak w ATmega8, ATmega32 i kilku innych, ale jest tego więcej. Ale dopóki piny się zgadzają, to nie ma przeszkód, żeby same układy podmienić.

Właśnie szybko poszukałem i widzę, że większość zestawów jest jednak oparta na ATmega32, ew ATtiny2313 lub ATmega8, a inne są zwykle drogie. Ale jest na przykład taki zestaw, na pierwszy rzut oka wygląda dobrze. Możesz też poszukać na forum informacji o zestawach AVR, jest tego trochę.
    tmf
    Zestawy są fajne, ale nudne na dłuższą metę. IMHO niezłą opcją jest płytka stykowa + minimoduły. Minimoduły wkładasz w stykówkę i łączysz. Wychodzi tanio, w dodatku jeśli potrzebujesz coś specjalnego to kupujesz minimoduł, lub sobie robisz swój. Rzeczy, które są w większości gotowych zestawów, typu LCD, RTC, czy klawiatura to naprawdę niewiele, za grosze można sobie je kupić w postaci minimodułów. Inna sprawa, że obecnie można kupić tanio kolorowe LCD z touchpanelem, czy też procki z wbudowanym RTC. ATMega32 i Atmega8 jak kolega wyżej wspomniał to już też przeżytek, nawet w świecie 8-bitowych AVRów. Jeśli już kupować to AVRy, które mają 3 cyfry w oznaczeniu, są nowsze, mają zazwyczaj wiele nowych/ulepszonych funkcjonalności. Warto też pomyśleć o AVR XMEGA, które mają wiele cech większych procesorów. Sporo info znajdziesz tu:
    http://mikrokontrolery.blogspot.com/
    http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/02/wstep-do-mikrokontrolerow-xmega-spis-tresci.html
    Kuba-93
    Poziom 16  
    No tak chciałem właśnie przeglądnąć te dane katalogowe :)
    Tak podejrzewałem ale na pierwszy rzut oka oceniłem dosłownie na rzut oka :)

no cóż w szkole wszystkiego nie naucza a na pewno nie nowości. Gdzieś ten model widziałem jednak on już 250 zł kosztuje to już sporo załóżmy że szukamy czegoś do 200zł

Dodano po 22 [minuty]:

nie poznałem innych uC jak atmega8 czy 32 tylko z takimi w szkole miałem styczność no i 8051 bodajże jest w dsm51.

Podajcie mi które uC są godne uwagi. Faktycznie to na dłuższa mete może być nudne masz racje. W takim razie jakie uC są jeszcze godne uwagi póki co na liście jest:
    AVR XMEGA
    Atmega168
    ATtiny2113
    Atmega644p

kolejna kwestia - język:
    C,C+,Pascal?

Bascoma umiem asemblera miałem podstawy ale mało z niego umiem za który język się zabrać?
    tmf
    Każdy z wymienionych jest ok. ATTiny ewentualnie do nauki może nie jest to pierwszy wybór. Co do języka - C jest dostępny i dużo materiałów, C++ - fajny, ale na AVR to trochę wyższa szkoła jazdy. Pascal? To tylko w celach muzealno-poznawczych.
    Kuba-93
    Poziom 16  
    Czy trudno jest się przerzucić później z c na c++ czy to są takie różnice jak w bascom avr / 8051

Mam jeszcze pytania o peryferia co by się przydało etap diody buzzera lcd mam za sobą, co ciekawego możecie zaproponować by podnieść swoje umiejętności, oczywiście diody buzzery itd z językiem c będą na nowo odkrywane :)
    tmf
    Nie, przejście na C++ jest w miarę płynne, chociaż to zupełnie inny język.
    Co do peryferii to zależy co cię interesuje. LCD TFT, sterowanie silnikami, robotyka, modelarstwo?
    Kuba-93
    Poziom 16  
    Wybieram się na automatykę więc coś takiego byłoby ok modelarstwo jak najbardziej :)
    tmf
    To kupiłbym jakieś moduły do sterowania silnikami (krokowce, BLDC), moduły radiowe (RFM22, RFM73), jakieś serwa.
    Kuba-93
    Poziom 16  
    Chciałbym powrócić do tematu mam nowe pytanie czy zamiast AVR może warto zakupić jakiś uC ARM, niestety nie znam żadnych uC z tej rodziny i nie wiem jak to wygląda i czy byłby to dobry wybór do nauki. Wiem tylko tyle że są to nowsze uC Atmela
    piotrva
    Moderator na urlopie...
    Dyskusja była już o tym miliony razy.
    Moim skromnym zdaniem:
    ARM (np. STM32) są z jednej strony bardziej rozbudowane, szybsze, tańsze - mają większe możliwości, czyli duży plus, ale z tego też powodu są bardziej skomplikowane i co za tym idzie mogą być trudniejsze do rozgryzienia dla początkującego.
    Avr są za to prostsze do nauki, ale zarazem nieco droższe i mniej zaawansowane.